Prof. Dr. Canan Karatay'a büyük şok!

Caddy

Guru
Pro Üye
28 Mart 2012
8.170
2.001
İstanbul Tabip Odası Onur Kurulu, şeker testleriyle ilgili açıklaması sebebiyle Prof. Dr. Canan Karatay'a geçici olarak meslekten men cezası verilmesine karar verdi.
canan-karatay-meslekten-men-edildi_2.jpg

TÜRK Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, Prof. Dr. Canan Karatay'ı tıbben geçerli bir yöntem olarak uygulanan gebelikte şeker yükleme testinin hastaları zehirlediğini söyleyerek hastaları kaosa sürüklediği ve hekimleri küçük düşürdüğü gerekçesiyle şikâyet etmişti. Dernek şikâyetinde Karatay'ın uzmanlık dışı bir konuda tıbbi değerlendirme yaptığı, bilimsel olmayan açıklamalarla halk sağlığına zarar verdiği,kendi reklamını yaptığı, tıbbi bir konuyla ilgili ihtilafında kendisiyle farklı düşünen hekimlerle etik olmayan tartışma yöntemlerini kullandığı iddialarında da bulunmuştu.

OY BİRLİĞİYLE KARAR

5 doktorun oluşturduğu İstanbul Tabip Odası Onur Kurulu, 6 Ekim tarihli son toplantısında, Karatay'ın Tıbbi Deontoloji Tüzüğü, Hekimlik Meslek Etiği Kurallarını ihlal ettiği, bilim dışı söz ve tutumlarına, meslektaşlarını kötülemeye ısrarla devam ettiği gerekçesiyle geçici olarak meslekten alıkoyma cezasıyla cezalandırılmasına oybirliğiyle karar verdi. Haber 7'nin haberine göre karar bir yandan Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu'na, diğer yandan iadeli taahhütlü olarak Karatay'a yollandı. Karatay'ın yazıyı almasından itibaren 15 gün içinde itiraz etme hakkı bulunuyor. Karatay'ın cezası Yüksek Onur Kurulu'nda da görüşülecek. Eğer onanırsa uygulamaya geçilecek.

NE DEMİŞTİ

PROF. Dr. Karatay katıldığı televizyon programında gebelikte uygulanan testlerle ilgili “Bir kerede anneye yüklenen 100 gram şekerin plasentayı ve bebeği bozduğu biliniyor. Bizde bazı anne adaylarına 4 kere, 10 kere yapılıyor" şeklinde konuşmuştu. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği, bu açıklama üzerine suç duyurusunda bulunmuştu.

Birilerinin işine gelmeyince sonuç böyle oluyor.Aynı şeyi Dr.Pierre DUKAN içinde yapmışlardı Fransa da..Seninle uğraşılıyorsa bil ki doğru yoldasın ve bu bazılarının işine gelmiyor.
24 kg mu karatay ve dukan sayesınde verdım bi suru diyetisyenin 3 ana 3 ara öğünu işe yaramadı.. Meyve veren agac taslanır

Ben katilmiyorum. Benim doktorumda adamcagiz tepkilerden dolayi seker testi istemiyorum dedi, yalniz kan sekerine bi bakalim dedi. Yedigimde ictigimde eminim 100 gr degil 1000 gr seker vardir. Dunyanin kilosunu aliyoruz zaten hamilelikte.

Bence yerinde bir karar olmuş.herkes kendi uzmanlık alanında görüş beyan etsin.ekrana çıkıp ona buna çemkirerek kendi reklamını yapıyordu.hamileyken doktorum (kendisi zorlu tüp bebek sürecimde yanımda olan ailece tanıdığımız biri) o bile şeker yüklemesini çekinerek istemişti benden.ki kendisine güvenin sonsuzdur.
Yaptığı reklamla muayene ücretini 850TL'ye çıkarmıştı yazık oldu reklamına emeğine.:)

Tuhaf bir kadın doğru sölediği yerlerde var yanlış sölediği yerlerde ama her zaman diğer diyetisyenlerden farklı olmuştur. Ben şeker testi yaptırmadım testi yaptırana kadar başka yöntemlerle de öğrenmek mümkün doktorların kolayına geliyor malesef.

Düşüncesi doğru olsa bile konuşmaları deontolojiden etikten çok uzak! Ayrıca gebeler bu kadın yüzünden testi yaptırmıyor en yakın yengem mesela ama löpür löpür baklavaları börek pastaları günde 10 porsiyon edecek kadar meyveyi yiyor!
Eeee hani karbonhidrat zararlı idi şeker zararlı idi?? karatayın sözlerini işlerine göre dinleyip işlerine gelmeyince de "aşerdim ama " deniliyor.
Karar doğrudur umarım ve çok da iyi olmuş diyorum

50 gram seker 2 dılım baklavaya esıt :KK70: antepden bırı olarak yedıklerımı sız dusunun...
1 gunde daha fazlasını yıyoruz o sekerın
ustelık ben durduramadım kendımı bu ay
seker yuklemesı ıstermısın dedı doktorum
kan testınde cıkmazmı dedım
net saglıklı sonuc olmuyor seker yuklemesı en dogru sonuc eger bu yukleme yapılmazsa ve bı sorun varsa sende bılmeden yanlıs beslenmeye devam edersen bebegın ölümune bıle neden olur en ıyısı baktırmak zaten hastanede bızım gozetımımızdesın bı sakıncası yok dedı
yaptırdım 50 gramla yapıyorlar once zaten
sekerım normalde olması gerekenden dusuk cıktı :KK70: ıcım rahat ettıı
eger gercekden sekerle ılgılı bı sorunum olsaydı seker yuklemesı yaptırmadan bılıncsızce yememden bebegıme bırsey olsaydı kendımı nasıl affederdım bılmıyorum
herkes kendı uzmanlık alanıyla konussun bence...
canan karatayı severım dogru konustugu cok nokta var ama bazen bazı seylerı cok abartıyor yahu

Şeker yüklemesi testi ucuz bir test,yapılan ikili test,renkli doppler vb testlerin yanında,hastane yada doktorun bunu istemesi cok ciddi bir kar sağlamıyordur dolayısıyla.
Ben yaptırdım,hatta ilk yapılanda yüksek çıktı,ikinci testide yaptırdım,bugün hamile kalsam yinede yaptırırım,kar zarar dengesini iyi hesaplamak lazim. Şeker hastalığı hafife alınacak bir durum değil anne içinde, karnindaki bebek içinde.

Gercekler nedir dogru mudur bilgim yok tabi ama ne kadar ilgincdir ki pierre dukan la ayni kaderi yasiyor

Bende iki çocuğumda yapdırdım zaten hep düşük Şekerim.Karatayı severim kötü olmuş inş onanmaz karar.

ben inanılmaz kızgınım tabipler birliğine..
nerde düşünce öZgürlük hakkı..
CANAN KARATAY ı destekliyorum..
sonuçta söyler ve biz aklımıza yatarsa onu dinleriz..
doktorlar insanların aklı karışmış insanlar bilgilenmiş diye kızıyolar uğraşmak istemiyolarki aslında görevleri bilgilendirmek...

Yanlız benim anlamadığım bu şeker iki dilim baklavaya eşit ise 2 dilim baklava yedirsinler ozaman. Resmen mide bulandırıcı birde stres yapıcı birşey. Şeker yüklüyoruz diyince insanın stresten şekeri çıkıveriyor zaten

Yanlız benim anlamadığım bu şeker iki dilim baklavaya eşit ise 2 dilim baklava yedirsinler ozaman. Resmen mide bulandırıcı birde stres yapıcı birşey. Şeker yüklüyoruz diyince insanın stresten şekeri çıkıveriyor zaten
:KK70:
daha cabuk etkı etmesı ıcın 1 dıkıste sekerlı su ıcmek gerekıyor
baklavayı nasıl yedıgımı gorsen emın ol sekerlı suyu ıcmek ıstersın :KK53:

X