Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Çok teşekkür ederim. Bende yaptırmak istiyorum. Zaten tüp bebekle 4 yılda oldu. Eşimden kaynaklı oldugu icin sıfırdan baslamamız gerekir yıllar surer. Bunları dusunmek bile istemiyorum. Sağlıkla alırım insallah kucagıma. Yarın kesinleşir artık 🥺 siz yaptırdınız mı? Kolay mı?
İnsan bilmediğinden korkuyor biraz da. Oysa ki bi şey yok. Yani sonuçta ameliyat, doktor spekulum yerleştirince bile bi tuhaf oluyoruz sonuçta. İlk iki gün sonrası rahat. İşlem çok kısa sürüyor zaten; 20-30 dk anca. Uyandırılmada dahil.
İlk gün ağrı kesicini fln yapıyorlar. Biraz moral bozuk gitince, anestezi etkisi ağır geliyor bence. Hamilelik hormonlarımızda etkiliyor bizi. Ama ağır bi durum yok. İlk gün pembe bi alıntı olabilir de olmayabilir de. İlk bi hafta çok önemli. Sonrası güllük gülistanlık 🙏🏻

İnsan bilmediğinden korkuyor biraz da. Oysa ki bi şey yok. Yani sonuçta ameliyat, doktor spekulum yerleştirince bile bi tuhaf oluyoruz sonuçta. İlk iki gün sonrası rahat. İşlem çok kısa sürüyor zaten; 20-30 dk anca. Uyandırılmada dahil.
İlk gün ağrı kesicini fln yapıyorlar. Biraz moral bozuk gitince, anestezi etkisi ağır geliyor bence. Hamilelik hormonlarımızda etkiliyor bizi. Ama ağır bi durum yok. İlk gün pembe bi alıntı olabilir de olmayabilir de. İlk bi hafta çok önemli. Sonrası güllük gülistanlık 🙏🏻
İçimi rahatlattınız Allah razı olsun🙏🏻 insallah sorunsuzca biter gider ve saglıkla kucagıma alırım 🥺

İçimi rahatlattınız Allah razı olsun🙏🏻 insallah sorunsuzca biter gider ve saglıkla kucagıma alırım 🥺
Geçmiş olsun canım. Benim de tüp bebek. Daha önce tüp bebekle 21+2 de kaybım var. Çok doktora gittim, rahim ağzı yetmezliği olabilir de dendi olmayabilir de. Şimdiki doktorum yine kaybedersen çok üzülürsün önlem amaçlı yapalım dedi. Zaten yaşım da 35. 14.haftada yaptık. Rapor aldım, sürekli yatıyorum. Ben olsam yaptırırdım. Çok şanslısın doktorun görmüş açıklığı. İnşallah sağlıkla kavuşun yavrunuza.

Kızlar selamlar yeni serklaj olan gün gün burayı takip eden acaba kaçıncı haftada dogum yaparım erken mi gelir zamanında mi gelir diye endişelenen arkadaşlara umut olmaya geldim. 24+3te acil serklaja alındım 20mm gibi aciklikla.bu süreçte işten raporla ayrıldım. Sürekli evde yatarak haftaların geçti resmen hayatı camdan izledim eşim bana camdaki kız diyordu artık 😃 psikolojik olarak çok yorucu endişeli süreçler geçirdim bende sizler gibi hep buralarda umut olan birilerini aradım. 35.haftadan sonra doguranlari görünce hep dua ettim Rabbim dualarımı kabul etti 37+4te sezeryan ile doğum yaptim. Aslında 38de alacaktı doktor ama tansiyon yüksekliği ve bebeğin serklaja aşırı baskı yapması sonucu kontrole gittiğim gün hadi bugün kızına kavuş artık dedi doktorum zaten miadı gelmiş dedi. İnşallah bütün serklaj olan arkadaşlar bebeklerini zamanında kucaklarina alir. Sizlere tavsiyem bu süreci sakin, kendinizi yormadan evde dinlenerek, sağlıklı beslenerek ve en çokta dua ederek gecirmenizdir🤗
Ne güzel yaa maşallah🌸🤲🏻Güle güle büyütün 😊 Bugün 20. haftadayım. Benim de kız. İnşallah tüm riskli gebeler sağlıkla kavuşur yavrularına.

Geçmiş olsun canım. Benim de tüp bebek. Daha önce tüp bebekle 21+2 de kaybım var. Çok doktora gittim, rahim ağzı yetmezliği olabilir de dendi olmayabilir de. Şimdiki doktorum yine kaybedersen çok üzülürsün önlem amaçlı yapalım dedi. Zaten yaşım da 35. 14.haftada yaptık. Rapor aldım, sürekli yatıyorum. Ben olsam yaptırırdım. Çok şanslısın doktorun görmüş açıklığı. İnşallah sağlıkla kavuşun yavrunuza.
Sizi hatırladım Nisan annelerindesiniz değil mi?
Kendi doktoruma kalsa hic haberimiz olmayacaktı belki ve kaybedecektik Allah korusun. Cok sukur ki dün ayrıntılıda farketti diger doktor. 🥺🙏🏻
Bende yaptırmaya karar verdim. Çol arastırdım sordum ama birde size sorayım kolay mı oluyor zor mu geçiyor dikiş?

Sizi hatırladım Nisan annelerindesiniz değil mi?
Kendi doktoruma kalsa hic haberimiz olmayacaktı belki ve kaybedecektik Allah korusun. Cok sukur ki dün ayrıntılıda farketti diger doktor. 🥺🙏🏻
Bende yaptırmaya karar verdim. Çol arastırdım sordum ama birde size sorayım kolay mı oluyor zor mu geçiyor dikiş?
Spinal anestezi ile oldum ben. Anestezinin etkisi geçince ağrım oldu maalesef. Ama geçiyor. Korkmayın. Olumlu düşünün olumlu olsun.

Spinal anestezi ile oldum ben. Anestezinin etkisi geçince ağrım oldu maalesef. Ama geçiyor. Korkmayın. Olumlu düşünün olumlu olsun.
Ne kadar sürede yapıldı acaba işlem?
Spinal kolay oldu mu sizin icin? Benimki nasıl olacak konusulmadı bilmiyorum. İlla ki olacak sonuçta dikiş atılıyor 🥺

bernisko bernisko benimki yarım saat sürdü ortalama. İçinde spinal süreci de var. Spinal baş ağrısı yapıyor. İzin verirlerse çıkışta kahve için. Benim aklıma gelmedi. Birkaç gün baş ağrısı çektim. Spinalde belden iğne vuruyorlar. Tırstım açıkçası. Ama doktorlar çok rahatlattı.
Biz de önceden konuşmamıştık. Ameliyathanede öğrendim spinali. Doktora tamamen uyutun dedim. Bebeğe anestezi gitmemesi için belden yapacağız dedi.

Merhaba, dun detaylı ultrasonda açılmam farkedildi. İsterseniz hemen ameliyata alabilirim tüp bebekle gebe kalmıssınız riske atmayın ama önce kendi doktorunuzla görusun dedi perinatolog.
Kendi doktorum açılmanın cok az olduğunu bu sekilde doguma kadar giden kişiler olduğunu söyledi ve ameliyat olmamı istemedi. Sadece ilaç ve igne ile bolca yatmamı istedi. Böyle iki farklı görus oldugu icin yarın yeniden baska bir pernatolog ile görusecegim oda olman gerekir derse olacagım. Sayfaları okuyamadım cok fazla. Korkuyorum bu süreçten. Zor mu geciyor acaba ameliyat? Sonrasında agrı sızı durumunuz ne oldu? Birde doktorum cok korkuttu enfeksiyon olabilirsin, dikiş rahmini yırtabilir, bebegin suyu patlayabilir ameliyatta diye.🥺🥺🥺
Cok gecmis olsun detayli 21.haftalarda yapiliyor sanirim. Benimde 21'de açılmam fark edildi. Doktorum bir hafta sonra cagirdi acilma ilerlemeyince serklaj yapmama karari verdi. Kendisi perinatolog ve serklajda riskli zaten 26'ya kadar anca tutar bebeği dedi. Hepsi farkli düşünüyor o yuzden yanlis yönlendirmek istemem ama benim rahim uzunluğum hep 30mm cıktı sizin o biraz kisaymis ve tüp bebekle hamile kalmışsınız bence de riske atmayip iyi bir perinatologa serklaj olabilirsiniz. Bende surekli yattim su an 29+4'teyiz cok şükür kötü bir sey olmadi bugüne kadar geldik ama garantisi de yoktu elbet olmayacağının. Icinize sineni yapmaniz en önemlisi.

Merhaba, dun detaylı ultrasonda açılmam farkedildi. İsterseniz hemen ameliyata alabilirim tüp bebekle gebe kalmıssınız riske atmayın ama önce kendi doktorunuzla görusun dedi perinatolog.
Kendi doktorum açılmanın cok az olduğunu bu sekilde doguma kadar giden kişiler olduğunu söyledi ve ameliyat olmamı istemedi. Sadece ilaç ve igne ile bolca yatmamı istedi. Böyle iki farklı görus oldugu icin yarın yeniden baska bir pernatolog ile görusecegim oda olman gerekir derse olacagım. Sayfaları okuyamadım cok fazla. Korkuyorum bu süreçten. Zor mu geciyor acaba ameliyat? Sonrasında agrı sızı durumunuz ne oldu? Birde doktorum cok korkuttu enfeksiyon olabilirsin, dikiş rahmini yırtabilir, bebegin suyu patlayabilir ameliyatta diye.🥺🥺🥺
Merhaba 2. Çocuğum 18 aylık oldu burda çokça vakit geçiren paylaşımlar yapan takip eden biriydim
İlk hamilelikte 26.hafta acil serklaj oldum kontrolde hunileşme farkedildi, çok şükür 37+2 de oğluma sağlıkla kavuştum
2.hamilelikte normal kontrol ve perinatoloji takipli gidiyordum ama perinatolojide 2 gün önce 3 cm olan rahim ağzı (karından usg}
Normal doktorda 2, 2 çıktı onu yönlendirmesiyle 22 haftada serklaj oldum
İlk 10 gün falan dikkatli davrandım sonrası ağır işler hariç günlük yaşama devam ettim ve çok şükür 38 haftam dolunca 2. oğlumu kucağıma aldım

Cok gecmis olsun detayli 21.haftalarda yapiliyor sanirim. Benimde 21'de açılmam fark edildi. Doktorum bir hafta sonra cagirdi acilma ilerlemeyince serklaj yapmama karari verdi. Kendisi perinatolog ve serklajda riskli zaten 26'ya kadar anca tutar bebeği dedi. Hepsi farkli düşünüyor o yuzden yanlis yönlendirmek istemem ama benim rahim uzunluğum hep 30mm cıktı sizin o biraz kisaymis ve tüp bebekle hamile kalmışsınız bence de riske atmayip iyi bir perinatologa serklaj olabilirsiniz. Bende surekli yattim su an 29+4'teyiz cok şükür kötü bir sey olmadi bugüne kadar geldik ama garantisi de yoktu elbet olmayacağının. Icinize sineni yapmaniz en önemlisi.
Teşekkür ederim evet benimde 21. haftada farkedildi. Çarşamba gunune kadar beklerim daha fazla geciktirmeyelim dedi. Bende suan baska bir doktora görusmeye gidiyorum. İnsallah sıkıntısızca atlatırım dikiş olayını cunku riskleri beni korkutuyor kendi doktorum cok korkuttu olmamı istemedi🥺 insallah saglıkla zamanında kucagınıza alırsınız minik yavrunuzu🙏🏻🙏🏻
Merhaba 2. Çocuğum 18 aylık oldu burda çokça vakit geçiren paylaşımlar yapan takip eden biriydim
İlk hamilelikte 26.hafta acil serklaj oldum kontrolde hunileşme farkedildi, çok şükür 37+2 de oğluma sağlıkla kavuştum
2.hamilelikte normal kontrol ve perinatoloji takipli gidiyordum ama perinatolojide 2 gün önce 3 cm olan rahim ağzı (karından usg}
İlk 10 gün falan dikkatli davrandım sonrası ağır işler hariç günlük yaşama devam ettim ve çok şükür 38 haftam dolunca 2. oğlumu kucağıma aldım
Çok sevindim sizin adınıza eminim zor olmustur ama sonu guzel olmus🙏🏻 o haftaları görmek suan bana hayal gibi geliyor.
Umut oldunuz cok tesekkür ederim simdi yoldayım hakkımızda hayırlısı olsun🥺

Merhaba hanımlar. Perşembe günü bebeğim doğdu, 2740 gram 49 cm. Sesini duydum, öptüm yavrumu. Ama doğarken su yutmuş çok fazla ciğerleri de tam fonksiyonunu yerine getiremiyor. Hiç yanıma vermediler yoğun bakımda.
Ben cumartesi günü taburcu oldum ama kızım hastanede. İçim çok acıyor. İnşallah bugün doktor güzel haberler verir.
Hepiniz için dua ettim doğumda inşallah güzel haberlerinizi bekliyorum.

Merhaba hanımlar. Perşembe günü bebeğim doğdu, 2740 gram 49 cm. Sesini duydum, öptüm yavrumu. Ama doğarken su yutmuş çok fazla ciğerleri de tam fonksiyonunu yerine getiremiyor. Hiç yanıma vermediler yoğun bakımda.
Ben cumartesi günü taburcu oldum ama kızım hastanede. İçim çok acıyor. İnşallah bugün doktor güzel haberler verir.
Allah analı babalı büyütmeyi nasip etsin canım. Çok güzel boyu, kilosu 🧿🧿
Sen sezeryan oldun ama nasıl su yutmuş ki ? İlk kez duydum da böyle bi şeyi.
İnş en kısa zamanda kavuşursunuz.💜

Doktor da çok şaşırdı, doğarken ben spinal olduğum için duydum “lan dur daha ağlama ağzını sileyim, lan dedik ama kız bu” dedi hatta. Kafası karnımdayken ağlamaya başlamış kuzum ondan olmuş.

Karindan ve alttan bu kadar farkli cikiyor mu acaba? Benim doktorda bugun ustten bakti 40 mm dedi alttan bakmaya gerek yok dedi.İki hafta once detayli da 29 mm cikmisti.Rahim agzi degisir mi yoksa alttan ustten bu kadar fark eder mi🤔

Gözünüz aydın😊 Güzel günlerde büyütün inşallah. Tez zamanda taburcu olsun sağlıkla. Hayırlı haberlerini alın. Boyu da kilosu da çok iyi maşallah.

Doktor da çok şaşırdı, doğarken ben spinal olduğum için duydum “lan dur daha ağlama ağzını sileyim, lan dedik ama kız bu” dedi hatta. Kafası karnımdayken ağlamaya başlamış kuzum ondan olmuş.
Bak sen yaygarayı kopardı hemen desene 🙈🙈😂😂 neyse gelir bir iki güne yanına. Sen de bu süre işinde hızlıca toparlanırsın canım 🥰🥰

Günaydın. Dün diğer doktor 21mm ölçtü ve suyu yavas yavas açıklıga dogru gitmeye baslamıstı. Acil olarak yaptırmanızı öneririm dedi. Saat 17.00da serklaj oldum. Sorunsuz gecti, gecede cok rahattım. Bekledigimden kolay oldu. Artık bundan sonrası bolca yatıp dikişlerin tutmasını beklemek. İnsallah herkes zamanında saglıkla doğum yapar🙏🏻🙏🏻

Günaydın. Dün diğer doktor 21mm ölçtü ve suyu yavas yavas açıklıga dogru gitmeye baslamıstı. Acil olarak yaptırmanızı öneririm dedi. Saat 17.00da serklaj oldum. Sorunsuz gecti, gecede cok rahattım. Bekledigimden kolay oldu. Artık bundan sonrası bolca yatıp dikişlerin tutmasını beklemek. İnsallah herkes zamanında saglıkla doğum yapar🙏🏻🙏🏻
Günaydın. Bence çok doğru ve yerinde bir karar olmuş hem senin hem bebeğin için. Açıklığa doğru sarkması olayı çok sıkıntı zaten Allah muhafaza. Kolay olmasına sevindim. Zaten ağrı kesici fln da yapıyorlar. Bolca dinlen.
En ufak kaşık agrısında, idrar tahlili ver. Ama hiç ağrın olmasa bile, ayda bir kez muhakkak ver. Ütülü ayrı yıkanmış, çamaşır giy. Ben ütülemiyorum artık açıkçası🙈 ama sürekli değiştiriyorum. Suyunu da bol iç. Başka yapılacak bi şey yok zaten. Şifa olsun. Sağ Salim vaktinde kavuş inş 💜

X