Sivilceli Ciltler Roaccutane kullanacak olanlar için

Sivilceli Ciltler ve Çözümleri

Severus

Guru
Kayıtlı Üye
6 Haziran 2009
540
268
Selam güzellikler, ben 8 aylık roaccutane sürecimi 2 ay önce bitirmiş olup başlamamışlar için tavsiye vermeye geldim. Öncelikle benim durumumdan bahsedeyim. Öyle "roaccutanelık yüz" derler ya, büyük irinli dolu dolu sivilcelerim yoktu. İlaca ara ara çıkan ama izleri asla geçmek bilmeyen kırmızı sivilce izlerim yüzünden başladım. 2 doktora gittim, ilkinin sadece izler için roaccutane(yazması zor oluyor R diye kısaltayım) vermesi pek tatmin etmedi, ikincisine de gidip kullandığım envayi çeşit ilaç, yağ vb. sayınca o da R dedi ve ben de başladım. İlk ay 20, ikinci ay 30, sonrasında bitene kadar 40 mg kullandım. Bu süreçte fondötensiz dışarı çıkamadığım için fondöten kullanmaya devam ettim, doktorum bu konuda seçimi bana bıraksa da olmaması tabiki daha iyi diye belirtti. Siyah noktalarım 3. haftadan pıt pıt düşmeye başladı, burnumu ilk defa kaymak gibi gördüm :). Yüzdeki pütürcükler, kabarcıklar yavaş yavaş yok oluyor. Kusma olmadı çünkü zaten sivilce çıkaran biri değildim, yine aynı düzeyde ara ara çıktı. R süreci boyunca 2 tane ağrılı mor çıktı(ki normalde çıkmaz) mg yükseltmeden kaynaklı olsa gerek, ikisininde izi hala var. Yani izler için başladım lakin izler duruyor +3 yenisiyle :) ama giderek daha az belirgin hale gelmeye başladığını da söyleyebilirim, daha az fondöten sürüyorum.Tedavi boyunca güneş kremi her gün sürmelisiniz, bu kahverengi lekelerin oluşmaması için çok önemli. En az 30 faktörlü olmalı. Cildinize ekstradan başka şeyler kullanmanızı önermiyorum, doktor önerisi dışında. Saç dökülmesi bende başlamadan önce vardı ve arttı, şuan eski haline döndü daha az dökülüyor.
TEDAVİ SÜRECİNDE AĞDA YAPMA VE SİVİLCE-SİYAH NOKTA SIKMA HATASINA DÜŞMEYİN, YERİNDE ÇOK DAHA BÜYÜĞÜ ÇIKIYOR VE MOR BİR İZ BIRAKIYOR.
Yan Etkiler,
ilk başlarda ve daha sonralarda bel ağrıları, bel boşluğu ağrıları, sırt ve eklem ağrıları gibi birçok ağrı yaşamanız normal. Aksi bir durum olsa da kan tetkiklerinizde görülür yine de doktorunuzla paylaşın. Saç kırılmaları ve tırnak kırılmaları da güçsüzleşmeye bağlı sık olabiliyor, yağlarla destekleyebilirsiniz. Huzursuzluk, bir şey yapmayı istememe hali, sürekli evde yatma isteği de oldu bende. Bu ilaç A vitamini türevi bir ilaç olduğu için, a vitamini içeren besinleri dikkatli tüketmeniz gerekiyor. Aynı zamanda yağlı, asitli, baharatlı yiyecekleri de. Birçok yan etkiyi en aza indirmesi için günde 2,5 lt suyu da ihmal etmemelisiniz. Cilt kuruması için hassas ciltler için nemlendiriciler tercih edebilirsiniz, eczane ürünü olan Excipial i de doktorunuza sorup yazdırabilirsiniz. Dudaklar için ben de mavi kavanoz blistex den yanayım en iyisi oydu. Günlük olanlar içinde blistexten tercihinizi kullanabilirsiniz. 3-4 liralıklara dikkat edin çünkü ekstra kurutma etkileri pazarlama taktiği nedeniyle olabiliyor. Kaş ve bıyıklarınızı ip ya da cımbız ile aldırın, ya da tüyleri üstten kesen tıraş makineleri, usturalarla da olabilir.

Sonuca gelecek olursak, iz için başlayacak olanlara tavsiye etmiyorum. Hatta çok büyük sorunu olmayanlara tavsiye etmiyorum. Nedeni ise roaccutane geride hasarlı bir cilt bırakıyor. Bebek gibi cilt herkeste olmayabildiği gibi hasara uğrattığı ciltler olabiliyor. Nitekim ben de gölgelerde belli olan engebeler oluştu, yapısı pürüzsüz, görüntüde düz(sadece renk düzensizliği ve izler) olan cildimi bu hale getirdiği için pişman oldum. Hafif çukurlar oluştu. Belki cildim çok inceldiği en alt tabaka yüzeye çıktığı için dipteki hasar görünmeye başladı ve zamanla geçecek bilemiyorum biteli sadece 2 ay oldu. Bilemiyorum belki amaç bu bir yeri düzeltirken bir yeri bozuyor ve başka ürün ya da merkezlerin kapısını aralatıyor, ekonomiye böyle can veriyor ürünler. Şimdilik görüşlerim bunlar. Eğer aklınıza takılan başka bir soru olursa cevaplamaya çalışacağım. Unutmayın, her halinizle çok özel ve çok güzelsiniz, olumlu baktığınız sürece her şeyin iyileşeceği kanaatindeyim. :KK200:

Merhaba,bende tedavimin 7. Ayını doldurdum. Ve yüzümde kırmızılıklar ve çukurlar var geçmedi,geçmeyecek sanırım . Sizin cildiniz düzeldi mi ilaç tedavisini bitirdikten sonra?

X