Patronum bana mobingmi yapiyor 🤔

İşte o zaman patron şu özellikleri olan kişileri baştan işe almayacak.
Bekar yaşı evliliğe müsait kadın , yeni evli kadın, çocuğu 3 - 4 yaşını geçmiş kadın, askerliğini yapmamış erkek
Bence de almayacak. Ama mesela yeni mezun 22 yaşında bir genç kadını işe alıyoruz, 4-5 sene evlenmez gözüyle bakıyoruz. Kadın kalkıp bir sene sonra evlenip 9 ay sonra çocuk doğuruyor.

Bence de almayacak. Ama mesela yeni mezun 22 yaşında bir genç kadını işe alıyoruz, 4-5 sene evlenmez gözüyle bakıyoruz. Kadın kalkıp bir sene sonra evlenip 9 ay sonra çocuk doğuruyor.
Aynen oyle yani evlenmem diyip 6 ay sonra evlenen elemanda olabilir. Ki ben ise alinirken soyledim ciddi dusunup evlilik dusundugum erkek arkadasim var demistim 😕

Bu örnek öngörülebilir değil ama diğerleri öngörülebilir. Hem işe alıp ondan sonra da söylenmesi de doğru değil. Böyle patronlar direk kadın çalıştırmasın böylece kafaları da rahat olur

İste patronuma verecegi tazminat koymaz yani maddi acidan zorlanacak biri degil yerimede binlerce kisi bulur. Fakat ben cikarilirsam tekrar is bulma olasiligim nasil olacak yeni evlenme arefesindeyim ustelik sirf evlenicem diye suan icin hicbi sekilde isime engel bi durum soz konusu yokken boyle demesi beni tedirgin etti tam maddiyata en ihtiyac duydugum an evleniceksin diye isten cikarilirsam napicam bilmiyorum iste bulmak zor
Şimdi işten çıkarsanız 5-7 bin tazminat alırsınız muhtemelen, tam oranları ve sizin maaşınızı bilmiyorum tabi. 5 sene sonra çıkarsanız bu 40-50 bin bandına çıkar.

Bu örnek öngörülebilir değil ama diğerleri öngörülebilir. Hem işe alıp ondan sonra da söylenmesi de doğru değil. Böyle patronlar direk kadın çalıştırmasın böylece kafaları da rahat olur
Böyle patronlar değil, işverenlerin çoğu böyle. Kurumsal firmalar sözleşmeye yazıyordu bir ara şu kadar sene çocuk yok diye şimdi yasaklanmış sanırım. En küçüğünden en büyüğüne firmaların %90’ı bu zihniyette.

Dunyanin farkli ulkelerinde calistim ve bircok is gorusmesi yaptim. Turkiye haric hicbirinde medeni durumum dahil hicbir ozel soru sorulmadi. Yurtdisinda yasiyorum, ekip lideriyim yani 2. ve 3.mulakatlari yapiyorum ise alimda. Kesinlikle boyle ozel sorular sormadim hatta global bir ilac sirketiyiz ise basvuru platformumuzda CVnizde ozel hayat bilgileriniz ve fotografiniz varsa kaldirin diye rica ediyoruz.
Bu noktada gelismis ve gelismekte olan ulke kulturleri devreye giriyor. Sizin patronunuz da tipik bir gelismekte olan ulke isvereni.

Şimdi işten çıkarsanız 5-7 bin tazminat alırsınız muhtemelen, tam oranları ve sizin maaşınızı bilmiyorum tabi. 5 sene sonra çıkarsanız bu 40-50 bin bandına çıkar.
Evet miktarda artar ama kimin garantisi varki ustelik ben istifa edersem tazminat alamiyorum onlar isten atarsa tazminat veriliyor

Benim de patronum nişanlanınca sormuştu ne olur ne olmaz diye hamile kalınca da sormuştu çalışmayacaksan eleman alalım yetiştir diye çünkü burda da ben çekip çeviriyorum ama çalışacağımı söylediğim için bir daha sormadı yorumda da bulunmadı fazla müdahil olmuş gibi ama o da eminim ileriki zamanda zor kalmamak adına sorup tereddütte kalmış olabilir

Benim de patronum nişanlanınca sormuştu ne olur ne olmaz diye hamile kalınca da sormuştu çalışmayacaksan eleman alalım yetiştir diye çünkü burda da ben çekip çeviriyorum ama çalışacağımı söylediğim için bir daha sormadı yorumda da bulunmadı fazla müdahil olmuş gibi ama o da eminim ileriki zamanda zor kalmamak adına sorup tereddütte kalmış olabilir
Ben ise girecegim zaman bende soylemistim ama bu sekilde belki ben istemem falan diyince acaba istenmi cikaricak diye endise duydum😕

Kizlar merhaba size icimi dokmek istedim
Ben bi sirkette yonetici asistanligi yapiyorum 1 bucuk sene oldu patronumla aram abi kardes gibidir sohbetlerimiz konusmalarimiz hep bu yonde akil verir yada danisirim bazi seylerde yada o fikrimi alirdi falan

Neyse dun patronumla toplantiya giderken sohbet arasinda evlilikten konu acildi erkek arkadasim oldugunu ciddi dusundugumuzu vs biliyor.

Laf arasinda bana dediki evlilik zor pandemi donemi bide dugundu nisandi cok kafaya takarsin bu donemde nasil olacak nasil bitecek diye dedi bende evet ama zaten pandemi sirasinda dugun yapmicaz duruma gore dugun isi sekillenecek dedim.

Cok stresli is kendini ise veremicegin zamanlar olur esyandi ivir zivirdi konsantre olamazsin izin istersin gibi laflar etti bende bilmiyorum tabi nasil olurum o donemde ama ozel hayatimi isime yansitacagimi sanmiyorum her zamanki gibi calismamda bir sey degismez diye dusunuyorum dedim. Sonrasinda da evlendiginde esin istemez belki calismani dedi (maksat evlenince isten ayrilirmiyim onu ogrenmek) evlensemde zaten sizinle calismaya devam edicem memnunum burda calismaktan ben, erkek arkadasimda bu konularda destek oluyor karismaz ben onun calismasina karismiyorsam o da karismaz ki bu devirde tek maas ev gecindirmek zor o yuzden devam ederim tabiki dedim

O da bana bilmiyorum o sartlarda ben calismak istermiyim seninle evli kadinin sorumlulugu daha fazla oluyor sartlarin degisiyor dedi mal gibi kaldim hayir yani insanlar evlenince calisma hayatinda ne degisiyor anlamadim cocuk desem 2 3 sene cocuk dusunmuyorum ki dusunsemde bu cocuk tek kadin yapmiyo erkeginde cocugu neden kadina cocuk dogunca is hayatlarina son verilir onuda anlamiyorum. Yasal haklar neyse geregi o uygulanir ve sonrasi calismaya devam edilir. Degisen tek seyim ozel hayatimda kendi alacagim sorumluluktur benim derdim patronumu niye gerdi ki ozel yasantimi hic yansitmamisimdir izin alma konularim bile sagliktan oteye gitmez bugune kadar aramiz hep iyidi ve 3 gundur bana garip davraniyo yaptigim isi yaptigimi bildigi halde hatta gordugu halde yaptinmi gonderdinmi dosyaladinmi aradinmi randevu olusturdunmu gibi seyler soyluyo ufaktan bi mobing uygulanuyo gibi hissediyorum ve strese giriyorum isimde acaba yanlis bisimi yapiyorum tekrar soruyo hatalimi evrak dosyaladin diye tribe giriyorum.

Evlenicem diye isten cikmicagimi falanda soyledim ki aramizda guven sorunu hic yoktur bu konularda her zamanda dile getirirdim orada calismaktan memnun oldugumu o konusmada da gayet tatmin edici seyler soyledim kendimi istenmiyo gibi hissetmeye basladim

Suan eminim pandemi diye isten cikarma olmasa isten cikarirdi bi anda boyle bi konu acip bana degisik davranmaya devam ediyor is ciddiye binince isten atarmi diye kara kara dusunuyorum cunku borca gircez evlenmek icin kendi meslegimde var ama is bulmak cok zor kendi meslegimde mesela gecen sirkete 1 kisi eleman alicaz 500den fazla cv geldi cok bunalttim kendimi atilirsam evlendikten sonra nasil is bulurum borclar aksar destek olamam diye ozel hayatim degil bu davranislar isimi olumsuz etkiledi resmen😕 icimi dokmek istedim biraz uzun oldu kusura bakmayin😣
Ekleme yapayim: patronum bana sag kolum sensin benden sonra en onemli eleman burda sensin ben yokken buralar sana emanet gibi konusmalar yapar hani endiselenmiste olabilir ya giderse diye kendi acisindan ben fazlami uzerime alindim acaba boyle bi konusma yasayinca🤷🏻 (ise alinirkende ciddi ilerledigim evlilik dusundugum erkek arkadasim oldugunuda soylemistim) iki tarafli bi endise oldu sanirim
Aslında pek mobbing denilemez buna ama benzer sorunları tüm kadınlar yaşıyor.
Buna da sebep biraz yasalar biraz kadınlar. Mesela kadınlar evlendikten sonra 1 yıl içerisinde kıdem tazminatını da alarak işten çıkabiliyor, bu yasa kadınları koruyor gibi görünse de benim aklıma hep şu örneği getiriyor zamanın da Almanya göçmenleri geri Türkiye ye göndermek için para vermişti, bizim devletimiz de kadınları evlendikten sonra evde oturmaya bu şekilde teşvik ediyor. Sonuçta işsizlik oranin yüksek olmasjnin sebebi kadınlar :) Bir çok kadın da evlenince bu haktan yararlanıp işten çıkıyor, böyle bir durumda kurumların bekar ve evlilik çağında bir kadını işe almaması yadirganmamali, yasa ile ayrıcalıkmis gibi yapılıp sopayı ensemize indiriyorlar.
Sonra bir de toplumumuzun değişmeyen zihniyeti var evde işi kadın yapar, mesela evin kadını vardır, mutfak kadına aittir bahsederken bile benim mutfağım derler falan. Hah işte bunlardan dolayı kadın evlenince sorumluluk 3 e katlaniyor 3+1 ev temizliği ve bir kocanın bakımı bir de çocuk yaparsa kadın feleği
şaşıyor. E tabi işveren işe almak istemez.
Artık sonuca bagliyayim buradan kadınlara da seslenmiş oluruz, evlenince tüm ev işini yapmayın, kocaniza çocuk gibi bakmayın, çocuklarınızın sorumluluğunu kocalarımızı da verin, iş yerlerinden izine ihtiyacınız olduğunda çocuklarinizi bahane etmeyin, çocuğunuz hasta olur izin almanız gerekirse otobüsü kaçırdım deyin bir de şu isden çıkıp tazminat alma hakkını kullanmayın.

Mobbing demek için psikolojik baskının en az 6 ay sürmesi gerekir. İş yerindeki her sürtüşme mobbing olmuyor.
Sizin durumunuzda mobbing diyebilecek bir durum görmedim.
Mobbing çok ciddi ve insanı intihara sürükleyebilecek bir psikolojik baskıdır, zorbalıktır.

Bu psikolojik baskının mobbinge dönmemesi için de en başta tepki vermek gerekir. Yine ben sizin durumunuzda tepki verilecek bir şey görmedim. Patron yaptın mı diye sorduğunda ne tepki verilebilir ki?

Korkunuzu anlıyorum, ama bu korkunuz size hata yaptırabilir. İşten çıkarılmak tabii ki zor ama dünyanın sonu da değil. Kendinize kaygı yaratmayın bence. Rahat olun. Bu kaygı performansınızı düşürür.

İse almazsiniz ama 1bucuk sene gecirmis birazda olsa tanimis oldugunuz sag kolum dediginiz bi elemaninizi bu sebeple isten cikarma dusuncenizde olurmuydu
O cikarmaz belki siz ayrilirsaniz basinin caresine bakmak zorunda oldugu aklina gelmistir,cok normal niye aliniyorsunuz ki

Ben de bunu anlamıyorum hiç. Ben iş veren olsam ben de yeni evli, hamilelik ihtimali olan bir kadını ya da askerliğini henüz yapmamış bir erkeği işe almayı tercih etmem. İş verenin bu tercihi yapmaya hakkı var bence.
Biz isvereni seciyoruz,isveren de bizi seciyor,bunlar gayet normal hareketler. Kadin yarin evlenip ayrilirsa isveren de basinin caresine bakacak,adam onu dusunmustur illa ki

Patronunuzla bu kadar samimi olup her şeyi anlatmaya gerek yoktu bence. Bundan sonra daha dikkatli olun.

Aklın varsa daha fazla ayrıntı vermezsin.
Evlendikten sonra çalışıp çalışmamakta senin elinde.
Yine de tazminatı alır çıkarsan kimseye hiç bir konu da açıklama yapmazsın.
Yazarsın dilekçeni ben tazminatımı alıp, ayrılmak istiyorum dersin bitti.
Sen anlatırsan adamın elbette eline koz geçer.
İş hayatında kimse vazgeçilmez değil çünkü sen gidersin, ben gelirim, ben giderim Ayşe gelir ama çalışmak istiyorsan her şeyini anlatma.
Bende çalışırken evlendim.
Zor oldu ama bütün işleri de yetiştirdim.

Kimseye söylemeden evini de kurarsın, düğün de yaparsın.

Di mi bence de öyle. Mobbing denilecek bir durum yok. Her şeyi mobbinge bağlar olduk.
Evlilik olayini ne cok abartanlar var etrafta. 6 ay oncesinden nikahi kiyip “ben evlilik hazirliklariyla ,dugun dernekle ilgilenecegim bu yuzden isten ayriliyorum” diyenler var. Patron da konu sahibinin ne kadar abartacagini merak etmis sormustur. Aslinda bu kadar basit.

Aslında pek mobbing denilemez buna ama benzer sorunları tüm kadınlar yaşıyor.
Buna da sebep biraz yasalar biraz kadınlar. Mesela kadınlar evlendikten sonra 1 yıl içerisinde kıdem tazminatını da alarak işten çıkabiliyor, bu yasa kadınları koruyor gibi görünse de benim aklıma hep şu örneği getiriyor zamanın da Almanya göçmenleri geri Türkiye ye göndermek için para vermişti, bizim devletimiz de kadınları evlendikten sonra evde oturmaya bu şekilde teşvik ediyor. Sonuçta işsizlik oranin yüksek olmasjnin sebebi kadınlar :) Bir çok kadın da evlenince bu haktan yararlanıp işten çıkıyor, böyle bir durumda kurumların bekar ve evlilik çağında bir kadını işe almaması yadirganmamali, yasa ile ayrıcalıkmis gibi yapılıp sopayı ensemize indiriyorlar.
Sonra bir de toplumumuzun değişmeyen zihniyeti var evde işi kadın yapar, mesela evin kadını vardır, mutfak kadına aittir bahsederken bile benim mutfağım derler falan. Hah işte bunlardan dolayı kadın evlenince sorumluluk 3 e katlaniyor 3+1 ev temizliği ve bir kocanın bakımı bir de çocuk yaparsa kadın feleği
şaşıyor. E tabi işveren işe almak istemez.
Artık sonuca bagliyayim buradan kadınlara da seslenmiş oluruz, evlenince tüm ev işini yapmayın, kocaniza çocuk gibi bakmayın, çocuklarınızın sorumluluğunu kocalarımızı da verin, iş yerlerinden izine ihtiyacınız olduğunda çocuklarinizi bahane etmeyin, çocuğunuz hasta olur izin almanız gerekirse otobüsü kaçırdım deyin bir de şu isden çıkıp tazminat alma hakkını kullanmayın.
Kesinlikle cok guzel anlatmissiniz cogu calisan kadin dediginiz gibi yapiyor benim hayat gorusum bu cogunluk gibi olmadigi icin is hayatinda daha samimi soylemlerim oluyor ev hayatinda da is paylasimi yapabilecegim biri ile evlenecegin icin isten ayrilmam soz konusu degil ben kendimi bildigim icin patronumun ben ya gidersem gibi dusunup davranip acaba isten atarmi korkusu sardi beni her iki tarafta hakli aslinda boyle dusununce 😕

X