Oyun Terapisi

msf2407

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
4 Aralık 2016
2.232
5.783
Merhaba KK hanımları . 19 aylık bir oğlum var ve pedagogumuzun tavsiyesi üzerine oyun terapisi alacağız.

Aranızda çocuğuna oyun terapisi yaptırmış olan var mi? Davranışında farklılıklar oldu mu?

Özellikle Mersin de bunun için tavsiye edebileceğiniz uzmanlar var mi?

Yigenim aldı.Tuvalet eğitimine gecemiyordu.Ama problemin nedenini öğrenmek için di.Yani cozumu için değil.İstanbulda aldı o.Problem davranısi ne?

Yigenim aldı.Tuvalet eğitimine gecemiyordu.Ama problemin nedenini öğrenmek için di.Yani cozumu için değil.İstanbulda aldı o.Problem davranısi ne?

Hiperaktivite tanısı aldı oğlum ve pedagogumuz oyun terapisi de almasını istedi. Bizde daha çok otokontrol sağlama ve kendi kendine vakit geçirebildiği süreyi artırma amaçlı.

Faydasını gördüler mi peki? Taleplerini karşıladı mi terapi?

Dediğim gibi problemin çözümü oyun terapisi ile olmadı.Cocuga tuvalet eğitimi verme konusunda kilitlenmislerdi.Gundemleri sadece bu olmuştu ve annem bile her aradığında önce yigenimi sonra tuvaleti öğrenip öğrenmedigini soruyordu.Cocuk çok fazla direnç gosteriyordu ve artık bu konuda çocuğun üstüne gitmeyi bırakmaları gerekiyordu.Benim konuşmam faydalı olmadı ama oyun terapisti söyleyince buna uydular.Toplam iki seans anca gittiler.Aile tüm dikkatini bu konuya vermeyi bırakınca birkaç ay sonra kres öğretmeninin elinden tutup tuvalete gitti:KK48:Sizin çalışmalarınız biraz daha zamana yayılacaktır.Arastirmalarinizi yaparken terapistin özgeçmişine vs.de bakarsiniz.Hiperaktivitede çift olarak ortak hareket etmek ve çocuğun kendisini ifade edebileceği ama güvende olacağı sınırlar çizmek de çok önemli.Ben pek yardımcı olamadım size ama hakkınızda hayırlısı olsun

Dediğim gibi problemin çözümü oyun terapisi ile olmadı.Cocuga tuvalet eğitimi verme konusunda kilitlenmislerdi.Gundemleri sadece bu olmuştu ve annem bile her aradığında önce yigenimi sonra tuvaleti öğrenip öğrenmedigini soruyordu.Cocuk çok fazla direnç gosteriyordu ve artık bu konuda çocuğun üstüne gitmeyi bırakmaları gerekiyordu.Benim konuşmam faydalı olmadı ama oyun terapisti söyleyince buna uydular.Toplam iki seans anca gittiler.Aile tüm dikkatini bu konuya vermeyi bırakınca birkaç ay sonra kres öğretmeninin elinden tutup tuvalete gitti:KK48:Sizin çalışmalarınız biraz daha zamana yayılacaktır.Arastirmalarinizi yaparken terapistin özgeçmişine vs.de bakarsiniz.Hiperaktivitede çift olarak ortak hareket etmek ve çocuğun kendisini ifade edebileceği ama güvende olacağı sınırlar çizmek de çok önemli.Ben pek yardımcı olamadım size ama hakkınızda hayırlısı olsun

En azından fikir sahibi oluyorum, yardımcı oldunuz elbette, teşekkürler :)

Oğlumuz zaten bizi parmağında oynatıyor şuan. Benim sınırlarım biraz genişti çünkü. Ama artik eşimle kurallar dizini hazırlayıp ona hep birlikte uyacağız.

En azından fikir sahibi oluyorum, yardımcı oldunuz elbette, teşekkürler :)

Oğlumuz zaten bizi parmağında oynatıyor şuan. Benim sınırlarım biraz genişti çünkü. Ama artik eşimle kurallar dizini hazırlayıp ona hep birlikte uyacağız.
Sınır koymada çok hassas bir konu.Bazen ebeveyn sırf o gün canı sıkkın diye bile gereksiz tepkiler verebiliyor.Baslayip da bitirmedigim bir kitabım var bel ki fikir olur

IMG_20180312_091713.jpg

Teşekkürler. Elimdeki kitabı bitirince bunu da okuyacağım.
Aslında ben zaten sınırları geniş bir insanım fakat genel anlamda bu teoriler, normal çocuklar için bir genelleme .Farklı özelliklerdeki çocuklar için ise farklı yaklaşımlar gerekiyor . Bu da bahsettiğiniz gibi hassas bir konu.

X