Pai Serpine 4g/4g Homozigot Mutasyon, Oksapar (4000) Günde Bir Tane mi İki Tane mi Kullandınız?

Arkadaşlar merhaba. Üniversite hastanesinde yapılan pıhtılaşma tahliline göre Pai Serpine 4g/4g Homozigot ve MTHFR Heterozigot mutasyonlarım var. Bunu bir düşükten sonra öğrendik. Takiben 4 kere tüp bebek denemem oldu. Doktorlar hep 4000lik oksapar yazdı ve tutarsa günde bir kere kullanmamı söylemişti. Şimdi 11. haftadayım. İlk günden beri günde bir tane oksapar vuruyorum ve coraspin içiyorum. Gebelik takibimi yapan doçent doktor riskli gebelik uzmanı bu konuda üniversitede çalışması olduğunu, Faktör 2 ve 5'in çok riskli olduğunu, pai mutasyonunun düşüğe sebep olmadığını, normalde pai mutasyonlarına oksapar kullandırmadığını, geçmişimden dolayı bana günde bir oksapar kullandırdığını söyledi. Buralarda çok meşhur ve deneyimli bir perinatolog var. Birkaç gün önce ona da gittim. O da tam tersini pai mutasyonunun çok riskli olduğunu, sabah akşam günde iki tane oksapar vurmam gerektiğini söyledi. Günde iki kan sulandırıcı kanama alanı oluşturma vb risk oluşturur diye iki tane vurmaya da çekiniyorum, yeterli gelmezse diye de korkuyorum. Homozigotu olup günde bir veya iki oksapar kullananlar, özellikle ileri hamileliğe ulaşan veya doğum yapan arkadaşlar yorum yaparsa çok sevinirim. Yardım bekliyorum :)
Merhaba son durumunuz ne acaba benim genetik testimde bu yönde ama ben iğne kullanmak istemiyorum kullanmasam olmaz mı

Arkadaşlar merhaba. Üniversite hastanesinde yapılan pıhtılaşma tahliline göre Pai Serpine 4g/4g Homozigot ve MTHFR Heterozigot mutasyonlarım var. Bunu bir düşükten sonra öğrendik. Takiben 4 kere tüp bebek denemem oldu. Doktorlar hep 4000lik oksapar yazdı ve tutarsa günde bir kere kullanmamı söylemişti. Şimdi 11. haftadayım. İlk günden beri günde bir tane oksapar vuruyorum ve coraspin içiyorum. Gebelik takibimi yapan doçent doktor riskli gebelik uzmanı bu konuda üniversitede çalışması olduğunu, Faktör 2 ve 5'in çok riskli olduğunu, pai mutasyonunun düşüğe sebep olmadığını, normalde pai mutasyonlarına oksapar kullandırmadığını, geçmişimden dolayı bana günde bir oksapar kullandırdığını söyledi. Buralarda çok meşhur ve deneyimli bir perinatolog var. Birkaç gün önce ona da gittim. O da tam tersini pai mutasyonunun çok riskli olduğunu, sabah akşam günde iki tane oksapar vurmam gerektiğini söyledi. Günde iki kan sulandırıcı kanama alanı oluşturma vb risk oluşturur diye iki tane vurmaya da çekiniyorum, yeterli gelmezse diye de korkuyorum. Homozigotu olup günde bir veya iki oksapar kullananlar, özellikle ileri hamileliğe ulaşan veya doğum yapan arkadaşlar yorum yaparsa çok sevinirim. Yardım bekliyorum :)

Merhaba @Fatma8189. Doz testini yaptırabildin mi? Konuştuğumuz zaman iyi bir hematologla görüşmüştüm, günde bir iğne ve coraspin yeter demişti. O günden beri öyle devam ediyorum ama bu cumartesi karşıya geçicem geçmişken doz testi yaptırıcam. Senin sonucun nasıl çıktı dozun değişti mi merak ettim. Testin normal değeri kaç olmalıymış bilgin var mı ?

Yok benimkinde hiçbir açıklama yoktu sadece yanında homozigot yazıyordu. Yanlız burda yüksek risk derken bacağa veya kalbe pıhtı atarak damar tıkamasından söz ediyor. Faktör 5 ve 2 dışındakilerin düşük ile ilişkisi yokmuş, onların ilişkisi de çelişkiliymiş. Çoğu doktor bunu bizim psikolojimiz rahat olsun diye veriyor, gerek olduğundan değil. Ya da anneyi korumak için. O kadar araştırma yaptım ki. Yine de içim rahat etmiyor işte. Bi doktor buna annelik içgüdüsü dedi tüm hamileler böyleymiş, bi kere kötü bişey duydular mı ne desen vazgeçiremiyorsun içlerinde şüphe kalıyor dedi. Aynen o moddayız.
merhaba , öncelikle konuyu hortlattığım için kusura bakmayın ama mutasyonlarımız sizinle birebir aynı...
2 kalp durması sebebi ile düşüğüm var 7-8. haftalarda....

tüp bebek uzmanım tavsiyesiyle12 hafta bitene kadar coraspirin 100 mg ve enox 0,4lük iğne vuruluyorum.
kadın doğum doktorum da tüp bebek uzmanı ilk 10 hafta tüm tüp bebek danışanlarımıza veriyoruz kan sulandırıcıları dedi.

mthfr mutasyonları heterozigot çıkmış folik asit ekstra kullanman gerekli dedi pai serpine 1 homozigot için de çok da önemli değil kan sulandırıcıları kullansan da kullanmasan da bebeğin sağlıklı ise her türlü gebeliğin ilerler zaten , kullanmanın faydası yok zararı da yok sadece iğnenin eziyetini çekmiş olursun dedi kafalar karıştı :) ben ısrar ettiğim için 12 hafta bitimine kadar iğne ve hapı kullanıyorum , 12 hafta bitiminden sonra benim tavsiyem bırakman ama sen illede kullanmak istiyorum diyorsan kullan dedi. Hem hap hem iğne fazla gelir mi dedim evet dedi seç birini kullan ama coraspirin de yeterli iğne ile boşuna eziyet çekme dedi.

hematoloğa gitmek istiyorum ben de bu konu ile ilgili bir açıklama almak için ama sizin gittikleriniz de aynı şeyi söylemiş :) doktorum da demişti aynı test sonuçlarına rağmen kan sulandırıcı kullanmayıp sağlıklı gebelik elde eden hastam da var , kullandığı halde kalbi duran gebem de var diye. Gerçekten psikoloji yıpratıcı bir durum.

siz sağlıkla alabildiniz mi bebeğinizi kucağınıza ? aspirin ile devam ettiniz mi ?
inşallah hala buralardasınızdır :) bir de doz testi nedir ? kan sulandırıcı kullanılırken yapılabiliyor mu ?

Benimde aynı şekilde paı homozigot mthfr genlerim heterezigot.Tup bebekle 2 negatif transferim bir tane de 6.hafta da kalp durması sonucu kaybim var.Hepsinde 04 oksapar kullandım bir doz.Tup Bebek doktorum çok önemli değil demişti genetik doktoru da aynı şeyi söylemisti.Konunuzu takipteyim

siz neler yaptınız deneyimlerinizi merak ediyorum :)

Selam ben varım🙋🏻‍♀️ Tamamen aynı mutasyonlarım sizinkiyle. Gittiğim prof dr asla kullandırmadı ne coraspin ne iğne. Sağlıkla tam zamanında tek bir sorun yaşamadan şükür ki bebeğime kavuştum. Sonra süpriz bi gebeliğim oldu daha 3 aylık kızım bunda da önce normal bi dr a gittim o hem coraspin hem oksapar kullandırdı, ama daha sonra o dr umu bıraktım içime sinmedi başka bi prof a gittim o da gerek olmadığını söyledi ve sağlıkla bu evladıma da kavuştum.
haklısınız bende buradan çok okudum bizimle aynı mutasyonları olan arkadaşların dr ları kimisi eyvah tamamen düşük sebebi deyip 0,6 veriyor, kimisi de bizim tibi önemsiz diyor. Benim en son ki prof dr um şöyle bş yorum yaptı bana. Önce gittiğin dr kendi üzerine sorumluluk almadığı için iğne hap vermiş, normal şrtlarda bu mutasyonlr düşük sebebi olsa bile senin vücudunda biri için 0,4 lük iğne olmaz, 0.6 lık vurulmalısın demişti. Ben 1,76 boyunda 70 kgum. Ben türkiye de çok bilinmiş perinatologlara da gittim o da aynı şeyi söyledi. Normal şartlarda kullanmak riskli diyorlr. Ama tabi ki herkesin testi tahlili yan etkenleri farklı canım
bir tane örnek bulmam güzel mesela :) Allah sizlere bağışlasın evlatlarınızı darısı başımıza :)

Merhaba öncelikle hamileliğiniz hayırlı olsun sağlıkla kavuşun inşallah bebeğinize. Benim tüp bebekten önce doğal yoldan 1 kimyasalım var hiç düşüğüm yok. Rezerv azalması nedeniyle tüp bebek yaptırdık ve doktorum standart herkese verdiği gibi transferden sonra günde 1 ocsapar 4000 ve coraspin verdi. 12. Haftaya kadar kullandım sonrasında sadece coraspine devam ettim 16ya kadar.
Sonrasında 21.haftada ayrıntılı ultrasonda bebeğin suyunda azalma gördü doktor ve pıhtılaşma testi istedi. Sonuç olarak pai homozigot,
mthfr ikisi de heterozigot olduğu ortaya çıktı. Hem genetik doktoru, hem kadın doğumcum sadece günde 1 ocsapar 4000 yeterli dedi, coraspin bile önermediler. Halen kullanıyorum, doğumdan sonra da 1 ay devam edecekmişim.

Bu noktada sanırım doktorlar ayrışıyor. Ancak gebelik takibinizi yapan doktorunuzun görüşünü destekleyen yazılar okudum. Günde 2 tane ocsapar için daha ayrıntılı pıhtılaşma testleri gerekiyor diye biliyorum. Zaten yaptırmışsınız onu da 6000lik yeterli geldi mi peki?
umarım sağlık ile almışsınızdır bebeğinizi kucağınıza suyun kan pıhtılaşması ile ilgili olduğunu da ilk defa duydum , tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz.

Merhaba son durumunuz ne acaba benim genetik testimde bu yönde ama ben iğne kullanmak istemiyorum kullanmasam olmaz mı
sizin de son durumunuzu merak ettim ne yaptınız :)

umarım sağlık ile almışsınızdır bebeğinizi kucağınıza suyun kan pıhtılaşması ile ilgili olduğunu da ilk defa duydum , tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz.
evet aldım teşekkür ederim şu an iki buçuk yaşında. O dönemde genetik doktoru hem coraspirin hem iğne gereksiz iğne kullansanız yeterli dedi. Yarılanma ömrü fark ediyormuş sadece. Onun haricinde evet 29-30 haftada suyu bitenler oluyormuş o dönem araştırmıştım bu pıhtılaşmadan dolayı hani o haftaya gelebilse de sulandırıcı olmadan. Ben tüp bebek yaptırmıştım 16. Haftada bıraktım sulandırıcıyı. Tabi o zaman pıhtılaşmam olduğunu bilmiyordum. Sonrasında ayrıntılı ultrasonda doktor suyumun az olduğunu söyleyip istedi testi. Sonrasında iğne kullandım hep. Şükür 41. Haftaya kadar hiç sıkıntı olmadı.

Size önerim hemataloğa başvurmanız. Eğer doz ve kullanılacak ilaç formu konusunda şüpheniz varsa da anti xa testi yapılıyormuş. Kan sulandırıcı kullanırken de yapılabiliyor. Onu yaptırabilirsiniz.

X