Pandemi Süreci ve Bayram

Teşekkür ederim, sağolun.
Ama duyduğum kadarı ile üzülmüşler.
Ne diyeceğimi bilemiyorum daha fazla.

Olsun varsın üzülsünler. Candan kıymetli değil ya. Bu durum sadece sizin için değil, onları da aynı şekilde düşündüğünüzden oluyor aslında.. Bi farkına varsalar, sevinmeleri lazım.

Bayrama gelene kadar herkes hala ailesine ona buna gidip geliyor, iftara gidiyor, misafirliğe gidiyor, çocuk görmeye gidiyor ben görüyorum hep sosyal medyada. Sokaklar insan dolu, dün akşam bizim burda sitenin bahçesinde komşuculuk yaptılar resmen oturup yiyip içtiler kaç kişi. Bizden başka herkes dışarda. Karantina karantina diye fotoğraf atıp arkadaşlarıyla görüşmeye devam ediyorlar. Onlar gibilere değil de bizim gibi aylardır evde kalıp psikolojisi bozulanlara bulaşır kesin, olan yine bize olur.
Giriş çıkış yasağı uygulanmayan illerdeki insanlar hele aşırı rahat, bizde yok zaten diyorlar. Vallahi ne diyeyim bizi vurdu bu karantina.

Tabii ki haklisiniz. Benim yasadigim ulkede de Musluman nufus var ve muftu gecen hafta tane tane acikladi basin aciklamasi yaparak neden bu bayram evde kalinmasi gerektigini ve hacca gitmenin neden 2021'e kadar durduruldugunu. Belki boyle bir aciklama yapilsa iyi olur.

Ben gercekten anlayamiyorum neden bu kadar zor geldi insanlara dunyanin en basit seyini yaparak evde kalmak? Hic efor sarf etmeksizin yapip hayat kurtaracaklari yegane seyi yapmak neden bu kadar zor geliyor? Olayin sosyolojik acidan incelenmesini yayinlarlar umarim ki sosyologlar, gercekten merak ediyorum. Ben pozitif bilimlerle ugrasan biri olarak neden ellerimizi surekli yuzumuze goturuyoruz'un aciklamasini yapabiliyorum ama bayramda oglum bize neden gelmedin, kizim yemege hic gelmiyorsunuz'un aciklamasini gercekten yapamiyorum.

Corona olmasa bile siz haklisiniz, kadin kemoterapi aldi diyorsunuz. Kemoterapi bagisiklik sitemini yikiyor geciyor, KVniz gripten veya zaturreden olebilir bu kafayla giderse eve hicbir ziyaretci almamalari lazim.

Tabii ki haklisiniz. Benim yasadigim ulkede de Musluman nufus var ve muftu gecen hafta tane tane acikladi basin aciklamasi yaparak neden bu bayram evde kalinmasi gerektigini ve hacca gitmenin neden 2021'e kadar durduruldugunu. Belki boyle bir aciklama yapilsa iyi olur.

Ben gercekten anlayamiyorum neden bu kadar zor geldi insanlara dunyanin en basit seyini yaparak evde kalmak? Hic efor sarf etmeksizin yapip hayat kurtaracaklari yegane seyi yapmak neden bu kadar zor geliyor? Olayin sosyolojik acidan incelenmesini yayinlarlar umarim ki sosyologlar, gercekten merak ediyorum. Ben pozitif bilimlerle ugrasan biri olarak neden ellerimizi surekli yuzumuze goturuyoruz'un aciklamasini yapabiliyorum ama bayramda oglum bize neden gelmedin, kizim yemege hic gelmiyorsunuz'un aciklamasini gercekten yapamiyorum.

Valla bilmiyorum insanlarimiz neden laftan anlamiyor? Bugun haberde gordum, Berlin 4 milyonluk bir sehir sadece 420 aktif vaka kalmis. Karantinaya uyarsan yayilmasini engelliyorsun, bitiyor gidiyor boylece. Laftan anlamayan insanlara sebep herkes olecek bu kafayla

Valla bilmiyorum insanlarimiz neden laftan anlamiyor? Bugun haberde gordum, Berlin 4 milyonluk bir sehir sadece 420 aktif vaka kalmis. Karantinaya uyarsan yayilmasini engelliyorsun, bitiyor gidiyor boylece. Laftan anlamayan insanlara sebep herkes olecek bu kafayla

Aynen oyle, evet anliyorum insanlarin psikolojisinin etkilendigini zor bir surec ama yetiskin insanlarin mizmizlanmaya hakki oldugunu dusunmuyorum soz konusu toplum sagligi ise. Benim esim bir suredir COVID-19 ekibini yonetiyor cok bilinen bir ilac sirketinde, her hafta simulasyon yeniliyorlar uc senaryo uzerinden salginin bitis zamanini tahmin edebilmek icin. Uc degisik senaryo var :1) Kesinlikle sosyal mesafeye uymadan yasamak 2) Sosyal mesafe kurallarina uyarak is gucunun devam etmesi 3) Sokaga cikma yasaginin olmasi. 1. Ve 2. senaryolar arasinda -ulkelere gore degisiyor- 6 ay ila 12 ay arasi farklilik gozukuyor, o da en iyi ihtimalle.

Artik kimsenin sosyal mesafenin onemini bilmedigini sanmiyorum bu saatten sonra yapilanlar bosvermislik, ciddiye almamak oluyor.

Kanser tedavisi gören yakınım var bırak pandemiyi normal kemo ışın zamanlarında bile gidemedik mikrop kapmasın hasta olmasın diye. Kesinlikle gidemezsiniz.

Ben de aynı fikirdeyim, operasyondan sonra geçmiş olsuna gelenleri de kabul etmeyin dedim ki öyle de yapmışlardı zaten. Refakat için işten izin alıp kalmıştım yanında, o süreçte de kendimi de izole ettim, özel araçla ev hastane arası (5dk mesafe) gidip geldim.

kesinlikle haklısınız, çevremde pandemi öncesi hayatına dönmüş aman takmayın corona morona diyen insanları gördükçe bende mi sorun var diyorum.

Sormayın aynı sorgulama içerisine ben de girdim. Ama görüyorum ki sayımız az değil çok şükür ki

Olsun varsın üzülsünler. Candan kıymetli değil ya. Bu durum sadece sizin için değil, onları da aynı şekilde düşündüğünüzden oluyor aslında.. Bi farkına varsalar, sevinmeleri lazım.

Ben de aynı fikirdeyim, sevinmeliler ama trip atmakla meşguller şuanda.
Asıl bayram sürecinde tek kalacak benim oysa ki, eşim çalışıyor 3 gün boyunca. çalışma saatleri de kısa değil üstelik.

Bayrama gelene kadar herkes hala ailesine ona buna gidip geliyor, iftara gidiyor, misafirliğe gidiyor, çocuk görmeye gidiyor ben görüyorum hep sosyal medyada. Sokaklar insan dolu, dün akşam bizim burda sitenin bahçesinde komşuculuk yaptılar resmen oturup yiyip içtiler kaç kişi. Bizden başka herkes dışarda. Karantina karantina diye fotoğraf atıp arkadaşlarıyla görüşmeye devam ediyorlar. Onlar gibilere değil de bizim gibi aylardır evde kalıp psikolojisi bozulanlara bulaşır kesin, olan yine bize olur.
Giriş çıkış yasağı uygulanmayan illerdeki insanlar hele aşırı rahat, bizde yok zaten diyorlar. Vallahi ne diyeyim bizi vurdu bu karantina.

Kesinlikle haklısınız. Bu kadar dikkat etmeye olan biten size bize olacak ona üzülüyorum.
Bu arada keşke şikayet etseydiniz, belki polisi görünce cesaret edemezlerdi.

O kadar haklısınız ki...
Görümcemi aradım, aklıma takıldığını onlar için gerçekten üzüldüğümü ancak bunu onların iyilikleri için yaptığımı söyledim. Hayır yani, herkes birinin evine gidip sığınacaksa sokağa çıkma yasağı neden verilsin ki?
Amaç gitmeyi engellemek işte, nesi anlaşılmıyor ben de anlamıyorum.

Corona olmasa bile siz haklisiniz, kadin kemoterapi aldi diyorsunuz. Kemoterapi bagisiklik sitemini yikiyor geciyor, KVniz gripten veya zaturreden olebilir bu kafayla giderse eve hicbir ziyaretci almamalari lazim.

Çok şükür ona dikkat ettiler. Sanırım kendi çocuklarından virüs bulaşmayacağını düşünüyorlar.
Başka açıklama bulamıyorum.

Kesinlikle haklısınız
Benim babamın kronik rahatsızlıkları var uzun süre gitmedim sonra mecbur gittim tabi

Annem arada biraz hastalandı ama ciddi değildi ama kafasında öyle bir kurmuşki yaşıda var hakveriyorum bana bişey olursa seni göremiycem diye çok korktum dedi gidince gözleri doldu... onların psikolojisi çok farklı maalesef... ama eminim bende o yaşa gelince o duyguları yaşarım
Sanırım kayınvalidenizde kanser ağır bir rahatsızlık ölümü düşünüyor olabilir ne bileyim -Allah uzun ömür versin- son bayramım diye bile düşünüyor olabilir...

inanın kendimden daha çok onları düşünüyorum ben de... aynı sizin gibi...

velhasıl... ben bütün bu yaşadıklarımızı kurallara uymayanlar yüzünden yaşadığımızı düşünüyorum... yani kaçıverin cümlesi... çünkü başkalarının çocuklarında bunu yapan var... o da benim çocuğumda gelsin derdinde... herkes gerçekten tavizsiz uysa problem olmayacak...

siz doğru bildiğiniz yoldan gidin... ve kesinlikle gitmeyin heleki kayınvalidenizde böyle bir ciddi rahatsızlık varken... sonra bişey olsa Allah korusun vicdan azabi daha kötü değil mi?

sağlıklı günler diliyorum hepimize

daha geçen gün bir konuda konu sahibinin genç yakını kendi anne ve babasına covid bulaştırmış ve anne baba rahmetli olmuş.
onlar da ciddiye almamışlar.

Çok üzücü gerçekten. Ben de bundan korkuyorum zaten, taşıyıcı olup da onlara bunu taşımaktan.
Diğerlerini bilmem ama, kv için kanser hastası ve bunun tedavisini görüyor iken Allah korusun bulaşması durumunda durum hiç parlak olmaz.

Kesinlikle haklısınız
Benim babamın kronik rahatsızlıkları var uzun süre gitmedim sonra mecbur gittim tabi

Annem arada biraz hastalandı ama ciddi değildi ama kafasında öyle bir kurmuşki yaşıda var hakveriyorum bana bişey olursa seni göremiycem diye çok korktum dedi gidince gözleri doldu... onların psikolojisi çok farklı maalesef... ama eminim bende o yaşa gelince o duyguları yaşarım
Sanırım kayınvalidenizde kanser ağır bir rahatsızlık ölümü düşünüyor olabilir ne bileyim -Allah uzun ömür versin- son bayramım diye bile düşünüyor olabilir...

inanın kendimden daha çok onları düşünüyorum ben de... aynı sizin gibi...

velhasıl... ben bütün bu yaşadıklarımızı kurallara uymayanlar yüzünden yaşadığımızı düşünüyorum... yani kaçıverin cümlesi... çünkü başkalarının çocuklarında bunu yapan var... o da benim çocuğumda gelsin derdinde... herkes gerçekten tavizsiz uysa problem olmayacak...

siz doğru bildiğiniz yoldan gidin... ve kesinlikle gitmeyin heleki kayınvalidenizde böyle bir ciddi rahatsızlık varken... sonra bişey olsa Allah korusun vicdan azabi daha kötü değil mi?

sağlıklı günler diliyorum hepimize

Evet haklısınız kesinlikle katılıyorum çevre faktörü.
Karşı komşularının iki tane küçük çocukları var.
Çocukları anneanne ve babaanneye kaçırmaya başladılar son 20 gündür. Kaçırmaya diyorum, çünkü çocuklar 20 yaş altı.
Ne zaman onlar gitmeye başladı, bize de siz de kaçıverseniz denmeye başladı.

Hayır yani, kapı komşuları ile araları çok çok iyi. O halde insanlar, çocukları araba ile başka semtteki anneanne ve babaanneye götürürken Kv lere götürmüyorlar kv nin rahatsızlığından dolayı. Ee onlar iki adım gelemiyorken, bizden 3 tane toplu taşıma değiştirerek oraya gitmemiz isteniyor.

Benim için sorun değil gideyim de ya sonrası?
Ya bir şey bulaşırsa

X