Problemli Aile

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

glmzyz

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
8 Eylül 2014
888
459
Arkadaşlar çok uzun olabilir ama lütfen okumak isteyenler yazımın tamamını okuyup yardımcı olsun bana. Çok karışık ve uzun meseleler detaylı anlatmak zorunda kaldım herşeyi.Ben 25 yaşında son derece aktif, hem gezgin kampçı, hem de sosyal farkındalık projelerinde aktif ve tanınan bir öğretmenim. Çevremdeki insanlar beni hem sayar hem sever. Ancak aileme bir türlü kendimi saydıramadım. Sorunlu bir ailemiz var. Babam sağken annemle ayrılmak istedi defalarca annem istemedi. Yıllarca kavga dövüş devam ettiler her seferinde boşanma aşamasına gelip akraba eş dost araya girmesiyle barıştılar. Babamın anneme şiddet uygulamışlığı da oldu aldattı da gene de boşanmadı annem. En sonunda babam evi terk etti başka bir kadınla yaşamaya başladı buna rağmen annem evden gitmedi bekledi. 1 sene babam başka kadınla yaşadı. Ve sonunda anneme boşanma davası açtı. O esnada babam kansere yakalandı. Tedavi sürecinde dava ertelendi. Dava sonuçlanamadan babam vefat etti. Bu süreçte ben hep anneme destek oldum. Abim iki sene yurt dışında okudu. Annem destek oluyordu temizliğe gidip bebek bakıp para yolluyordu. Ben de geri ödemeli kredi aldım okul sürecinde annem de yalnız kalınca onu da yanıma aldım beraber yaşamaya başladık. Sonra abim okulu bitirdi ilk sene atanamadı yanımıza geldi annem onu dershaneye gönderdi abim atandı güzel bir şehre gitti annem de beni de alıp abimle birlikte gitmek istedi çünkü ben okulu bitirdiğimde hemen atanamamıştım ancak abim her gittiğim yere sizi mi götürcem ben diyerek reddetti götürmedi. Ardından 6 ay sonra ben atandım atandığım şehre annem ortada kalmasın diye gene götürdüm ve bu süreçte tek bir destekcim yoktu evi ben tuttum atandığım yere gidip ben temizledim kamyonu ben tuttum taşıttım sonra annemi de getirdim ardından birkaç ay sonra abimin bana yakın bi şehre tayini çıktı. Annem atandığım şehirde de 2 senedir benimleydi ama cidden sorunlu bir insan. Annem olduğu için çekiyorum başka türlü asla çekilmez. Psikolojik sorunları var defalarca dil döktüm ama doktora götüremedim. Paranoyalar kafada kurmalar durduk yere tartışma çıkarmalar her şeye karışıp 5 yaşında çocuk gibi onu giyme deyip çıkarttırmalar kapı kitleyip evden salmamalar neredeyse herkese düşman olup yakınlaştığım tüm insanları kötü bilip uzaklaştırmaya çalışmalar neler neler.
Bir dönem o kadar beni çıldırttı ki delirmenin eşiğinden döndüm bunalıma girdim bi de sürekli beni kötüleyip abin şöyle iyi böyle güzel ağırlıyor beni hiç üzmüyor diyip duruyor ben de dellendim iyi git o zaman onla yaşa beraber o kadar mutluysanız ben burdan tayin isteyince yanımda seni götürmeyeceğim artık senelerdir her gittiğim yere götürdüm her istediğini yaptım gene de iyi evlat olamadım abim o kadar iyiyse onun yanında rahatsan artık onun yanında kal madem ben de rahatlayım siz de rahatlayın dedim. Hem benim dibimden ayrılmıyor abimin yanına gidince bir ay duramadan kaçıyor bana geliyor hem de bana gelip abin şöyle iyi sen şöyle kötüsün diyor. Ne yaparsam yapayım Mutlu edemedim. Bir günde her yeri gezdirip ne isterse etiketine dahi bakmadan aldım bir günde iki bin lira para harcadım gözü bişeye takılsa yok alma dese bile içinde kalmasın diye aldım sırf mutlu olsun diye o kadar okuttun büyüttün senin sayende maaş alıyorum tabii alacam beğen sen fiyatına bile bakma dedim muhteşem bi günün ardından eve geldik akşama bunu buraya niye koydun bunu niye böyle yaptından bağırıp çağırıp saymadığı hakaret kalmadı. En sonunda ben yine böyle bir gün seni yanımda getirdiğime pişman ettin burdan tayin olurken benle götürmeyeceğim seni herkes anasını babasını yanında her yere götürüyo mu sanki dedim. Psikolojimi bozuyosun dedim. Ya gel birlikte psikoloğa gidelim ayıp değil günah değil, ya da uzak dur benden ben delireceğim yoksa dedim.

Neler çektirdi bana. Bir kısmını sabırla atlattık ancak hala kalan sorunlar var onun gözünde ben safım ben kullanılmaya açığım ben o olmasa başımda durmasa başıma neler gelirdi vs vs. Bir kere bir arkadaşımla karadeniz gezisine gittim öyle de bir zamana denk geldi ki evimdeki kombi bozulmuştu gezinin parası ödenmiş ev sahibime anahtar bıraktım o ilgilencekti tamir işiyle evimde altın inci değerli bişey yok zaten diye verdim anahtarımı ev sahibine ve kapıcımın eşine tembihledim güvendiğim bi insandı olay esnasında evde bekleyecek yardımcı olacaktı. Neyse geziden döndüm sorunsuz hallolmuş herşey ama geldiğimde anahtarı hemen alamadım çünkü iş yerindeydi anahtarı verdiğim kişi ameliyattaydı ve çıkmasını beklemek zorunda kaldım. Sabah 10 gibi saat o beraber geziye gittiğim arkadaş da dışarda kalma gel bize dedi evine geçtik kahvaltı yaptık biraz uzandım yoldan gelmişiz ya uyumuşum. Neyse annesi gille tanışıyor annem sohbet esnasında kadın anlatıyor böyle ne güzel gezdiler geldiler benim kız geziye cesaret edemezdi pısırıktı senin kız cesaret vermiş nasıl gezip yoruldularsa ben kahvaltı hazırlarken koltukta uyuyakalmış ikisi de dedi. Vay efendim bunu dedi ya annemle abim kulağımı kuruttu. Yok doğuluymuş terör yandaşıysa napcakmışım falan filan kızı tanıyorum 2 senedir evet babası hdpli ama öyle kötü insanlar değiller siyasi görüşleri farklı sadece bana çok ters doğru ama bir aile içinde bile herkesin siyasi görüşü farklı bizim ailede bile abim farklı annem farklı ben farklı. Ki zaten evinde gece kalmadım gündüz vakti bi saat uyumuşum diye saymadıklarını bırakmadılar. Bu insanlar benim hiç tanımadığım insanlar değillerdi hergün sık sık görüştüğüm arkadaşlarımı da tanıştırdığım insanlardı. Annemle abim buraya geldi annem bunu duyunca abime söyledi ikisi de üstüme geldiler. Anlatamadım zaten bir kerelik mecburi bi şeydi 25 yaşındayım 2 yıldır burada yaşıyorum sizden daha iyi biliyorum olabilecek olmayacak şeyleri dedim. Biraz güvenin bana dedim. Kaldığım 2 saat Allah aşkına dedim ama anlatamadım. Neyse bu konu kapandı bunlar gittiler bikaç ay geçti geçen hafta yine bana geldiler ikisi bir haftalığına. Abim kumara bulaşmıştı 160 bin lira borca girmişti annem de epeydir onla kalıyordu yardım ediyordu borcu ödemesine. Benden de yardım talep etmişti abim ve ben kesinlikle yardım etmeyeceğimi söyledim. Aklını başına alsaydın. Mis gibi 5.500 maaşın vardı. Senin gibi maaş alanlar ev araba alıyor. Senin baban yok. Babasız bi kız kardşin ve dul bi annen var dedim. O paraya anneme ev alaydın o kadar paran vardı niye kumara verdin dedim. Yok bağımlılık olmuş da bilmem ne de. Borca batınca psikolojik sorunlar başlamış. Kumar bağımlısı olmuş falan fişman bahaneleri sıralıyor psikologa da ben yönlendirdim yoksa gene gitmeyecekti. Neyse benim öğretmenlik yaptığım şehre yanıma geldiler. Bir haftadır benlelerdi. Yarın gideceklerdi. Düne kadar bi sorun yaşamamıştık. Dün tv de bi haber çıktı öğretmen 5 öğrencisni ezdi diye. Ben de yeni ehliyet aldım araba alacağım bu sene. Abim pek araba almam taraftarı değil. Alacağım modeli gösterince bu ne kocaman araba sana fazla bu kibar bi bayan arabası alsana diyor ucuz bişey al hem acemisin daha diyor. Dedim sen ödemiceksin ben ödeyecem hangisini istersem onu alırım. Diyor ki haberi gösterip Al işte bak kadın şoför böyle oluyor kadınlar araba sürme konusunda becerikli değil. benim de zoruma gitti kadını erkeği yok dedim erkekler kaza yapmıyor mu dikkatsizlikle alakalı bu cinsiyetle ilgili değil dedim tartışma başlattı kadınlar araba sürmeyi beceremiyor dedi ben öyle düşünmüyorum çok iyi sürenler de var yıllarca sürse herkes iyi olur tecrübeyle alakalı dedim hayır kdınlar süremiyor bu iki artı iki dörttür kadar net bişey dedi kabul edeceksin diye baskılıyor ben düşüncene saygı duyuyorum ben farklı düşünüyorum kapatalım konuyu dedim. Tekrar tekrar açtı konuyu. 5 kere konuyu kapatalım dediğim halde. En sonunda bana mal mısın anlamıyo musun gibi bir cümle söyleyince dellendim sende tartışma kültürü diye bi şey yok saygı zaten sıfır karşındaki seninle aynı şeyi düşünmek zorunda değildir ben nasıl saygı duyduysam o senin düşüncen dediysem sen de saygı duymalısın ama sen düşünceni karşındakine empoze etme yoluna gidiyorsun yetmiyor sıkıştığın yerde hakarete başvuruyorsun sen tartışılabilecek bir insan değilsin tartışmayacağım senle dedim. Üstüne Allah evleneceğin insana sabır versin yandı o çocuk dedi senin gibi biriyle evlenmem zaten merak etme asıl senin evleneceğin kadına geçmiş olsun evlenecek birini bulursan ona şükret bu kafayla bu hakaret dolu ağızla dedim.Geçtim odama Aramız bozuldu odama geçiyorum arkamdan annemle konuşuyorlar feminist olcam diye iyice kafayı sıyırdı bilmem ne diye. İyice kırıldım. Konuşmuyorum şuan beraber kedilerimi veterinere götürcektik bugün normalde ben hep tek götürüyorum annemin sesini duydum hadi götürün diye götürmem ne hali varsa görsün diyor annem de pışpışlıyor ikna etmeye çalışıyor onu haklı bulup sürekli arkasında duruyor her zaman her konuda kumar borcuna girmesinde bile hastalık olmuş isteyerek değil diye avunuyor savunup yardım ediyor 3 kuruş emekli maaşıyla. Anneme rest çekmedim ama abimle şuan konuşmuyorum. Babam vefat edeli 3 sene oldu. Babamın bireysel emeklilik parası var hesabında 3 ayda bir gelir getiriyor annem o kartı abime verdi borcunu azaltsın diye. Hesapta 200 bine yakın para var babamdan kalan miras yani babamın anneme geçen parası. Ancak miras olarak sayıldığı için üçümüzün imzası olmadan para çekilemiyor. Abim geçen gelmiş diyo ki ya biz o parayı çeksek ben şu borcu kapatsam düze çıksam bi sürü faiz ödüyorum şimdi, hemen tamamını kapatırsam 30 bin lira az ödicem vadeli ödersem 30 bin fazla ödicem dedi. 3 ümüzün de imzası onayı lazım çekebilmesi için. Ben kesinlikle onay vermiyorum dedim. O para babamdan anneme kalmış, annemin. O para babamın alın teri. O adam dağlarda yıllarca teröristlerle savaştı da kazandı o parayı. Sen ev parası kadar kumar borcuna gir de onu temizle diye değil dedim. O para annemin hakkı. Kadın doğuda eşini dağa yollayıp iki çocuk büyüttü. Eşini kaybetti seni beni kendi emekleriyle okuttu memur etti ayda 5.500 maaş alıyosun tutup sen kumar borcu yaptın diye onun tek güvencesi olan ev parası niye hiç oluyor bize ne akıllı olsaydın 160 binlik borç yapacağına paranın kıymetini bilseydin. Az değil maaşın o maaşın yarısını alan insanlar ev araba sahibi oluyor ayrıca senin yaptığın hatanın bedelini niye annem ve ben ödüyoruz dedim. Kumar işine girerken annem ben aklına gelmedik ödemeye geldi mi bizim ortak paramız ve annemin maaşı aklına geliyor dedim.

Arkadaşlar hayırsız evlat denilen model tam anlamıyla. İçki kumar ne ararsanız var. 5,500 milyar maaş alıyor 3 ayda bir de bu babamın paradan gelir var parayı çekmediğimiz sürece gelen 3-4 bin civarı geliyor 3 ayda bir. Borcunu azaltsın diye onu da verdi annem abime. Adam utanmadan diyor ki ben o hesaptaki 200 bini çekeyim borcu tamamen kapatayım. Kumar Borcu yaparken o paraya mı güvendin dedim. Annemi ikna edebilirsin belki, o saftır, anadır, bu bağımlılıktı diyip yaptığın acitasyonu o yer ama ben yemem dedim. Aklın yok muydu bağımlı olana kadar. 160 bine ulaşınca borç nasıl durdun? Şimdi nasıl bıraktın kumarı dedim. Bu hayat böyledir düşünmeden bir halt yersen bedelini sen ödersin, başkalarına ödetemezsin. Bu öz annen bile olsa. Şuanda konuşmuyoruz kırıldım hakaretlerine ve düşüncesiz tavırlarına.

Bir erkek arkadaşım var. Yakında nişan yapacağız

Yarın yola çıkacaklar beraber gidiyorlar annem de abimle gidecek. Odamdan çıkmıyorum dünden beri yanlarına bile gitmedim.

Merhabalar.Anlattıklarınızdan sizin akıllı ve güçlü duruşu olan genç bir hanım olduğunuzu görüyorum.problemli insanlarla uğraşmak zordur.heleki bu aile bireyleri olursa daha sıkıntı verici oluyor.sizin yaşadıklarızın değişik versiyonunu bende yaşadım.inanınki hiç sonu gelmiyor.şekil değiştirip başka başka sorunlarla yine karşına çıkıyorlar.ben ilişkilerimi minumuma indirgeyerek çare bulabildim.en azından daha az etkileniyor insan.hiçbir hakkınızdan asla vazgeçmeyin duruşunuzu değiştirmeyin lütfen.kardeşiniz bile olsa insanlar bencilce ve hepbana şeklinde düşünüyor ve davranıyor maalesef.

Merhabalar.Anlattıklarınızdan sizin akıllı ve güçlü duruşu olan genç bir hanım olduğunuzu görüyorum.problemli insanlarla uğraşmak zordur.heleki bu aile bireyleri olursa daha sıkıntı verici oluyor.sizin yaşadıklarızın değişik versiyonunu bende yaşadım.inanınki hiç sonu gelmiyor.şekil değiştirip başka başka sorunlarla yine karşına çıkıyorlar.ben ilişkilerimi minumuma indirgeyerek çare bulabildim.en azından daha az etkileniyor insan.hiçbir hakkınızdan asla vazgeçmeyin duruşunuzu değiştirmeyin lütfen.kardeşiniz bile olsa insanlar bencilce ve hepbana şeklinde düşünüyor ve davranıyor maalesef.

Merhaba öncelikle sabırla okuyup cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Sormak istediğim bir şey var ilişkimi minumuma indirdim dediniz ya bunu nasıl yaptınız. Abimle farklı şehirde yaşıyoruz ama yakın bir yerde annem de eşim yok bi tek çocuklarım var modunda en geç iki ayda bir geliyor yanıma. Gelmelerini de istemiyorum hiç mutlu olmadığım da bariz belli, işten gelince odama kapanıp kitap okuyorum pek fazla çıkmıyorum onlar gidene kadar. Daha ne yapabilirim? Odana kapanıyorsun çıkmıyorsun şurda gidecez üç beş gün sonra diyorlar çıkınca noluyor görüyoruz pişman ediyorsunuz diyorum. Gelmelerini istemediğimi belli ettikçe uzak durmaya çalıştıkça işi inada bindiriyor daha çok geliyorlar. Kuzenlerim de öyle mesela. İstemiyorlar gelmelerini onlara da böyle davranıyorlar çünkü. Bi evden kovmadıkları kalıyor genç çocukların ama annem buraya gelip diyor ki böyle böyle yapıyor gitmemi istemiyor çocuklar inadına gideceğim inadına daha çok kalacağım onlarda öyle at oynatmak yok diyor. Böyle bir huy var bizimkilerde. Gelmelerini istemediğini belli edince uzak durunca daha çok üstüne geliyorlar aramıyorum sormuyorum bile doğru düzgün hep onlar arıyor gitmiyorum yanlarına tatillerde sürekli başka şehirlere gidiyorum. Mümkün olduğunca az iletişim kuruyorum ama yok yani. Bir de en sevmediğim ve binlerce kez yapmayın şunu dediğim şey, bana gelecekleri zaman otobüse binmeden bir gün önce haber veriyorlar, benden gidecekleri zaman da yine son gün öğreniyorum. Eve şehirdeki tüm erkekleri toplayıp parti yapıyorum sanki bi haber vermeden baskın yapar gibi gelmeler dengesiz dengesiz hareketler. Müsait değildir işi vardır şehir dışına gidecektir belki demek yok. Erkek arkadaşımla yakında nişan düşünüyoruz. Yaza da düğün inşallah. Bu konuları mecbur belirttim bizimkiler normal değiller bil, sana ters bişe derlerse alınma, he de geç dedim. Kendisine de söyledim evlenir yanına gelir tayin olursam kesinlikle uzak duracağız samimi sıcak davranma senden çekinirlerse gelemezler fazla dedim

Onu bunu bilmem ama babanızdan kalan paraya çekilmesi için hiçbir türlü şekilde onay vermeyin asla .size geri gelmez o para kesin gelmez hemde.onun dışında Allah kolaylik versin size annenizinde psikolojisi biran önce toparlar inş .

Onu bunu bilmem ama babanızdan kalan paraya çekilmesi için hiçbir türlü şekilde onay vermeyin asla .size geri gelmez o para kesin gelmez hemde.onun dışında Allah kolaylik versin size annenizinde psikolojisi biran önce toparlar inş .

Asla onay vermeyeceğim bu konuda kararım net o para hepimizin ama en çok da annemin. Onun kumar borcu bizi ilgilendirmiyor. Rahat batmasaydı aklını kullansaydı

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim inşallah

Anneniz kaç yaşında çalışıyor mu.eğer evde ise kendini meşgul edecek bir meşgalesi ve artı olarak kendine ait bir hayatı olmalı.yoksa hayatını sürekli çocuklarından ibaret görüp yalnız kalamayacak ve bağımlılığı yaşlandıkça artacak size daha çok saracaktır.elbette çok sıkıntılar yaşamıştır zorluklar çekmiştir.ama bu psikoloji ile bu şekilde size sıkıntı vererek düzelemez.abinizdende ilerleyen zamanda umduğunu bulamaz ve nankörlük görürse dahada incinip üzülür.sizide anlaması ve haklı olduğunuz konularda size destek olmalı.o da çocuklarımdan başka kimim varki diye düşünerek abinize destek olmaya çalışıyor.ama iyi niyetinin sömürüldüğünü görünce dahada üzülür.annenize anlatın bunları uygun dille.

Anneniz kaç yaşında çalışıyor mu.eğer evde ise kendini meşgul edecek bir meşgalesi ve artı olarak kendine ait bir hayatı olmalı.yoksa hayatını sürekli çocuklarından ibaret görüp yalnız kalamayacak ve bağımlılığı yaşlandıkça artacak size daha çok saracaktır.elbette çok sıkıntılar yaşamıştır zorluklar çekmiştir.ama bu psikoloji ile bu şekilde size sıkıntı vererek düzelemez.abinizdende ilerleyen zamanda umduğunu bulamaz ve nankörlük görürse dahada incinip üzülür.sizide anlaması ve haklı olduğunuz konularda size destek olmalı.o da çocuklarımdan başka kimim varki diye düşünerek abinize destek olmaya çalışıyor.ama iyi niyetinin sömürüldüğünü görünce dahada üzülür.annenize anlatın bunları uygun dille.

48 yaşında. Çalışmıyor babamdan kalan emekli maaşı var. Onu da abime harcıyor borcuna yardım ediyor Benim de kızdığım üzüldüğüm bu zaten hayatını çocuklarına adamış hala bu yaştan sonra bişeyler alıp satmaya elişi yapıp satmaya çalışıyor beyefendinin kumar borcuna yardım etmek için. Yapma etme diyorum nasıl girdiyse borca ödesin sen bişeyler satmaya çalışma o ek iş yapmaya çalışsın diyorum adamın evinde bildiğiniz spor salonu vardı spor salonundaki malzemeler aylardır daha yeni aklına geldi onları satmak baktı annem tek yetemiyor. Burda da hep öyle annem bişeyler alıp satıyor poşetlere ayırıyor fiyat yazıyor tee karşı sitedeki komşulara götürüyor beyefendi elinde telefon oyun oynuyor kalktım ben yardım ettim anneme poşetlemeye de gene utanmadı. Düşünün nasıl bi insan. Yahu bu kadın senin için bu yaştan sonra milletin kapısına gidip bişeyler satıp para kazanmaya çalışıyor bari o lanet olası telefonunu elinden bırak bi yerlerini kaldır da yardım et. İnsanda azıcık ar olur utanma olur bu kadar da olmaz. Anneminki de saflıkta doruk nokta ağzını açıp da demiyo ki ben senin pisliğini temizlemeye uğraşıyorum kaldır kıçını da yardım et bana diye

Nankörlük göreceğinden eminim. Çünkü zaten yaptı ilk nankörlüğü gördüğünüz üzre. Bu kadın beni okuttu demedi onun sayesinde maaş alıyorum atandım demedi her gittiğim yere peşimde mi sürüklicem dedi. Gitti evine spor salonu malzemelerini düzdü ben bu kadının hakkını nasıl öderim diceği yere. Gitti ev parası kadar kumar borcuna girdi onun için onca emek vermiş anasına ev alacağı yerde. Utanmadan bi de babamdan kalan paraya göz koyup kadının tek mal varlığını elinden almaya kalkıyor. O kadar maaşla gel beraber birleşelim annemize ev alalım dedim hiç sallamadı. Ben de tek başıma o işe girişmek istemedim. Zaten daha 2 senelik öğretmenim. Üniversiteden kaln kredi borcum bile bitmedi daha. tek başıma altından kalkamam dedim. Annem ben abim birleşsek ev alırız anneme bitane. Üçümüzün de maaşı var dedim. Ama kimse tınlamadı beni. Ben de ne halleri varsa görsünler dedim bıraktım. Kendini düşünmeyen kadını ben düşünüp evini tek başıma alacak değilim. İyi ki de girmemişim o işe belli ki yarıyolda kalcakmışım. Kendimden başkasını düşünmeyeceğim artık çünkü abim kendini annem de yalnızca abimi düşünüyor. Abim belki ev Alamayabilirdi anlarım ama 160 bin borç yapabildiğine göre güvenmiş kendine demek ki ev alaydı o paraya o kadar bol geldiyse

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X