Erkek İnfertilitesi ROSİ mi ELSİ mi?

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi

Hulya_C

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2020
16
11
44
Merhaba Arkadaşlar,

ben burada yeniyim, biliyorum, hepimizin umudu aynı ve inşallah dualarımız kabul olur.

ROSİ konusunda bizim umudumuzla çok oynandı diye düşünüyorum.

Bizim ROSİ tecrübemiz:
Biz Ankara'da iki defa güya ROSİ (round spermatid injection) yaptırdık. En sonunda, yani bizim tekrar tekrar sormanız ve araştırmamız sonuçunda ELSİ (elongated spermatid injection) yapıldığını anladık ve öğrendik. Maalesef bu bilgiyi başta söylemiyorlar. Anladığımız kadarıyla Ankarada ROSİ ile hiçbir çocuk olmamış, olanlar ELSİ yöntemiyle oluşmuş. Aman dikkat, çok soru soranı kovuyorlar Merkez'den!!!!

Bu iki deney için yaklaşık 50 bin TL harcadık.

Benim eşimde azospermi tanısı konuldu ve mikro tese'de oluşmuş sperm bulunmadı. Merkez'e gittiğimizde ilk sperm analizinde elonge Grad 2 çıktı, hiç tedavi görmeden elonge Grad 4 oldu güya, bununla da başlayabileceğimizi söylediler. Sorduğumuzda, böyle aniden değişiklikler olabileceğini söylediler. Orada beklerken, başka hastalarda da aynı durum, birden sperm analizi sonucu Grad 4 oldu, tuaf değil mi?
Lütfen aniden geçmişte Elonge Grade 1 veya 2'den aniden Elonge Grade 3 veya 4 olanlar bizimle iltibata geçsinler, burada birşeyler dönüyor arkadaşlar.

Elonge Grade 4 ile neden ROSI yapıldı bizde anlamıyorum, çünkü olmuş sperm!!!! Bunu çok sorduk, biz sordukca cevaplar daha kısa olmaya başladı, çünkü cevapları da araştırdık.

Lütfen bu 3-4 dakikada bakın bazi seyleri anlarsınız:

konuzaman arasilink: 18.01.2021
Ankara'da yeni sayfa açılıyormuş:
1. Hoca çok öfkeli
2. Gözümüz aydın, ELSI artık ROSI oluyormuş :)
bire bir Tanaka tekniği uygulanacak
29:00-32:52Gözümüz aydın

Belki siz de farkına vardınız, bizim Ankara'da gittiğimiz Merkez'de elonge spermatid Grade 1-4 olarak adlandırılmakta, yalnız bilimsel olarak bu adlandırma mevcut değil, bir embriyoloğumuzun kreatif adlandırmasıdır bu. Bunu maalesef daha sonra fark ettik. Sınıflandırma 2020 senesi içersinde birden değişti, neden acaba? Çünkü bilimsel adlandırma değildi, böyle bir adlandırma yoktur. Lütfen siz de araştırın.

Bu embriyolok Hanım'ın sayfası 'https://www.rosibebek.com/' ROSI Bebek meselesiyle çok başarılı olduğundan kapatılmış!!!!!
Eskiden bir Ankarada tüp bebek merkezinde çalışıyordu. Şu an A... isimli bir merkezde faiş para kazanmakta.
Sizce neden sayfasını kapattı? ROSI konusunda çok uzman yazılar vardı, hele hele bu sperm gelişme konusunda dünyada sınıflandırılması bu şekilde olmayan, dünya standartlarına girecek sınıflandırma yapmıştı, ben de bu sınıflandırmayı kopaladım, aşağıdaki gibi, maşallah maşallah, kendisi hatta Jopanya'ya gitmişti ve Hocası kendisini çok sever(!!!!).
....
Geç Elonge Spermatit Dönemi ( Grade 4 )
Sd1 gelişiminde hücre elongasyonu çok artar , manşet oluşumu hızlanır, midpiece (sperm boyun bölgesi) hatları artık oluşmuştur
Sd2 gelişiminde baş ve midpiece sınırları tamamen ayrılıp manşet aşağı inmiştir
Sd3 gelişiminde baş, midpiece ve kuyruk tamamen ortaya çıkar ,manşetartik büyük bir stoplazmikdroplet şeklinde boyunda yer alır, bu hücre spermatidten çok olgun olmayan bir spermdir artık.
Sd4 Baş incelmiş midpiece, küçülmüş stoplazmikdroplet ve tamamen ortaya çıkmış bir kuyruk yapısı vardır , en ileri aşamadaki spermatid olmasına rağmen canlılığı ve DNA hasar oranı yüksektir. Görünüm spermi yansıtmaktadır fakat maturasyonu daha tamamlanmamıştır.
....

Arkadaşlar size bir sorum var, gerçekten tanıdığınız veya kendiniz ROSİ yöntemiyle hamıle olan ve doğum yapan var mı. Biliyorum, ROSİ yöntemiyle canlı doğum %8 diyorlar, ama şimdiye kadar bu Merkezlerde, üçü de Ankara'da, ilgilenenler bilir, bilimsel bir makale çıkartmadı. ESHRE'de makale sunduk diyorlar, ama makaleyi buldum ve inceledim, hatta oraya katılan urologları arayıp konuştum ve bunların yaptıklarının ROSI değil ELSI olduğunu öğrendim.

İlk olarak bizim uzmanlarımızın ESHRE'deki ROSI tanıtımı, ama yemediler! ESHRE'de bu makale yeni ROSI tekniğini olarak sunuldu ama tanımlanmadı. Çünkü burada tanımlanan yöntem ELSI yöntemi, bu nedenle bilimsel makale olarak hiçbir yerde tanınmamaktadır.

Abstract title: Live Births With a Novel ROSI Technique Using Elongating Spermatids for Non Obstructive Azoospermia Patients: A European Cohort Study:

A: round spermatid:------------------------------------- sa-----------------------(ROSI) round spermatid injection
B: elongating spermatid:---------------------------------sb1; sb2----------------(ELSI) elongated spermatid injection
C: elongated spermatid:--------------------------------- sc-----------------------(ELSI) elongated spermatid injection
D: late elongatad spermatid or mature spermatid:------sd1; sd2----------------(ELSI) elongated spermatid injection

Hoca'yı başta bir iki dakika görüyorsunuz, sonra hemşireler ilgileniyor, sorunuz olduğunda cevap yok. Aman dikkat, içerdeki Eczane'den son kullanım tarihi iki ay sonra geçecek ilaçlar veriyorlar, ama bizim kullanmamız üç ay sonra idi, dikkat etmenizi öneririm.

Bence artık bunun tıp ile ilgisi yok, sadece ticaret amaçlı duygularla umutlarla oynamaktır bu. Televizyona veya YouTube'a çıkıyorlar ve bu bir tedavidir diyorlar, hayır, bu bir deneydir.

Bunun hesabı ortada Türkiyede an az 415.000 Azosperm hastasi var, günde en azından 5 tane yeni ROSI (ELSI) hasta gelse, aşağı yukarı bir senede 1.500 kişi yapar.
1.500 x 25.000 TL= 37.5 Milyon TL eder.

Lütfen dikkat edin ve zamanınız varsa bekleyin. AMH değeriniz yüksekse, bekleyin!!! Mümkünse dondurun!!! Boşu boşuna para harcamayın.

İstanbul'daki büyük hastaneler bu işlemle reklam yapmıyorlar? Evet, İstanbul'da birkaç Merkezi olmayan, uzmanlar burdan da faydalanmak istiyorlar, şu an bu yöntem bilimsel değil ve Tanaka'nın iki makalesinden hariç, hiç kimse bir bilimsel makale yazmadı dünya çapında, tabii bunun içinde Türkiye'de var.

Ek olarak Tanaka'nın bilimsel makâlelerinin linki:
Ninety babies born after round spermatid injection into oocytes: survey of their development from fertilization to 2 years of age
https://www.pnas.org/content/pnas/112/47/14629.full.pdf

Lütfen bu deneye başvurmadan önce araştırın, çünkü hem umudunuz kırılıyor hem de maddi yönden kaybınız oluyor, dedikoduya inanmayın.

Eğer varsa lütfen lütfen bu yöntemle, daha önce iki defa Mikro-Tese olmuş ve canlı sperm bulunmamış ve sa1; sa2 (round spermatid) bulunmuşla, canlı çocuk dünyaya getiren birisi varsa. yazsın, çok sevinirim, çünkü yok, çok eminim, inşallah vardır ve ben haksızımdır.

Saygı ve Selamlarımla
hepimizin dualarının kabulu dileğiyle
Hülya Çakmak

Son düzenleme:
Merhaba Arkadaşlar,
ben burada yeniyim, biliyorum, hepimizin umudu aynı ve inşallah dualarımız kabul olur:)

ROSİ konusunda bizim umudumuzla çok oynandı diye düşünüyorum.

Bizim ROSİ tecrübemiz:
Biz Ankara'da iki defa güya ROSİ yaptırdık. En sonunda, yani bizim tekrar tekrar sormanız ve araştırmamız sonuçunda ELSİ yapıldığını anladık ve öğrendik. Maalesef bu bilgiyi başta söylemiyorlar. Anladığımız kadarıyla ROSİ ile hiçbir çocuk olmamış, olanlar ELSİ yöntemiyle oluşmuş. Aman dikkat, çok soru soranı kovuyorlar Merkez'den!!!!
Bu iki deney için yaklaşık 50 bin TL harcadık.
Benim eşimde azospermi tanısı konuldu ve mikro tese'de oluşmuş sperm bulunmadı. Merkez'e gittiğimizde ilk sperm analizinde elonge Grad 2 çıktı, hiç tedavi görmeden elonge Grad 4 oldu güya, bununla dabaşlayabileceğimizi söylediler. Sorduğumuzda, böyle aniden değişiklikler olabileceğini söylediler. Orada beklerken, başka hastalarda da aynı durum, birden sperm analizi sonucu Grad 4 oldu, tuaf değil mi?
Arkadaşlar size bir sorum var, gerçekten tanıdığınız veya kendiniz ROSİ yöntemiyle hamıle olan ve doğum yapan var mı. Biliyorum, ROSİ yöntemiyle canlı doğum %8 diyorlar, ama şimdiye kadar bu Merkezler, üçü de Ankara'da, ilgilenenler bilir, bilimsel bir makale çıkartmadı. ESHRE'de makale sunduk diyorlar, ama makaleyi buldum ve inceledim, hatta oraya katılan urologları arayıp konuştum ve bunların yaptıklarının ROSI değil ELSI olduğunu öğrendim. Hoca'yı başta bir iki dakika görüyorsunuz, sonra hemşireler ilgileniyor, sorunuz olduğunda cevap yok. Aman dikkat, içerdeki Eczane'den son kullanım tarihi iki ay sonra geçecek ilaçlar veriyorlar, ama bizim kullanmamız üç ay sonra idi, dikkat etmenizi öneririm.

Bence artık bunun tıp ile ilgisi yok, sadece ticaret amaçlı duygularla umutlarla oynamaktır bu. Televizyona veya YouTube'a çıkıyorlar ve bu bir tedavidir diyorlar, hayır, bu bir deneydir.

Bunun hesabı ortada, günde en azından 5 tane yeni hasta gelse, aşağı yukarı bir senede 1500 kişi yapar
1500 x 25.000 TL= 37.5 Milyon TL eder.

Lütfen dikkat edin ve zamanınız varsa bekleyin. AMH değeriniz yüksekse, bekleyin!!! Mümkünse dondurun!!! Boşu boşuna para harcamayın.

İstanbul'daki büyük hastaneler bu işlemle reklam yapmıyorlar. Evet, İstanbul'da birkaç Merkez olmayan, uzmanlar burdan da faydalanmak istiyorlar, şu an bu yöntem bilimsel değil ve Tanaka'nın iki makalesinden hariç, hiç kimse bir bilimsel makale yazmadı dünya çapında, tabii bunun içinde Türkiye'de var.

Lütfen bu deneye başvurmadan önce araştırın, çünkü hem umudunuz kırılıyor hem de maddi yönden kaybınız oluyor, dedikoduya inanmayın.

Eğer varsa lütfen lütfen bu yöntemle, daha önce iki defa mikro tese olmuş ve canlı sperm bulunmamış ve sb2 veya elonge sperm bulunmuşla, canlı çocuk dünyaya getiren birisi varsa. yazsın, çok sevinirim, çünkü yok, çok eminim, inşallah vardır ve ben haksızımdır.

Saygı ve Selamlarımla
hepimizin dualarının kabulu dileğiyle
Hülya Çakmak
Merhaba,
Bende cok merak ediyorum gercekten rosi bebekleri varmi? Bizde tedaviye basladik ve olgun sperm bulunamadi. Rosi olacak suan embriyolarim donduruldu transfer icin nezaman giderim bilmiyorum. ve benimlede hic dogru durust ilgilenilmedi ve duzgun bilgi verilmedi. Insan umudunu ve klinige olan guvenini kaybediyor.

meraba benimde esim azosperm bi negatif tese oldu tansel kaplancanla da görüştüğümüzde ankaradaki merkezde saglanan gebeliklerin kesinlikle rosi olmadığını ya elsi yonteminı uyguladıklarını ya da tese dokusu Dondurup cozduruldukten sonra bulunan sperm hücreleriyle yapıldığını söyledi.zaten ankaradaki merkezden son kaç aydır rosiye dair hiç bi haber çıkmıyor Geç En sene nerdeyse 100 kadar rosi gebemiz var diyen merkez son zamanlarda neden sesi çıkmıyor birden bire kesildi bu haberler.bence arkadaşlar ortada gerçekten olan biz hastalara okuyor tup bebek merkezleri artık biz hastalara hasta gozulye değil müşteri gözüyle bakıyor çok iyi araştırmak lazim

Mine Hanım ve diğer ROSI tedavisi gören Arkadaşlar, biz bu tedaviyi iki kez yaptık ve birden ROSİ konusu ortadan kayboldu ve 5000 taneden fazla hasta üç merkezde tedavi gördü, bunun ortalama % 1 başarıyla ROSİ yöntemiyle güya bebek olmuş, ama bu ROSİ yöntemiyle olmadı. Micro-Tese'de sperm buldular.
Tansel ve diğer bu işi ciddiye alan Hocaların, para odakli olmayanlar, ROSİ başladığında da bize demişlerdi, madem o kadar akıllı bunu yapanlar (merkezler), neden herkes ROSİ yöntemini kullanmıyor, bir hoca altın enzim'den Japonya'dan getirdi, gene birşey bulamadı. Biz son umut diye denedik, başarılı olmadı. Mevzu bizim başarılı olmamamız değil, mevzu kişilere yalan söylemeleri. Normalde deney olduğunu ve başarı oranı % 1'den fazla olmadığını bildirmeleri gerekti. Hatta, bize spermlerin evrelerinin değiştiğini yazılı olarak bildirmişlerdi, bu en büyük yalan. Sonra trasferde embriyonun süper olduğu söylenildi. Bunlar hep yalan. Kanmayın, paralarınızı kaptırmayın yamyamlara. Bir embriyolok, çok tanınan, hocan'nın öğrencisi, güzel bir sitesi vardı ROSİ konusunda, birden ortadan kayboldu, siteyi mi ödeyemedi, yazık, çünkü bu içerisindeki bilgiler bilimsel değildi, sperm aşamaları hiç biryerde yoktu. ROSİ konusu dünyanın, sadece Japonya'da tek bir kişi Prof. Tanaka'dan hariç, kimse yapmıyor, neyse bizim üç merkez yaptı ve nadiren yapıyor.

Kurban buldukca yapıyorlar, bilimsel bir kanıtı bulunmamakta.

ESHREde'ki ( European Society of Human Reproduction and Embryology) makale hala bitmedi.
Sadece abstractum gönderildi.

Live Births With a Novel ROSI Technique Using Elongating Spermatids for Non Obstructive Azoospermia Patients: A European Cohort Study

ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology) hala bunların sonuçlarını beklemekte, bakalım biz bunu görecekmiyiz?

Son düzenleme:
X