Otomatik Yumurtlama Günü Hesaplayıcısı

Kızlar B'nde 3ay dır drnıyoruz ama olmadı bnm testler temz cıktı adetm biteli 3gun oldu kasık ağrılarım ve mıdem bulanıo valla artık kafam karıştı ne yapcgımı bılmıyorm ama test yapmıcam tutcz kendımı
adetin biteli 3 gün olduysa zaten hamile değilsindir şu an
test yapman mantıksız

Anne olmak isteyen kadın: Üç aydan beri deniyoruz, çocuğumuz olmadı, gebe kalamadım.
Prof Dr Esat Orhon: Denemek derken? Neyi deniyorsunuz? Denediğiniz sürece gebe kalmanız zorlaşır hanımefendi, doğal yaşasanıza..
icon_smile.gif

Anne olmak isteyen kadın: Ama yumurtlama gününde eşimle birlikte olursam gebe kalma şansım artar diye biliyorum.
Prof Dr Esat Orhon: Hanımefendi, yumurtlama gününü denk getirmeye çalışırken aslında kendi işinizi zorlaştırdığınızın farkında mısınız?
Anne olmak isteyen kadın: Ama bunu bütün arkadaşlarım yapıyorlar.. hatta geçen ay en sevdiğim arkadaşım bunu deneyerek gebe kaldı.
Prof Dr Esat Orhon: Arkadaşınız bunu denemese de zaten gebe kalacaktı.. %25 olasılıkla zaten her sağlıklı çift, arzu edilen ayda gebe kalır, bunda şaşıracak bir şey yok..
Anne olmak isteyen kadın: Ama bütün televizyon programlarında, internette, dergilerde hep bu yazıyor. Hatta yumurtlama gününü gösteren idrar testleri bile var..
Prof Dr Esat Orhon: Hanımefendi, belirli amaçlarla hareket eden yayınlar veya ticari ürünler benim konum değil.. Ben size insanoğlunun gebe kalma olasılığını anlatayım mı?
Anne olmak isteyen kadın: Lütfen anlatır mısınız?
Prof Dr Esat Orhon: Diyelim ki, sağlıklı bir aile gebelik elde etmek istiyor ve her ikisinin de gebe kalmayı zorlaştıracak sakıncalı bir durumları yok. Yani çocuk sahibi olabileceklerini kendileri de biliyorlar diyelim.. ama öyle bir arzuları var ki, hemen bu ay gebe kalmak istiyorlar..
Anne olmak isteyen kadın: Hah ha, ben de tam bunu istiyorum işte..
Prof Dr Esat Orhon: Eğer her iki eşte de gebelik açısından sakıncalı bir durum yoksa, arzu edilen ay içinde % 25 olasılıkla gebe kalacaklardır. Sağlıklı çiftlerin %75’i sakıncalı hiçbir şey olmadığı halde gelecek aya sarkacaklardır. Bu oran, insanoğluna verilen aylık doğurganlık oranıdır.
Anne olmak isteyen kadın: Peki arzu ettiğim ay içinde gebe kalamayınca?
Prof Dr Esat Orhon: Bu durumda doğal yaşamaya devam edersiniz. Zaten % 25 olasılıkla gebe kalacaksınız. Eğer gebe kalamayan % 75’lik gruba girdiyseniz, gelecek ay yine % 25 olasılıkla gebelik elde edeceksiniz.
Anne olmak isteyen kadın: Ama ben işte 3 aydır gebe kalamadım..
Prof Dr Esat Orhon: Diyelim ki, bir yıl tamamlandı ve hala gebe kalmadınız. Bu da doğaldır. Çünkü sağlıklı çiftlerin sadece %85’i ilk bir yıl içinde gebe kalır. %15’lik kısım, ikinci yıla sarkar.
Anne olmak isteyen kadın: Ben işte ikinci yıla kalmak istemiyorum, eşimi de, bebekleri de çok seviyorum, o yüzden beklemeden hemen gebe kalmak istiyorum..
Prof Dr Esat Orhon: O halde yumurtlama gününü denk getirmeye çalışmayın, yani “deneme” yapmayın, doğal davranın..
Anne olmak isteyen kadın: Nasıl yani?
Prof Dr Esat Orhon: Sizin yumurtlama gününü kendi başınıza bilmeniz zaten pek mümkün değil..
Anne olmak isteyen kadın: Niye bilmiyeyim? Adet kanamasından sonra 14’üncü gün yumurtlama olmuyor mu?
Prof Dr Esat Orhon: Hayır, şart değil, olmayabilir. Zaten adet kanamasından sonra değil, adet kanamasının ilk gününden sayılır. Yani kanamayı ilk gördüğünüz gün adet kanamanızın birinci günüdür. Önceden lekelenme geliyorsa bu sayılmaz. Kanamanın normal söktüğü gün ilk gününüzdür.
Anne olmak isteyen kadın: Hımm, demek ki ben orada yanlış yapıyormuşum.
Prof Dr Esat Orhon: Hayır, yaptığınız yanlışlık başlangıç gününü hatalı saymada değil.. Gün sayıyor olmanız yanlış..
Anne olmak isteyen kadın: Ama ben düzenli adet görüyorum, her 28 veya 30 günde bir adet görürüm. Ve ortadaki günlerde yumurtlama olduğunu biliyorum, hatta kasık ağrılarımdan yumurtlamayı hissediyorum, bazen göğüslerim hassaslaşır, biraz akıntım artar, bulantım olduğu bile olur..
Prof Dr Esat Orhon: Bunlar yumurtlama günü civarında artan hormonların etkileridir. Ama kesin olarak yumurtlama olacağını veya oluyorsa bile tam olarak gününü kestirmenize olanak vermez.
Anne olmak isteyen kadın: İyice kafam karıştı doktor bey..
Prof Dr Esat Orhon: Bakın.. Bizler mekanik bir düzende çalışan makineler değiliz. Her adet döneminin 14üncü veya başka bir gününde illaki düğmeye basılmış gibi yumurtlamayız. Ruhsal durumumuz, mevsim değişiklikleri, stres, direnç düşüren bir hastalık yaşıyor olmamız, yorgunluk gibi durumlar yumurtlamayı etkileyebilir. Hatta kuvvetli bir orgazm dahi kaçak bir yumurtlamaya neden olabilir. Yani ne kadar düzenli adet görürseniz görün, matematiksel bir hesapla yumurtlama gününü her ay tam olarak denk getiremezsiniz. Ve hatta, düzenli adet görüyor bile olsanız, her ay illa yumurtlamalı adet dönemi olacağını garanti edemezsiniz.
Anne olmak isteyen kadın: Anlıyorum ama…
Prof Dr Esat Orhon: Hatta olay sadece sizinle de bitmiyor. Eğer siz yumurtlama günü takip ederseniz, gün sayarsanız veya idrarda yapılan yumurtlama günü tespit eden testler kullanırsanız, eşinizin de bu takvime uymasını isteyeceksiniz değil mi?
Anne olmak isteyen kadın: Tabii ki.. tam o gün birlikte olmamız gerekmiyor mu?
Prof Dr Esat Orhon: Olayı eşinizin açısından düşünün bir de.. Giderek yaklaşan yumurtlama günü.. heyecanlı bir bekleyiş.. birlikte olmayı arzu etse bile, yumurtlama gününü beklemek zorunda kalış.. Ve yumurtlama gününde görev haline gelmiş zorunlu bir cinsel ilişki..
Anne olmak isteyen kadın: Evet ama, bu sadece eşim için değil ki, o günü ben de sabırsızlıkla bekliyor olacağım..
Prof Dr Esat Orhon: Ama eşiniz sizden farklı bir rol üstleniyor bu işte.. Ismarlama ilişkiye zorlanmış oluyor. Cinsel ilişkinin doğallığını bozan herşey, başarıyı bozacaktır. Eşiniz de makine değil.. Onun da kafasında bir çok sorunlar, düşünceler, iş hayatı, hayatın tüm diğer zorlukları.. yani cinsel ilişki ısmarlama olamaz, olmamalı.. İlişkinin doğallığını, büyüsünü bozarsanız sperm kalitesi de olumsuz etkilenecektir. Yani, gebeliğin ne kadar üzerine giderseniz, gebelik o kadar sizden kaçar..
Anne olmak isteyen kadın: Anlıyorum doktor bey.. Zaten eşim bu programlardan hoşnut olmadığını söyleyip duruyordu.. Ama ben istediğim için beni kırmıyordu.. Demek ki, doğal olmayan ilişkiden gebelik elde etmeye çalışmak aslında kendi işimizi gerçekten zorlaştırmakmış..
Prof Dr Esat Orhon: Evet.. Çevrenin ve medyanın bu konudaki hatalı bilgilendirmeleri veya size ürün satmak için yaptıkları kasıtlı söylemlere kulak asmayınız.
Anne olmak isteyen kadın: Peki doktor bey.. ya sakıncalı bir durumumuz varsa, ya boşuna bekleyip zaman kaybediyorsak? Bunu nasıl bileceğiz?
Prof Dr Esat Orhon: Sağlıklı çiftlerin arzu edilen ay içinde gebe kalma olasılıklarının %25, bir yıl içinde gebe kalma olasılıklarının ise %85 olacağını söylemiştim. Eğer korunmasız geçen bir yılın sonunda gebelik olmadıysa, bazı araştırmalar başlatılır.
Anne olmak isteyen kadın: Hangi araştırmalar?
Prof Dr Esat Orhon: Eğer sizin ve eşinizin gebelik elde etmeye engel hastalıklarınız varsa, geçmişte yaşadığınız doğurganlıkla ilgili sorunlarınız varsa, ameliyatlarınız, sürekli almak zorunda olduğunuz ilaçlar varsa, ve sizin yaşınız 35’in üzerindeyse o zaman bu araştırmalar hızlandırılır.
Anne olmak isteyen kadın: Anlıyorum.
Super bi yaziymis

Selam arkadaşlar kusura bakmayın rahatsız ediyorum sizi. Adet tarihim 23 nisanda oldum ve bugün 9. Gün ovülasyon testlerimin durumu bu düzenli adet oluyorum diyemem bir 32 günde birde 34 günde değişiyor 45 i bulduğu da oldu zaman içinde

Eklentiler

• IMG_2915.JPG
    IMG_2915.JPG
    47,1 KB · Görüntüleme: 159
  • IMG_2916.JPG
    IMG_2916.JPG
    44,4 KB · Görüntüleme: 131
arkadaşlar merhaba, aranıza yeni katıldım. ben 2 yıllık evliyim ve bir yıl önce pcos teşhisi konuldu..bizde 6 aydır falan deniyoruz yani bebek istiyoruz ve bu ayda tutmadıı... adetlerim hep sarkıyor. normade 28-32 gündür benim 22 41 35 falan gibi saçma sapan adet aralıklarım var. bu ayda 3 gün geçikti. 1. gün idrar testi yaptım ama negatif cum agünü yine doktora gidicem.
var mı böyle olan arkadaşlar.. yaşadıklarını paylaşabilir mi?
Tamamen aynı adetler kafayı yedi sonra da biz

Merhaba, ben de 1,5 senelik evliyim. Aralık 1 adet başlangıcımdı, ovülasyon hesaplamama göre 14-15 aralık yüksek ihtimaller. 14ünde ilişkiye girdik ilk kez korunmadan, bunun ilki sonu var mı hemen hamile kalınır mı? Netten az çok okudum ama böyle bir tecrübesi olan var mı

Merhaba, ben de 1,5 senelik evliyim. Aralık 1 adet başlangıcımdı, ovülasyon hesaplamama göre 14-15 aralık yüksek ihtimaller. 14ünde ilişkiye girdik ilk kez korunmadan, bunun ilki sonu var mı hemen hamile kalınır mı? Netten az çok okudum ama böyle bir tecrübesi olan var mı
Olabilir belli olmaz yumurtlaman olmuşsa mümkün ama biz 7 aydır korunmuyoruz olmadı daha

Kızlar bugün ovulasyon testi yaptım. İki çizgi de böyle aynı gibi çıktı. Yorum ve bilginize tavsiyenize açığım.=) teşekkür ederim

Eklentiler

• 4A24625E-F144-4844-85D8-9D8F7B14F9FE.jpeg
    4A24625E-F144-4844-85D8-9D8F7B14F9FE.jpeg
    46,1 KB · Görüntüleme: 144
Merhaba herkese, ben de takvimi takip ederek çalışmalara başlayanlardanım 2 aydır ilaç kullanmadan korunmasız ilişki oluyordu. Bu ayda deneyelim dedik doğurganlık dönemimde her 2 günde 1 oldu çok istiyorum fazlada takmak istemiyorum olmıcakmış gibime geliyor ama geçen gün de doktora gittim 2 gün olmuştur gideli ultrasondan baktıgında da kistlerin filan yok gayet güzel yumurtalıkların dedi kan testide güzel cıktı normalde 2 aydır folikasit kullanıyorum birde sağ bacağımda kramplar oluşuyor bazen merakla bekliyorum inşallah hamiş olurum çok istiyorum :KK43:

X