Premature Bebekler Rahim Ağzı Yetmezliği

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
P pembe ucurtma Allah sabrını artırsın . Ben de ilk defa tüp bebekle gebe kalıp 14. Haftamda kaybettim . Benimde kafamda bir çok soru kaldı . Ama elden ne gelir . Üstüne 3 kere daha tüp bebek denemem oldu . Çok şükür ki 4. Denememde Oldu . Bana da açılma olmuş olabileceği söylendi , kan pıhtılaşmam çıktı . Bunlar hep ihtimallerdi . 2 senem şöyle olsaydı böyle olsaydı ile geçti . Şimdi 15. Haftamda serklaj oldum , oksapar da kullanıyorum . Elimizden geleni yaptık , Allah a sığındık . Ancak bu kasılma olayını anlayamıyorum . 20. Haftama yeni girdim . Arada bir nefes alırken ağrı gibi birşey hissediyorum göbek deliğinin alt taraflarında , kaşıklarda sertlik hissediyorum dokunduğumda . Bunu bir de düşük sonrası yaşamıştım . Bebeğim düştükten sonra Aynı bölgede sertlik vardı , sabaha kadar bastırmıştım üstüne içim temizlensin diye . Bu mudur kasılma acaba ? 4 Aralık ta randevum . Doktoruma danışacağım bakalım ne diyecek

P pembe ucurtma Allah sabrını artırsın . Ben de ilk defa tüp bebekle gebe kalıp 14. Haftamda kaybettim . Benimde kafamda bir çok soru kaldı . Ama elden ne gelir . Üstüne 3 kere daha tüp bebek denemem oldu . Çok şükür ki 4. Denememde Oldu . Bana da açılma olmuş olabileceği söylendi , kan pıhtılaşmam çıktı . Bunlar hep ihtimallerdi . 2 senem şöyle olsaydı böyle olsaydı ile geçti . Şimdi 15. Haftamda serklaj oldum , oksapar da kullanıyorum . Elimizden geleni yaptık , Allah a sığındık . Ancak bu kasılma olayını anlayamıyorum . 20. Haftama yeni girdim . Arada bir nefes alırken ağrı gibi birşey hissediyorum göbek deliğinin alt taraflarında , kaşıklarda sertlik hissediyorum dokunduğumda . Bunu bir de düşük sonrası yaşamıştım . Bebeğim düştükten sonra Aynı bölgede sertlik vardı , sabaha kadar bastırmıştım üstüne içim temizlensin diye . Bu mudur kasılma acaba ? 4 Aralık ta randevum . Doktoruma danışacağım bakalım ne diyecek

Maşallah, Allah korktuklarınıza uğratmadan sağlıkla doğurmayı nasip etsin.
Ben kasılmayı şöyle tarif edebilirim, bi kumaşı avucunuzun içinde büzüştürdüğünüzü düşünün canım. Bol su içip, enfeksiyonlara karşı dikkatli olalım Allah’a emanet gerisi.
Ben Serklaj olalı 1 hafta oldu, 14+3oldum şükür. ilk üç günümde endol kullandırdı doktorum. Kasılma önleyici başka ilaçlar var, cumartesi kontrolüm var, ben de o tür ilaçlara ne zaman başlayabileceğimi soracağım. Ben de 4. Denemem ile hamileyim şuan. İlk kaybım, sonra 5 haftalık bi kayıp, bi negatif. Bu bebeklerimizi kucaklarız inşallah.

Maşallah, Allah korktuklarınıza uğratmadan sağlıkla doğurmayı nasip etsin.
Ben kasılmayı şöyle tarif edebilirim, bi kumaşı avucunuzun içinde büzüştürdüğünüzü düşünün canım. Bol su içip, enfeksiyonlara karşı dikkatli olalım Allah’a emanet gerisi.
Ben Serklaj olalı 1 hafta oldu, 14+3oldum şükür. ilk üç günümde endol kullandırdı doktorum. Kasılma önleyici başka ilaçlar var, cumartesi kontrolüm var, ben de o tür ilaçlara ne zaman başlayabileceğimi soracağım. Ben de 4. Denemem ile hamileyim şuan. İlk kaybım, sonra 5 haftalık bi kayıp, bi negatif. Bu bebeklerimizi kucaklarız inşallah.
Amin inşallah 🤲

Elim kalbimde okudum konunuzu, inşallah yaşamıştır diyerek... melek olmuş bebeğiniz. Şimdi sağlıkla bir hamilelik yaşar, tüm tedbirlerle gününde sağlıkla doğurursunuz inşallah. Doğurmak büyütmek eve götürmek nasip olsun.
Benim de ilk hamileliğimde kanamalar, erkenden başlayan kasılmalar vardı ama hiç bir tedbir alınmadı, tüp bebekti bebeğim ve hatta normal bi gebeymişim gibi 12. Haftada progestanı bile kesti doktorumuz. İçimw sinmeyen bir sürü ihmal ama sonuç nasip işte :/
2016 yılında 19. Hafta bitmişken kaybettim ben de. Çok zor günlerdi. Şimdi yine hamileyim 15. Haftamdayım ve geçen hafta Serklaj yapıldı. Allah büyük. Ne mucizeler okuyoruz, Allah yardımcımız olsun.
Çok direnmişsiniz, bir gün cennette kavuşacaksınız o melek ile dünyada da kardeşleri sizinle yaşasın inşallah
Çok sağolun 🙏 size de geçmiş olsun sizin de meleğiniz bekliyor ahirette. Belki psikopatça ama ölüm artık korkutucu gelmiyor çünkü oğlumu göreceğim diye düşünüyorum artık. Benim gebelik kesinleşti ama kanamalarım oluyor tam istirahat verdi doktor.. Eğer aksilik olmazsa bende serklaj olacam muhtemelen. Anlatabilir misin nasıl oluyor sonrasında zor oldu mu?

Canım hayırlı olsun Çok sevindim senin adına İnşallah hayırlısıyla sonuçlanır Ben de senin yaşadığını yaşadım 16 haftalıkken bir anda suyu geldi susuz kalınca gebelik sonlandırıldı Çünkü kalp atışı durdu su olmayınca Ama senin dediğin Gerçekten mucize bir şey susuz nasıl yaşar ki bebek Demek ki onun yaşayacak zamanı varmış Bir de Üçüz diyorsun Hayret şok şaşılası bir durum Ben de 29 yaşındayım o yaşadığım düşükten sonra bir daha olmadı 3 senelik evliyim tüp bebek ve aşılama tutmadı histereskopi yapıldığı ve Rahim de yarın bir perde tespit edildi Bir de rahmin sağ tarafında hafif çöküklük varmış o düzeltildi Ne olacak bilmiyorum çok zor gerçekten Allah hepimize yardım etsin..
İnşallah sağlıkla sağlıklı evlat kucağımıza almak nasip olur 🙏

Çok teşekkür ederim. Elimden geldiğince yardımcı olmak isterim Allah hiç bir anneye böyle acıları yaşatmasın.

Benim ilk hamileliğimdi, tüp bebek tedavisiyle hamileydim. 5. Haftadan başlayan lekelenme-kanamalar vardı canım. Progestan iğne kullandım kanama olan dönemlerde. 12. Haftada progestan iğne-fitil hepsini kesti doktorum. Ben 14. Haftada bebeğin hareketini hissediyorum dedim, gaz sancısıdır diye geçiştirdi, o hareketin kasılma olduğunu sonradan anladım. 19. Haftamda kaybımdan 2 gün önce yoğun, kıvamlı ve krem şeffaf garip bi akıntım oldu. Doktorum ona da normal dedi. Ağrım olmuştu akıntı esnasında. Rahim büyüyor dedi, buna bağladı ağrıyı. İki gün sonra evde uyumaya çalışırken çok büyük bir ağrım oldu. Ağrı duruyor bir dakika sonra yine aynı şiddetle vuruyordu. Acile gittik ve açılmam olduğunu, kesenin sarktığını söylediler. Sancıyı durdurup keseyi iterek Serklaj deneyeceklerdi ama kese delinmiş. Böylelikle kaybettim canım. Aslında 17. Haftada kontrolümde rahimağı uzunluğumu ölçmüştü Dr. İyiydi uzunluk.
Gelen akıntı nişanmış, kontrole gelmene gerek yok denmişti o gün dinlemeseydim keşke dedim aylarca hayıflandım. Belkiler hiç dinmiyor ama Allah böyle takdir etmiş, hamd etmekten başka yol yok. İnşallah bundan sonra karnımızda gördüğümüzü kucaklamak nasip olsun hepimize
Aaa... benim de plasenta delinir diye serklaj yapmadı doktor. Ama bi kere beni doğuma aldı karnımı o kadar bastırdı alttan parmağıyla o kadar baktı bana mısın demedi kese patlamadı vazgeçti doğumdan o şekilde iki hafta daha yattım. Yani bana serklaj yapsaydı delinmeyebilirdi kese o zaman diye düşündüm hep. Kese iyice aşağıya inmiş o yüzden dikemeyiz demişti.. Onlar mı deldi keseyi yani? Kese sarkmışsa böyle bişe yapmamaları lazımdı? Bu zamanda iş başa düşüyor arkadaşlar kendimiz araştırmak zorundayız artık. Ben de rahim ağzımın takibi neden yapılmadı diye sinirleniyorum risk risktir herşeye bakılması lazım

Sonucu haber et lütfen. Umarım herşey yolundadır 🙏

Çok sağolun 🙏 size de geçmiş olsun sizin de meleğiniz bekliyor ahirette. Belki psikopatça ama ölüm artık korkutucu gelmiyor çünkü oğlumu göreceğim diye düşünüyorum artık. Benim gebelik kesinleşti ama kanamalarım oluyor tam istirahat verdi doktor.. Eğer aksilik olmazsa bende serklaj olacam muhtemelen. Anlatabilir misin nasıl oluyor sonrasında zor oldu mu?

Serklaj sonrası ilk bir kaç saat ağrılıydı ama sonrasında geçti canım. 13. Haftamda serklaj oldum 16. Bitecek bu hafta inşallah.
Benim bebeğim tüp bebek. Transferden beri yatıyorum. Bi kaç kez iğne olmaya yürüyerek gitmiştim sadece. 8. Haftada çok büyük bi kanama yaşadım o günden beri sadece wc İçin ve doktora gitme günlerinde kalkıyorum. Hergün duş alırdım, haftada bir kez kısacık duş alıyorum. Allah hepimize yardım etsin inşallah

Aaa... benim de plasenta delinir diye serklaj yapmadı doktor. Ama bi kere beni doğuma aldı karnımı o kadar bastırdı alttan parmağıyla o kadar baktı bana mısın demedi kese patlamadı vazgeçti doğumdan o şekilde iki hafta daha yattım. Yani bana serklaj yapsaydı delinmeyebilirdi kese o zaman diye düşündüm hep. Kese iyice aşağıya inmiş o yüzden dikemeyiz demişti.. Onlar mı deldi keseyi yani? Kese sarkmışsa böyle bişe yapmamaları lazımdı? Bu zamanda iş başa düşüyor arkadaşlar kendimiz araştırmak zorundayız artık. Ben de rahim ağzımın takibi neden yapılmadı diye sinirleniyorum risk risktir herşeye bakılması lazım

İşte kafamızda acabalarla, keşkelerle yaşayacağız canım. Allah karnımızdaki bebelerimizi sağlıkla kucaklamayı nasip etsin.

Tamamen nasip işte, kesesi itilip serklaj yapılan ve ileri haftalara giden çok arkadaşı okudum.
Keseyi elle değil balonla itiyorlarmış. Nasıl oluyor bilemiyorum :/
Serklaj için ameliyathaneye aldılar beni, narkozdan uyandığımda doktor kesenin delindiğini ve suyun geldiğini söyledi. Bir kaç saat sonra da doğum olmuştu. Zor günlerdi. Hala da zor bu acıyı yaşamak, özlemek çok zor.

Ben 13+5 te kaybettim bebeğimi . Bana da rahim ağzı yetmezliği demek için erken en erken 15 olmalı demişlerdi . Ama bir perinatolog benim düşük hikayemi dinler dinlemez dikiş atılmalı dedi . Kanama ile gittim ancak bebeğin hala kalbi atıyor olması ve düşük esnasında hiç ağrı ,sızı hissetmemiş olmam rahimde açılma olduğunu gösterir gibi birşey dedi doktorum . Bu sebeple de bu gebeliğimde 14. Haftamda serklaj oldum

Merhaba öncelikle geçmiş kaybınız için başınız saolsun. Şimdiki hamileliğinizdede Rabbim sağlık versin. 🤲🏻 Ben size bişeyler sormak isityorum. 17 haftalık bebeğimi suyum gelmesi sebebiyle kaybettim. Ama ondan önce 1 ay kanamam oldu hiç geçmedi ara ara da sancım oldu kaybettim. Benimde 13. Haftada rahim boyumu 2.7 cm ölçmüştü .ama sonra birdaha ölçtüklerinde hiç sorun olmadı. Ama ben yinede kaybettim. Bebeği kaybedince bir perinotoğa gideyim dedim ısrarla muayneue almadı ya kadın doğumcu yönlendirecek yada hamile olman gerek dediler... yani bende acaba hikayemi anlatsam banada dikişi uygun görür mü ? Ki ondan önce nası perinotoğa gidicem bilmiyorum.🤷🏻‍♀️

Merhaba öncelikle geçmiş kaybınız için başınız saolsun. Şimdiki hamileliğinizdede Rabbim sağlık versin. 🤲🏻 Ben size bişeyler sormak isityorum. 17 haftalık bebeğimi suyum gelmesi sebebiyle kaybettim. Ama ondan önce 1 ay kanamam oldu hiç geçmedi ara ara da sancım oldu kaybettim. Benimde 13. Haftada rahim boyumu 2.7 cm ölçmüştü .ama sonra birdaha ölçtüklerinde hiç sorun olmadı. Ama ben yinede kaybettim. Bebeği kaybedince bir perinotoğa gideyim dedim ısrarla muayneue almadı ya kadın doğumcu yönlendirecek yada hamile olman gerek dediler... yani bende acaba hikayemi anlatsam banada dikişi uygun görür mü ? Ki ondan önce nası perinotoğa gidicem bilmiyorum.🤷🏻‍♀️
Cok gecmis olsun devlete gidersen hamile olmadan sana bakmazlar.ben ozelegittim hamile kalmadan once ilk hamileligmi anlattim kaybimi soyledim.hemen rahim agzima bakti ve rahim filmi cektirdi ordan teshisi koydu.devletin teshisi koymasi icin illa 2 3tane kaybinin olmasi gerekiyor neyazikki

Cok gecmis olsun devlete gidersen hamile olmadan sana bakmazlar.ben ozelegittim hamile kalmadan once ilk hamileligmi anlattim kaybimi soyledim.hemen rahim agzima bakti ve rahim filmi cektirdi ordan teshisi koydu.devletin teshisi koymasi icin illa 2 3tane kaybinin olmasi gerekiyor neyazikki
Ama bende zaten şu ana kadar hiç devlete gitmedim zsten. Hep özele gittim ve ordada bakmadı. Birisi medical park diğeride acıbadem. Aradık hamilelik yoksa olmaz dendi... ama banada bu gebeliğimden önce doç dr rahim filmi çekicek ben yeni kaybettim adet olmayı bekliyorum. Rahim filminde rahim boyu veya yetmezliği anlaşılıyor mu ?

Ama bende zaten şu ana kadar hiç devlete gitmedim zsten. Hep özele gittim ve ordada bakmadı. Birisi medical park diğeride acıbadem. Aradık hamilelik yoksa olmaz dendi... ama banada bu gebeliğimden önce doç dr rahim filmi çekicek ben yeni kaybettim adet olmayı bekliyorum. Rahim filminde rahim boyu veya yetmezliği anlaşılıyor mu ?
Cok ilginc ya bakmamalari ben bebegimi kaybettikten 1sene sonra gittim yasadiklarimi anlattim buji testi diye bise var onu yapti bi tane alet var vajinaya soktu normalde rahat girmemesi gerekirken bende cok rahat girdi ve hissetmedim sonra bunu netlestirmemiz lazim dedi rahim filmi cekti orda rahime ilac yolladi normalde o ilacin disari sizmamasi gerekirken bende sizmisti oyuzden rahim agzi yetmezligi teshisi koydu.ama o buji testi bile yeterli oluyor.

Cok ilginc ya bakmamalari ben bebegimi kaybettikten 1sene sonra gittim yasadiklarimi anlattim buji testi diye bise var onu yapti bi tane alet var vajinaya soktu normalde rahat girmemesi gerekirken bende cok rahat girdi ve hissetmedim sonra bunu netlestirmemiz lazim dedi rahim filmi cekti orda rahime ilac yolladi normalde o ilacin disari sizmamasi gerekirken bende sizmisti oyuzden rahim agzi yetmezligi teshisi koydu.ama o buji testi bile yeterli oluyor.
Ya ben de çok gitmek istiyorum bunu konuşmak anlatmak istiyorum.🤷🏻‍♀️ Kaybımın daha 4. Günü gittim ama dediğim gibi oldu. Ben bunu bir kez daha araştırıcam.. bana görede gebelikten önce gidilmesi en doğrusu.. verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Rabbim sağlık versin sizede bebeğinizede.🤲🏻

Ya ben de çok gitmek istiyorum bunu konuşmak anlatmak istiyorum.🤷🏻‍♀️ Kaybımın daha 4. Günü gittim ama dediğim gibi oldu. Ben bunu bir kez daha araştırıcam.. bana görede gebelikten önce gidilmesi en doğrusu.. verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Rabbim sağlık versin sizede bebeğinizede.🤲🏻
Sagolasin bencede arastir bende cok doktora gittim inan cogu anlamadi insallah derdine care bulurlar

Sagolasin bencede arastir bende cok doktora gittim inan cogu anlamadi insallah derdine care bulurlar
Ben bi hastaneye daha haber verdim. Bana ısrarla bakamaö diyolar hala. Özel bir hastane. Ama kaybım oldu diyorum olmaz diyolar hala. 🤷🏻‍♀️Ben anlamadım yani. Siz hamile kalınca mı gittim demiştiniz ?

Bende anlamafim yok bem hamile kalmayi dusununce gittim.cunku ilk hamileligm niye boyle oldu kimse bilmiyordu ayni seyleri yasamim diye gittim hamilelikten once.yani senin gidip doktora yasadiklarini anlatman lazim seni genetige yonlendirmesi bile lazim kan pihtilasmasi varmi diye bunlar hep hamilelikten once olmaliki tekrar bebegini kaybetme diye.kucuk bi sehirdemi yasiyosun

Bende anlamafim yok bem hamile kalmayi dusununce gittim.cunku ilk hamileligm niye boyle oldu kimse bilmiyordu ayni seyleri yasamim diye gittim hamilelikten once.yani senin gidip doktora yasadiklarini anlatman lazim seni genetige yonlendirmesi bile lazim kan pihtilasmasi varmi diye bunlar hep hamilelikten once olmaliki tekrar bebegini kaybetme diye.kucuk bi sehirdemi yasiyosun
Yo ben istanbulda yaşıyorum aslında ilk gebeliğimdede 2. Dede en iyi hastanelere gidiyorum. Bana rahim filmi çekecek kişide belki görmüşsünüzdür tv de vs. doç.dr kübra boynukalın hoca. İnş adet olunca ona gidicem. Aslında herşey çok güzel ama bana dr lar yok ya dediler sende rahim yetmezliği yoktur dediler. Ama ben kübra hanıma sorucam rahim filminde analaşılıyorsa bu durum heralde söyler. Siz tecrübelisiniz sizce bana buji testi bile yapmadan rahim filmi çekecekya o zaman anlaşılır mı yetmezlik varsa ?.🤷🏻‍♀️

Bende sizin gibi zaten kaybettim birdaha kaybetmemek adına sormak istiyordum. Ama dr lar zaten bir çocuğum olmuş diye bu durumu es geçiyorlar.🤷🏻‍♀️

X