Prof.Dr.Mustafa BAHÇECİ

Bahceci

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
2 Mart 2010
7.568
33
1957 yılında Sivas'ta doğdu. 1980 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Dr. Bahçeci, aynı fakültede 1985 yılında kadın hastalıkları ve doğum ihtisasını tamamladı.

Mecburi hizmetini Ankara SSK Doğum Evi'nde yapan Dr. Bahçeci, daha sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı'nda öğretim üyeliği yaptı.

1991 yılında doçent olan Bahçeci, 2000 yılında profesör oldu. 1990 yılında ABD'nin Detroit şehrinde Wayne State Üniversitesi'nde bir yıl tüp bebek üzerine üst ihtisas çalışmaları yaptı.

1996 yılında İstanbul'da Alman Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'ni, 1997 yılında Nişantaşı'nda Bahçeci Kadın Sağlığı Merkezi'ni, 2005 yılında Kıbrıs Ortadoğu ve Balkanlar Tüp Bebek Merkezi'ni, 2006 yılında Koşuyolu Umut Tüp Bebek Merkezi'ni, 2007 yılında Erbil Hawler Tüp Bebek Merkezi'ni kurdu.

Evli ve iki çocuk babası olan Prof. Dr. Bahçeci'nin yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere 100'ün üzerinde yayın ve tebliği bulunuyor.

Ülkemizde tüp bebek uygulamalarının öncülerinden olan Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, Kasım 2009'da Alman Hastanesi ile yollarını ayırdı.

Bahçeci, halen ekibiyle birlikte kurucusu olduğu Bahçeci Kadın Sağlığı Merkezi ve Umut Tüp Bebek Merkezi'nde dünya standartlarında hizmet vermeye devam ediyor.

Aktif üyelikleri
* Türk Jinekoloji Derneği
* Avrupa İnsan Üreme Endokronolojisi Birliği (ESHRE)
* Amerikan Üreme Tıbbı Birliği (ASRM)

1957 yılında Sivas'ta doğdu. 1980 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Dr. Bahçeci, aynı fakültede 1985 yılında kadın hastalıkları ve doğum ihtisasını tamamladı.

Mecburi hizmetini Ankara SSK Doğum Evi'nde yapan Dr. Bahçeci, daha sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı'nda öğretim üyeliği yaptı.

1991 yılında doçent olan Bahçeci, 2000 yılında profesör oldu. 1990 yılında ABD'nin Detroit şehrinde Wayne State Üniversitesi'nde bir yıl tüp bebek üzerine üst ihtisas çalışmaları yaptı.

1996 yılında İstanbul'da Alman Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'ni, 1997 yılında Nişantaşı'nda Bahçeci Kadın Sağlığı Merkezi'ni, 2005 yılında Kıbrıs Ortadoğu ve Balkanlar Tüp Bebek Merkezi'ni, 2006 yılında Koşuyolu Umut Tüp Bebek Merkezi'ni, 2007 yılında Erbil Hawler Tüp Bebek Merkezi'ni kurdu.

Evli ve iki çocuk babası olan Prof. Dr. Bahçeci'nin yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere 100'ün üzerinde yayın ve tebliği bulunuyor.

Ülkemizde tüp bebek uygulamalarının öncülerinden olan Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, Kasım 2009'da Alman Hastanesi ile yollarını ayırdı.

Bahçeci, halen ekibiyle birlikte kurucusu olduğu Bahçeci Kadın Sağlığı Merkezi ve Umut Tüp Bebek Merkezi'nde dünya standartlarında hizmet vermeye devam ediyor.

Aktif üyelikleri
* Türk Jinekoloji Derneği
* Avrupa İnsan Üreme Endokronolojisi Birliği (ESHRE)
* Amerikan Üreme Tıbbı Birliği (ASRM)

hocam öncelikle selamlar.
ben 7 yıllık evliyim. bizim sebepsiz infertilite. 4 kez aşılama yapıldı 3. sü tuttu ama boş gebelik sonucu düşük yaptım. sonrasında rahim içi polip oluştuğu söylendi ve alındı. şimdi tüp bebek yaptırdık 23 adet yumurta toplandı. 6 tanesinin güzel olduğu söylendi. 1 adet 5. gün transfer edildi 3 ad. 3. gün donduruldu. transfer tarihim 20/03/10. dünden beri pembe akıntım var. progynex iğne vuruluyorum. kanama bundan dolayımı başlamadı yani tutmadı mı? nedeni ne olabilir?
cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum şimdiden teşekkürler.

iyi günler benim eşim mayıs ayında bir spermiyogram yaptırdı sonuç söyle çıktı
MİKTAR:2CC
VİZKOSİTE:AZALMIŞ
SIVILAŞMA:30''
RENK: KİRLİ BEYAZ
PH:8,0
1CC/HÜCRE:85,000,000
TÜMÜ:170,000,000
MİKROSKOPİ:HER SAHADA 2-3 LÖKOSİT, 2-3 SPERMATOGONIUM GÖRÜLDÜ
NORMAL HAREKETLİ
YARIM SAATTE:30 1 SAATTE:25 2 SAATTE:20
YAVAŞ HAREKETLİ
YARIM SAATTE:15 1 SAATTE:15 2 SAATTE:15
HAREKETSİZ
YARIM SAATTE:55 1 SAATTE:60 2 SAATTE:65

NORMAL YAPILI:65
BAŞ ANAMOLİSİ:15
BOYUN ANAMOLİSİ:15
KUYRUK ANAMOLİSİ:5

HAZİRAN AYINDA YAPILAN İKİNCİ SPERMİYOGRAM TESTİ SONUCU

MİKTAR:5,40 CC
VİSKOZİTE:AZALMIŞ
SIVILAŞMA:ARTMIŞ
RENK:KİRLİ BEYAZ
1CC/HÜCRE:221,000,000
TÜMÜ:1,193,000,000
MİKROSKOPİ:HER SAHADA 4-5 LÖKOSİT VE 1-2 YUVARLAK HÜCRE GÖRÜLDÜ

NORMAL HAREKETLİ;
YARIM SAATTE:75 1 SAATTE:65 2 SAATTE:60
YAVAŞ HEREKETLİ;
YARIM SAATTE:5 1SATTE:5 2 SAATTE:5
HAREKETSİZ;
YARIM SAATTE:20 1 SAATTE:30 2 SAATTE: 35

MORFOLOJİ
NORMAL YAPILI :85
BAŞ ANAMOLİSİ:5
KUYRUK ANAMOLİSİ:10

İYİ GÜNLER BENİM SORUM 1 AYDA BU KADAR DEĞİŞİKLİK OLURMU? İLK SPERMİYOGRAM TESTİNE GÖRE DOKTORUMUZ VARİKOSEL DEDİ.VİSKOSİTE AZALMASI NEDİR?EŞİM SİGARAYI BIRAKTI BU ETKİLEMİŞMİDİR

iyi günler benim eşim mayıs ayında bir spermiyogram yaptırdı sonuç söyle çıktı
MİKTAR:2CC
VİZKOSİTE:AZALMIŞ
SIVILAŞMA:30''
RENK: KİRLİ BEYAZ
1CC/HÜCRE:85,000,000
TÜMÜ:170,000,000
MİKROSKOPİ:HER SAHADA 2-3 LÖKOSİT, 2-3 SPERMATOGONIUM GÖRÜLDÜ
NORMAL HAREKETLİ
YARIM SAATTE:30 1 SAATTE:25 2 SAATTE:20
YAVAŞ HAREKETLİ
YARIM SAATTE:15 1 SAATTE:15 2 SAATTE:15
HAREKETSİZ
YARIM SAATTE:55 1 SAATTE:60 2 SAATTE:65

NORMAL YAPILI:65
BAŞ ANAMOLİSİ:15
BOYUN ANAMOLİSİ:15
KUYRUK ANAMOLİSİ:5

HAZİRAN AYINDA YAPILAN İKİNCİ SPERMİYOGRAM TESTİ SONUCU

MİKTAR:5,40 CC
VİSKOZİTE:AZALMIŞ
SIVILAŞMA:ARTMIŞ
RENK:KİRLİ BEYAZ
1CC/HÜCRE:221,000,000
TÜMÜ:1,193,000,000
MİKROSKOPİ:HER SAHADA 4-5 LÖKOSİT VE 1-2 YUVARLAK HÜCRE GÖRÜLDÜ

NORMAL HAREKETLİ;
YARIM SAATTE:75 1 SAATTE:65 2 SAATTE:60
YAVAŞ HEREKETLİ;
YARIM SAATTE:5 1SATTE:5 2 SAATTE:5
HAREKETSİZ;
YARIM SAATTE:20 1 SAATTE:30 2 SAATTE: 35

MORFOLOJİ
NORMAL YAPILI :85
BAŞ ANAMOLİSİ:5
KUYRUK ANAMOLİSİ:10

İYİ GÜNLER BENİM SORUM 1 AYDA BU KADAR DEĞİŞİKLİK OLURMU? İLK SPERMİYOGRAM TESTİNE GÖRE DOKTORUMUZ VARİKOSEL DEDİ.VİSKOSİTE AZALMASI NEDİR?EŞİM SİGARAYI BIRAKTI BU ETKİLEMİŞMİDİR

merhabalar eşinizin sperm sonuclarnda bir sıkıntı yok viskosite yoğunluk veya kıvam anlamında eşinizde pek anlamlı değil eşinizin sigarayı bırakması muhakkak ki olumlu bir etki yapmıştır varıkosel ??? sevgiler

merhaba doktor bey. ben haziran ayında sol overde görülen çikolata kisti nedeniyle laparokopi oldum. doktorum üç ay adet görmemem için iğne verdi. şu an üç aylık süre bitmek üzere. ne zaman adet olabilir, gebe kalabilirim?

Merhabalar doktor bey kendimde endometriozis olduğundan şüpheleniyorum ama doktora gitmeyede korkuyorum ağrılı adetlerim var ilişki sırasında ve sonrasında karın alt kadranıma ağrılarım oluyor adet öncesinde sürekli koyu kahvee bazen kahve telvesi şeklinde kanamalarım oluyor kronikleşen bir karın ağrım var ve bacaklarıma belime yayılıyor genelcerrahiye filan gitmeme rağmen bi teşhis bulamadılar bende hemşireyim belirtiler beni korkutuyor yardımcı olursanız çok memnun olurum

doktor bey merhaba benim sorum bende 5 cmlik çikolata kisti var doktorum ilaç verdi ama erimeyebilirim dedi ve ameliyat dedi bu ameliyat nasıl oluyor bayıltılıyormu hasta cvp için çok teşekkür edrim şimdiden

merhaba doktor bey;
bende genç kızlığımdan beridir pco vardı aralık ayında 40 gün süren adet kanamalarım nedeniyle ful kürtaj ve biyopsi yapıldı
sonuç a tipisiz endometrium hiperpilazi
geçenlerde tekrar edilmek üzere dr gittim 2.biyopsi yapılacak ama muayenede dr rahim duvarımın inceldiğini söyledi
bende yumurta tembelliği olduğunu söyledi zeynep kamil hastanesine infertilite bölümüne yönlendirdi.
ayrıca bende guatr var ve ultrasonda troidit ve insülin direnci var.çok stresli güçsüz geçiyor günlerim.
size sorum bu hastalıklarla hamile kalmayı umut ediyorum.ne yapacağımı şaşırdım.bana direkt aşılamamı yapılması gerekir yoksa rahimdeki sıkıntının giderilmesimi gerekir.
yada ne gibi işlemler yapılacaktır acaba.bilgi verirseniz çok mutlu olurum.iyi günler...

ameliyat sonrası yapışıklık ve ağrı
5,5 ay önce endo ameliyatı oldum. soldan 6 cm. sağdan 4. cm. kist alındı. ameliyattan 2-3 ay sonra sol yumurta rahme yapıştı ve solda kist tekrarladı. Bu arada başarısız bir tüp bebek denemem oldu.
sorum şu: Her ay regli oldugumda aşırı ağrım oluyor. Bu yapışıklı için tkr. mi ameliyat olam gerekiyor? Ağrılar dayanılmaz boyutta!.. Mesaj düzenleme Paneli Alıntı ile Cevapla .

merhaba geçmiş olsun öncelikle ağrının yapışıklıklar kaynaklı olduğu düşünülüyor ise mutlaka açılması gerekecektir çünkü ilaçla ancak geçici çözümler üretilebilir. ancak yeni endometriotik odaklar kaynaklı ise belki ilaç önerilebilir. bence çocuk isteminizi de düşünerek tarafımızdan görülmenizi öneriririm. kliniğimize geldiğinizde size bu konuda destek olacağımıza inanıyorum sevgiler.

ameliyat sonrası yapışıklık ve ağrı
5,5 ay önce endo ameliyatı oldum. soldan 6 cm. sağdan 4. cm. kist alındı. ameliyattan 2-3 ay sonra sol yumurta rahme yapıştı ve solda kist tekrarladı. Bu arada başarısız bir tüp bebek denemem oldu.
sorum şu: Her ay regli oldugumda aşırı ağrım oluyor. Bu yapışıklı için tkr. mi ameliyat olam gerekiyor? Ağrılar dayanılmaz boyutta!.. Mesaj düzenleme Paneli Alıntı ile Cevapla .

Rezervlerim ameliyatta çok zarar gördü. Yapışıklığı açmak için 2. bir ameliyat olursam daha da zarar görür mü? Yapışıklığı açtığımızda yine tekrarlama olasılığı nedir? Bu arada sadece 3 folikulum var:KK43: Geçen ay tek embriyo kondu ama tutmadı maalesef.

merhaba geçmiş olsun öncelikle ağrının yapışıklıklar kaynaklı olduğu düşünülüyor ise mutlaka açılması gerekecektir çünkü ilaçla ancak geçici çözümler üretilebilir. ancak yeni endometriotik odaklar kaynaklı ise belki ilaç önerilebilir. bence çocuk isteminizi de düşünerek tarafımızdan görülmenizi öneriririm. kliniğimize geldiğinizde size bu konuda destek olacağımıza inanıyorum sevgiler.

Rezervlerim ameliyatta çok zarar gördü. Yapışıklığı açmak için 2. bir ameliyat olursam daha da zarar görür mü? Yapışıklığı açtığımızda yine tekrarlama olasılığı nedir? Bu arada sadece 3 folikulum var:KK43: Geçen ay tek embriyo kondu ama tutmadı maalesef.
Tekrar endo oluşmasının nedeni yumurtanın rahme yapışması olabilir mi? Yapısıklığı açtırmazsam daha da büyür mü endo?

merhaba yapışıkların açılması sırasında dikkatli olunmalıdır ancak rezeviniz bu kadar azaldı ise önceliği ciddi bir tüp bebek tedavisine vermek ve zaman kaybetmemektir. kapımız açık ne zaman isterseniz klniğe gelin. sevgiler.

Tekrar endo oluşmasının nedeni yumurtanın rahme yapışması olabilir mi? Yapısıklığı açtırmazsam daha da büyür mü endo?

ben yurt disinda tup bebek tedavisi göruyorum
ilk adetim araligin 11 de geldi ve benim randevum araligin 20 sinde idi gittigimde kan aldi ve adetin 20.gunu gel dedi.
ikinci adetim ocak ayi 4 unde geldi randevuma ocak ayinin 23 unde gittim.
kan aldigi testleri acikladi.
FSH.15.17
ESTRADIOL:406.4
LH: 48.69
AMH.0.70 cikti ve doktorum senin yasinda 0.14 cikmasi gerekirmis ama olmadi ben 34 gircem
ve endometriyoze soltarafimda ikincikez birincisini ameliyatla aldirdim ve yine geldi (endometriyoze kistim 1.30cm ) sagtarafimda (CERPU EUTUM 3,30cm kist varmis)
erken meenepoz olabilirsin diyo ve bi an önce tedaviye baslamamizlazim diyo
bu degerler sizce neyin göstegesi doktorum FSH in yumurtlama gunum olasiligi ile yuksek cikmistir diyo ben napicam sizce
benim tedavim sizin gözunuzde cevap verirmi tup bebek tutarmi önceki denememde enDOMETRIYOZEM YOKTU.ve tup bebek tutmustu fakat 5.5hata gunlukken dusuk oldu sice sansim bu kadrami kötu

merhaba evet verdiğiniz değerler endometriozis nedenli yumurta rezervinizin erke kaybını menapoza gidişi işaret ediyor. acil olarak tüp bebek tedavisine başlamanızı ama elde edilecek başarının da çok yüksek olmayacağınızı bilmenizi isterim. iyi bir merkezde tedaviniz yönlendirilmeli. sevgiler.

ben yurt disinda tup bebek tedavisi göruyorum
ilk adetim araligin 11 de geldi ve benim randevum araligin 20 sinde idi gittigimde kan aldi ve adetin 20.gunu gel dedi.
ikinci adetim ocak ayi 4 unde geldi randevuma ocak ayinin 23 unde gittim.
kan aldigi testleri acikladi.
FSH.15.17
ESTRADIOL:406.4
LH: 48.69
AMH.0.70 cikti ve doktorum senin yasinda 0.14 cikmasi gerekirmis ama olmadi ben 34 gircem
ve endometriyoze soltarafimda ikincikez birincisini ameliyatla aldirdim ve yine geldi (endometriyoze kistim 1.30cm ) sagtarafimda (CERPU EUTUM 3,30cm kist varmis)
erken meenepoz olabilirsin diyo ve bi an önce tedaviye baslamamizlazim diyo
bu degerler sizce neyin göstegesi doktorum FSH in yumurtlama gunum olasiligi ile yuksek cikmistir diyo ben napicam sizce
benim tedavim sizin gözunuzde cevap verirmi tup bebek tutarmi önceki denememde enDOMETRIYOZEM YOKTU.ve tup bebek tutmustu fakat 5.5hata gunlukken dusuk oldu sice sansim bu kadrami kötu

doktor bey lutfen beni kinamayin cok soru soruyorum diye.
ben simdi erken menepoza girdimmi girecekmiyim ve
doktorum suan yumurta catlama yapmasin diye DECAPETYL IVF 0,1mg /1ml adinda bi igne verdi 4 hafta kullancam adet ´im olunca randevuya gitcem ve
(*)(busaret carpi isareti ama belli olmuyo)....4*menegon hp +zubehoer ferring 10ST TRS N3
ovitrelle 250mcg/o.5ml merck serono 1ST FER N1 § 27 A SGB V
2* Lutinus 100mg ferring 21ST VTA N2
Brvactid 1500 I.E. Ferring 3ST TRS N2 § 27 A SGB V
Prednisolon Acis 10mg 100 ST TAB N3
fragmin 2500 IE P Fertigspr pfizer Phar 20ST FER N2
SIZCE BU ILACLARI SIZCE IYI BI SECIM YAPIPMI VERMIS BENI HATIRLARSINIZ CUNKI ERKEN MENEPOZA GIRIS VAR DIYE CEVAP YAZMISSINIZ
SIZCE BU ILAC LARDAN DURUMUM COKMU KÖTU GÖRUNUYO SANSIMIN COK AZ OLDUNU ANLADIM YAZDIGINIZ YAZIDAN YANI BEN NEKADAR UGRASSSAM OLMAZMI BU ILACLARA GÖRE BENIM
HIC COCUGUM YOK NE OLUR BENI KINAMAYIN BENDE ELIMDEN GELENI YAPIYORUM
SAYGILAR:KK42:

merhaba öncelikle dr. aytun aktan ben ve dr.hanım olarak hiatp ederseniz sevnirim.sizi niye kınayayım, zor bir süreçtesinzi ve çare arıyorsunuz. sadece söylemek istediğim şey sizi muayene eden ve size tedavi başlayan başka bir doktor arkadaşımın tedavisine müdahil olamayacağımdır. oradaki teadviniz tamamlanır ve burada devam etmeye karar veririsiniz o zaman sizin için neler yapılabileceğini ihtimallerinizi konuşabiliriz. bu ndenele bana yazdığınız ilaçlar için söyleyeceğim standart olarak tüp bebek tedavisinde kullandığımız güvenli laçlardır. sevgiler bolşans.

doktor bey lutfen beni kinamayin cok soru soruyorum diye.
ben simdi erken menepoza girdimmi girecekmiyim ve
doktorum suan yumurta catlama yapmasin diye DECAPETYL IVF 0,1mg /1ml adinda bi igne verdi 4 hafta kullancam adet ´im olunca randevuya gitcem ve
(*)(busaret carpi isareti ama belli olmuyo)....4*menegon hp +zubehoer ferring 10ST TRS N3
ovitrelle 250mcg/o.5ml merck serono 1ST FER N1 § 27 A SGB V
2* Lutinus 100mg ferring 21ST VTA N2
Brvactid 1500 I.E. Ferring 3ST TRS N2 § 27 A SGB V
Prednisolon Acis 10mg 100 ST TAB N3
fragmin 2500 IE P Fertigspr pfizer Phar 20ST FER N2
SIZCE BU ILACLARI SIZCE IYI BI SECIM YAPIPMI VERMIS BENI HATIRLARSINIZ CUNKI ERKEN MENEPOZA GIRIS VAR DIYE CEVAP YAZMISSINIZ
SIZCE BU ILAC LARDAN DURUMUM COKMU KÖTU GÖRUNUYO SANSIMIN COK AZ OLDUNU ANLADIM YAZDIGINIZ YAZIDAN YANI BEN NEKADAR UGRASSSAM OLMAZMI BU ILACLARA GÖRE BENIM
HIC COCUGUM YOK NE OLUR BENI KINAMAYIN BENDE ELIMDEN GELENI YAPIYORUM
SAYGILAR:KK42:

merhaba benim sol yumurtalığımda 2 adet 2 cm civarında kist olduğu söylenerek ca 125 bakıldı.sonuç 33 çıktı ve doktorum çikolata kisti olup olmadığına net karar veremedi.2 ay sonra kontrole gitmemi söyledi.bu süre içinde kendiliğinden kaybola bileceğini kaybolmazsa ona göre bir tedavi uygulayacağını söyledi..acaba beklemeli mi yoksa yeniden başka bir dr'a gitmeli miyim??

Merhaba 2cm lik yumurta kisti için endişelenmeyin ve acele etmeyin takip edilmesi yeterli olacaktır. Sevgiler.

merhaba benim sol yumurtalığımda 2 adet 2 cm civarında kist olduğu söylenerek ca 125 bakıldı.sonuç 33 çıktı ve doktorum çikolata kisti olup olmadığına net karar veremedi.2 ay sonra kontrole gitmemi söyledi.bu süre içinde kendiliğinden kaybola bileceğini kaybolmazsa ona göre bir tedavi uygulayacağını söyledi..acaba beklemeli mi yoksa yeniden başka bir dr'a gitmeli miyim??

Doktor Bey merhaba,

22 yaşındayım. Adetimin ilk günü aşırı sancı olması nedeniyle (yaklaşık 1 senedir var, daha önce yoktu) doktora gittim. Kan testi ve ultrason istedi. Kanda da CA 125'e bakılmış. CA 125'im 84 çıktı (adetimin 2.günüydü). Ultrasonda bir şey çıkmadı. Endometrial kalınlık 6 mm çıktı (adetimin 3.günüydü). Bu değerler ne anlama geliyor? Uyuyamıyorum kaç gündür, başka doktora da gideceğim. Doğum kontrol hapı kullanmak istemiyorum, bana ne önerebilirsiniz?

X