Özgüven eksikliği nasıl aşılır

roserain

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
21 Ekim 2023
21
8
Herkese merhaba, konumu okur ve fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Kendimi bildim bileli çok ezik olduğumu hissediyorum. Bunu yenmek için çoğu zaman bir şeyler yapmaya çalıştım ancak bu hissi bir türlü içimden atamadım. Özgüvenim düşük olduğu için çoğu zaman kaygı sorunu yaşıyorum. Kendime değer vermek istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bir şeyler düşünüp yapmaya çalışıyorum ama bir türlü sonunu getiremiyorum. Özgüven eksikliği yüzünden yaşamış olduğum bu eziklik hissini sizce nasıl yenebilirim? Yani özgüvenimi nasıl yükseltebilirim? Fikirlerinize ihtiyacım var. Aynı zamanda özgüven eksikliği ile ilgili önerebileceğiniz kitap, film vb. varsa paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Herkese merhaba, konumu okur ve fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Kendimi bildim bileli çok ezik olduğumu hissediyorum. Bunu yenmek için çoğu zaman bir şeyler yapmaya çalıştım ancak bu hissi bir türlü içimden atamadım. Özgüvenim düşük olduğu için çoğu zaman kaygı sorunu yaşıyorum. Kendime değer vermek istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bir şeyler düşünüp yapmaya çalışıyorum ama bir türlü sonunu getiremiyorum. Özgüven eksikliği yüzünden yaşamış olduğum bu eziklik hissini sizce nasıl yenebilirim? Fikirlerinize ihtiyacım var. Aynı zamanda özgüven eksikliği ile ilgili önerebileceğiniz kitap, film vb. varsa paylaşabilirseniz çok sevinirim.
Önce bunun temelinde yatan sebebi düzeltmeniz gerekiyor. Bununla ilgili bir psikolojik destek almanızı öneririm. Gerisi çorap söküğü gibi gelir. Neşenizle her şey düzene girer o kaygılar stresler normal seviyelere döner yeter ki siz isteyin.
Zaten bu durum sizi rahatsız etmiş ve düzeltmek için bir çaba göstermek istemeniz bile çok güzel 🌸

Herkese merhaba, konumu okur ve fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Kendimi bildim bileli çok ezik olduğumu hissediyorum. Bunu yenmek için çoğu zaman bir şeyler yapmaya çalıştım ancak bu hissi bir türlü içimden atamadım. Özgüvenim düşük olduğu için çoğu zaman kaygı sorunu yaşıyorum. Kendime değer vermek istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bir şeyler düşünüp yapmaya çalışıyorum ama bir türlü sonunu getiremiyorum. Özgüven eksikliği yüzünden yaşamış olduğum bu eziklik hissini sizce nasıl yenebilirim? Yani özgüvenimi nasıl yükseltebilirim? Fikirlerinize ihtiyacım var. Aynı zamanda özgüven eksikliği ile ilgili önerebileceğiniz kitap, film vb. varsa paylaşabilirseniz çok sevinirim.
Kesinlikle yardım alın. Temelinde size kendinizi değersiz hissettirmiş bi sorun yaşamış olmalısınız. Bebekken bile anne babanın bebek hakkında güzel konuşması bebeğin ilerde özgüvenli olmasını sağlıyomuş. Psikolog sebebini bulcaktır.

Lütfen yardım almaya çalışın. Ben lisede böyle bir durum yaşamıştım bir dönem. Kendimi sitcom dizilere ve derslere vermiştim ne yapacağımı bilmediğim için. Zamanla bunu aştım ancak yıllar sürdü eğer bütçem olsaydı ve destek alabilseydim çok daha hızlı ve daha az üzülerek çözerdim bu sorunu.

Özgüven altyapısız olmaz
Altyapıyı güçlendirmen lazım

Yoksa cahil olduğu halde bilmiş bilmiş gezinen varoş kızlarına benzersin
O da komik ve basit durur

altyapı nasıl oluşur
Entelektüel olman lazım, internette takılmak yerine kitap sinema felsefe okuman lazım. Öyle beş altı ayda da olmaz, ömür boyu okuyacaksın

Bakımlı olman lazım. Tarz kıyafet, sade makyaj, feminen görünüm

Hobin olmalı. Dans bil ya da tenis oyna ne bileyim. En azından iş dışında bir hobin olmalı çok iyi olduğun

İşin var mı. Kendi paranı kazanmak önemli. İş ne olursa olsun

Kalite daha karşıdan belli olur
Bu da özgüven getirir

Yoksa o aptal kişisel gelişim kitaplarıyla olmaz, anca aslansın kaplansın diye gaz verir ama içi boş

Kendini sev.. sevdigin seyleri yap kendine vakit ayir kendin icin birseyler yap yani

Merhaba. Kitap flim bilmem ama şunları söyleyebilirim ki iyi giyinmek, bakımlı olmak, kendi paranı kazanmak ve gereken yerde gereken cevabı vermek ( kimi karşısındaki kırılmasın diye susar o yüzden bunu diyorum) sana özgüveni kazandırır diye düşünüyorum. Ayrıca ne olursa olsun okuyun bir laf vardır her şey hakkında biraz, bir şey hakkında herşeyi bilmek gerek.

X