Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliğimi ?

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Bana 15 haftalıkken atacak.doktorum iyi bir doktor.sonrasinda enfeksiyon durumu olabiliyormuş.aman bir sürü biseyler diyorlar.bende şaşırdım.
Evt bende ilkini enfeksıyondan kaybedince yine enfeksıyon olursa die baya karısık kafam.aynı durumdayız birde bir dr takıp edelim biri dikelim dio bende şaşırdım

Arkadaşlar merhaba ben şuanda 13 haftalık hamileyim. 6 ay önce 23 haftalık erken doğum ile bebeğimi kaybettim.

ilk gebeliğimde 8 ve 10.haftalarda kanamam olmuştu daha sonra geçti. 19.haftada ayrıntılı ultrasonda servikal uzunluğum 27 mm ve 10mm lik bir açılma ( hunileşme) görüldü. Pessar halka takıldı. ancak enfeksiyonumda olması sebebiyle 23.haftada çok büyük bir sancıyla doğum yaptım.
Buraya yazma sebebim şu, şimdi ikinci gebeliğimde kanamam olmadı, herşey yolunda gidiyor servikal uzunluğumda normal ancak bir kaç doktor önleyici serklaj atmaktan yana. Bir kaç doktorda dikiş atmayalım ilki rahim ağzı yetmezliği olmayabilir enfeksiyondan kaybetmiş olabilirsin bunda sıkı takiple ilerleyelim diyor. Ancak ilerleyen haftalarda bir açılma veya kısalma olursa dikiş atmak riskli olacaktır.
Doktorlara rahim ağzı yetmezliği olmama ihtimalini düşündüren 2 sebep var birincisi ilk haftalarda kanamam olması bu enfeksiyonu beslermiş, 2.si sancıyla doğum yapmam ki normalde rahim ağzı yetmezliğinden olan kayıplarda ağrısız sancısız su gelmesiyle bebek doğarmış.
Daha önce benzer durumlar yaşayan arkadaşlar varsa bilgilendirirse çok sevinirim. Sizin sancınız oldumu ? enfeksiyon buna sebep olmuş olabilirmi ? siz olsanız ne yaparsınız? 2 hafta içinde karar vermem gerekiyor. Çok zor bir karar
Ne durumdasınız acaba. ☹️

Ne durumdasınız acaba. ☹️
Rahim yetersizliğinde acısız gelirmiş bebek dediniz ya. Öyle umut oldunuz ki şu an bana. Ben ilk gebeligimde 16.haftada düşük yaptım.hamileligim boyunca ara ara minik lekelenme şeklinde kanama oluyordu. En son düşükten üç gün önce salyamsi bı kanamam oldu. Doktor ultrason dan baktı normal sıkıntı yok dedi. Üç gün gecinse ağrıdan uyuyamadım. Sabah doktora gittim sıkıntı yok dedi. Gecesinde artan şiddetle kadın doğum açılımı girdim. Orda alttan muayene etti eliyle. Rahmin açık doğum sancısı bu dediler. Üç dört saat sancım devam etti sonrasında düşük yaptım. 1 hafta sonda bir sene olacak. Ama ben hala atlatamadim. Korkularım devam ediyor. Belirsizlik yoruyor. Kimisi rahim yetersizliği dedi kimisi sebebi bilinemez dedi. Şu an ben bilmiyorum. İkincide aynı şeyleri yaşarım diye çok korkuyorum

Rahim yetersizliğinde acısız gelirmiş bebek dediniz ya. Öyle umut oldunuz ki şu an bana. Ben ilk gebeligimde 16.haftada düşük yaptım.hamileligim boyunca ara ara minik lekelenme şeklinde kanama oluyordu. En son düşükten üç gün önce salyamsi bı kanamam oldu. Doktor ultrason dan baktı normal sıkıntı yok dedi. Üç gün gecinse ağrıdan uyuyamadım. Sabah doktora gittim sıkıntı yok dedi. Gecesinde artan şiddetle kadın doğum açılımı girdim. Orda alttan muayene etti eliyle. Rahmin açık doğum sancısı bu dediler. Üç dört saat sancım devam etti sonrasında düşük yaptım. 1 hafta sonda bir sene olacak. Ama ben hala atlatamadim. Korkularım devam ediyor. Belirsizlik yoruyor. Kimisi rahim yetersizliği dedi kimisi sebebi bilinemez dedi. Şu an ben bilmiyorum. İkincide aynı şeyleri yaşarım diye çok korkuyorum
Canım sonuçta sancı ve açılma olmuş peritonolog bul ve doğum hikayeni bu şekilde anlat ben anlatınca açılman olmuş demek ki senin dedi öyle serklaj attı yoksa rahim ağzı boyu iyiydi

Öncelikle benimle aynı şeyi yasamissin bende rahim ağzı yetmezligiyle bir bebeğimi kaybettim Allah yerini doldurdu şukur bir kızım var zamaninda atılan o dikiş sayesinde bende ilk bebeğimi sancıyla kaybettim açılma ve servikal kısalık 19 haftalıkken fark edildi acil serklaj atıldı dikişe rağmen doğum ancak 5 hafta ertelene bildi çok kötü bir kanama ve devamında su gelmesiyle acılar icinde doğum yaptım

Öncelikle benimle aynı şeyi yasamissin bende rahim ağzı yetmezligiyle bir bebeğimi kaybettim Allah yerini doldurdu şukur bir kızım var zamaninda atılan o dikiş sayesinde bende ilk bebeğimi sancıyla kaybettim açılma ve servikal kısalık 19 haftalıkken fark edildi acil serklaj atıldı dikişe rağmen doğum ancak 5 hafta ertelene bildi çok kötü bir kanama ve devamında su gelmesiyle acılar icinde doğum yaptım
Sonra tekrar hamile kaldınızmı ?

Canım sonuçta sancı ve açılma olmuş peritonolog bul ve doğum hikayeni bu şekilde anlat ben anlatınca açılman olmuş demek ki senin dedi öyle serklaj attı yoksa rahim ağzı boyu iyiydi
canım sen nasılsın nasıl gidiyor ? Kasılman vs olıyormu ?

canım sen nasılsın nasıl gidiyor ? Kasılman vs olıyormu ?
Her gün stresle geçiyor hala alışamadım canım kısalma en son yoktu ama hunileşme var demişti geçen hafta doktor göremedim ama bebek aşağı yerleşmiş baş aşağı dedi ağrılar vardı bazen gelip gidiyor yine

Her gün stresle geçiyor hala alışamadım canım kısalma en son yoktu ama hunileşme var demişti geçen hafta doktor göremedim ama bebek aşağı yerleşmiş baş aşağı dedi ağrılar vardı bazen gelip gidiyor yine

Hunileşme sonradan mı olmuş ? Benndede var korkuyorum o sebeple. Hunileşmeden sonra serklaj olan ve 30 küsürleri gören kişilerle tanıştım ama yinede kendimi rahatlatamıyorum. Kasılma olmasın diye ilaç başlamadılar mı ?

Aynen canım 2 hafta önce dedi hunileşme var diye bizde serklaj grubu kurduk onların da bazısında var geçen hafta görmedim dedi ama bakalım şimdi kontrole gidiyorum yok canım kasılma için vermedi endol fitil verdi ağrın olunca al dedi
Hunileşme sonradan mı olmuş ? Benndede var korkuyorum o sebeple. Hunileşmeden sonra serklaj olan ve 30 küsürleri gören kişilerle tanıştım ama yinede kendimi rahatlatamıyorum. Kasılma olmasın diye ilaç başlamadılar mı ?

Aynen canım 2 hafta önce dedi hunileşme var diye bizde serklaj grubu kurduk onların da bazısında var geçen hafta görmedim dedi ama bakalım şimdi kontrole gidiyorum yok canım kasılma için vermedi endol fitil verdi ağrın olunca al dedi

Benimde başlamış bu hafta hunileşme daha 19um o yüzden biraz endişelendim:KK43:

Benimde başlamış bu hafta hunileşme daha 19um o yüzden biraz endişelendim:KK43:
İnşâAllâh ilerlemez canım benim 2 dir gözükmüyor hunileşme bakalım salı günü yine soracağım var mı diye

Kizlar ileri haftalarda yapılan serklaj da ve cogul gebeliklerde kayıpların cok oldugunu okudum. Artik gercekten psikolojim bozuldu. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

X