Resmi nikahın camide kıyılması yolda...

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.301
42.832
Camide Resmi Nikâh Yolda mı?
Türkiye > Gündem-
54db13a222ba8c7d4c5ef844.jpg

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için ‘Mahalleli etkin olsun’ diyen AKP’li İsmet Uçma’nın evlilik ehliyeti önerisi jet hızıyla yasalaştı. Uçma, camide nikâh kıyılması gerektiğini söyledi.

AKP İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerini Araştırma Komisyonu’nda Resmi Gazete’de dün yayımlanan “Evlilik Ehliyeti” uygulamasını savunurken dün de yeni önerilerde bulundu.

Daha önce “mahalle namusu” diyerek tartışmalara neden olan Uçma, “Belediyelerin dışında da müftülüklerimizde ve düzenlemeye uygun camilerin içinde isteyenler nikah akitlerini yaptırabilmeliler. Bir bütün olarak alınmalı. Evlendirme dairesi, müftülük, okul, rehberlik, muhtar tamamı bir sosyal bilince yönelik hareket etmeli. Ve gerçekten bunları o zaman önleyebileceğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Örgütlü suç kapsamına girsin

Evlilik ehliyeti önerisinin yasalaşmasını memnuniyetle karşıladığını söyleyen Uçma ayrıca “Kadına yönelik şiddet aile, kabile, aşiret kararıyla işlenmesi durumunda bunların örgütlü ve organize suç kapsamına alınması gerekmektedir. Bunu mutlaka hayata geçirmemiz gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Ehliyeti olmayan evlenemez
Bakanlar Kurulu, Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması Komisyonu’nda dile getirilen “evlenme ehliyeti”ni gündemine alarak, “Evlenme Yönetmeliği”nde değişiklik yaptı. Bakanlar Kurulu, yönetmeliğe “Evlenme ehliyet belgesi: Kişinin evlenme anındaki milli hukuka göre evlenme ehliyeti ve şartlarının yer aldığı ve evlenmeye sakınca bulunmadığını gösterir belgeyi” alması gerektiği maddesini eklendi.

Meclis’te Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerini Araştırma Komisyonu’nda “Evlenme ehliyeti getirelim” diyen AKP İstanbul Milletvekili İsmet Uçma’nın önerisi yasalaşmış oldu.

16 yaşa hâkim izni
İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde evlenme ehliyeti ve şartları özetle şöyle sıralanıyor:

• 18’i doldurmuş, mahkemece vesayet altına alınmamış olan erkek ve kadın başka bir kimsenin rızası veya iznine bağlı olmaksızın evlenir.

• 17’yi tamamlayan erkek ve kadın velinin izni, veli yoksa vasi veya vesayet makamının izni ile 16 yaşını dolduran kadın ve erkek hâkimin izni ile evlenebilir.

• Evlenme ehliyet belgesi, çiftlerin bağlı olduğu ilçenin nüfus müdürlüklerinden alınıyor.
‘İnkılap ilkeleri’ çıkarıldı
Eski yönetmelikte evlenme başvurusunda çektirilmesi gereken fotoğrafta; “İnkılap ilkelerine uygun kıyafet içerisinde” denilirken, yeni yönetmelikte hüküm değişerek “İnkılap ilkelerine uygunluk” kriteri çıkarıldı. Hüküm, “Fotoğrafın, renkli ve ön cepheden baş açık, sivil giysilerle çekilmiş olması ve son altı ay içerisinde çekilmiş olması gerekir. Kadınların alın, çene ve yüzleri açık olmak şartıyla başörtülü fotoğrafları da kabul edilir” diye düzenlendi.

Önce utancı kaldırın
Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, bir ehliyet gerekiyorsa öncelikle

Medeni Kanun’daki evlilik yaşı sınırının 18’e çekilmesi gerektiğini söylerken Türk Kadınları Birliği

Başkanı Sema Kendirci “18 yaşın altı çocuktur, önce bu utancın kaldırılması gerekir” dedi.

Cumhuriyet

tam olarak dini konu olmadığını düşündüm, din türkiye gündeminin tamda ortasındayken ayrıştırmak zor, medeni kanun dahil bir çok şeyi ilgilendirecek bir konu

16 yaş dışındaki düşünceleri bana mantıksız gelmedi.yalnız 18 yaş bile çocuk gelirken izinle 16 yaşında ki evliliklere onay verimesi berbat bi şey.

• 17’yi tamamlayan erkek ve kadın velinin izni, veli yoksa vasi veya vesayet makamının izni ile 16 yaşını dolduran kadın ve erkek hâkimin izni ile evlenebilir.

• bu ne ya. yuh sizlere

18 yaşında bir kız yada erkek daha liseden yeni çıkmış üniye hazırlanıyor demektir

hadi okumadılar 18 yaşında evlilik nedir ya kv kp aynı evde ne gerek var bir sene sonra birde çocukları olucak

bence yaş konusu yanlış olmuş

13 yaş deselerdi hani adet olunca kızlar evlenmeliymiş ya dememişler şükürler olsun

Evlenme ehliyetini duyunca ilk önce çiftler zorunlu olarak psikolojik testlere tabi tutulacak zannettim.Psikolojik testi geçemeyenler evlenmeyecek diye düşündüm.:KK45::KK45:

Evlenme ehliyetini duyunca ilk önce çiftler zorunlu olarak psikolojik testlere tabi tutulacak zannettim.Psikolojik testi geçemeyenler evlenmeyecek diye düşündüm.:KK45::KK45:

o daha kolay, soruları evlenenlerden alırız, her yeni çifte yeni soru çıkarcak halleri yok ya, ehliyet sınavı hesabı:KK53::KK53:

• 18’i doldurmuş, mahkemece vesayet altına alınmamış olan erkek ve kadın başka bir kimsenin rızası veya iznine bağlı olmaksızın evlenir.
18 yaşını dolduran benim gözümde hala çoçuktur,aile nasıl hangi akla hizmet evlilik için onay verirki.
17 yaşında evlilikmi olur hiç,resmen bu karara imza atmak ihanettir..

Ofişim kiliseye ayakkabı ile giriliyor ama,camiye nasıl olacak peki.
Sorun burada yani,insanlar ayaklarına galoşmu takıp girsinler..

evet ya da ayakkabılarını çıkaracaklar.. ama düşünsene abla düğünden sonra gelin- damat- kız tarafı- erkek tarafı camide toplanacaklar.. neden gerek duymuşlar böyle bir şeye anlamadım.

evet ya da ayakkabılarını çıkaracaklar.. ama düşünsene abla düğünden sonra gelin- damat- kız tarafı- erkek tarafı camide toplanacaklar.. neden gerek duymuşlar böyle bir şeye anlamadım.

Düşğnsene resim çekilirken caminin içinde ayaklar çıplak filan.
Çok saçma bir uygulama,hangi mantıkla karar alıyorlar acaba ..
Amcada cidden çok uçmuş yani soyadı gibi..

camide nikah ne alaka
cami namaz kılınan bir mekandır ve temiz olması zorunludur bunu bilmeyen yoktur diye düşünüyorum.
show eğlence mekanımı yapacaksınız ?
hristiyanlar kilisede evlenir ama onlar secdeye varmaz yerlerde halı yoktur koltuklar vardır ki zaten oda sadece geleneksel birşeydir şimdi camide ki amaç ne
kutsallaştırdığınız seyi kirletmek mi ?
yoksa yine mi gündem değiştirmek?

benim üzerinde oyunlar oynanan zavallı ülkem ve gariban güdülen halkım
bizim için çok üzülüyorum :KK12:

Nikah kıyılan yer ayrı bir yer olması gerekiyor o zaman?
Çünkü 5 vakit namazı da camide kılan insanlar var ve özellikle cuma günleri camiler çok kalabalık oluyor vaaz ve cuma namazı sebebiyle.
Bu durumda kargaşa yaşanmaz mı?

İsteyenler yapsın. Önce giderler camiye ne yapıyorlarsa yaparlar, sonra da tabi salona gidip çalgılı, içkili, danslı dügün :KK53:

Herkese zorunlu olmadıktan sonra sıkıntı olmaz herhalde. Ama kilise işine benzetmeye çalışacaklarsa o zaten aptallık olurdu. Kilise ile cami arasında daglar kadar fark var ne de olsa.

Ama işin asıl kötü yanı bence imamlara, din adamlarına falan ekstra güç verilmesi durumu. Önce devlet kademelerine imamları falan doldurdular, geri kalan imamlara da ek sorumluluklar verip nüfuzlarını ve saygınlıklarını artırıyorlar falan... İmam devleti olup çıkacagız sonunda. Zaten öyleydik de... şimdi iyice suyu çıkacak.

camide düğün uzun zamandır yapılıyor.Camii altlarında salon tarzı yerlerde yemekli (pilav+tavuk+ayran fiks menü)kadın erkek ayrı toplanılıyor.Oynamak falan yok tabii.
Resmi nikah+ dini nikah aynı anda yapılması bencede mantıklı.Sonradan hoca arayanlar oluyor yada gazetelerde okuduğumuz dini nikahlı eşi gibi olayların önüne geçilir belki.
tabii tercih bize kalmalı.Sonradan mecburi olmamalı ama ne yazık ki adım adım kara düzene gidiyoruz.

X