Romatoloji - Romatizmal Hastalıklar Raynaud (Reyno) Fenomeni ?

notti

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Ocak 2009
3
0
merhaba..reyno hastalığı olan var mı??kış aylarında nasıl başa çıkabiliyorsunuz??

Raynaud (Reyno) Fenomeni soğukta özellikle ellerde sararma, morarma ve kızarma ile karakterize bir lokal arteriel dolaşım bozukluğudur. Bu bulgular Raynaud için karakteristiktir ve tanı için başka bir tahlile gerek yoktur, fakat Doppler ile de teyid edilebilirse de pratikte pek kullanılmamaktadır.

Bu bulgular tek başına mevcutsa hastalık Raynaud "Fenomeni" adını alır. Başka bir hastalık da eşlik ediyorsa, buna da Raynaud "Sendromu" denir. Sendromda özellikle bağ dokusu hastalıkları (romatizmal hastalıklar) (skleroderma, SLE, ara sendrom, dermatomyozit-polimyozit,romatoid artrit) eşlik eder. En sık (%90) eşlik eden hastalık skleroderma'dır.

Olay sadece fenomen ise korkacak birşey yoktur, tedavisi de yoktur; sadece soğuktan korunmak gerekir. Bu hastaların ılıman iklimde yaşaması gerekmektedir. Sendrom ise (eşlik eden romatizmal hastalığın) mutlaka tedavisinin yapılması gerekir.

Sendrom olup olmadığını anlamak için de eşlik eden bir romatizmal hastalığın olup olmadığının tahlillerle araştırılması gerekmektedir Bu hastalıkta soğuktan kaçınmalı, stresten mümkün olduğunca uzak durmalıdır, sigara kullanmamalıdır. Gerekirse medikal tedavi uygulanır. Soğuğa çıkmadan önce cilde nitrogliserin içeren merhem sürülür. Kalsiyum kanal bloker ve bazı alfa blloker ilaçlar da yararlı olmaktadır.

Merhabalar Yaklaşık 3 Ay Önce Reynaud Fenomeni Başladı Ellerimde Morarma Oluyor Soğukta Aşırı Soğuklarda Eklemlerde Şişlik Oluyor,Bu Aralar Havalar ıyi Gittiği ıçin Daha ıyi Ama Biraz Soğuk Olsa Bile Ellerim Morarıyor,Önceden Soğuktandı Sıcakta da Banyoda Sıcak Suda Ayak Parmaklarımda Ve Ellerimde Morarma Oluyor,Kendimi Kışın Koruyorum Eldiven Kullanmalıyız Yün Çorap Sigara ıçiyordum Bu Hastalığın Baş Düşmanı Sigara Kullanıyorsanız Bırakmanızı Öneririm,Şuanda Cozaar 50 Mg,Bebek Aspirini Ve Quensyl ısimli ılacı Kullanmaktayım Geçmiş Olsun Diyorum Sizlere de Saygılar...

arkadaşlar burayı gözden kaçırıp başka yerden açmıştım konuyu uyarıdan sonra buraya döndüm benimde reynom var ilginç bir hastalık kalp damar cerrahına gitmen gerekiyor demişti bir doktor gittim kadın sadece ellerimi okşadı bir tansiyon ilacı birde coraspin verdi imminoloji servisine gitmen gerekiyor dedi gitmedim koltuk altından yapılan bir ameliyatı varmış oda düzelebilme şansı yüzde 20 civarıymış ilerliyor tabi elimde 2 parmağımdı diğerlerindede başladı ayak parmaklarımdada sanki var burnumuzda bile olacakmış güneyde yaşaman gerekiyor demişti doktor böyle işte bu konuyla ilgili bilgisi olan varsa paylaşımlarınızı bekliyorum

tahlillerim 10 gün sonra sonuç vericek ama sanırım bende de var... tahlilin sebebi ise buna bir iltahap eşlik ediyor mu etmiyor mu.. romatoid artrit araştırılıyor.. bakalm bana ne ilaç verilecek, bi an önce sonuçlansın istiyorm çünkü ellerim 1haftadır şiş:KK14:

benimde kulak mememde morarma oluyordu. Dr lar önce kan hastalığından şüphelendiler ama kan tahlillerim temiz çıktı. Sonra başka bir dr reyno dedi calsiyum ilacı felan verdi uzun zamandır olmuyor. Ayrıca ellerim felan hiç ısınmaz parmak uçlarımda uyuşma olur ama şişmeler yok.

evet bende bir reynoyum.. her hangi bi hastalık bulunamadı yani arkadaşımızın dediği gibi bir fenomen.. ama benim sinirlenince de oluyor, doktora söyledim ama stresten olmaz imkansız dedi :s

tahlillerim 10 gün sonra sonuç vericek ama sanırım bende de var... tahlilin sebebi ise buna bir iltahap eşlik ediyor mu etmiyor mu.. romatoid artrit araştırılıyor.. bakalm bana ne ilaç verilecek, bi an önce sonuçlansın istiyorm çünkü ellerim 1haftadır şiş:KK14:

bende ra hastasıyım birkaç aydır bendede ellerde beyazlama morarma oluyor sanırım bendede sendromu başladı allah herkese şifa versin

bendede var yeni çıktı sendrommu bilmiyorum ama ayaklarım fena halde ağrıyo romatoid artrit çıkmadı başka şeyler araştırılıyo ben romatoloji bölümüne gidiyorum

bendede var yeni çıktı sendrommu bilmiyorum ama ayaklarım fena halde ağrıyo romatoid artrit çıkmadı başka şeyler araştırılıyo ben romatoloji bölümüne gidiyorum

geçmiş olsun cnm bendede ra şikayetim azalınca bu hastalık ortadan koyboldu doktorumun dediği gibi oldu alllah şifa versin herkese

ancak sızın sıkayetlerınızın tam tersı bendekı durum benımkısını sıcak tetıklıyor lıse donemlerımde basladı ama yıllar ılerledıkce dahada buyudu sorunum her yaz kapalı ayakkabı gıyemez hale geldım kışında gıyemıyorum ya neyse nöbetler halında ayaklarım şişiyor kızarıyor ayak bıleklerıme kadar ılk kalp damara gıttım damar fılmı ve ekom cekıldı hıc bırsey cıkmayınca ordan bobreklerım ıcın gonderdıler ordada kan ve ıdrar tahlıllerı verdım gene bırsey cıkmayınca ramotolojıye gonderdıler romaztızma vardır dıye ordada tahlıllerım temız cıkınca dr um hastalıgımız raynauld hastalıgı oldugunu soyledı ona benzıyor belırtılerın dedı ılac verdı ama verdıgı ılac kalp carpıntısı yaptı bıraktım tekrar gıttım yenı bır ılac verdı ama oda bagırsaklarımı etkıledı kısacası fayda goremedım gunluk yasantımı cok etkılıyor dr gıtmeyıde bıraktım işim dolasıyla yogunluktan devam edemedım havalarda bir nebze soğuyunca rahatladım ama hala devam edıyor problemım bıldıgınız tedavı yontemı yada ıyı bır dr var mı ? ınternetten baktım ama benımkı gibi sorun yasayan hıckımseyı bulamadım.:KK59:

merhaba ... dun gece telefondan okudum yazdiklarinizi hemen uye oldum .... 2006 yilindan beri reyno hastasiyim ben .... ama benim ki reyno sendromu... ve sizler kadar sansli degilim ben .... 2006 yilinda buyuk bir ameliyat gecirdim 6 saate yakin surdu ... sol ayagim kangren olmustu reyno yuzunden ... ve hastaligimi bulamadi doktorlar hep sikayetim vardi gidiyordum abuk sabuk ilaclar verip geri yolluyorlardi ... taaa ki... ayagim kangrene cevrildiginde saolsun anladilar reyno oldugumu .... soguk havadan kesinlikle uzak durmaniz lazim ... kisin eldivensiz asla disariya cikmayin ... ve ayak parmaklarinizin usumemesi lazim .... reyno hastalarinin dikkat etmesi gereken en onemli seyde ... egerki elinizde etkiliyse hastalik asla mikrop kaptirmamaya dikat edin ... yara olursa iyilesmes .... benim problem en cok ayaklarimda .... 4 yilda bir testler yapiliyor .... kasim ayinda tekrar kontrole gittim ben kalp yetmezligide baslamis .... cunku sendrom olarak bu hastalik bende gosterdigi icin damar tikanikliginada sebep oluyor .... suan sol ayagimda 2 sag ayagim da 1 damarim tikali .... reynonun sadece 1 ameliyati var bilginiz olsun arkadaslar .... ben o ameliyati oldugum icin bir daha ameliyat yapamiyorlar ... suan trental cr 600 ... coraspirin .... ve plendil diye ilac kullaniyorum .... agirlasinca tekrar ameliyat olacagim suan kontrol altindayim ... olacagim ameliyatta ayagimdaki butun damari cikartip icini temizleyecekler .... ben cok acilar yasadim bu hastalik yuzunden .... egerki doktorunuz size damar acici ilaclar verdiyse mutlaka icin damar tikanikligi basliyor cunku .... ve reyno sendromuna cevirebilirsiniz .... yorumlara tek tek cevap vermekten se toplu yazayim dedim ... bir arkadas doktor sormustu .... Yusuf Kalko cok iyi bir doktor internetten arastirabilirsiniz Kalp Damar Cerrahinda dunyada 3. ..... benim ayagimi kesiceklerdi zaman istedim ... sonra biri bana Yusuf Kalko'yu onerdi allah binlerce kez razi olsun ondan ayagim kesilmeden kurtardi beni .... İstanbul / Bahcelievler Medical Park hastanesinde suan ... Sigortali olanlar az bir rakam ile muayene olabiliyor ....

rabbim bu hastalıktan muzdarip herkese sabır versin,bu hastalığın en önemli sebebi üzüntü, sorunları çözemeyiz ama onlarla da mutlu yaşamayı öğrenmemiz lazım ama ben bunu başaramadım şuan ise git gide artmaya başladı şikayetlerim bunu başaran varsa bana da yardımcı olursa memnun olurum...

Merhaba bende bi reyno hastasıyım hemen hemen 10 senedir bu illeti çekiyorum 5 6 hastane gezdim bu yüzden en sonda gata hastanesine gittim ilk önce damar cerrahi bölümüne gittim daha sonrada beni ramotoloji bölümüne yönlendirdi orada bi çok testler yapıldı kimi değerimin düşük kimi değerimin yüksek çıktığını hem sıcaktan hem de soğuktan kaçınmam gerektiğini söyledi doktor bebek aspirin kullanmam gerektiğini çok aşırı sancım ağrım olunca da ağrı kesici kullanabileceğimi söyledi sanki ben bunları bilmiyormuşum gibi tamam dedim çıktım her 3 ayda 1 de kontrolüm vardı testlerimin tekrarlanması gerekiyordu. ben gitmedim tabi bir daha hastaneye çok sancılarım çok ağrılarım oluyo sanki damarlarımı açık ameliyat ediyolarmış gibi ellerim ayaklarım davul gibi şişiyor dayanılamayacak hale geliyorum damarlarımdaki dolaşan kanı bile hissediyorum o derece zor durumdayım bazen acile gidiyorum serum verip 2 ağrı kesici hafifletici iğne yapıyorlar.bu illet sinir üzüntü stres sıkıntıya gelmiyor bende bunların hepsi mevcut birde yanında sigara tabi . Bir ömür beni yalnız bırakmayacak biliyorum ama inanın dayanılamayacak hale geliyorum Allah yardımcımız olsun sakın kontrollerinizi aksatmayın ben gitmiyorum çünkü gittiğimde hiç bir şey yapmıyorlar boyna tüp tüp kan alıyorlar sanki çok varmış gibi. Burayı görünce bende yazayım dedim en ağır ağrı kesicilere devam bir ömür :KK43:

Merak ettim sormak istedim sonuç n e oldu ve şimdi nasılsınız benimde 1 aydır ellerimin içi şiş doktor reyon dedi ama ben emin olamadım birde romotiloji bölümüne gidicem

Sle hastasıyım. Aynı zamanda reyno.

Yıllar önce çok şiddi morarma sorunu yaşıyordum. Romatoloji doktoru Diltizem başlatmıştı bayağı iyi gelmişti. Şuan reynodan dolayı hiç şikayetim yok.
Bazı klinikler hacamat yapıyor, romatizmalı hastalık çekenlere düzenli hacamat tedavisini tavsiye ederim.

Merhabalar,
Ben de 2 aydır bu hastalıktan muzdaribim, doktor çok katı konuştu dikkat ediceksin yoksa cerrahi müdahale filan dedi. İnanılmaz gözüm korktu ve internette bu hastalığa sahip insanlara sormaya karar verdim.
İlaç kullanmaya ne kadar devam ettiniz? Hastalığınız hala devam ediyor mu? Bana da Diltizem diye bi ilaç verdi, kullanıp kullanmamakta kararsızım..
Cevaplarsanız çok çok sevindirmiş olursunuz,
Sağlıklı günler dilerim.

Merak ettim sormak istedim sonuç n e oldu ve şimdi nasılsınız benimde 1 aydır ellerimin içi şiş doktor reyon dedi ama ben emin olamadım birde romotiloji bölümüne gidicem
Meraba,
Ben de raynaud olduğumu öğrendim. Eller ayaklar beyazlaşıyo şişiyo.
Merak ettim, Siz ne yaptınız, ilaç kullandınız mı? Şikayetleriniz bitti mi devam mı ediyor?

N notti yesilim yesilim B bitkin Hande86 Hande86 semrican semrican aysee35.5 aysee35.5 T Turquaz moon83 moon83 T Tmervee cagsirli cagsirli Y yilaykoc H hayal_1458 B Burcum06 nuriclal nuriclal M Mavi sahaf
Kızlar bende reyon fenomeni olduğumu bugün tesadüfen doktordan öğrendim. Tabii yıllardır vardı bu bende ama hiç önemsememiştim. Yazın daha iyiyim ama kışın çok rahatsız edici. En çok merak ettiğim bu rahatsızlık gebeliğe engelmi kızlar? Sizlerin çocuğu varmı? Ben yaklaşık 2 yıldır deniyorum ve bunu öğrenince acaba bu yüzden mi olmuyor diye düşünmeye başladım. Yardımcı olurmusunuz kızlar lütfen 🙏

X