Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi Pnömokok aşısı

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri

adacem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Şubat 2007
99
0
51
Pnömokok adlı bir bakteri tarafından oluşturulan zatürre,birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de bir hala sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Bu mikrop,damlacık enfeksiyonu şeklinde aksırık ve hapşırıkla hasta insanlardan sağlam kişi ve çocuklara bulaşmakta ve öncelikle akciğerlere yerleşmekte ve zatürreeye neden olmaktadır. Hastalık yüksek ateş,öksürük,halsizlik ve solunum yetmezliği oluşturmakta ve bundan da öte vücuda giren mikrobun kan yoluyla yayılması sonucunda menenjite neden olabilmektedir. Etkin tedavi edilemeyen bebekler ve çocuklar bu hastalık nedeniyle hayatlarını kaybedebilmektedir. Özellikle yetişkinlerde görülen menenjitlerin % 60-70 nedeni pnömokok adı verilen bu mikroptur. Son zamanlarda oldukça artan bilinçsiz ve doktor kontrolsüz antibiyotik kullanımı bu mikrobun ilaçlara karşı direncini arttırmış ve sonuçta bir çok antibiyotik bu mikroba karşı etkisiz kalmıştır. Bu nedenle pnömokokların meydana getirdiği zatürre ve mikroba bağlı beyin iltihaplarından korunmada tek ve en güvenilir yol kişilerin aşılanmasıdır.

Pnömokok aşısı
Pnömokok aşıları, bu hastalığı meydana getiren başlıca mikropların etkisiz hale getirilmesi ile hazırlanan karma aşılardır. Pnömokok aşıları, konjüge (PCV) ve polisakkarid (PPV) olmak üzere 2 çeşittir. PCV, 2 aylıktan itibaren uygulanabilen ve 2-4-6. aylarda 3 doz ve 12-15. aylar arasında uygulanan tekrar doz olmak üzere toplam 4 doz uygulanmalıdır. PCV aşısı, çocuklarda hastalığa en çok neden olan 7 pnömokok tipine karşı koruma sağlamaktadır. PPV, 2 yaşından itibaren uygulanabilen ve tek doz uygulanması önerilen bir aşıdır. Çocuklarda ve erişkinlerde hastalığa en çok neden olan 23 pnömokok tipine karşı koruma sağlamaktadır, bu tipler % 95 sıklıkla görülen mikrop tipleridir. PPV, özellikle pnömokokların neden olduğu hastalıklara karşı risk altında olan, özellikle dalağı alınmış ya da bağışıklık sistemi baskılanmış kişilere önerilmektedir

Benkizima Sağlik Ocağinin Tavsiyesi Doğrultusunda Aşi Takvimi Uyguluyorum.bazi Aşilari Ateş Yapmasin Diye özel Alarak.peki Bu Aşilarin Içinde Varmiydi .ayrica Mi Yaptiracaktik Kimse Bişey Söylemedi Ki

Ben viyanadayim burda özel aliyosun o asiyi 100 euro civarinda 3kere vuruldu bikerede tazelemek icin vurlacak baya ates yapiyo cocuga.Bide benden tavsiye doktor bikac asi birden vurmak isterse izin vermeyin bi termin daha alin gidip sonra yaptirin ikincisini cocugun daha rahat olmasini sagliyor..
Türkiyede belki özel olarak hatirlatmaniz gerekebilir benim doktorum kendi söyledi.Simdide Grip asisi vurdurcam.

pnömokok yada zatürre aşısı diyede geçiyor.bununla ilgili bir konu açmıştım.aşıyı devlet karşılamıyor özel alınacak.doktorla konuştum devletin yapılmasını önerdiği aşıların dışındakilere onay vermiyorum dedi.bende yaptırmadım.

oğlumun doktoru aşı takviminin gidişatını değiştirince bende böyle bir aşı olduğunu öğrendim...pahalı ama işe yarar bir aşı...ülkemizde yeni yaygınlaşıyor olabilir ama diğer ülkelerde önceki yıllardan beri var olduğunu öğrenmiştim...a.s

bu asiyi devlet karsilamiyor,KKTC de satilan fiyati 170 ytl ama Turkiye fiyatini bilmiyorum,benim oglumda ates yapmadi

yaptırmak lazım , menenjit zatüree allah korusun , soğuk algınlığından kurtulunca yaptıracaktık , bu sefer de idrar kültüründe bakteri çıktı , iğnelere başladık , inşallah bitince sıra aşıya gelecek , anne olmak ne zormuş , annem derdi şu dişimi senin zamanında , şu dişlerimi kardeşin zamanında kaybettim diye , haklıymış ya , dişlerim sızlıyor sıkıntıdan , allah hepimize dayanma gücü versin ...

bende bizim doktora sordum hiç gereksiz dedi para tuzagı bunlar ben yapmıyorum gerek yok dedi

valla ben yaptirdim oglum 3 yasinda iki kere yaptirdik.3 kere oldugunu duymamistim,benim yigenim 5,5 yasinda ameikada dogdu orada ilki yapilmisti ama turkiyeydonus yaptiklarinda bu asiyi cok aradilar bulamadilar,daha yeni yeni yayginlasiyor beim aldigim zaman tanesi 130 ytl civarindaydi,bence imkaniniz varsa ihmal etmeyin,en azindan ilerde keske dememek icin

pnömokok yada zatürre aşısı diyede geçiyor.bununla ilgili bir konu açmıştım.aşıyı devlet karşılamıyor özel alınacak.doktorla konuştum devletin yapılmasını önerdiği aşıların dışındakilere onay vermiyorum dedi.bende yaptırmadım.

peki nerede yaptırabilirim bu aşıya özel doktorda mı aşıyı kendimizmi alıyoruz yardımcı olabilir misin bebeğim 13 aylıkfisfisfis

evet bizim burada da başlamışlar ücretsiz yapmaya en kısa zamanda yaptıracağım aşı takvimine eklenmiş demekki devlette artık çok önemsiyor dr ları gerçekten anlamıyorum bazıları sağlığı çok ucuz görüyor sanki yapılmasının sakıncası varmış gibi insanların aklını karıştırıyorlar hayret doğrusu :eek:klava:

X