Anket PGT pgt yaptıranlar ve hamile kalanlar lütfen

kedi933

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Ağustos 2019
112
38
Merhabalar, pgt ile hamile kalanlarin bilgisine ihtiyacim var. Oncelikle eshimin morfolojisi %1 oldugu icin tup bebek tek caremiz dediler, iki basarisiz tup bebek tedavimiz oldu. Ikisinde hamile kaldim, ilkinde kimyasal gebelik oldu, ikincide her shey cok guzel gidiyordu 8ci haftada kalbi durdu bebegin, kurtaj oldum. Kurtajdan ornek genetige gitti kromozom bozuklugu patau sendromu cikti, aslinda her 10bin hamilelikten birinde gorunurmus bu sendrom, yani cok olaganustu bir durum degil. Doktor bize basarisiz denemelerden dolayi pgt oneriyor, eshimle bende genetikte hicbir sorun cikmadi, sulalemizde de zaten genetik hastalik yoktur, yashim da daha 31. Tup bebek tedavisinde bastan en korktugum embriyoya yapilan pgt-dir. Sagolsun hayat hep en istemedigim sheylerle karshilashtirir😐. Pgtden niye korkuyorum hamileyken kahve bile bebegin gelisimine zararliyken, daha anne rahmine konmamis embriyodan doku alinmasi ona nasil zarar vermez, yani diyelim pgtye gitti sorun cikmadi embriyoda ama pgt yapildi diye sonra sorun cika bilir diye dusunuyorum. Lutfen pgt yaptirip hamile kalanlar cevap yazsin, hamileliginizde problem yasadiniz mi? ve bebeginiz saglikli mi? insallah sagliklidir cevabi alirim cok kez🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Merhaba, 7 aylık bebeğimi doğurup bir ay sonra kaybettim. 5.ayda riskli bir gebelik olduğunu öğrendik ve gebeliği kendi rızamızla sonlandırmadık. Daha sonra bebek doğunca alınan kan örneğinden bebekte genetik otozomal resesif polikistik böbrek hastalığı olduğu tespit edildi. Sonra eşimle bana da test yapıldı ve taşıyıcı çıktık. bize her bebekte %25 ihtimalle aynı durumu yaşama riski olduğu bildirildi ve PGT önerildi. Uzun araştırmalar sonucu doktor ve doktorumuzun birlikte çalıştığı genetik labratuvarı araştırdık ve tedaviye başladık. Toplanan 29 yumurtadan 16 tanesine sperm enjekte edildi. 8 tanesi 5. güne ulaştı, ulaşanlardan dna örneği alınıp donduruldu. 8 embriyodan 2 adet homozigot sağlıklı 1 adet heterezigot taşıyıcı 4 adet homozigot hasta embriyo tespit edildi. ben 2019'da 1 adet homozigot sağlıklı embriyoyu transfer oldum. Sorunsuz bir gebelik sonunda 2020'de bebeğimizi kucağımıza aldık çok şükür. Bebekte hiç bir sıkıntı yok, gelişiminde, zihinsel olarak vs hiçbir çocuktan farkı yok. Embriyodan DNA örneği almayı denizden bir bardak su almak gibi düşünün. 1 bardak suyla denizin suyu eksilmez veya bozulmaz :) Allah bu yola çıkan herkesi muvaffak etsin. umarım konuyla ilgili aydınlatıcı olmuşumdur. (bu arada bizim taşıdığımız hastalık sık görülmüyor, görülmüş olsa bile mutant kromozomun konumu o kadar spesifik ki sık görülen genetik hastalıklara nazaran pgt daha zorlayıcı olmuştur diye düşünüyorum.)

Merhaba, 7 aylık bebeğimi doğurup bir ay sonra kaybettim. 5.ayda riskli bir gebelik olduğunu öğrendik ve gebeliği kendi rızamızla sonlandırmadık. Daha sonra bebek doğunca alınan kan örneğinden bebekte genetik otozomal resesif polikistik böbrek hastalığı olduğu tespit edildi. Sonra eşimle bana da test yapıldı ve taşıyıcı çıktık. bize her bebekte %25 ihtimalle aynı durumu yaşama riski olduğu bildirildi ve PGT önerildi. Uzun araştırmalar sonucu doktor ve doktorumuzun birlikte çalıştığı genetik labratuvarı araştırdık ve tedaviye başladık. Toplanan 29 yumurtadan 16 tanesine sperm enjekte edildi. 8 tanesi 5. güne ulaştı, ulaşanlardan dna örneği alınıp donduruldu. 8 embriyodan 2 adet homozigot sağlıklı 1 adet heterezigot taşıyıcı 4 adet homozigot hasta embriyo tespit edildi. ben 2019'da 1 adet homozigot sağlıklı embriyoyu transfer oldum. Sorunsuz bir gebelik sonunda 2020'de bebeğimizi kucağımıza aldık çok şükür. Bebekte hiç bir sıkıntı yok, gelişiminde, zihinsel olarak vs hiçbir çocuktan farkı yok. Embriyodan DNA örneği almayı denizden bir bardak su almak gibi düşünün. 1 bardak suyla denizin suyu eksilmez veya bozulmaz :) Allah bu yola çıkan herkesi muvaffak etsin. umarım konuyla ilgili aydınlatıcı olmuşumdur. (bu arada bizim taşıdığımız hastalık sık görülmüyor, görülmüş olsa bile mutant kromozomun konumu o kadar spesifik ki sık görülen genetik hastalıklara nazaran pgt daha zorlayıcı olmuştur diye düşünüyorum.)
cok tskler cevabiniz icin, insallah cocugunuzla bir omur saglikli yasarsiniz. bize ikimize de kromozom testi yapilmisti, mutasyon saptanmamisti, size yapilan test o test miydi acaba? yoksa her hastalik icin ayri mi test yapilmali?? pgt yapilacak bize heralde uc ay falan sonra saglikli embriyo icin eshime pekmez ve vitamin veriyorum bir umut.

Bizde ilk doğan bebekten kan alındı ve onun hastalığının genetik olup olmadığı, genetikse de hangi kromozomun mutasyona uğradığı tespit edildi. Tespit edilen mutant kromozom referans alınarak eşim ve benden de örnek alındı ve bizim de aynı kromozomumuzun mutant olduğu tespit edildi. Yani belirli bir hastalık olduğu için direkt o gen ayıklandı pgt ile. ama bazı hastalıklara bakılabiliyor sanırım her hastalık için ayrı ayrı test mi yapılır bilemiyorum. Devletin de evlenmeden önce çiftlere yaptığı bazı genetik testler var araştırabilirsiniz. Ancak bu hastalıklar çok yaygın olanlar fmf gibi... Doktor araştırıp karar verdiğinizde o size en doğru bilgiyi detaylı verecektir. Umudunuzu kaybetmeyin hayatta çok mucizeler oluyor, bir tanesi de sizin olsun inşallah.

Canım bu süreç çok zor muydu :/ ben de korkuyorum 4 düşüğüm war hep kalpleri durdu dr um artık pgt li tüp bebek önerdi

Canım bu süreç çok zor muydu :/ ben de korkuyorum 4 düşüğüm war hep kalpleri durdu dr um artık pgt li tüp bebek önerdi
Tüp bebek başlı başına gerçekten zor ancak kısa süren bir süreç. 1 ay içerisinde bir anda hamile olabiliyorsunuz, gerçekten mucizevi. PGT'de sizin yaptığınız hiçbir şey yok, kan vermek ve para vermek dışında. Ancak tüm bunların dışında beklemek ve sonunu düşünmek çok yıpratabiliyor, onunla başedebilmek en önemlisi aslında.

Merhaba, ilk tedavimde 5 embriyoyu 3 kez transfer yaptık tutmadı, sonra merkezi değiştirdik kromozom testi isteyince eşimde robertsonian 13 15 olduğunu öğrendik, Maddi olarak yıpratıcı 6 embriyoya pgt yapılsın dedik. Sonuç 6-0. Hepsi sağlıksız geldi ve hepsinde 13 sıkıntısı var. Doktorlar genel başarı oranına %30-35 diyor. En az 2 tane sağlıklı gelmesini bekliyolarmış. Ama gelmedi. Bütün tedavi masrafını kredi çekeceğim. Bu ay tekrar deneyeceğim. O şansın peşinden koşmazsak kazanamayız.

Merhaba bende tup bebek denemesi yaptim negatif haberi aldim bugun doktorum pereferik kromozom testi istedi benden simdi benm anlamadigim bu test temiz cikarsa yine dondurulmus embriyolarima bakilacakmi benim dondurulmus embriyom 7 adet suan 7 sinede embriyo basi fiyatmi alınacak eger oykeyse ben atiyorum maddi olarak karsilayamiycam bunu iki embriyoma bakilsin sadece diyebiliyormuyum yasadiginuz için size soruyorm acaba nasil oluyor surec

Merhaba bende tup bebek denemesi yaptim negatif haberi aldim bugun doktorum pereferik kromozom testi istedi benden simdi benm anlamadigim bu test temiz cikarsa yine dondurulmus embriyolarima bakilacakmi benim dondurulmus embriyom 7 adet suan 7 sinede embriyo basi fiyatmi alınacak eger oykeyse ben atiyorum maddi olarak karsilayamiycam bunu iki embriyoma bakilsin sadece diyebiliyormuyum yasadiginuz için size soruyorm acaba nasil oluyor surec
Sizin kromozom analizinizin sonucunda anomali tespit edilirse, embriyo başına ücreti karşılığı istediğiniz adette embriyonuz çözdürülüp pgt yapılır, sizdeki anomaliye özel olarak ve diğer genel kromozom kayıp/kazançlarına bakılır. Pgtden temiz gelenleri transfer ederek tedaviye devam edersiniz.

Sizin kromozom analiziniz normal çıkarsa, aslında pgtye gerek yok fakat yaş faktörü varsa veya başarısız transfer sayınız çoksa doktor sorunun embriyo kaynaklı olmadığından emin olmak için yine de pgt önerebilir. O durumda da yine adet başına fiyatla istediğiniz adette embriyo pgtye gider, genel olarak kromozom kayıp/kazançlarına bakılır. Temiz gelenlerle transfere devam edersiniz.

Biz eşimle daha yeni sorduk yaptırmadık ama embriyo başına 250 dolar dediler sen istediğin kadar baktırıyorsun embriyo başına . Doktorlar masraf olmasın diye 2 tane 2 tane baktırmayı tercih ediyoruz dedi umarım size de bize de gerek kalmaz sağlıklı gebeliğimiz olsun 🤲🏻

Sizin kromozom analizinizin sonucunda anomali tespit edilirse, embriyo başına ücreti karşılığı istediğiniz adette embriyonuz çözdürülüp pgt yapılır, sizdeki anomaliye özel olarak ve diğer genel kromozom kayıp/kazançlarına bakılır. Pgtden temiz gelenleri transfer ederek tedaviye devam edersiniz.

Sizin kromozom analiziniz normal çıkarsa, aslında pgtye gerek yok fakat yaş faktörü varsa veya başarısız transfer sayınız çoksa doktor sorunun embriyo kaynaklı olmadığından emin olmak için yine de pgt önerebilir. O durumda da yine adet başına fiyatla istediğiniz adette embriyo pgtye gider, genel olarak kromozom kayıp/kazançlarına bakılır. Temiz gelenlerle transfere devam edersiniz.
Saolun cevabiniz icin ya bnm ilk tup bebek denemem daha yas 28 yani dusuk olmadim kimyasal olmadim genelde oyle olunca isteniliyomus galiba doktor istedi bnden yine negatif olunca cok masrafli embriyo cozdurme basi 325 eu bahcecide.cok para sonucumuz temiz ciksa bakmazlar diyosunuz dimi bu

Biz eşimle daha yeni sorduk yaptırmadık ama embriyo başına 250 dolar dediler sen istediğin kadar baktırıyorsun embriyo başına . Doktorlar masraf olmasın diye 2 tane 2 tane baktırmayı tercih ediyoruz dedi umarım size de bize de gerek kalmaz sağlıklı gebeliğimiz olsun 🤲🏻
Amin insaAllah bikac ay sonra anca deneriz bidaha biz mecbur sali gunu kan vercez devlette kromozom bir ay faln sonra cikiyomus sanirsam sonuc sonucu goturucem doktoruma temiz cikarsa bakalim ne diycek yinede bakalim derse belki birtaneye anca gucum yeter bes bin kusur cnki embriyo basi negatifle insanlar zaten yikiliyo ustune tekrar masrafli seyler yukleniyo gucu yetmiyo insanin🥺

Amin insaAllah bikac ay sonra anca deneriz bidaha biz mecbur sali gunu kan vercez devlette kromozom bir ay faln sonra cikiyomus sanirsam sonuc sonucu goturucem doktoruma temiz cikarsa bakalim ne diycek yinede bakalim derse belki birtaneye anca gucum yeter bes bin kusur cnki embriyo basi negatifle insanlar zaten yikiliyo ustune tekrar masrafli seyler yukleniyo gucu yetmiyo insanin🥺
Aynen benim de haziranda başlayacak eğer sağlıklı gebelik olmazsa bu arada maddi olarak da birikim yapmaya çalışacağız rabbim herkese yardım etsin zor ama rabbimin imtihanı elbet bize ödül de getirir 🤲🏻

Amin insaAllah benim 8 tane a kalitesi embiriyom olustu ve hepsi besinci gun embriyosu qma ilki tutmadi doktorumda sasirdi kesin gozuyle bakiyordum sana dedi oyuzdn kromozom istedi ikinci deneme daha guzel olur die insaAllah

Tüp bebek başlı başına gerçekten zor ancak kısa süren bir süreç. 1 ay içerisinde bir anda hamile olabiliyorsunuz, gerçekten mucizevi. PGT'de sizin yaptığınız hiçbir şey yok, kan vermek ve para vermek dışında. Ancak tüm bunların dışında beklemek ve sonunu düşünmek çok yıpratabiliyor, onunla başedebilmek en önemlisi aslında.
gercekten kafam karısık maddi nokta zorluğu ayrı hangi merkeze gitsem derdi ayrı ,:/

İstediğiniz kadar embriyoyu gönderebiliyorsunuz sadece 20 gün kadar sürdüğü için bekleme süreni uzar ama 7 tanesine 25-30 bin ödemektense; 2 şer gönderip önce sağlıklılardan deneyebilirsiniz.

X