Rutin bir sosyal hayat için ne yapmalı

AlicePoppins

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
20 Ağustos 2022
66
44
30
Merhaba ben online çalışan biriyim, işim çevirmenlik ve özel ders. Ama bunlar sürekli denk gelmiyor. Bazen oluyor bazen uzun süre olmuyor. Bir okulda öğretmenlik ise beni tanıyan tüm arkadaşlarımın “senlik değil” dediği bir şey. Öğretmenliği sevmiyorum. Sürekli yeni fikir ve projeler düşünen biriyim. Sürekli kurslar fırsatlar kolluyorum ve kendim bir şeyler üretmeye çalışıyorum ama şuan yığıldığım bir dönemdeyim. çünkü sosyal etkileşim olmadığı için iç motivasyonum da düştü. Eşim de evden online çalışıyor mesela onun hiç böyle bir sorunu yok. Taşındığım bölge istanbul merkeze uzak, arkadaşlarımla kolay kolay buluşamıyorum ama buluşsam da nereye kadar. Aradığım şey daha rutin bir şey. Sitede spora gidiyorum, arada kütüphaneye gidiyorum ve arkadaşlarımla görüşüyorum. Bu kadar. Bütün arkadaşlarım bu sıkıntıyı çalışarak kapatıyorlar. Evde durunca depresyona girdiklerini söylüyorlar. Ama ben okuduğum bölümde çalışmayı gerçekten istemiyorum. Bu yüzden hep alternatif ilgi alanlarıma yöneldim ama onlarda da çalışma ortamım yok şuan. Gerçekten deneyen biriyim ama bir sonuç elde edemedim. Bu dönemsel bir şey de değil, bir hayat tarzı. Köklü bir çözüm lazım aslında. Beyin fırtınası yapmaya katılırsanız çok mutlu olurum. Bir de kurs gibi etkinliklerde de kadınlara özel bulmak çok zor. Karışık olanları tercih etmiyorum. Çalışan\çalışmayan kadınların bu konuda ne yaptıklarını merak ediyorum.

Birinin dert dediği hayat, başka biri için şükür sebebi olabiliyor.
Hayat bazen çok tuhaf.
Öğretmenliğe sıcak bakmıyorsunuz ama bence çocukların böyle çok yönlü bir öğretmenden öğreneceği şeyler olabilir. Eğitim camiası için çok verimli biri olabilirdiniz. Neden tercih etmediğiniz elbette sizin seçiminiz, saygı duyarım.
Bir yıldan fazladır hiçkimseyi tanımadığım, eşim ve mahalle esnafı dışında konuştuğum hiçkimsenin olmadığı, aşırı izole bir hayatın içindeyim ve o şikayet ettiğiniz hayat için neler vermezdim. Fakat insan bir tercih yapıp, bazı şeyleri feda etmek zorunda kalabiliyor.
Tekrar iş hayatına dönmeyi ve üretmeyi çok özledim ben de ama olmayınca olmuyor bazen. Bekleyip görme evresindeyim.

Sosyal arkadaşlarımız çok değerli fikirler sunacaktır, ben de uzaktan izleyip, kendime faydası olacak kısımları değerlendirmek için yazdım biraz da.
Hakkınızda en güzeli neyse, o olsun. 🍀

Eşinizle hafta sonu etkinlik yapıyor musunuz gezi veya piknik?
Evet yapıyoruz hem haftasonu hem de haftaiçi akşam
Birinin dert dediği hayat, başka biri için şükür sebebi olabiliyor.
Hayat bazen çok tuhaf.
Öğretmenliğe sıcak bakmıyorsunuz ama bence çocukların böyle çok yönlü bir öğretmenden öğreneceği şeyler olabilir. Eğitim camiası için çok verimli biri olabilirdiniz. Neden tercih etmediğiniz elbette sizin seçiminiz, saygı duyarım.
Bir yıldan fazladır hiçkimseyi tanımadığım, eşim ve mahalle esnafı dışında konuştuğum hiçkimsenin olmadığı, aşırı izole bir hayatın içindeyim ve o şikayet ettiğiniz hayat için neler vermezdim. Fakat insan bir tercih yapıp, bazı şeyleri feda etmek zorunda kalabiliyor.
Tekrar iş hayatına dönmeyi ve üretmeyi çok özledim ben de ama olmayınca olmuyor bazen. Bekleyip görme evresindeyim.

Sosyal arkadaşlarımız çok değerli fikirler sunacaktır, ben de uzaktan izleyip, kendime faydası olacak kısımları değerlendirmek için yazdım biraz da.
Hakkınızda en güzeli neyse, o olsun. 🍀

yorumunuz için çok teşekkürler. Öğretmenlik konusunda çok düşünüyorum belki severim bir deniyim diyorum. Bu sefer de anksiyetem tutuyor 😅 öğrencilerle etkileşim kısmını seveceğimi biliyorum ama bir okul ortamında resmi prosedürler, zorundalıklar, veliler gibi şeyler beni ürkütüyor. Arkadaşlarım da bu kısımlardan yakınıyor hep.kendimi tanıyorum. Bu tarz katı ortamlarda ben kendim de olamıyorum verimli de olamıyorum evde de huzurumun kalmayacağını hissediyorum. benden götürüsünün daha çok olacağını bildiğim için adım atmadım şuana kadar. Part time bulabilseydim o olurdu mesela. Ama bir yandan da 40-50 yaşında da şuan yaşadığım sorun beni bekliyor olacak. Verimli olma ihtiyacı + sosyallik ihtiyacı…

Ben normalde evde kendi halinde cok aktivite yapan biriyim ama motivasyon düşünce onları yapamaz oluyor insan. Tamamen kendiyle kalınca yani.

Siz çalışırken şuanki sorunlarınız yok muydu ve çalışma genel ruh halinize nasıl katkı sağlıyordu?

Merhaba ben online çalışan biriyim, işim çevirmenlik ve özel ders. Ama bunlar sürekli denk gelmiyor. Bazen oluyor bazen uzun süre olmuyor. Bir okulda öğretmenlik ise beni tanıyan tüm arkadaşlarımın “senlik değil” dediği bir şey. Öğretmenliği sevmiyorum. Sürekli yeni fikir ve projeler düşünen biriyim. Sürekli kurslar fırsatlar kolluyorum ve kendim bir şeyler üretmeye çalışıyorum ama şuan yığıldığım bir dönemdeyim. çünkü sosyal etkileşim olmadığı için iç motivasyonum da düştü. Eşim de evden online çalışıyor mesela onun hiç böyle bir sorunu yok. Taşındığım bölge istanbul merkeze uzak, arkadaşlarımla kolay kolay buluşamıyorum ama buluşsam da nereye kadar. Aradığım şey daha rutin bir şey. Sitede spora gidiyorum, arada kütüphaneye gidiyorum ve arkadaşlarımla görüşüyorum. Bu kadar. Bütün arkadaşlarım bu sıkıntıyı çalışarak kapatıyorlar. Evde durunca depresyona girdiklerini söylüyorlar. Ama ben okuduğum bölümde çalışmayı gerçekten istemiyorum. Bu yüzden hep alternatif ilgi alanlarıma yöneldim ama onlarda da çalışma ortamım yok şuan. Gerçekten deneyen biriyim ama bir sonuç elde edemedim. Bu dönemsel bir şey de değil, bir hayat tarzı. Köklü bir çözüm lazım aslında. Beyin fırtınası yapmaya katılırsanız çok mutlu olurum. Bir de kurs gibi etkinliklerde de kadınlara özel bulmak çok zor. Karışık olanları tercih etmiyorum. Çalışan\çalışmayan kadınların bu konuda ne yaptıklarını merak ediyorum.
Sevmediğin bir işte çalışmak gerçekten işkence bir şey. Tabi zorunluluk oluyor çoğumuzda. Bende lisedeyken bankada staj yapmıştım üstelik heveslenmiştim, ben istedim gitmeyi. Ama bir yıl üç yıl gibi geçti ağladığım günler oluyordu o kadar benimseyip sevemedim. Mesela beni bu hayatta en çok mutlu eden, motive eden şey öncelikle sık sık seyahat etmektir. Sık olmasa da o yıl mutlaka iki üç şehir gezip tadını çıkarmalıyım. Farklı kültürlerden insanları görmek ve onlarla tanışmak inanılmaz keyif veriyor bana. İletişimimde hiçbir sıkıntı da olmadığı için arkadaşlarımla gittiğim yerde biriyleriyle tanışıyoruz mutlaka. Fotoğraf çekilmek en keyifli zamanlarımdan biri. Bunun için fotoğrafçılık kulübüne katılmıştım yıllardır iki arkadaşla ara ara buluşur gerek şehir dışına çekim için gider gerekse ilçelerde kamp kurarız. Aslında ne istediğini bilememek daha yalnız hissettiriyor. Neyden keyif alıyorsun mesela?

Siz çalışırken şuanki sorunlarınız yok muydu ve çalışma genel ruh halinize nasıl katkı sağlıyordu?
Çalışmak demek, hayata karşı durup "ben de varım bak!" demekle eşdeğerdi benim için.
Uzun yıllar çalışma hayatım oldu. Bu her türlü sosyallik zaten. Erken uyanmak bir rutin. Güne hazırlanmak, insanı uyanmak için motive eden bir gerekçe. Sabah yolda karşılaştığım insanlar, kulaklıkla yolda dinlediğim müzikler, her gün aynı saatlerde aynı yerlerde karşılaştığım sokak hayvanları, insanların koşturmacası, ortak amaçlar, günü verimli kapatıp sonrasında dönüş yolu, akşam yemeği, evin işleri. Bir koşturmaca ve kendiliğinden akıp giden bir döngü. Yani gerçek hayat ve işe yarama bilinci. Kendi emeğin, mücadelen, iyisiyle kötüsüyle emeklerinin karşılığını alman, benim için anlamlı günlerdi.
Çalışmak, var olmak demekti.
Bu süreçte, o bulunduğum şehirdeki dostlarım ve aile insanlarımla görüşebiliyor ve keyifli zamanlar geçirebiliyordum.
Şimdi birbirinin aynısı günler ve işe yaramadığım bilinci yerleşti içime.
Ve ölesiye yalnızlık.
Paraya ihtiyacım olsa da, olmasa da çalışmak güzel bir eylem. Şu an çalışmama engel bazı durumlar var ve durumlar beni aşan konular. O nedenle sizin koşturmacanıza imrendim.

X