Premature Bebekler Prematüre- Emme ve yutma refleksi

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Geçmiş olsun, benim kızım da 31+5 günlük doğdu,1800 gr.‘dı, 1600 gr.’a düştü kuvözde 37 gün kaldı, önce borularla beslediler , sonra biberonla , sütümü sağıp sürekli götürdüm, ama her gittiğimde beslenirken nefes almayı unutabiliyormuş ,apne diyorlar, o kadar korkuyordum ki ,beslenirken çok çabuk yorulduğu için geceleri yine borularla beslediler , biliyorum dayanması çok zor ,kilo alması güzeldi, her gidip taburcu olacaksınız demelerini bekliyodum ama hep bugünde tıkandı emerken diyorlardı, ne zaman bu durum düzelirse o zaman çıkarsınız dediler , bir gün süt götürdüğümüz gün beni de anne uyum odasına çocuk servisine yatırdılar gece de bebeğimi getirdiler diğer günün akşamına kadar yanımda oda da kaldık hiç bir sıkıntı olmadı emerken , biberonla verirken fazla çekebiliyormış bebekler ondan yutamayıp ,nefes almayı unutuyorlarmış, şuan 67 günlüğüz , hiç sıkıntımız yok , tabi ki emerken çok çabuk yoruluyor , bazen çok hızlı çektiğinde boğazında kalıyor ama omzuma alıp sırtına yavaşça vurunca geçiyor , aptamil eoprotin aldırdılar , anne sütüne katılıyor kilo alımını arttırıyor şuan 3500gramı geçtik.
İnşallah en kısa zamanda sağlığına kavuşur , sizde kucağınıza alırsınız, Allahım yardımcınız olsun çok zordu
Çok teşekkür ederim Rabbim yavrunuza sizinle beraber sağlıklı huzurlu mutlu ömürler versin♥️

Merhaba hanımlar inşallah bana yol gösterecek birisi çıkar.Bebeğim 27+3’te 900 gram doğdu şuan küvözde 94. Günümüz 2300 gram , gelişimi vb herşey iyi durumda çok şükür, yenidoğan yoğunbakımı da gayet güzel herhangi bir şikayet amacıyla yazmıyorum fakat emme ve yutma koordinasyonu için henüz bekleniyor yani 2500 gramdan sonra denemeye başlayacağız diye söylendi biraz damaklama yapmayı denediler 30 gram kilo verdi enerji sarfettiği için o yüzden bekleyelim gerilemesin dediler, emzik ve biberon da artık kullanılmıyormuş bebeklerde meme reddi çok fazla yaşadığı için, benim durumumu yaşayan var mı ya da benzerini yaşayan var mı? Emme ve yutma olunca hemen verdiler mi bebeğinizi ya da ne zaman verdiler?
Merhaba öncelikle sağlıkla evinize gelmesi nasip olsun inşallah kızım 23+4 doğdu malesef ciğerleri tam olarak gelişmediği ivin emerken yoruluyor ve kilo kaybediyolar kuvezden ciksada tam anlamıyla emmeyi gerçekleştirmesi zaman aliyor bebeklerimize bol zaman vermemiz gerekiyor telaş etmeyin uzun yol ama basaramayacaginiz birşey değil kuvezde NG ile beslenme yaparken emzik kullanımıyla destekleniyordur emme refleksi açığa çıkarmak için kuvezden çıkıp eve geldiğinde ilk ay kilo kaybı olabiliyor bu normal çünkü evin havasına düzenine ısısına alışması gerekiyor en önemliside saati saatine beslemek uyusada beslemek hastane nasıl bir düzenle besliyorsa o düzenle devam edin aklınızda sorular varsa Türkiye'nin resmi derneği premature bebek derneginede soru sorabilirsiniz elbebekgulbebek derneğin adı bı göz atın kafanızdaki sorularin cevabını alırsınız

Merhaba hanımlar inşallah bana yol gösterecek birisi çıkar.Bebeğim 27+3’te 900 gram doğdu şuan küvözde 94. Günümüz 2300 gram , gelişimi vb herşey iyi durumda çok şükür, yenidoğan yoğunbakımı da gayet güzel herhangi bir şikayet amacıyla yazmıyorum fakat emme ve yutma koordinasyonu için henüz bekleniyor yani 2500 gramdan sonra denemeye başlayacağız diye söylendi biraz damaklama yapmayı denediler 30 gram kilo verdi enerji sarfettiği için o yüzden bekleyelim gerilemesin dediler, emzik ve biberon da artık kullanılmıyormuş bebeklerde meme reddi çok fazla yaşadığı için, benim durumumu yaşayan var mı ya da benzerini yaşayan var mı? Emme ve yutma olunca hemen verdiler mi bebeğinizi ya da ne zaman verdiler?
Haftası ilerledikçe gelecektir herseyi suan kac haftalik bizim 37 haftada kuvezde emme refleksi gelmisti öyle taburcu olmuştuk

Merhaba. Ben 35.haftada 1670 gr doğurdum bebeğimi. Kuvozde 5 gün kaldı. 1750 gr olunca çıkardılar. Emme refleksi vardı ama sorun meme emip süt çıkaracak gücü olmamasiydi. O nedenle ilk 3 ay yine de meme ve mama şeklinde gittim. Doktor da mamayi bırakma demişti kilo almasının sıkıntıya girmemesi için. Emmediği için sütüm 3 ay sonunda daha da azaldı. Biberon da tabi kolaylık oluyor bebege ve alışıyor. 3 aylikken emzirme danışmanı ayarladım ama online olunca pek faydası olmadı. Size tavsiyem bebeğiniz evinize döndüğünde eve gelebilecek bir emzirme danışmanı ayarlayın. Mutlaka işe yarayacaktır.

Benim bebeğim 33+1'de 2450 gr olarak doğdu. Herhangi bir sağlık sıkıntısı olmadı sadece biraz enfeksiyon vardı o yüzden 1 hafta tedavi gördü ama emme refleksi hiç yoktu. Bu yüzden 20 gün boyunca küvözde kaldı. Eğer emme refleksi olsaydı ve kendi kendine beslenebilseydi bana 1 hafta sonunda bebeğimi vereceklerdi. Beslenme uzmanı gelip haftada birkaç kez oğlumla emme refleksini güçlendirici egzersizler yapmışlar. Bu süreçte devamlı olarak biberondan besleme yaptılar. Yorulup içemeyecek hale gelene dek biberondan içti içmesi gereken kalan sütünü beslenme sondası ile takviye ettiler. 19. Günün sonunda tamamen biberonla beslendiği için beni arayıp emzirmem için çağırdılar, 20. Günde de anne oteline yanıma verdiler bebeğimi. Bir süre biberonla besledik ama sürekli sütü boğazına kaçırdığı için biraz uğraşarak olsa da memeye döndük. Çocuk belki 2 gün aç kaldı zorlandı ama sık sık emzirmeye çalıştım ememediği yerde şırıngayla çay kaşığıyla verdim sütümü. Hiç unutmuyorum çok ağlamıştım bu çocuğu ben doyuramıyorum ne yapacağım yeniden küvöze girecek diye. çok dua etmiştim o an ağlaya ağlaya. Allahın mucizesi o gün akşamüstü öyle güzel kavradı ki memeyi çok güzel emdi ve devam etti öyle emmeye. Şimdi 4 aylık olduk bazen meme reddi yaşıyoruz ama çok şükür emmeye devam ediyor. Tosuncuk olup çıktı bile. Biberon emmeye alışması için önemli. Emzirme fırsatı olsa keşke ama covid yüzünden çok zor bebeklerinin yanına bile almıyorlar aileleri. Hele bir emmesi için çalışmaya başlasınlar hızlıca kavrayacaktır annesi hiç merak etme. Çok zor bir süreç çok yıpratıcı ama geçiyor bu günler ve çok hızlı büyüyorlar. Öyle hızlı kilo alıp gelişiyorlar ki inanamıyorsun bu hıza. Allahım yardımcınız olsun inşallah en yakın zamanda çıkıp yanınaza gelir yavrun🌺

28 haftalık dogdu, küvezde kilo alımı yeterli olunca emzirmeyi denedik ve uyum odasına gectik. Baslangıcta kilo vermesi normal. Emzirince ya da biberonla beslenince hemen cıkar. Saglıcakla kavusun.

Merhaba öncelikle sağlıkla evinize gelmesi nasip olsun inşallah kızım 23+4 doğdu malesef ciğerleri tam olarak gelişmediği ivin emerken yoruluyor ve kilo kaybediyolar kuvezden ciksada tam anlamıyla emmeyi gerçekleştirmesi zaman aliyor bebeklerimize bol zaman vermemiz gerekiyor telaş etmeyin uzun yol ama basaramayacaginiz birşey değil kuvezde NG ile beslenme yaparken emzik kullanımıyla destekleniyordur emme refleksi açığa çıkarmak için kuvezden çıkıp eve geldiğinde ilk ay kilo kaybı olabiliyor bu normal çünkü evin havasına düzenine ısısına alışması gerekiyor en önemliside saati saatine beslemek uyusada beslemek hastane nasıl bir düzenle besliyorsa o düzenle devam edin aklınızda sorular varsa Türkiye'nin resmi derneği premature bebek derneginede soru sorabilirsiniz elbebekgulbebek derneğin adı bı göz atın kafanızdaki sorularin cevabını alırsınız
Teşekkür ederim çok sağolun, işte bizim küvözün şöyle bir sıkıntısı var vermiyorlar bebeği bir türlü , emzik ve biberon da asla verilmiyor

Merhaba. Ben 35.haftada 1670 gr doğurdum bebeğimi. Kuvozde 5 gün kaldı. 1750 gr olunca çıkardılar. Emme refleksi vardı ama sorun meme emip süt çıkaracak gücü olmamasiydi. O nedenle ilk 3 ay yine de meme ve mama şeklinde gittim. Doktor da mamayi bırakma demişti kilo almasının sıkıntıya girmemesi için. Emmediği için sütüm 3 ay sonunda daha da azaldı. Biberon da tabi kolaylık oluyor bebege ve alışıyor. 3 aylikken emzirme danışmanı ayarladım ama online olunca pek faydası olmadı. Size tavsiyem bebeğiniz evinize döndüğünde eve gelebilecek bir emzirme danışmanı ayarlayın. Mutlaka işe yarayacaktır.
çok Teşekkür ederim bizim hastane 1750 gram çocuğu asla teslim etmiyor aileye ben de anlamıyorum 🤷🏻‍♀️

Benim bebeğim 33+1'de 2450 gr olarak doğdu. Herhangi bir sağlık sıkıntısı olmadı sadece biraz enfeksiyon vardı o yüzden 1 hafta tedavi gördü ama emme refleksi hiç yoktu. Bu yüzden 20 gün boyunca küvözde kaldı. Eğer emme refleksi olsaydı ve kendi kendine beslenebilseydi bana 1 hafta sonunda bebeğimi vereceklerdi. Beslenme uzmanı gelip haftada birkaç kez oğlumla emme refleksini güçlendirici egzersizler yapmışlar. Bu süreçte devamlı olarak biberondan besleme yaptılar. Yorulup içemeyecek hale gelene dek biberondan içti içmesi gereken kalan sütünü beslenme sondası ile takviye ettiler. 19. Günün sonunda tamamen biberonla beslendiği için beni arayıp emzirmem için çağırdılar, 20. Günde de anne oteline yanıma verdiler bebeğimi. Bir süre biberonla besledik ama sürekli sütü boğazına kaçırdığı için biraz uğraşarak olsa da memeye döndük. Çocuk belki 2 gün aç kaldı zorlandı ama sık sık emzirmeye çalıştım ememediği yerde şırıngayla çay kaşığıyla verdim sütümü. Hiç unutmuyorum çok ağlamıştım bu çocuğu ben doyuramıyorum ne yapacağım yeniden küvöze girecek diye. çok dua etmiştim o an ağlaya ağlaya. Allahın mucizesi o gün akşamüstü öyle güzel kavradı ki memeyi çok güzel emdi ve devam etti öyle emmeye. Şimdi 4 aylık olduk bazen meme reddi yaşıyoruz ama çok şükür emmeye devam ediyor. Tosuncuk olup çıktı bile. Biberon emmeye alışması için önemli. Emzirme fırsatı olsa keşke ama covid yüzünden çok zor bebeklerinin yanına bile almıyorlar aileleri. Hele bir emmesi için çalışmaya başlasınlar hızlıca kavrayacaktır annesi hiç merak etme. Çok zor bir süreç çok yıpratıcı ama geçiyor bu günler ve çok hızlı büyüyorlar. Öyle hızlı kilo alıp gelişiyorlar ki inanamıyorsun bu hıza. Allahım yardımcınız olsun inşallah en yakın zamanda çıkıp yanınaza gelir yavrun🌺
Biberon ve emzik asla vermiyorlar bir bilseniz nasıl istiyorum🙁🙁

Neden deneme yapılmıyor yeterli görmüyorlar mı hangi şehir ve hastahane
Hastane prosedürü emzik ve biberon vermiyor hiçbir bebeğe çünkü sonra anneyi reddediyorlarmış, parmak yöntemiyle emme yutma refleksi takip ediyor ve beslenme sondasıyla parmaklayarak besliyorlar, bu zamana kadar benim bebeğime yapılmamasının nedeni Kilo verip gerilemesini istemiyorlar badireler atlattığı için.

Öncelikle geçmiş olsun sağlıkla kavuşun büyümüş bebeğiniz çok yakında kavuşursunuz inş. Benim ikizlerim 31 haftalık düşük doğum ağırlıklı doğdular. Küvözde emme refleksi için emzik dahi veriliyordu. 2 kilo olduklarında çıktılar. Ben yaklaşık 4-5 kere emzirmeye gitmiştim. Emme yutma refleksi çabuk gelişmişti ama süt çıkaramıyorlardı ben dert etmedim biberonlada olsa besledim büyüttüm bebeklerimi. Sizi emzirme denemelerine çağırdılarmı peki kilosu oldukça iyi aslında.

Hastane prosedürü emzik ve biberon vermiyor hiçbir bebeğe çünkü sonra anneyi reddediyorlarmış, parmak yöntemiyle emme yutma refleksi takip ediyor ve beslenme sondasıyla parmaklayarak besliyorlar, bu zamana kadar benim bebeğime yapılmamasının nedeni Kilo verip gerilemesini istemiyorlar badireler atlattığı için.
Çok garip gücü olan bebek aanneyide emiyor sonrasında arkadaşın dediği gibi emzirmek için çağırıyorlar denemeler yapılıyor ama emzik kullanımı bizim bebeklerimiz için şart o refleksi kazanmaları için inşallah hızlı yol alırsınız önemli olan çocuğun yutma becerisini kazanması sizi emmesede olur yeterki biberondan emebilsin ben bu dusuncedeyim 1 sene sağıp verdim hiç sorun değil çünkü beslenebilmesi bir mucizeydi benim için

Bizimde öyleydi 37 haftalikti ama gelişimi 34 de durmuş emme yutma gucu yoktu korkuyorduk 1 aylik olunca biraz biraz ama biberonla verdik tutdu şırınga ile besliyorduk kuvezde kalmadi 1 ay sonra yoğun bakimda yatti

Öncelikle hayırlı olsun yeni cici anne 🥰 morelini yüksek tut çünkü bizim bebişlerimiz folik asit bebeği güçlü geliyorlar dünya ya ve hissiyatları çok güçlü zamanla göreceksin 🥰😉 şimdi 5 ayını bitirmek üzere olan bir prematüre kız annesi olarak yazıyorum sana 36. Hafta biter bitmez sezeryan ile 2850 gr doğdu benim ki yoğun bakıma girmedi o nedenle oranın sürecini bilmem 🤷‍♀️ ben sana yaşadığım kadarını anlatayım umarım faydası olur
İlk geldiğinde hemen meme verdiler tuttu 🙏 ama çok çabuk yoruldu kavrayamadı büyük geldi vs. Morel bozmadık olacak büyüyecek dedik hastanede 3 gün kaldım bu üç gün her 3 saatte bir 5 dak memede tuttum 20ml ( tam emin değilim şimdilerde 150 ml olunca 😊) kaşık biberon ile besledik sütümü sağdım verdim hatta ben çok korktum eşim verdi o 3 gün sonra hastaneden çıkarken 2400 oldu kuzum minnak bir şey birde azcık ağlıyor açlıktan sanıyoruz acemilik meğer sarılık olmuş ilk kontrolde öğrendik 😅
Neyse ilk zamanlar elimde bir çizerge her üç saatte bir 10 dak meme (7 dak uyuyordu) 20 ml biberon ile anne sütü verdik önce meme sonra biberon dediler ama ben tersini yaptım çünkü bebişim uyuyordu yorgun düşüyordu ( annelik iç güdülerine güven) sütün çok gelirse sağ buzluğa at 4. Aydan sonra ihtiyacın olacak hep sağ
Sıksık emzir diyecekler biberonla verme diyecekler sana etrafındakiler ama bizim bebeklerimiz prematüre ve o kadar güçlü değiller o nedenle sen bunları dinleme kilo alması ve uyuması çok önemli birde kordonu var oda düşünce biraz daha fazla dikkatli ol prematürelerde k vitamini eksikliği çok oluyor bu nedenlede kanaya biliyor kanarsa ihmal etme doktoruna git ama korkma bir iğnesi var onu yapıyorlar düzeliyor
Hımm başka biz prematüre anneleri sıksık emzirmediğimizden masis olma ( anne sıtması) ihtimalimiz çok yüksekmiş ki oldum berbat bir şey ateş bir anda tavan yapıyor üşüyorsun memelerin ağrıyor ufff ufff halen arada oluyorum corona ile karıştırma o ayrı bir şey onuda olduk 😜 neyse olmamak için bebeğini 3 saatte bir emzir ama sütünü her saat sağ koy buzluğa ...
Aklıma bunlar geldi şimdilik 🥰 aklına takılan varsa sor yaşadıysam neler yaptım diyeyim
Mutlu anne huzurlu bebek

Canım benim üzülme benimki tam doğdu ancak nefes alamadı 21 gün yoğunbakımda kaldı entübe idi. Son bir haftasını emme için tuttular. Ancak küvezde ilken bile ağzındaki hortumu yavrum emmrye çalıştığını söylediler. Çıkarmadan üç dört gün içinde emme durumuna baktılar emince çıkarıyorlar. Bu arada 3 kilo altını anne sütü ile besliyorlar hortumla. Ayrıca sende süt olmasa bile bağış yapan anneler var sağ olsunlar. Çok geçmiş olsun. Eve götürmek için çabalama iyi olsun nasılsa eve gelir

Benimkiler 31 haftalık doğdular 700. 840. 1100 gram ağırlığındaydılar, ilk başlarda anne sütünü şırınga ile verdiler ondan sonra mama ve anne sütü biberonla veriyorlardı sonra anne bebek teması olsun emzirmeye gidiyordum emmeseler bile kucağıma veriyorlardı öyle yavaş yavaş gelişti emme refleksi.
Bencede muhakkak biberon vermeleri yada sizin gidip emzirmeniz gerekiyor.
İki bebeğim 54.gün diğeri 56.gün eve geldiler.
Darısı başınıza sağlıkla kavuşun bebeğinize ❤️

X