Rehber Öğretmen, Kpss Rehberliği, Dershaneye Gerek Var mı?

aslanbash

Nilay
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2008
22
0
Merhaba arkadaşlar, uzun yıllar üniversite hazırlık kurslarında rehberlik yaptım.

Kpss ye hazırlık amaçlı dershanelere giden , araştıran pek çok arkadaş var, eminim faydalananları da oluyordur. Kişisel görüşüme gelince, bu sınavla ilgili destek alınması gereken belki de tek ders Matematik. Diğer dersleri üniversite mezunu olmuş olan kişilerin çok rahat bir şekilde halledebilmesi gerekiyor ( halledebilirler )

sadece kpss'de gelebilecek soru konularına odaklanan eserler almaları yeterli.
gerçekten çok güzel hazırlanmış eserler var, reklam olmaması için yazmıyorum.

4 ana başlık var

1-Türkçe - kendiniz hazırlanabilirsiniz, iyi bir gramer yeterli olacaktır ( ve bol test) ( öss'ye hazırlık kitapları bile yeterli, kpss için özel almanıza gerek yok )
2-Matematik, ( önceden ciddi bir alt yapınız yoksa destek almalısınız. ) Ama sırf bunun için dershanelere ciddi meblağlara yatırmaya gerek var mı? Bence yok. Araştırmakla temin edilebilecek oldukça kaliteli eserler var.
3-Sosyal grubu - kendiniz çok rahat halledebilirsiniz, okuyun ve bol soru çözün bu kadar.
4-Vatandaşlık Bilgileri - Kpss ye hazırlık için alacağınız kapsamlı bir genel kültür kitabı içerisinde gerekli bilgiler zaten var + bol soru
5- Branş imtihanları ( öğretmenlik vs ) - ilgili kitapları almanız + bol tekrar + bol soru çözümü yeterli olacaktır.

Matematik dışında kpss için dershaneye gitmenizi gerektirecek bence bir neden yoktur ve dediğim gibi bu ders de farklı ürünlerle halledilebilir reklam olmaması için yazmıyorum burada.

Ayrıca önemli bir konu var. Kpss için gittiğiniz/gideceğiniz kursta mesela eğitim bilimleri dersine girecek öğretmen acaba üniv.'lerde yüksek lisans/doktora yapmış kişiler mi olacaklar? Çoğu için bunun cevabı "hayır". o halde birileri kpss hazırlık kitaplarından okuyup gelip size anlatacağına siz kendiniz okuyun paranız cebinizde kalsın derim ben.

sonuç itibariyle 3 aylık yoğun bir çalışma temposu ( günde 4 saat civarı ), 4 aylık rahat bir çalışma temposu ( günde ortalama 2 saat ) doğru kaynakları alma ve bol soru çözme ( bu çok önemli ) ile sizi başarıya götürecektir.

Karar yine de sizin, iyi çalışmalar.
 
Son düzenleme:

Pek Muhterem Kadin

Yeniden Başlamalı =)
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
20 Temmuz 2008
4.591
4.381
ben dershaneye gidemiyorum maddi imkansızlıklar vs.. nedeniyle.. matematiğim berbat.. babamla konustum ödeyemeyeceğini söyledi.. ben de işe girmek istemiyorum bu sefer hem çalışıp hem hazırlanamam diye... evde çalışacam mecbur... tek sorunum motivasyon eksikliği... sanki dershaneye gitmeyince olmayacakmış gibi saçma bi düşüncem var işte... :nazar:
 


aslanbash

Nilay
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2008
22
0
dershaneye gitmeyince çalışamayacaksanız, motiveniz eksik olacaksa gitmek iyidir. bazılarını böyle maddi imkansızlıklar motive eder ama.
disiplinli ve uzun zamana yayıyaln bir çalışmayla kpss kendi başına da çok rahat kazanılabilir.
 

pikolata

taze evli
Kayıtlı Üye
16 Mart 2007
2.468
51
36
kızlar gerçekten dershanaye gerek yok. 2008 de kendim hazırlandım ve yüksek lisans yapdığım için sadece genel kültüre çalıştım ocak ayında mı ne başlamıştım çok düzenli çalışmadım ama 2 kaynaktan konu bitirip çok soru çözdüm.tekrar tekrar silip aynı soruları çözdüm ve genel kültürden 60 sorudan 48 doğru yaptım.tabi türkçe matematiğe hiç bakmadığım için sınavda batırdım.bir arkadaşım dershaneye gitti ve aynı puanı aldı benle.hiçte memnun değildi sonuçta oradaki öğretmenler yeni mezun bizim gibi. o bana anlatacağına kendim okurum.
bu sene evde hazırlanıyorum gitmeyi düşünmüyorum vakit kaybı gibi geliyor.
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 1808 gün geçti.

aslanbash

Nilay
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2008
22
0
doğru kaynaklarla, doğru stratejiyle ve güçlü bir motivasyonla oldukça rahat kazanılabilir.
sonuçta üniversiteye kazanmıştınız, hepinizin 4-5 sene önce gördüğü konular ve bunların üstüne eklenmiş üniversitede gördüğünüz bazı konular. korkacak birşey yok.
 

Ati

Guru
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2008
204
1
ben dershane sektöründe çalıştım yıllarca ama size sölim dershaneye gdiceksenizde gercekten yapıcam diyip gitmelisiniz dershanenin tek farkı size biri ders anlatıyo ve ders saatleriniz belli hepsi bu toplarca para harcıyosunuz aynı şekilde evde bir program yapıp çalışabilirsiniz dershaneye gidiyomuş gibi dershane diye şartlanmayın bence dershaneye gidersem kazanırım diye
 

Ati

Guru
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2008
204
1
ben bişey sorucam acaba ders dersmi çalışmak ii yoksa karma olarakmı ben ona karar veremedim örnegin benim sayısal ii önce ii olan dersleri bitirip sonramı sözellere gecsem bide kitap konusunda acaba ne tavsiye edersiniz
 

nanelinargile

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
24 Şubat 2008
378
10
Çok güzel bir konu olmuş, Aslanbash'a çok teşekkürler.
Ben de haziran da kpss ye gireceğim ve kendi programımı kendim yaparak, dersaneye gitmeden hazırlanacağım. Okulda son senem, öğretmenlik okuyorum ve inanıyorum ki dersane bana, kendi yapabileceğimden fazlasını veremeyecek. Onlar bize yaptıkları çok iyi programı satıyorlar bence. Matematik için de bir çözüm düşüneceğim.
 

Ati

Guru
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2008
204
1
cevrende matematiği ii biri varsa ondan yardım al olmadı böle ucuz yollu ama ii birinden ders al son dönemde sana faydası olur
 

KiymiziAba

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
30 Temmuz 2009
5.828
9
"sadece kpss'de gelebilecek soru konularına odaklanan eserler almaları yeterli."
hiç de yeterl değl :umursamaz:

kpss artık bir sınırı yok -tatlicadiarzu-

rahatlıkla sağ gösterip sol vurabiliyorlarşakkıdı

o yüzden "ben şu kanakları deli gibi ezberledim, bunlar yeter bna " diye düşünmeyin :nazar:

sonra canınız çokk yanarsengözlerimebaksanab

kaynaklar yüzeysel bilgi verir onları derinleştirmek kişilere kalırşakkıdı

ne kadar derinleştirirseniz o kadar yüzünüz güler buyrunnnnnnnnn
 

aslanbash

Nilay
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2008
22
0
"sadece kpss'de gelebilecek soru konularına odaklanan eserler almaları yeterli."
hiç de yeterl değl :umursamaz:

bu, sınav kapsamıyla alakalı fikir edinmeden yayın alanlarla ilgili.
isteyen bu kapsamı değerlendirmeden, bu kapsamı değerlendirmiş yayınevlerini araştırmadan eser alabilir, bazıları da tecrübe ederek öğrensin, para kazanmak için piyasada olan bir sürü yayınevi var, onlara da bakmak lazım !
 

sedefonur

Huzur..
Kayıtlı Üye
15 Eylül 2009
10.172
1.268
ben de dersaneye gitmeyi düşünmüyorum da istemiyorum da.. evde kendim program yapıp çalışıcam :KK68:
ama yapamadığım soruları nasıl anlıycam onu bilmiyorum :26:
 

piolin

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Kasım 2010
1.276
23
evde program yapılarak da başarılabilir bence de :KK8:bende gidemiycem dersaneye kendim çalışıyorum kpss ye bi kaç arkadaşım kendileri çalışarak da birşeyler yapabildiler:KK42: çok gerekli değil dersane:KK34:
 

ozge_91

BOY:156 B.T:15/10/2016 B.K:85.6 G.K:83.2 HEDEF:55
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
17 Mart 2011
148
132
rehber öğretmen atama puanları çok düşük bence hazırlanmasanda kazanırsın keşke bende pdrci olsam hiç çalışmadan girerim sınava ingilizceci olduğum için 1 hafta çalışıcam :-D