Özgüveni geliştirmek,bagimliliklardan kurtulmak ve güçlü olmak

melody

Nirvana
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
311
8
46
merhaba,
hem sevmek hem sevilmek güzel.. ve aşk/mantık evliliğini beraber yaşamak..
fakat kendini eşe/sevgiliye çok adamak, herşeyi beraber yapmak, kıskançlık, aldatılma korkusu ( ortada hiiiçbirşey olmamasına rağmen), terkedilme korkusu, kaybetme korkusu, kimseyle onu paylaşmak istememek...... bunlar yanlış ..biliyorum... ama zorlanıyorum. mantıklı düşünüp kendime güvenimi tazelemeliyim, kendimle ilgilenmeliyim, eşime olan düşkünlüğümü törpülemeliyim (gerçi o çok memnun halinden ve mutlu..ama ben korkuyorum zamanla boğulurmuyuz,tıkanır mıyız diye )

hem doktor hanımdan hem de siz arkadaşlardan öneriler, tembihler, bilgiler bekliyorum. özgüveni nasıl güçlendirebiliriz? nasıl güçlü,kendiyle barışık ve kocasına/sevgilisine bağımlı biri olmamayı başarabiliriz? neler yapmalıyız? hatalarımız neler?

Merhaba sevgili Melody,
Herşeyden önce hayatınızın odak noktasını kendinize çevirmelisiniz. Bu hayatı kendiniz için yaşamayı öğrenmelisiniz. Yaşamınızda kendiniz için keyif alanları olmalı. Kendinizden memnun olmanızı sağlayacak aktiviteleriniz olmalı. Siz kendiniz için keyifli yaşamayı öğrenirseniz, bağımlılık geliştirmezsiniz ve ilişkiniz sağlıklı yürür.
Sevgiler,

çok teşekkürler ...peki aşka/aşığa takıntılı olmanın kökeninde ne olabilir?

özgüven geliştirici teknikler var mı?

Rica ederim Melody,
Ancak durumunuzun takıntı mı bağımlılık mı olduğuna karar vermek için mutlak bir muayeneye ihtiyaç var. Bu nedenle kökenindekileri ifade etmek zor. Ancak genelde sevgi, ilgi ve aidiyet eksikliğinin bu tarz durumları tetiklediği bir gerçek.
Özgüveni geliştirmeye gelince, öncelikle yapabilediklerinizden mutlu olmayı, kendinizi ödüllendirmeyi, kendinizi önemsemeyi, kendinizi olduğunuz gibi kabul edip sevmeyi öğrenmelisiniz. Sonrasında kendinizi geliştirme yolunda adımlar atmalısınız. Yaşamınızın odak noktasını kendinize çevirmelisiniz.
Sağlıkla kalın,

X