Pasaklı olmak temiz olamamak

lila3356

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
5 Ekim 2023
63
32
29
Merhaba bayanlar bir arkadaşımın ağzından yazıyorum ismim Havin bir sorunum var ve bu benim için büyük sıkıntı oluşturuyor.
2019 tarihinde bir oğlum oldu o zamana kadar herşey gayet normal gidiyorken onun doğumundan sonra bir anda temizlik sorunum oluşmaya başladı ilk başlarda geçici bir durum olarak gördüğüm zamanla geçer , küçük çocuğum var normaldir, biraz büyüsün üstesinden gelirim dediğim temizlik sorunu zamanla devleşmeye başladı sonrasında 1 yaş 8 aylıkken oğluma atipik otizm tanısı aldık dünyam başıma yıkıldı eğitime falan başladık derken özel eğitim aldır derken her gün onunla okula gidiyorum eskiden yaptığım işlerin çeyreğini bile yapmıyorum eski halimi düşünüyorum yalın ayak fayansa, betona açık olan hiç bir yere basamıyordum ayağım tozlanır diye şimdi ise ciddi bir pasaklılık problemi ile başbaşayım iki çocuğum var 3 üncü ye 6 aylık hamileyim niye böyleyim bilmiyorum ama bu durumdan kurtulmak istiyorum evi bok Götürüyor resmen ama bendeki rahatlık koltukta yok sanki o bokun içnde oturan ben değilim de başkasıymış gibi umursamıyorum dünyanın videosunu izledim temizlik vlogları temiz olmak için motivasyonlar temiz olma tüyoları ama nafile haaa hiç yapmıyor muyum tabiki yapıyorum mesela hafta da 1 ocağı siliyorum 20 günde bir dip Bucak 10,15 günde bir normal evi temizliyorum bazılarına 10 günde bir temizlik normal geliyor fakat 2 çocuklu bir ev için normal değil malesef ve bunun bilincinde olmak daha çok yoruyor beni her şeyin farkındayım fakat kendim için hiç bir şey yapamıyorum malesef bu konu hakkında neler yapabilirim sizce bu bir psikolojik sorun mudur ? Psikiyatriye görünmelimiyim? Neler yapmalıyım temiz olmak için ? Ve bunu süreklilik haline getirebilmek için önerilerinize ihtiyacım var..
Lütfen kınamayın bende eskiden normal bir insanın 3 katı temizdim ama şuanda bir şeyler önüne geçiyor ve hiçbirşey yapamıyorum.
Buradan sonrasını arkadaşım ağzından değilde kendi düşğncelerim olarak söylemek istiyorum
Bu dostuma yardımcı olursak çok sevinirim asla misafir bile ağırlamyor. 5,6 ayda bir misafir ağırlıyor ben normal düzeyde temiz bir insanım benim evime gelince temizlik hastası bir insan görmüş gibi davranıyor ama normalde asla öyle değilim günlük işlerimi yapıyorum ama ona göre 24 saat temizlik yapıyorum düşünün kendisi asla ama asla temizlik yapmıyor örnek olarak verirsek YouTube dan aurikatariina yı izlerseniz tam olarak söylemek istediğim şeyi anlayacaksınız.

2. Çocuklu , üstelik biri atopik otizmli ve üstüne 3. Çocuğa 6 aylık hamile olmak...yani arkadaşınız su haliyle normal psikolojide bile olsa evi zor zapteder. Madem sonradan gelişen bir durum doktor desteği alsın, yaşadığı süreçler ya da mevcut sağlık durumu nedeni ile geçici bir dönem olabilir.

Ben olsam önce kan değerlerime baktırırım, sonrasında psikiyatriye giderim kısaca.

Merhaba bayanlar bir arkadaşımın ağzından yazıyorum ismim Havin bir sorunum var ve bu benim için büyük sıkıntı oluşturuyor.
2019 tarihinde bir oğlum oldu o zamana kadar herşey gayet normal gidiyorken onun doğumundan sonra bir anda temizlik sorunum oluşmaya başladı ilk başlarda geçici bir durum olarak gördüğüm zamanla geçer , küçük çocuğum var normaldir, biraz büyüsün üstesinden gelirim dediğim temizlik sorunu zamanla devleşmeye başladı sonrasında 1 yaş 8 aylıkken oğluma atipik otizm tanısı aldık dünyam başıma yıkıldı eğitime falan başladık derken özel eğitim aldır derken her gün onunla okula gidiyorum eskiden yaptığım işlerin çeyreğini bile yapmıyorum eski halimi düşünüyorum yalın ayak fayansa, betona açık olan hiç bir yere basamıyordum ayağım tozlanır diye şimdi ise ciddi bir pasaklılık problemi ile başbaşayım iki çocuğum var 3 üncü ye 6 aylık hamileyim niye böyleyim bilmiyorum ama bu durumdan kurtulmak istiyorum evi bok Götürüyor resmen ama bendeki rahatlık koltukta yok sanki o bokun içnde oturan ben değilim de başkasıymış gibi umursamıyorum dünyanın videosunu izledim temizlik vlogları temiz olmak için motivasyonlar temiz olma tüyoları ama nafile haaa hiç yapmıyor muyum tabiki yapıyorum mesela hafta da 1 ocağı siliyorum 20 günde bir dip Bucak 10,15 günde bir normal evi temizliyorum bazılarına 10 günde bir temizlik normal geliyor fakat 2 çocuklu bir ev için normal değil malesef ve bunun bilincinde olmak daha çok yoruyor beni her şeyin farkındayım fakat kendim için hiç bir şey yapamıyorum malesef bu konu hakkında neler yapabilirim sizce bu bir psikolojik sorun mudur ? Psikiyatriye görünmelimiyim? Neler yapmalıyım temiz olmak için ? Ve bunu süreklilik haline getirebilmek için önerilerinize ihtiyacım var..
Lütfen kınamayın bende eskiden normal bir insanın 3 katı temizdim ama şuanda bir şeyler önüne geçiyor ve hiçbirşey yapamıyorum.
Buradan sonrasını arkadaşım ağzından değilde kendi düşğncelerim olarak söylemek istiyorum
Bu dostuma yardımcı olursak çok sevinirim asla misafir bile ağırlamyor. 5,6 ayda bir misafir ağırlıyor ben normal düzeyde temiz bir insanım benim evime gelince temizlik hastası bir insan görmüş gibi davranıyor ama normalde asla öyle değilim günlük işlerimi yapıyorum ama ona göre 24 saat temizlik yapıyorum düşünün kendisi asla ama asla temizlik yapmıyor örnek olarak verirsek YouTube dan aurikatariina yı izlerseniz tam olarak söylemek istediğim şeyi anlayacaksınız.
Madem kendisi yapamiyor duzenli bi kadin tutsun ayrica yetisemiyor ama cocuk olayina yetisiyor yani dogurmaya cesur tabi ki bu onun karari yargilayamiyorum kinamiyorum ama cocuklara nasil bakiyor bu tembellikle merak ettim dogrusu

Ben bu konuya gelecek tavsiyeleri cok merak ediyorum. Benzer bir durum yasiyorum. Bebekten sonra depresyona suruklendigimi hissediyorum. Ama icten ice bir yandan da bunun depresyon olabilecegini kabullenmek istemiyor ve doktora gitmiyorum. Bir yanım bahane uydurma, bahanelere sığınma sadece senin tembelligin diye kendimi suclarken diger yanım ya gercekten bi sorunum varsa , doktora gidersem terapiler alirsam duzelir mi diye kendi kendimi yiyor. Başından boyle vakitler gecmis insanlar varsa okumaj istiyorum

Biri özel ilgi isteyen üç çocukla temizlik yapsanız anormal olurdu bence.

11 yıllık arkadaşım kendisi ve şuan yanımda eskiden gerçekten böyle değildi şimdi söylüyorum da alınmıyor bazen ev kirli diye ağlıyor ne yapsam olmuyor falan diyor bazen de aman boşver temizlesemde hemen yarın kirlenecek deyip geçiştiriyor kısacası bende psikolojik bir sıkıntı olduğunu bazı şeyleri konuşmadığı için uzun vadeli bir deprosyona girdiğini düşünüyorum öneriniz için teşekkür ederiz.

Ben bu konuya gelecek tavsiyeleri cok merak ediyorum. Benzer bir durum yasiyorum. Bebekten sonra depresyona suruklendigimi hissediyorum. Ama icten ice bir yandan da bunun depresyon olabilecegini kabullenmek istemiyor ve doktora gitmiyorum. Bir yanım bahane uydurma, bahanelere sığınma sadece senin tembelligin diye kendimi suclarken diger yanım ya gercekten bi sorunum varsa , doktora gidersem terapiler alirsam duzelir mi diye kendi kendimi yiyor. Başından boyle vakitler gecmis insanlar varsa okumaj istiyorum
Valla umarım seninde dostumun da ve bu gibi durumda olan bütün herkesin sorunu çözülür kendisi de sizin gibi çok şikayetçi bazen saatlerce ağlıyor bazense zerre kadar umursamıyor anlamıyorum o kadar hızlı duygu değişikliği yaşıyor ki yetişemiyorum umarım çok iyi olursunuz bu konuyu takipte kalın inşallah belki çözüm bulursunuz yada sizinde aklınıza yatan bir yorum görürsünüz.
Çok iyi olun inşallah

Arkadaşının hem doktor hem de eş desteğine ihtiyacı var
Üç çocuk yapan babayiğit erkek evin içinde olanlara da dahil olsun bi zahmet
Eşinin bariz sıkıntıları var, doktora götürsün, ev işlerinde alışverişte destek olsun, eşiyle ilgilensin, öyle sadece çocuk yapmakla olmuyor

Hanımefendide gizli depresyon olabilir. Pasaklılık ve dağınıklılık-özellikle özbakımsızlık varsa bir depresyon alametidir. Kan değerlerine mutlaka baktırsın kansızlık o kadar yok artık dediğimiz sorunlara gebe ki. Detaylı bir check up yaptırsın. Ardarda dogurmak vucuttaki tüm vitaminleri yok etmiştir, kaldiki cocuklardan biri otizmli hanımefendi kaygısını içinde yaşıyor olabilir. Bir süre eve haftada 2 gün bir yardımcı hanım alsınlar. Kocası ne halt yiyor afedersiniz?? 3 tane doğurtmayı biliyor. Bir zahmet tutsun eve yardımcı

Biri özel ilgi isteyen üç çocukla temizlik yapsanız anormal olurdu b

Biri özel ilgi isteyen üç çocukla temizlik yapsanız anormal olurdu bence.
Haklısınız zor evet kabul ediyorum fakat 15 günde bir elektrikli süpürge atmak da zaten kirli olan bir evi hiç temiz yapmaz bende ona hak veriyorum zaten özel çocuğu var çok mümkün değil ama 2,3 günde bir ortalığı üstten bile hallederse bu kadar birikmez ve bunalıma girmez

Temizlik isini yardimci tutup cozebilir ama biri otizimli 3 cocuklu bir kadin olarak once jinekolaga gidip daha fazla dogurmamak uzere onlem alsin.
Bu konuda haklısınız bu öneriyi bende yaptım ve kendisi son derece dikkate aldığını ve düşünmediğini söyledi bu 3 üncüyü doğurma amacı ise kız çocuk doğurabilmekti bir kızım olsun istiyorum diyordu henüz cinsiyeti belli olmadığından kız olursa bundan sonra tüplerini kapattıracakmış olmazsa geçici sprey taktıracakmış

Ben de hayatımda temizlik yapmadım, bekarken de evliyken de. Düzenli yardımcım geliyor o yapıyor. İmkanı varsa yardımcı tutsun. Ha ben temizliği çok severim. O yüzden haftada bir kaç gün düzenli biri gelmeli yoksa pis evde yapamam.
Ama bir yerde okumuştum yetişkin dehbli olanların evi hep dağınık ve pismiş.

Temizlik isini yardimci tutup cozebilir ama biri otizimli 3 cocuklu bir kadin olarak once jinekolaga gidip daha fazla dogurmamak uzere onlem alsin.
Bu konuda haklısınız bu öneriyi bende yaptım ve kendisi son derece dikkate aldığını ve düşünmediğini söyledi bu 3 üncüyü doğurma amacı ise kız çocuk doğurabilmekti bir kızım olsun istiyorum diyordu henüz cinsiyeti belli olmadığından kız olursa bundan sonra tüplerini kapattıracakmış olmazsa geçici sprey
Bence çocuklu evi yardımcı hanım olmadan temizlemek ve temiz tutmak çok zor.

Ya da ben beceriksizim.
😀😀 Hepimiz yeri geliyor üstesinden gelemiyoruz ama 1 ay boyunca temizlik yapmadığımızda olmuyor yani 😀😀

Bu konuda haklısınız bu öneriyi bende yaptım ve kendisi son derece dikkate aldığını ve düşünmediğini söyledi bu 3 üncüyü doğurma amacı ise kız çocuk doğurabilmekti bir kızım olsun istiyorum diyordu henüz cinsiyeti belli olmadığından kız olursa bundan sonra tüplerini kapattıracakmış olmazsa geçici sprey taktıracakmış
Kirici olamaya calisiyorum ama kusura bakmayin. Kizi neden doguracakmis evi temizlesin diye mi yoksa otizimli abisine baktirmak icin mi? 3. de erkekse dogurmaya devam edecek demekki allah akil fikir versin ne diyim.

Haklısınız zor evet kabul ediyorum fakat 15 günde bir elektrikli süpürge atmak da zaten kirli olan bir evi hiç temiz yapmaz bende ona hak veriyorum zaten özel çocuğu var çok mümkün değil ama 2,3 günde bir ortalığı üstten bile hallederse bu kadar birikmez ve bunalıma girmez
Arkadaşınızdan çok size dert olmuş gibi kadının evinin temizliği. Siz yapıverin 3-4 günde bir 😂

Kendi evi kendi pisliği, kimseyi ilgilendirmez valla bence. Canı isterse yapar istemezse çöp ev olur. Kime ne.

Ne var bunda kabullenemeyecek ki.her ilaç kullanan da depresyonun dibinde değil.neyse.bu arada çalışıyor musunuz bilmiyorum ama evde olan kişilerin bu durumda olması bana çok normal geliyor.ben de evdeyken tam da bu tarz oluyorum çünkü.evde olmanın, çalışmamanın insan doğasına uygun olduğunu düşünmüyorum.çoluk çocuk için mecburen evdeyiz diyorsanız da mecburen bir çözümünü bulacaksınız artık.yani bence bu tembellik değil, motivasyon yokluğu.çünkü dışarıdaki işleri tıkır tıkır yapıyorum ben.

X