Çocuk Hastalıkları Pevli Bebek aileleri buraya

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

gamze-20

2012 yeni bir ben
Kayıtlı Üye
2 Mart 2009
2.126
7
sizinde benim gibi pevli bir bebeğiniz var buraya yazın tedavi süreçlerini neler yapılması gerektiğinin bebeklerimizin ayak gelişimleri hep beraber konusalım:teselli:

merhaba
Benimde oğlumun sol ayağı içe dönük doğdu. Şuan 3 yaşını 3 ay geçti halen tedavilerimiz sürüyor. ilk 3 ay her hafta değiştirilmek üzere tüm bacak alçılandı , daha sonra atele başladık. 9 aylıkken aşiltendomun uzaması için ameliyat olduk.3- 4 ayda bir kontrol amaçlı dr umuza gidiyoruz gece yatarken atele devam ediyoruz . Bu hafta sonu dr umuz tekrar ameliyat olması gerekiyor dedi. Beynimden vurulmuşa döndüm. Başka bir dr arıyorum acaba oprasyonu hatalımı yaptıda şimdi tekrar emeliyat diyor anlamadım baya bi soğudum dr dan. Eğer Ankara da iyi bir dr önerirseniz sevinirim.

merhaba gülaybcn benimde 4 aylık bir erkek bebeğim var iki ayakta pevli ben istanbulda oturuyorum fakat size bir site adı veriyim orda aradıgınız ankarada oturan doktorlara ulasabilirsiniz o doktorların pevli hastalarıyla konusabilirsiniz yanlız söylemek istediğim sey 3 ay alcıya almıslar bu alcı süresi cok fazla bildiğim kadarıyla en fazla 10 alcı oluyo oda cok agır durumlarda takıldıgım baska yerde ikinci ameliyat gerci duzelmeyen vakalarda ikinci ameliyatta oluyo ama siz verdiğim siteye bir göz atın orda cok güzel bilgiler gelismeleri tekrara burayada yazarsanız sevinirim .googla pesekinovarus aileler için yazın çıkar site sahibi ülkü asma diye bir bayan bizim giibi aileler için eğitici bilgiler veiriyo onuda ulasıp herseyi sorabilirsiniz ankaradaki doktor bilgileri sitede var zaten onunda cok seker pevli 32 aylık onur adında bir oğlu var oda tecrübeli yani inşaallah sizin için hayırlısı olur geri dönerseniz sevinirim

teşekkür ederim fashion_08 Ülkü hanımla dün yazıştık sağolsun bir dr önerdi ona götürücem bakalım . Biraz bizimki inatçı türden galiba Ülkü hanımın oğlu maşallah çok iyi inşallah bizde şifa buluruz. Siteyi baya inceledim çok güzel bir yöntem gördüğüm kadarıyla umarım geç kalmamışızdır. Sizede acil şifalar diliyorum görüşmek üzere.

teşekkür ederim fashion_08 Ülkü hanımla dün yazıştık sağolsun bir dr önerdi ona götürücem bakalım . Biraz bizimki inatçı türden galiba Ülkü hanımın oğlu maşallah çok iyi inşallah bizde şifa buluruz. Siteyi baya inceledim çok güzel bir yöntem gördüğüm kadarıyla umarım geç kalmamışızdır. Sizede acil şifalar diliyorum görüşmek üzere.

rica ederim inşallah sizde en kısa zamanda istediğiniz sonuca ulasırsınız gelişmeleri yazarsanız sevinirim

merhabalar..31 haftalık hamileyim ve kızımın sol ayağında içe dönüklük yani pev olduğunu öğrendim.bunun yanında sol böbrekte kistik yapı tanımlandı.amniyosentez sonuçlarımız çok şükür temiz çıktı şimdi kızımızı bekliyoruz.kendi doktorumuz içe dönüklükten bahsederken istenbulda gitiğim farklı bi dr. dışa dönüklüğe benziyor dedi.doğumdan sonra çapaya bora beye gidicez.bu konuda 3uzman dr.dan biriymiş.araştırdık.
ama itiraf etmeliyimki 22.haftadaki detaylı ultrasonumdan beri çok stresli bi hamilelik geçirdim.ilk öğrendiğimizdeyse yıkıldık resmen.hala bu durumu kabullenmeye çalışma aşamasındayım.bazende bilmek iyi oldu en azından neyse karşılaşacağımı biliyorum diyorum.her gün dua ediyorum allahım bi mucize yarat kızımız için diye.ve tedavisi olduğu için şükrediyorum bir yandan.tek korkum tedavi sonrası belirgin bir iz kalması incelik kısalık vs..duygularımı eşimden iyi kimse anlayamıor zaten.zaen çok yakınlarımız harici kimse bilmiyor söylemekte istemiyorum zaten.insanların acıyarak bakacağını düşünüyorum nedense..
neyse..allah dermansız dert vermesin bugünlerimizede şükür..
şimdi patiksiz altlarımız,alttan çıtçıtlı tulum ve pantolonlarımızla kızımızı beklyoruz.anomalili bebeklrin erken gelmek gibi bi huyu vardır tedbirli ol dedi doktorumuz.sizin doğumlar kaçıncı haftada oldu?

merhabalar..31 haftalık hamileyim ve kızımın sol ayağında içe dönüklük yani pev olduğunu öğrendim.bunun yanında sol böbrekte kistik yapı tanımlandı.amniyosentez sonuçlarımız çok şükür temiz çıktı şimdi kızımızı bekliyoruz.kendi doktorumuz içe dönüklükten bahsederken istenbulda gitiğim farklı bi dr. dışa dönüklüğe benziyor dedi.doğumdan sonra çapaya bora beye gidicez.bu konuda 3uzman dr.dan biriymiş.araştırdık.
ama itiraf etmeliyimki 22.haftadaki detaylı ultrasonumdan beri çok stresli bi hamilelik geçirdim.ilk öğrendiğimizdeyse yıkıldık resmen.hala bu durumu kabullenmeye çalışma aşamasındayım.bazende bilmek iyi oldu en azından neyse karşılaşacağımı biliyorum diyorum.her gün dua ediyorum allahım bi mucize yarat kızımız için diye.ve tedavisi olduğu için şükrediyorum bir yandan.tek korkum tedavi sonrası belirgin bir iz kalması incelik kısalık vs..duygularımı eşimden iyi kimse anlayamıor zaten.zaen çok yakınlarımız harici kimse bilmiyor söylemekte istemiyorum zaten.insanların acıyarak bakacağını düşünüyorum nedense..
neyse..allah dermansız dert vermesin bugünlerimizede şükür..
şimdi patiksiz altlarımız,alttan çıtçıtlı tulum ve pantolonlarımızla kızımızı beklyoruz.anomalili bebeklrin erken gelmek gibi bi huyu vardır tedbirli ol dedi doktorumuz.sizin doğumlar kaçıncı haftada oldu?
canım bizim pev dısında kordonda damar genişlemesi sorunuda vardı ve 7 aylıkken sancılandım hemen hastaneye yattım ve 9 ay girene kadar ilaç tedavisi gordum ilacı bırakınca dgum oldu

pevli çoçuğu olan arkadaşlar benimde 10 yaşında sol ayağında pevli erkek çoçuğum var.6 aylıkken ameliyat oldu ayağına şiş gibi iki tel taktılar bir süre alçıda durduktan sonra doktor telleri çıkardı.daha öncesinde 6-7 kez alçı yapıldı sonra doktorumuz telefon açarak hazır olun ameliyat olacak üç gün sonra dedi.ben çok pişmanım bilmiyordum ameliyat hiçbir şekilde bu hastalığın çaresi olamayacağını zaten duygu ve yaşadığım sıkıntılardan hiç bassetmeyeceğim öyle derinki anlatılmaz bunu yazmamın sebebi pevli anneleri uyarmak .konusunda uzman hatta ehil deneyimli ne bileyim en iyisi olan bir doktor bulmak bu tedaviyi her ortopedist yapamaz ponseti uyglamasını bilmesi bu konuda eğitim almış olması gerekir.şöyle bir yazı okumuştum eyer 5-6 alçılama sonrası hala bir düzelme yoksa doktorunuzu değiştiriniz bu işi bilmiyordur diyordu.doktor çok önemli benim doktorum aşil tendonomi ameliyatı yanlış telaffuz etmediysem bu küçük fakat çok önemli olan operasyonu bile yapmadan oğlumu ameliyata aldı.bu anlatdıklarımın hiç birisini o zaman bilmiyordum .iki günlükken ayağı alçıya alındı ben hastalığının adını bile amelyatından hamen önce öğrendim.şu an aklıma ne geldi biliyormusunuz sizinle paylaşmak istiyorum alçısnı ben evde çıkarıyordum suyla gözümden veyüreğimden yaşlar süzüle süzüle akarken bir türlü buna engel olamıyordum her seferinde ayni şey...dahada neler neler amelyathaneden 6 aylık kocaman alçıya alınmış bacağıyla gelen yavrum orada öyle çok üşümüştükü dudakları mosmor buz gibiydi akabinde zatüre oldu daha sonra sürekli tekrarladı iki kez hastanede yatarak tedavi oldu.ben konuyu çok başka bir yere getirmişim çok uzattım .sevgili aileler ameliyat çözüm olmuyor o sözü geçen aşil tendom operasyonu hariçindeki o küçük bir operasyon.ponseti yöntemini bilen iiyi deneyimli bir doktor seçiniz.öyle küçüktüki oacıları çekerken gözümün ta içine bakıyor her halde bana bunu yapmalarına neden izin veriyorsun diye mi soruyordu............????????

Bebeğinin pevli olduğunu önceden bilmekmi iyi yoksa doğduktan sonra öğrenmekmi,, bence her ikisinde de aynı üzüntü ama tedavisi mümkün bir hastalık olduğunu bilmek en azından üzüntüyü azaltabilir, ben doğumdan sonra öğrendim, doğum yaptığımda insanlara ilk zamanlarda söylemek zor oldu, bilirsiniz hastalığı bilmeyenler farklı yorumlarda bulunur ve sakatlık gibi görüp acırlar,, işte bunun için kimseye söylememeye çalıştık. bizim tek ayağında sağ ayağındaydı pev. Hemen haftasında ortopedi dr. alçı yaptı minicik bebeğime, ağlamaları kulaklarımda hala çınlar, bebeğini alçıyla 4 ay büyütmek zor ama beterinden daha iyidir diyerek teselli olduk hep,,,Tek ayağı 12 kez alçı oldu oğlumun,, ardından aşil tendom ameliyatı oldu bir hafta hastanede yattık, ameliyattan sonra narkozun etkisi bebeğim ağlamaları saatlerce hiç susmadan gözleri davul gibi olmuştu. ben bir yandan ağlıyorum babası ayrı ,, çok şükür o günleri atlattık, bir süre alçılı kaldı bebeğim, önce uzun bacak alçı sonrada kısa alçı yapıldı.. Ardından cihaz verildi, sen cermen diyolar adına, şu an bebeğim 13 aylık, altı yedi aydır kullanıyoruz tek ayaklı cihazı, yakında verecekleri bota başlayacağız, geceleri de takacağı şekliyle . biz arada ayağı dinlensin diye çıkarıyoruz, ama geceleri mutlaka ayağında olması şart, bizim gibi durumda olan nice arkadaşlar var, hereksin sabırlı olmasını diliyorum ve tedavi sürecinden bahsederken lütfen devamını da getirelim arkadaşlar. sonuç hakkında bilgi edinmek istiyor herkes,bizim bebeğimizin ayağı görüntüde düzeldi ve bir yaşında yürümeyede başladı gerçi düşe kalka ama olsun,, çooook şükür, inşallah iyice düşmeden yürüyünce bir iki ay sonra dr. kontrolümüz var o zaman bot verecekler ona devam edeceğiz. Şimdi okuduğunuz gibi bebeklerimizin kaderi olan bu hastalığın tedavisi olması içinizi birazda olsun rahatlatsın. insan daha kötü hastalıkları düşününce çok şükür diyo zaten. dolayısıyla birbirimize bilgi aktaralım, yaşayan ve yaşayacak olan tüm arkadaşlarıma geçmiş olsun diyorum.asla ümitsizliğe kapılmayın ve geçici sıkıntılar yaşayacaksınız elbette ama anne baba olarak bebeğinizi bol bol öpün biz öyle yaptık hem sevginizi hisseder hemde acısını azaltır ,, sizde mutlu olursunuz, sağlıklı ve paylaşımlı günler diliyorum.

Merhaba arkadaşlar.Benimde pevli bir bebeğim var. 2011 ekim ayında doğdu. İnşallah bu ay sadece ortezi geceleri takacağız. Pevli bir çocuğunuzun olacağını bilmekte zor doğduğunda öğrenincede zor. Ben biliyordum ama gördüğüm zaman oğlumun canı acıyormu nelerle karşılaşacağımı bilmeden...Neyseki o günleri atlattık. Bazı aileler pevli bebekleri olduğu için kendilerini suçluyorlar ve çevreden sürekli bu konu konuşuşuyor. o zamanlar çok bunalıyorsunuz hem pev konusu hemde doğum sonrası depresyon çok kötü günler geçirdim. Allahıma şükür o günleri atlattım. Arkadaşlar ortezi çok iyi araştırın. Bizim 3. ortezimiz oldu ve bottan dolayı ayağımız tam düzelmemişti. Ama şu anki botumuz gerçekten çok iyi. Pevli çocoğum var diye kesinlikle kendinizi suçlamayın. ya daha kötüsü olsaydı ya çaresi olmayan bir hastalık olsaydı. Şükür allahıma çaresi var diye düşününce rahatlıyorsunuz.

Merhaba benim de oglumun sol ayaginda ice donukluk vardi ve ben bunu hamileligimin 20. Haftasinda ogrendim.Bu konuda kendimi sansli goruyorum.Dogumdan hemen sonra ayagimiz 8 hafta alcida kaldi ardindan 3 ay kadar da atelli pev botu giyindik.Allaha şükür su an 1,5 yasinda ki oglumun hic bir sıkıntısı yok tedavimiz devam ediyor.Botlari yalnızca geceleri kullaniyorum.Geriye donup baktigimda ise 5 yasindaki kiziminda yardimiyla cok yol katetmisiz

Merhaba benim kizim da iki ayagi pevli dunyaya geldi.bizde germe,8 hafta alcilama sonra asil tendom ameliyati olduk.1ay kadar alci sonrasi ponseti ayakkabilarimiza gectik.atelle birlikte alistik cok sukur.simdi 11 aylik.subatta 2 ayakkabilarimizi aldik.
Ayni kaderi yasadigimiz arkadasimiz varsa ekonomik olarak pahali olan ilk yeni dogan ayagina uygun akkabilarimizla yardimci olmak isteriz.

Merhaba benim oglum sağ ayagı pevli dogdu 4 alçılama asil tendom ameliyatı olduk şimdi 23 saat ponseti ayakkabılarımız kullanıyoruz yalnız bundan sonrası çok önemli araştırdıgım kadarıyla ayagın geri dönmemesi için doktorun yazdıgıayakkabıyı aldık ama ayak topugu tam oturması gerekiyormus oturmuyo çok sıktıgımız zamanda ayagın arkası kızarıyo sizin yorumlarınızı okuyorum sürekli bizden önde olan anneler hangi ayakkabı daha iyi nasıl kullanmalıyız tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim

Merhaba benimde oğlum pevli olarak dünyaya geldi. İki ayağıda pevli. İlk 6 hafta alçıya alındı haftada bir kere değişim yapıldı alçılarda. Sonra sol ayaktan ameliyat oldu bi 6 haftada ameliyatlı ayak alçıda kalacak. Sağ ayakta da. Düzelme sağlandı ve cihaza geçtik. Eski tarih konuşmaları gördüm Burda. Şuan durumlar nasıl ve tedavi sürecinde en çok nelere dikkat ettiniz

Merhabalar uzun bir süre kimse yazmamış ama benimde oğlumun iki ayağı içe dönük doğdu ben hamileliğimde öğrenmiştim görene kadar durumun farkında değildim ne zaman ki kucağıma aldım o zaman farkına vardım ama çok şükür zorda olsa tedavisi olan bir rahatsızlık ilk doğduğunda 10 gün yoğum bakımda kaldı oğlum yoğun bakımdan çıktığı günün ertesinde doktora gittik hemen alçıya alındı 5 hafta boyunca iki ayağı her hafta yenilenmek şartıyla alçıdaydı sonrasında ameliyat olduk aşil tendon sonrasında 3 hafta kalıcaktı alçıda değişmeden ama operasyon sonrası ödem oluşunca alçıyı çıkarttık ve süreç hem uzadı hem oğlumun ayakları çok fazla şişmiş ve morarmıştı bi kaç gün inmesini bekledikten sonra tekrar alçıya alındı bi üç hafta daha kaldı 7 haftadırda ortez ayakkabı kullanıyoruz. gece uyurken çok sorun olmuyorda gündüzleri istemiyor ayakkabıyı çok huysuz oluyoruz 23 saat takıp 1 saat çıkarıyoruz ama bu bazen 2-3 saati buluyor çok üzülüyorum anne olarak dayanamıyorum tabi ama ilerisi için sabretmek zorundayız en çokta kıyafet konusunda sıkıntı yaşıyoruz giydirip çıkartırken uzun bir süreç ama geçicek pazartesi kontrolümüz var bakalım doktorumuz ne dicek bu yapılan kaçamaklar hakkında. 3 hafta sonra 23 saatten sonra 20 saate düşeceğiz ama zaman geçmiyor sanki

Merhabalar uzun bir süre kimse yazmamış ama benimde oğlumun iki ayağı içe dönük doğdu ben hamileliğimde öğrenmiştim görene kadar durumun farkında değildim ne zaman ki kucağıma aldım o zaman farkına vardım ama çok şükür zorda olsa tedavisi olan bir rahatsızlık ilk doğduğunda 10 gün yoğum bakımda kaldı oğlum yoğun bakımdan çıktığı günün ertesinde doktora gittik hemen alçıya alındı 5 hafta boyunca iki ayağı her hafta yenilenmek şartıyla alçıdaydı sonrasında ameliyat olduk aşil tendon sonrasında 3 hafta kalıcaktı alçıda değişmeden ama operasyon sonrası ödem oluşunca alçıyı çıkarttık ve süreç hem uzadı hem oğlumun ayakları çok fazla şişmişti

X