Ramazanda tüp bebek tedavisi ve oruç tutmak

isabel

La Vie En Rose
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.692
24.341
46
ramazan_tup_bebek_tedavisi_oruc_tutulur_mu.jpg


Ramazan ayında tüp bebek tedavisi yaptıranların sayısında azalma olur.

Tüp Bebek Tedavisi yaklaşık 15 ila 20 gün süren bir tedavidir. Anne Adayı reglinin iki (2). günü ile birlikte tedaviye başlar. Her gün yumurtaları uyaran (büyüten) hormon iğneleri hastaya enjekte edilir. Ayrıca gün aşırı ultrasonda Anne adayının yumurtalarının ne kadar büyüdüğü tüp bebek doktoru tarafından kontrol edilir. Hastanın yumurtaları uygun boyutlara geldiğinde uzman doktoru tarafından anestezi eşliğinde toplanır. Yumurta toplama dediğimiz bu işlemden sonra hastanın iki (2). ila (5). gün arasından sonra Embriyo transferi için bekleme süresi başlar. Çünkü bu dönemde Anne adayının yumurtalarına Embriyolog tarafından Baba adayının spermleri mikroenjeksiyon yöntemi ile enjekte edilir. Oluşan Embriyo, transfer aşamasına kadar uzman doktor ve embriyoloğu tarafından yakından takip edilir. Bu süreç boyunca hasta, ilaç ve iğne kullandığı, ultrasona girdiği için oruç tutamayacağını düşünür ve Ramazan ayında tüp bebek tedavisini erteler. Bu nedenle de hasta sayısında azalma yaşanır. Ramazanda uzun süren açlık, tedavideki hastayı olumsuz etkileyebilir.

Öncelikle hasta; kan şekerindeki düşmeye bağlı olarak halsizlik, baş dönmesi, asabiyet ve baş ağrısı gibi problemlerle karşılaşabilir. Hastalar, Ramazan ayı süresince oruç tutmayacaklarsa Tüp Bebek Tedavisi yapılabilir. Bu sürede hasta, hem Tüp Bebek Tedavisi yaptırıp daha sonra hem de oruç tutuyorsa ilaçları ve iğneleri iftardan sonra yapması tavsiye edilir. Hasta, yumurtalarının toplanacağı gün, anestezi alacağı nedenle, oruç tutamayacağı uzman doktoru tarafından kendisine önceden bildirilmelidir.

Oruç tutan çiftlerin yumurta ve sperm kalitesinde bir değişiklik olur mu?
Ramazan ayı Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin de alkol, sigara gibi olumsuz alışkanlıklardan kurtulması için bir fırsat olabilir. Ramazanda bir gün içinde en az 2. öğün yemek yenildiğinden dengeli beslenilirse vücudun ihtiyacı olan Protein, Kalori ve Vitamin miktarı da yeterince karşılanmaktadır. Bundan sebep, erkekte sperm bayanda yumurta kalitesi azalacak diye endişelenmeye hiç gerek yoktur. Ramazan Ayında Oruç Tutmak yumurta ve sperm kalitesini düşürmez.
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 189 gün geçti.