Saç Dökülmesine Karşı Tedavim...

BeNeSe

Guru
Kayıtlı Üye
20 Mayıs 2007
36
98
Merhabalar

Yaşım: 31 - Cinsiyet: Kadın – Genetik erkek tipi saç dökülmesi

Yurtdışında yaşıyorum. Türkiyede hiç okula gitmedim. Bu yüzden anlatım ve yazım hataları var. Kusura bakmayın.

Yaklaşık 6-7 ay önce internette yine yeniden ileri derecede saç dökülmesine karşı neler yapilabilir diye arama yaparken Miracle Losyon hakkında Kadınlar Kulübü sitesinde açılmış bu konuyu okudum.

https://www.kadinlarkulubu.com/forum/threads/ev-yapimi-miracle-losyonla-mucizevi-sac-cikisi.750748/

Bu konudan saç dökülmesine karşı özel açılmış başka bir siteyi keşfettim. Diğer sitenin adresini yazmıyorum. Büyük ihtimalle kurallara aykırıdır.

Bu konuyu neden açtım? Diğer açılmış konu nasıl bana yeni bir umut, tekrar sorunu çözmek için güç verdiyse, belki benim açtığım bu konuyu da başkası görür, fikir edinir diye. Ayrıca aynı sorunu olan ve olmayanlardan, artı eksi görüşlerini almak, biraz sohbet edip dertleşmeye ihtiyacım var.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesine karşı tavsiye edilen ilaçları, karışımları bugünden itibaren DÜZENLİ şekilde 6 ay boyunca kullanıp tecrübelerimi sizlerle paylaşacağım. Bu başlık altında da her ay fotoğrafları paylaşmayı düşünüyorum. Bende etki gösterecek mi, bir başarı hikayesi olacak mı hep beraber göreceğiz. Önemli bir ayrıntıyı hiç unutmayın. Buradaki hiç bir karışım, kullanış şekli doktorların tavsiyesi üzerine değildir. Denemek istediğiz ilaçlar/karışımlar varsa, lütfen ilk önce doktorunuza danışın.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Resimlerde kısa ve sıfıra vurulmuş bölge sorunlu bölge. Protez Perük takabilmek için sıfıra vuruyordum. İlk tarihteki resimlerde o bölgedeki saçlar yaklaşık 5mm. İkinci tarihtekiler 2cm. Kolaylık olsun diye fotoğrafı çektikten sonra tekrar sıfıra vurdum. Işık, dışarıdan içeriye vuran ışık, saçların uzunluğundaki farklar resimlerde saçın durumuyla ilgili aldatmacı bilgi verebilir. Resimlerde bu etkenleri dikkate almayı unutmayın. Malesef her resimi aynı ışıkta çekebilecek durumum yok.

Not: Minoxidili kullanmaya başladığımdan bu yana yaklaşık 20 kilo verdim. Bildiğiniz gibi kilo vermek de saçları döker.

07. Mayıs 2017
Minoxidil’i kullandıktan yaklaşık 2 ay sonra - 5mm


07 Temmuz 2017
Minoxıdil’i kullandıktan 4 ay sonra - Miracle Losyon’a başlamadan bir gün önce - 2cmŞimdi - 03 Kasım 2017

Önemli:
- Yukardaki resimleri çektikten sonra yaklaşık 5 hafta boyunca tedavime yeni ilaçlar/karışımlar katarak sürdürdüm. Bazı ilaçların büyük yan etkileri yüzünden tedavimi bırakmak zorunda kaldım. Ayrıntıları konunun aşağısında "kötü tecrübeler" bölümünde yazdım. Kısacası Ağustosun başından şimdiye kadar hiç bir şey yapmadım. 1 hafta önce gittiğim Dermatolog yeni saç köklerinin çıktığını söyleyip beni tekrar cesaretlendirdi. Ayrıca saç derimde yan etkilerden gördüğü hasardan iyice kendine gelmiş oldu aradaki zamanda. Bugün tekrar başlıyorum.

Saçlarım 4cm - artık bahar yaz ayları değil. Üstteki tarihlerde fotoğrafları çektiğim zaman hava güneşli ve açıktı, şimdi ise bulutlu ve kapalı. Bu ayrıntılara dikkat etmek gerek. Işık ve saçların uzunluğu göz yanıltabilir.Ve yine saçlarım 5mm - Üstteki fotoları çektikten sonra sorunlu bölgeyi yine sıfıra vurdum. Kullandığım karışımlar daha kolay ve iyi tesir etsin diye.

Aralık 2017 (Miracle Losyon 1 ay sonra)

Daha sonra foto eklenecek…

Ocak 2018 (Miracle Losyon 2 ay sonra)

Daha sonra foto eklenecek…

Şubat 2018 (Miracle Losyon 3 ay sonra)

Daha sonra foto eklenecek…

Mart 2018 (Miracle Losyon 4 ay sonra)

Daha sonra foto eklenecek…

Nisan 2018 (Miracle Losyon 5 ay sonra)

Daha sonra foto eklenecek…

Mayıs 2018 (Miracle Losyon 6 ay sonra)

Daha sonra foto eklenecek…
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Durumum:

Erkek hormonlarının kadınlarda olması gerektiğinden daha fazla olması bende malesef genetik aileden gelen bir durum. Tıp dilinde tanımı: Kolay Türkçesi: Erkek tipi saç dökülmesi.
19-20li yaşlarda saçlarımın inceldiğini hissetmiştim ama bu durumda, dışarı bir şeyler takmadan çıkamayacak kadar kesinlikle değildi. Her türlü saç modelini yapabiliyor, rahatlıkla hiç bir perük ve benzeri ürünler kullanmadan dışarı çıkabiliyordum.
25 yaşından sonra çok hızlı bir şekilde dökülmeye ve daha da incelmeye başladı saçlarım. Var olan genetik rahatsızlığı özel hayatımdaki büyük sıkıntı, üzüntüler ve depresyon iyice tetikledi. 27-28 yaşında bu görünümü aldı ve artık saç bandı, perük, şapka olmadan sosyal hayata karışmak imkansızlaştı. Üzüntü, bıkkınlık yüzünden başlarda önlemler almadım. Saçlarımı kaybettikçe daha çok üzüldüm, üzüldükçe daha çok depresyona girdim, depresyona girdikçe saçlarımı daha çok kaybettim. Bu döngüden uzun yıllar kurtulamadım ve hala da kurtulmuş değilim.
Kanser tedavisi, stres gibi nedenlerden saç dökülmesi yaşıyorsanız sakın umutsuzluğa kapılmayın. Erkek tipi saç dökülmesinin dışında diğer saç dökülmelerinin çaresi var. İlaç ve hatta sadece saçlarınıza süreceğiniz ürünler ile tekrar eski haline getirebilirsiniz. Örneğin kanser tedavisinden sonra tekrar gür saçlarla dolaşan bayanlar biliyorum. Ama eğer saç dökülmeniz genetik erkek tipi saç dökülmesi ise geçmiş olsun. Buna yapay çözümler kullanmadan çare bulabilmek imkansız. Hayatınız boyunca çekmeniz gereken bir dert. Çok paranız gidecek ve hiç bir zaman tam olarak rahat nefes alamıyacaksınız.
Bu lanet gen anne tarafından geçiyor. Anne tarafındaki akrabalarınıza - kadınlar annelerinizin, erkekler özellikle dede ve dayılarınızın durumuna bakın. Anne tarafında erkek tipi saç dökülmesi varsa, sizde de eğer şimdi yoksa bile ilerideki yaşlarda çıkabilmesi büyük bir ihtimal. Erkek veya kadın lütfen çevrenizi iyi gözlemleyin ve saç dökülmesi başlamadan önleminizi alın. Erken önlem çok ama çok önemli.
Bu sorun yüzünden en başta kendime öz güvenimi ve daha bir çok şeyi kaybettim. Erkekler içinde hoş değil ama kadın olunca tam bir kabus oluyor. Yıllardır kendimi sosyal yaşamdan iyice çekmiş durumdayım. Erkeklerle duygusal bir ilişkiye değil başlamayı, düşünmeyi bile yıllar önce saçsızlıktan açılan kafa derimi kapatabilmek için ilk saç bandımı taktığımda bıraktım.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tedavim
Tropical = sorunlu bölgeye sürme
Oral = ağızdan almak/içmek

Önemli: Bu yaptıklarım kadınlarda erkek tipi saç dökülmesine karşı. Her saç dökülmesinin nedeni ve tedavisi aynı değildir. Birine iyi gelen diğerinde etkisiz hatta belki zararlı bile gelebilir. Lütfen kendi saç dökülmenizin nedenini doktorunuzdan öğrenin ve konuya hakim kişilerin tavsiye ettiği tedavileri uygulayın. Burası sadece fikir edinme, tecrübeleri paylaşmak, sohbet etmek için. Tedavimde oldukça ağır, içerisinde hormon olan ilaçlar var. Özellikle emzirme, hamilelik veya herhangi bir rahatsızlığınız varsa bu ilaçlar size ciddi zararlar verebilir.

Şimdiye ( Kasım 2017) kadar yaptıklarım:

4 ay boyunca:

- Minoxidil (her akşam yatmadan önce - tropical)
- Vitamin hapı (günde 1- oral)
- Çinko hapı (günde 1 - oral)
- Vitamin B-Komplex hapı (günde 1 - oral)
- Bira mayası / maya maskesi (haftada 1-2 kere - tropical)
- Hindistan cevizi yağı maskesi (haftada 1-2 kere - tropical)
- Dermaroller (haftada 1-2 kere)

Oldukça iyi geldi bu tedavi. Saçlarımın daha iyi kalitede olduğunu ve hatta çoğaldıklarını kendim bile hissettim hiç bir doktora gitmeden. Benimkisi gibi ileri derece saç dökülmesine karşı başlangıç için çok iyi bir tedavi. Ama tabiki mutlak memnuniyete ulaşmak için beraberinde daha başka tedavilere, ürünlere ihtiyaç var.

2 hafta boyunca yukardaki ürünlere ek olarak uyguladıklarım:

- Miracle Losyon (her sabah ve akşam - tropical) => Aldactone ve Diane ilaçlarını kattım
- Minoxidil + Avodart Dutasterid (her sabah ve akşam – miracle losyondan yaklaşık iki saat sonra – tropical)
- Laser Kasket/Helm (her üç günde bir – haftada 2-3 kere - tropical)

Önemli: Avodart Dutasterid ilacı yan etki yaptı, sakın kullanmayın. Ayrıntıları "kötü tecrübelerim" bölümünde yazdım.

Daha sonra 3 hafta boyunca Avodart Dutasterid hariç yukardaki ürünlere ek olarak uyguladıklarım:

- Miracle Losyon (her sabah ve akşam - tropical) => Diane ve Androcur ilaçlarını kattım
- Minoxidil + Aldactone

Önemli: Aldactone ilacı Miracle Losyonda hiç bir yan etki yapmadı, tam tersi güzel sonuç verdi. Yanlız Minoxidil'e karıştırınca çok kötü yan etkisi oldu. Tedaviyi burada kesmek zorunda kaldım. Ayrıntılar "kötü tecrübelerim" bölümünde. Sakın bu iki ilacı birbirine karıştırıp kullanmayın!

Bugünden itibaren uygulayacağım tedavi - 03 Kasım 2017:

3 aylık aradan ve ilk denemelerimden edindiğim iyi-kötü tecrübelerden sonra en iyisi bu tedavi diyerek tekrar....

- Miracle Losyon (her sabah ve akşam - tropical)
- Minoxidil (her sabah - miracle losyondan yaklaşık iki saat sonra – tropical)
- Laser Kasket/Helm (her üç günde bir – haftada 2-3 kere - tropical)
- Vitamin hapı (günde 1 – oral)
- Çinko hapı (günde 1 – oral)
- Vitamin B-Komplex hapı (günde 1 – oral)
- Bira mayası / maya maskesi (haftada 1-2 kere - tropical)
- Hindistan cevizi yağı maskesi (haftada 1-2 kere - tropical)
- Dermaroller (haftada 1-2 kere)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ürün ve maskelerin ayrıntıları:

Minoxidil 5% - erkekler için:
9DaQrZ.jpg


Minoxidil anladığım kadarıyla her ülkede aynı isim altında satılmıyor. İsviçre’de ismi Neocapil, Almanya’da Bio-h-tin Minoxidil olarak geçiyor. Forumlarda her ülkede içeriğinin yüzde yüz aynı olmadığını okudum. Bu yüzden karşılaştırma yapmabilmek için İsviçre ve Almanyada satılan Minoxidilin içeriği şöyle:

Minoxidilum – Ethanolum – Propylenglycolum - Excipiens ad solutionem (yıkanmış su)

Miracle Losyon
Bu saç forumunda bir kişinin tavsiye ettiği, bazı ilaçları saç toniği ile karıştırarak elde edilen bir karışım. (Doktor tavsiyesi değildir)


- 100ml – Formule Sensetive Hair Tonic Coffein
- 1 kutu yani 15 tane hap Androcur 10mg
- 1 kutu yani 21 tane hap Diane 35

100ml Saç toniğini ölçüp ayrı bir fıs-fıs-şişesine döküyorum. Saç tonikli şişeye Diane ve Androcuru ekliyorum. Tortuları süzüp çöpe atmak içime sinmiyor. Belki süzerek ilaçların etkisini azaltırım diye çekindim. Bir gün bekletiyorum. Havalar sıcak olduğunda buzdolabına koyuyorum. Tavsiye edildiği gibi 100ml hazırlıyorum. Daha fazla hazırlanınca zamanla losyon kokabilir ya da etkisi azabilir diye. Her kullanmadan önce iyice çalkalıyorum.

Koffein saç dökülmesine karşı iyi geldiği için bu toniği aldım. Isırgan otlu saç toniği de tercih edilebilir. Ya da herhangi memnun olduğunuz başka bir saç toniği. Kullanacağınız tonikte önemli olan içinde ALKOL miktarının yüksek olması. Alkol içine kattığınız ürünlerin etkisini çoğaltıyor. Lazım olur diye saf alkol de aldım ama karışıma katmaktan vazgeçtim. Çünkü benim aldığım toniğin içinde zaten yeterince yüksek miktarda alkol var. Alkol miktarını abartırsanız saçları fazlasıyla kurutması gibi yan etkisi olur.

Diane 35 – 12 YTL : Güçlü bir doğum kontrol hapı. İçinde kadın hormonları östrojen ve progesteron bulunur.

Androcur 10g: Diane’nin içinde bulunan östrojen 10 kat daha fazla vardır.

22-23 yaşlarında hormon bozukluğu nedeniyle doktorlara gittim. Kan, idrar ve bir çok testten sonra bana bu ikisini ve Aldactone isimli ilacı kullanmam için yazmışlardı. Sadece hormon bozukluğu olan kadınlar için değil, cinsiyet değiştirmek isteyen erkeklerin de tedavilerinde kullanılan ilaçlardan.

Bu ilaçları aldıktan sonra (ağızdan) fazla erkek hormonları yüzünden yaşadığım yüzde ve vücutta istenmeyen tüyler gibi sorunlar neredeyse tamamen yok olmuştu. Yanlız başka sorunları beraberinde getirdi. Bu ilaçlar ile çok kısa zamanda 20-30 kilo aldım. Sürekli yorgun ve uykum geliyordu. Okulda, işyerinde motivasyon, konsantrasyonum çok düştü. Bu ilaçların doğrudan bir yan etkisi olarak kabul edilmemekle birlikte, bazı kadınlarda kullanımı sırasında depresyon, aşırı duygusallık bildirilmiştir. Bende bu ilaçlar mı depresif duygu durumu, duygu durum değişikliklerine yol açtı, yoksa zaten olacaktı da bu ilaçlar da biraz tetikledi mi bilmiyorum. Kısacası sadece erkekler için değil, kadınlar için de düşünülmesi gereken ilaçlar. Tropical kullanacağım için içim rahat. 6 ay – 1 yıl sonra aldığım sonuca göre her gün kullanmayı bırakıp, kullanımı haftada bir kereye düşürmeyi planlıyorum. Hamile veya emziriyorsanız kesinlikle uzak durun!

Saç sorunu olan erkekler sadece ama sadece tropical almalı bu ilaçları. Eğer ağızdan/oral kullanırsanız faydası değil zararı olur. Kesinlikle ağızdan/oral kullanmayın.

Lazer Kasketi - şapkası /Theradome Laserhelm

799 Euro = 3300 YTL (Kurs: 1 Euro = 4,1381YTL)
Marka: Theradome, 80 lazeri var – gücü 443 joules – dalga uzunluğu 678nm


Tedaviyi güçlendirmek, desteklemek için, her iki-üç günde bir 20 dakika kullanacağım.

Bir çok firmanın ürettiği bir çok çeşitleri var. Kosmetik salonlarından bilinen saçlara/kafa derisine uygulanan lazer yöntemini bu lazer şapka/bandlarıyla evde uygulayabiliyorsunuz.

İnternet üzerinden ısmarladım. İnsanların çaresizliğini mi kullanıyorlar yoksa gerçekten yararlı bir ürün mü hiç bir fikrim yok henüz. Fiyatı şimdiye kadar saç dökülmesine karşı aldığınız bir çok üründen çok daha pahalı. 800 Euro’dan 1800 Euroya ve hatta 3200 Euro kadar olabiliyor. Gerçi 200-300 Euro tarak şeklinde olan da var yanlız tabiki gücü pahalı olanlardan daha az.Sayfasında vaad ettiği şunlar:

Yeni, sağlıklı saçlar çıkartıyor. / Var olan saçların follikel büyüklüğü iki kata çıkıyor. / Saç dökülmesini yavaşlatıp durduruyor...

Haftada iki kere 20 dakika kullanılıyor. Her gün yapmak tavsiye edilmiyor, saçları ve deriye dinlenme zamanı vermek gerekiyormuş. Sayfasında yazdığına göre yaklaşık 52 kere kullandıktan sonra ön bölgede ve şakaklarda saçlar çıkmaya başlıyor.

Bu ürünün reklam videosu:


Vitamin, çinko, B-Komplex

Çinko, B Vitaminleri ve Demir saçlar için çok önemli.

Yanlız Demir’i kendi kafanıza göre sakın almayın. Doktordan tavsiyeli şekilde kullanın. Vitamin ve Mineraller içinde fazla alımı tek tehlikeli olan mineraldir. Gerektiğinden fazla demir almak, ciğer zehirlenmesi, göğüste sızı ve bir çok diğer yan etkiye neden olur.

Maya maskesi – Saçları kalınlaştırmak için

- Yarım yemek kaşığı bira mayası - ya da yarım normal ekmek yaş mayası - ya da 1 paket ekmek toz mayası
- 1 yemek kaşığı badem yağı
- 1 yemek kaşığı ılık ısırgan otu çayı - ya da ısırgan otu saç toniği

Bir duş bonesi takip en az bir saat bekletiyorum. Ilık su ile durulayın.

Maya B vitaminleri içeriyor. Badem yağı ise çinko.

Not : Bu maskenin yüzünüze temas etmemesine özen gösterin. Cildi ve saçları beslediği için yüzünüzde de tüylenme yapabilir.

Hindistan cevizi yağı maskesi – Beyaz saçları önlemek için.

- Eğer hindistan cevizi yağı sıvı ise 3-4 yemek kaşığı. Katı ise bir tane dolu yemek kaşığı
- 1 yemek kaşığı limon suyu.

Kafa derisine ve saçlara yediriyorum. Duş bonesi takıp en az bir saat bekletiyorum.

Genelde saçlarımız 40 yaşından sonra beyazlamaya başlar. Ama güçsüz saçlar 30lu yaşların başında, ortalarına doğru. Bunu geciktirmek, önlemek için yapılan bir maske.

Dermaroller


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kötü tecrübelerim
Yan etkileri yüzünden kullanmayı bıraktığım ilaçlar/karışımlar:

Minoxidil + Avodart Dutasterid:Avodart Dutasterid – 0,5mg – yumuşak kapsül - 37 YTL

Kullanmaya en çekindiğim, en istemediğim ilaçtı. Yanlız bir ilerleme istiyorsam başka şansım yok diye Türkiyeden bu ilacı ısmarladım. Yaşadığım ülkede alabilmem mümkün değildi. Erkeklerde prostat büyüklüğünü azaltmak için kullanılan bir ilaç. Tropikal kullanmama rağmen içim pek rahat değildi. İlaç Rehberi sitesinde şöyle bir uyarı okumuştum ayrıca:

Hamile olan (veya hamile olma olasılığı olan) kadınlar sızan kapsülleri ellememelidirler. Dutasterid deriden emilir ve bir erkek bebeğin normal gelişimini etkileyebilir. Bu hamileliğin ilk 16 haftasına özgü bir risktir.

Saç forumunda yazıldığı gibi hazırladım. 10 tane Avod Dutasterid kapsülünün ucunu tırnak makasıyla koparıp, kapsüllerin içindeki sıvıyı Minoxidil şişesinin içine boşalttım, kapağını kapadıktan sonra da biraz çalkaladım. Kullanmadan önce yine hep çalkalıyorum.

Ben en az 6 ay kullanıp bırakacaktım, nasıl olsa kaybedecek bir şeyim yok. İlk kullanmamdan beri baş ağrısı, mide ve böbreklerimde rahatsızlık hissetmem ve böylece bütünüyle kendimi kötü hissetmeme yol açtı. 2 hafta kullanmaya zorlasam da kendimi, yan etkileri gittikçe çoğaldığını fark edince tamamen bıraktım. Kullanan erkeklerde hangi yan etkileri var bilmiyorum ama kadınlar kesinlikle saç dökülmesi benimkisi kadar çok olsa bile kullanmasınlar. Bu ilacın çok daha etkili alternatifleri var. Verdiğiniz paraya, çektiğiniz baş ağrısı, kendinizi kötü/rahatsız hissetmenize kesinlikle değmez!

Minoxidil + Aldactone

Aldactone 100mg Tablet - 12 YTL:
Spironolakton etken maddesi içerir. Diane ve Androcur kadar güçlü bir ilaç olmasa da, hormon bozukluğunda etkili bir ilaç.Anladığım kadarıyla bu iki ilaç birbirine karıştırılınca kötü tepki veriyor. İki kere denedim ve iki defasında da sürdükten bir kaç saat sonra kafamda yaralar oluşmaya başladı. İrin toplandı başımda, üstelik adeta su gibi akacak şekilde. Yastığım sabah uyandığımda ıslaktı akan irinden. Karışım tabiki irinle beraber yüzüme, omuzlarıma da temas etti. Alnım, yüzüm, gözlerimin etrafı şişti. Başımın derisinin irin yara dolu olması da cabası, Kesinlikle bu ilaçları ayrı ayrı kullanın. İkisininde kendilerine özel saç dökülmesine karşı yararları var. Ama benim gibi birbirine karıştırırsanız çok zararlı. İki hafta sürdü yara, irin, yüzümdeki şişliklerin iyice geçmesi.

Peruk
Tecrübelerimi daha sonra yazacagim
---------------------------------------------------------------------------------------
Protez saç
Tecrübelerimi daha sonra yazacagim
 
Son düzenleme:

BeNeSe

Guru
Kayıtlı Üye
20 Mayıs 2007
36
98
6 ay - 1 yıl sonra bu kür ile mümkün olduğu kadar gerçek saç çıkardıktan sonra, mutak sonuç için BIOFIBRE isimli teknolojiyi denemek istiyorum. Buraya edindiğim bilgi ve eger yaptırırsam tecrübelerimi yazacagım. O yüzden burayı Biofibre gibi perük dışında yapay çözümler için ayıralım...
 

athena

Goddess of Wisdom
Pro Üye
Anneler Kulübü
Doğa Severler Kulübü
11 Ağustos 2013
6.475
25.535
Merhabalar

Yaşım: 31 - Cinsiyet: Kadın – Genetik erkek tipi saç dökülmesi

Yurtdışında yaşıyorum. Türkiyede hiç okula gitmedim. Bu yüzden anlatım ve yazım hataları var. Kusura bakmayın.

Yaklaşık 6-7 ay önce internette yine yeniden ileri derecede saç dökülmesine karşı neler yapilabilir diye arama yaparken Miracle Losyon hakkında Kadınlar Kulübü sitesinde açılmış bu konuyu okudum.

https://www.kadinlarkulubu.com/forum/threads/ev-yapimi-miracle-losyonla-mucizevi-sac-cikisi.750748/

Bu konudan saç dökülmesine karşı özel açılmış başka bir siteyi keşfettim. Diğer sitenin adresini yazmıyorum. Büyük ihtimalle kurallara aykırıdır.

Bu konuyu neden açtım? Diğer açılmış konu nasıl bana yeni bir umut, tekrar sorunu çözmek için güç verdiyse, belki benim açtığım bu konuyu da başkası görür, fikir edinir diye. Ayrıca aynı sorunu olan ve olmayanlardan, artı eksi görüşlerini almak, biraz sohbet edip dertleşmeye ihtiyacım var.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesine karşı tavsiye edilen ilaçları, karışımları bugünden itibaren DÜZENLİ şekilde 6 ay boyunca kullanıp tecrübelerimi sizlerle paylaşacağım. Bu başlık altında da her ay fotoğrafları paylaşmayı düşünüyorum. Bende etki gösterecek mi, bir başarı hikayesi olacak mı hep beraber göreceğiz. Önemli bir ayrıntıyı hiç unutmayın. Buradaki hiç bir karışım, kullanış şekli doktorların tavsiyesi üzerine değildir. Denemek istediğiz ilaçlar/karışımlar varsa, lütfen ilk önce doktorunuza danışın.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Resimlerde kısa ve sıfıra vurulmuş bölge sorunlu bölge. Protez Perük takabilmek için sıfıra vuruyordum. İlk tarihteki resimlerde o bölgedeki saçlar yaklaşık 5mm. İkinci tarihtekiler 2cm. Kolaylık olsun diye fotoğrafı çektikten sonra tekrar sıfıra vurdum. Işık, dışarıdan içeriye vuran ışık, saçların uzunluğundaki farklar resimlerde saçın durumuyla ilgili aldatmacı bilgi verebilir. Resimlerde bu etkenleri dikkate almayı unutmayın. Malesef her resimi aynı ışıkta çekebilecek durumum yok.

Not: Minoxidili kullanmaya başladığımdan bu yana yaklaşık 20 kilo verdim. Bildiğiniz gibi kilo vermek de saçları döker.

07. Mayıs 2017
Minoxidil’i kullandıktan yaklaşık 2 ay sonra - 5mm


07 Temmuz 2017
Minoxıdil’i kullandıktan 4 ay sonra - Miracle Losyon’a başlamadan bir gün önce - 2cmŞimdi - 03 Kasım 2017

Önemli:
- Yukardaki resimleri çektikten sonra yaklaşık 5 hafta boyunca tedavime yeni ilaçlar/karışımlar katarak sürdürdüm. Bazı ilaçların büyük yan etkileri yüzünden tedavimi bırakmak zorunda kaldım. Ayrıntıları konunun aşağısında "kötü tecrübeler" bölümünde yazdım. Kısacası Ağustosun başından şimdiye kadar hiç bir şey yapmadım. 1 hafta önce gittiğim Dermatolog yeni saç köklerinin çıktığını söyleyip beni tekrar cesaretlendirdi. Ayrıca saç derimde yan etkilerden gördüğü hasardan iyice kendine gelmiş oldu aradaki zamanda. Bugün tekrar başlıyorum.

Saçlarım 4cm - artık bahar yaz ayları değil. Üstteki tarihlerde fotoğrafları çektiğim zaman hava güneşli ve açıktı, şimdi ise bulutlu ve kapalı. Bu ayrıntılara dikkat etmek gerek. Işık ve saçların uzunluğu göz yanıltabilir.Ve yine saçlarım 5mm - Üstteki fotoları çektikten sonra sorunlu bölgeyi yine sıfıra vurdum. Kullandığım karışımlar daha kolay ve iyi tesir etsin diye.

Aralık 2017 (Miracle Losyon 1 ay sonra)

Daha sonra foto eklenecek…

Ocak 2018 (Miracle Losyon 2 ay sonra)

Daha sonra foto eklenecek…

Şubat 2018 (Miracle Losyon 3 ay sonra)

Daha sonra foto eklenecek…

Mart 2018 (Miracle Losyon 4 ay sonra)

Daha sonra foto eklenecek…

Nisan 2018 (Miracle Losyon 5 ay sonra)

Daha sonra foto eklenecek…

Mayıs 2018 (Miracle Losyon 6 ay sonra)

Daha sonra foto eklenecek…
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Durumum:

Erkek hormonlarının kadınlarda olması gerektiğinden daha fazla olması bende malesef genetik aileden gelen bir durum. Tıp dilinde tanımı: Kolay Türkçesi: Erkek tipi saç dökülmesi.
19-20li yaşlarda saçlarımın inceldiğini hissetmiştim ama bu durumda, dışarı bir şeyler takmadan çıkamayacak kadar kesinlikle değildi. Her türlü saç modelini yapabiliyor, rahatlıkla hiç bir perük ve benzeri ürünler kullanmadan dışarı çıkabiliyordum.
25 yaşından sonra çok hızlı bir şekilde dökülmeye ve daha da incelmeye başladı saçlarım. Var olan genetik rahatsızlığı özel hayatımdaki büyük sıkıntı, üzüntüler ve depresyon iyice tetikledi. 27-28 yaşında bu görünümü aldı ve artık saç bandı, perük, şapka olmadan sosyal hayata karışmak imkansızlaştı. Üzüntü, bıkkınlık yüzünden başlarda önlemler almadım. Saçlarımı kaybettikçe daha çok üzüldüm, üzüldükçe daha çok depresyona girdim, depresyona girdikçe saçlarımı daha çok kaybettim. Bu döngüden uzun yıllar kurtulamadım ve hala da kurtulmuş değilim.
Kanser tedavisi, stres gibi nedenlerden saç dökülmesi yaşıyorsanız sakın umutsuzluğa kapılmayın. Erkek tipi saç dökülmesinin dışında diğer saç dökülmelerinin çaresi var. İlaç ve hatta sadece saçlarınıza süreceğiniz ürünler ile tekrar eski haline getirebilirsiniz. Örneğin kanser tedavisinden sonra tekrar gür saçlarla dolaşan bayanlar biliyorum. Ama eğer saç dökülmeniz genetik erkek tipi saç dökülmesi ise geçmiş olsun. Buna yapay çözümler kullanmadan çare bulabilmek imkansız. Hayatınız boyunca çekmeniz gereken bir dert. Çok paranız gidecek ve hiç bir zaman tam olarak rahat nefes alamıyacaksınız.
Bu lanet gen anne tarafından geçiyor. Anne tarafındaki akrabalarınıza - kadınlar annelerinizin, erkekler özellikle dede ve dayılarınızın durumuna bakın. Anne tarafında erkek tipi saç dökülmesi varsa, sizde de eğer şimdi yoksa bile ilerideki yaşlarda çıkabilmesi büyük bir ihtimal. Erkek veya kadın lütfen çevrenizi iyi gözlemleyin ve saç dökülmesi başlamadan önleminizi alın. Erken önlem çok ama çok önemli.
Bu sorun yüzünden en başta kendime öz güvenimi ve daha bir çok şeyi kaybettim. Erkekler içinde hoş değil ama kadın olunca tam bir kabus oluyor. Yıllardır kendimi sosyal yaşamdan iyice çekmiş durumdayım. Erkeklerle duygusal bir ilişkiye değil başlamayı, düşünmeyi bile yıllar önce saçsızlıktan açılan kafa derimi kapatabilmek için ilk saç bandımı taktığımda bıraktım.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tedavim
Tropical = sorunlu bölgeye sürme
Oral = ağızdan almak/içmek

Önemli: Bu yaptıklarım kadınlarda erkek tipi saç dökülmesine karşı. Her saç dökülmesinin nedeni ve tedavisi aynı değildir. Birine iyi gelen diğerinde etkisiz hatta belki zararlı bile gelebilir. Lütfen kendi saç dökülmenizin nedenini doktorunuzdan öğrenin ve konuya hakim kişilerin tavsiye ettiği tedavileri uygulayın. Burası sadece fikir edinme, tecrübeleri paylaşmak, sohbet etmek için. Tedavimde oldukça ağır, içerisinde hormon olan ilaçlar var. Özellikle emzirme, hamilelik veya herhangi bir rahatsızlığınız varsa bu ilaçlar size ciddi zararlar verebilir.

Şimdiye ( Kasım 2017) kadar yaptıklarım:

4 ay boyunca:

- Minoxidil (her akşam yatmadan önce - tropical)
- Vitamin hapı (günde 1- oral)
- Çinko hapı (günde 1 - oral)
- Vitamin B-Komplex hapı (günde 1 - oral)
- Bira mayası / maya maskesi (haftada 1-2 kere - tropical)
- Hindistan cevizi yağı maskesi (haftada 1-2 kere - tropical)
- Dermaroller (haftada 1-2 kere)

Oldukça iyi geldi bu tedavi. Saçlarımın daha iyi kalitede olduğunu ve hatta çoğaldıklarını kendim bile hissettim hiç bir doktora gitmeden. Benimkisi gibi ileri derece saç dökülmesine karşı başlangıç için çok iyi bir tedavi. Ama tabiki mutlak memnuniyete ulaşmak için beraberinde daha başka tedavilere, ürünlere ihtiyaç var.

2 hafta boyunca yukardaki ürünlere ek olarak uyguladıklarım:

- Miracle Losyon (her sabah ve akşam - tropical) => Aldactone ve Diane ilaçlarını kattım
- Minoxidil + Avodart Dutasterid (her sabah ve akşam – miracle losyondan yaklaşık iki saat sonra – tropical)
- Laser Kasket/Helm (her üç günde bir – haftada 2-3 kere - tropical)

Önemli: Avodart Dutasterid ilacı yan etki yaptı, sakın kullanmayın. Ayrıntıları "kötü tecrübelerim" bölümünde yazdım.

Daha sonra 3 hafta boyunca Avodart Dutasterid hariç yukardaki ürünlere ek olarak uyguladıklarım:

- Miracle Losyon (her sabah ve akşam - tropical) => Diane ve Androcur ilaçlarını kattım
- Minoxidil + Aldactone

Önemli: Aldactone ilacı Miracle Losyonda hiç bir yan etki yapmadı, tam tersi güzel sonuç verdi. Yanlız Minoxidil'e karıştırınca çok kötü yan etkisi oldu. Tedaviyi burada kesmek zorunda kaldım. Ayrıntılar "kötü tecrübelerim" bölümünde. Sakın bu iki ilacı birbirine karıştırıp kullanmayın!

Bugünden itibaren uygulayacağım tedavi - 03 Kasım 2017:

3 aylık aradan ve ilk denemelerimden edindiğim iyi-kötü tecrübelerden sonra en iyisi bu tedavi diyerek tekrar....

- Miracle Losyon (her sabah ve akşam - tropical)
- Minoxidil (her sabah - miracle losyondan yaklaşık iki saat sonra – tropical)
- Laser Kasket/Helm (her üç günde bir – haftada 2-3 kere - tropical)
- Vitamin hapı (günde 1 – oral)
- Çinko hapı (günde 1 – oral)
- Vitamin B-Komplex hapı (günde 1 – oral)
- Bira mayası / maya maskesi (haftada 1-2 kere - tropical)
- Hindistan cevizi yağı maskesi (haftada 1-2 kere - tropical)
- Dermaroller (haftada 1-2 kere)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ürün ve maskelerin ayrıntıları:

Minoxidil 5% - erkekler için:
9DaQrZ.jpg


Minoxidil anladığım kadarıyla her ülkede aynı isim altında satılmıyor. İsviçre’de ismi Neocapil, Almanya’da Bio-h-tin Minoxidil olarak geçiyor. Forumlarda her ülkede içeriğinin yüzde yüz aynı olmadığını okudum. Bu yüzden karşılaştırma yapmabilmek için İsviçre ve Almanyada satılan Minoxidilin içeriği şöyle:

Minoxidilum – Ethanolum – Propylenglycolum - Excipiens ad solutionem (yıkanmış su)

Miracle Losyon
Bu saç forumunda bir kişinin tavsiye ettiği, bazı ilaçları saç toniği ile karıştırarak elde edilen bir karışım. (Doktor tavsiyesi değildir)


- 100ml – Formule Sensetive Hair Tonic Coffein
- 1 kutu yani 15 tane hap Androcur 10mg
- 1 kutu yani 21 tane hap Diane 35

100ml Saç toniğini ölçüp ayrı bir fıs-fıs-şişesine döküyorum. Saç tonikli şişeye Diane ve Androcuru ekliyorum. Tortuları süzüp çöpe atmak içime sinmiyor. Belki süzerek ilaçların etkisini azaltırım diye çekindim. Bir gün bekletiyorum. Havalar sıcak olduğunda buzdolabına koyuyorum. Tavsiye edildiği gibi 100ml hazırlıyorum. Daha fazla hazırlanınca zamanla losyon kokabilir ya da etkisi azabilir diye. Her kullanmadan önce iyice çalkalıyorum.

Koffein saç dökülmesine karşı iyi geldiği için bu toniği aldım. Isırgan otlu saç toniği de tercih edilebilir. Ya da herhangi memnun olduğunuz başka bir saç toniği. Kullanacağınız tonikte önemli olan içinde ALKOL miktarının yüksek olması. Alkol içine kattığınız ürünlerin etkisini çoğaltıyor. Lazım olur diye saf alkol de aldım ama karışıma katmaktan vazgeçtim. Çünkü benim aldığım toniğin içinde zaten yeterince yüksek miktarda alkol var. Alkol miktarını abartırsanız saçları fazlasıyla kurutması gibi yan etkisi olur.

Diane 35 – 12 YTL : Güçlü bir doğum kontrol hapı. İçinde kadın hormonları östrojen ve progesteron bulunur.

Androcur 10g: Diane’nin içinde bulunan östrojen 10 kat daha fazla vardır.

22-23 yaşlarında hormon bozukluğu nedeniyle doktorlara gittim. Kan, idrar ve bir çok testten sonra bana bu ikisini ve Aldactone isimli ilacı kullanmam için yazmışlardı. Sadece hormon bozukluğu olan kadınlar için değil, cinsiyet değiştirmek isteyen erkeklerin de tedavilerinde kullanılan ilaçlardan.

Bu ilaçları aldıktan sonra (ağızdan) fazla erkek hormonları yüzünden yaşadığım yüzde ve vücutta istenmeyen tüyler gibi sorunlar neredeyse tamamen yok olmuştu. Yanlız başka sorunları beraberinde getirdi. Bu ilaçlar ile çok kısa zamanda 20-30 kilo aldım. Sürekli yorgun ve uykum geliyordu. Okulda, işyerinde motivasyon, konsantrasyonum çok düştü. Bu ilaçların doğrudan bir yan etkisi olarak kabul edilmemekle birlikte, bazı kadınlarda kullanımı sırasında depresyon, aşırı duygusallık bildirilmiştir. Bende bu ilaçlar mı depresif duygu durumu, duygu durum değişikliklerine yol açtı, yoksa zaten olacaktı da bu ilaçlar da biraz tetikledi mi bilmiyorum. Kısacası sadece erkekler için değil, kadınlar için de düşünülmesi gereken ilaçlar. Tropical kullanacağım için içim rahat. 6 ay – 1 yıl sonra aldığım sonuca göre her gün kullanmayı bırakıp, kullanımı haftada bir kereye düşürmeyi planlıyorum. Hamile veya emziriyorsanız kesinlikle uzak durun!

Saç sorunu olan erkekler sadece ama sadece tropical almalı bu ilaçları. Eğer ağızdan/oral kullanırsanız faydası değil zararı olur. Kesinlikle ağızdan/oral kullanmayın.

Lazer Kasketi - şapkası /Theradome Laserhelm

799 Euro = 3300 YTL (Kurs: 1 Euro = 4,1381YTL)
Marka: Theradome, 80 lazeri var – gücü 443 joules – dalga uzunluğu 678nm


Tedaviyi güçlendirmek, desteklemek için, her iki-üç günde bir 20 dakika kullanacağım.

Bir çok firmanın ürettiği bir çok çeşitleri var. Kosmetik salonlarından bilinen saçlara/kafa derisine uygulanan lazer yöntemini bu lazer şapka/bandlarıyla evde uygulayabiliyorsunuz.

İnternet üzerinden ısmarladım. İnsanların çaresizliğini mi kullanıyorlar yoksa gerçekten yararlı bir ürün mü hiç bir fikrim yok henüz. Fiyatı şimdiye kadar saç dökülmesine karşı aldığınız bir çok üründen çok daha pahalı. 800 Euro’dan 1800 Euroya ve hatta 3200 Euro kadar olabiliyor. Gerçi 200-300 Euro tarak şeklinde olan da var yanlız tabiki gücü pahalı olanlardan daha az.Sayfasında vaad ettiği şunlar:

Yeni, sağlıklı saçlar çıkartıyor. / Var olan saçların follikel büyüklüğü iki kata çıkıyor. / Saç dökülmesini yavaşlatıp durduruyor...

Haftada iki kere 20 dakika kullanılıyor. Her gün yapmak tavsiye edilmiyor, saçları ve deriye dinlenme zamanı vermek gerekiyormuş. Sayfasında yazdığına göre yaklaşık 52 kere kullandıktan sonra ön bölgede ve şakaklarda saçlar çıkmaya başlıyor.

Bu ürünün reklam videosu:


Vitamin, çinko, B-Komplex

Çinko, B Vitaminleri ve Demir saçlar için çok önemli.

Yanlız Demir’i kendi kafanıza göre sakın almayın. Doktordan tavsiyeli şekilde kullanın. Vitamin ve Mineraller içinde fazla alımı tek tehlikeli olan mineraldir. Gerektiğinden fazla demir almak, ciğer zehirlenmesi, göğüste sızı ve bir çok diğer yan etkiye neden olur.

Maya maskesi – Saçları kalınlaştırmak için

- Yarım yemek kaşığı bira mayası - ya da yarım normal ekmek yaş mayası - ya da 1 paket ekmek toz mayası
- 1 yemek kaşığı badem yağı
- 1 yemek kaşığı ılık ısırgan otu çayı - ya da ısırgan otu saç toniği

Bir duş bonesi takip en az bir saat bekletiyorum. Ilık su ile durulayın.

Maya B vitaminleri içeriyor. Badem yağı ise çinko.

Not : Bu maskenin yüzünüze temas etmemesine özen gösterin. Cildi ve saçları beslediği için yüzünüzde de tüylenme yapabilir.

Hindistan cevizi yağı maskesi – Beyaz saçları önlemek için.

- Eğer hindistan cevizi yağı sıvı ise 3-4 yemek kaşığı. Katı ise bir tane dolu yemek kaşığı
- 1 yemek kaşığı limon suyu.

Kafa derisine ve saçlara yediriyorum. Duş bonesi takıp en az bir saat bekletiyorum.

Genelde saçlarımız 40 yaşından sonra beyazlamaya başlar. Ama güçsüz saçlar 30lu yaşların başında, ortalarına doğru. Bunu geciktirmek, önlemek için yapılan bir maske.

Dermaroller


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kötü tecrübelerim
Yan etkileri yüzünden kullanmayı bıraktığım ilaçlar/karışımlar:

Minoxidil + Avodart Dutasterid:Avodart Dutasterid – 0,5mg – yumuşak kapsül - 37 YTL

Kullanmaya en çekindiğim, en istemediğim ilaçtı. Yanlız bir ilerleme istiyorsam başka şansım yok diye Türkiyeden bu ilacı ısmarladım. Yaşadığım ülkede alabilmem mümkün değildi. Erkeklerde prostat büyüklüğünü azaltmak için kullanılan bir ilaç. Tropikal kullanmama rağmen içim pek rahat değildi. İlaç Rehberi sitesinde şöyle bir uyarı okumuştum ayrıca:

Hamile olan (veya hamile olma olasılığı olan) kadınlar sızan kapsülleri ellememelidirler. Dutasterid deriden emilir ve bir erkek bebeğin normal gelişimini etkileyebilir. Bu hamileliğin ilk 16 haftasına özgü bir risktir.

Saç forumunda yazıldığı gibi hazırladım. 10 tane Avod Dutasterid kapsülünün ucunu tırnak makasıyla koparıp, kapsüllerin içindeki sıvıyı Minoxidil şişesinin içine boşalttım, kapağını kapadıktan sonra da biraz çalkaladım. Kullanmadan önce yine hep çalkalıyorum.

Ben en az 6 ay kullanıp bırakacaktım, nasıl olsa kaybedecek bir şeyim yok. İlk kullanmamdan beri baş ağrısı, mide ve böbreklerimde rahatsızlık hissetmem ve böylece bütünüyle kendimi kötü hissetmeme yol açtı. 2 hafta kullanmaya zorlasam da kendimi, yan etkileri gittikçe çoğaldığını fark edince tamamen bıraktım. Kullanan erkeklerde hangi yan etkileri var bilmiyorum ama kadınlar kesinlikle saç dökülmesi benimkisi kadar çok olsa bile kullanmasınlar. Bu ilacın çok daha etkili alternatifleri var. Verdiğiniz paraya, çektiğiniz baş ağrısı, kendinizi kötü/rahatsız hissetmenize kesinlikle değmez!

Minoxidil + Aldactone

Aldactone 100mg Tablet - 12 YTL:
Spironolakton etken maddesi içerir. Diane ve Androcur kadar güçlü bir ilaç olmasa da, hormon bozukluğunda etkili bir ilaç.Anladığım kadarıyla bu iki ilaç birbirine karıştırılınca kötü tepki veriyor. İki kere denedim ve iki defasında da sürdükten bir kaç saat sonra kafamda yaralar oluşmaya başladı. İrin toplandı başımda, üstelik adeta su gibi akacak şekilde. Yastığım sabah uyandığımda ıslaktı akan irinden. Karışım tabiki irinle beraber yüzüme, omuzlarıma da temas etti. Alnım, yüzüm, gözlerimin etrafı şişti. Başımın derisinin irin yara dolu olması da cabası, Kesinlikle bu ilaçları ayrı ayrı kullanın. İkisininde kendilerine özel saç dökülmesine karşı yararları var. Ama benim gibi birbirine karıştırırsanız çok zararlı. İki hafta sürdü yara, irin, yüzümdeki şişliklerin iyice geçmesi.

Peruk
Tecrübelerimi daha sonra yazacagim
---------------------------------------------------------------------------------------
Protez saç
Tecrübelerimi daha sonra yazacagim
Merhaba.
Konunuzu sonuna dek okuyamadim kusura bakmayin ancak benimde anne tarafim hatta annem tepeden kellesen turden..
Su an 27 yasindayim. Bariz bir acilma yok lakin dokulme feci.. Herseyi deniyorum... Acaba erken olarak. Ne gibi onlemler almaliyim?
Doktora gitmedim gitsem de iki uc vitaminin eksik diyecek onlari bende vitamin kompleksleri ile kapatirim ancak onemli husus elbette ki genetik olmasi :KK43:
Simdiden tesekkurler.
 

interrior

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
1 Aralık 2017
15
3
Merhaba benim ailemde ananem hariç herkesin fırça gibi saçları var dayılarım dedelerim babam annem herkesin fırça gibi ama ben ananemden kapmışım işte genetik dökülmeyi. Daha 20 yaşındayım ama üç buçuk yıldır saçlarım artarak dökülmeye devam ettiği için bariz bi kelleşme var bende. Bunca zaman bir sürü doktor gezdim ama söylenilenlerin hiçbirini uygulamaya koymadım sadece yıllar boyu ağlayıp kendimi eve kapattım. Ama en son gittiğim endokrinoloğun verdiği tedaviyi uygulamaya karar verdim birkaç hafta önce.
Kafadan bir tedavi üretemeyiz önce bir doktora gitmenizi öneririm. Kan tahlilleri hormon tahlilleri yapılması gerekiyor. Ben 3 dermatoloğa gittim pek ciddiye almadılar genetik bu diyip iki üç sprey şampuan yazıp geçtiler. 2 endokrin doktoruna gittim ilki bu genetikse dökülecek (!) ne ağlayıp duruyorsun git derslerine çalış dedi bana. Gerçekten çıldırmıştım ve tövbe etmiştim bir daha doktora gitmemeye ama sonra işte bu son doktoruma gittim o erkek olmasına rağmen anlayışlı davrandı.
Benim hormonlarım veya diğer kan değerlerimde hiçbir sorun yok üç buçuk yılda her gittiğim doktorda kan verdim. Ancak doktorum bazı hastalarda normal değerde olan hormonlar vücut tarafından tölere edilemeyebiliyormuş ve saçlarım dht’yi kaldıramadığım için dökülüyormuş.
Aldactone ve yasmin doğum kontrol hapı yazdı en az iki yıllık bir tedavi sürecimiz var üç ayda bir kan tahlili yapıcaz çok yavaş da olsa gelişme gözlemlersin dedi.
Ben yasmin çok midemi bulandırır ve psikolojime daha fazla zarar diye korktuğun için onu içmemeye karar verdim. Doktor aldactone’u tek başıma kullanabileceğimi ama tek başına kullanıldığında regller arasında ara kanamaya sebep olabildiğini eğer kanamalarım artarsa kullanmaya ara verebileceğimi söyledi.
Hergün aldactone içiyorum ve yasmin yerine diane35 doğum kontrol hapını bir saç losyonuna karıştırıp sabah akşam saçıma sıkıyorum (daha 2.günümdeyim)
Başından bu kadar doktor macerası geçmiş ve yıllardır internette bu konuyu araştıran biri olarak ilk önce internetten araştırıp kendinize güvelir ve anlayışlı bir doktor bulmanızı ve tahlillerinizi yaptırmanızı öneriyorum. Umarım bir gün bu sorunu hep beraber çözeceğiz
 

birminik

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Ağustos 2017
189
176
Neden ektirmiyorsunuz? Bende yurt disinda yasiyorum ve bu ilaclara losyonlara peruklara verdiginiz parayla cok rahat Türkiye de sac ektirebilirdiniz. (En fazla 2bin€) tutar.
Fotograflardan anlasildigi kadariyla donör bölgenizde baya saglam duruyor. Bayanlard sac ekimi artik en az erkekler kadar basarili. Ben insallah yaptiracagim yoksa baya kötüye gidiyor benim seyreklik de ...
 

Bilgebilgebilgee

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
14 Ocak 2018
1
1
36
Selam Benese,
Eline sağlık uzun uzun yazmışsın. Tedavin ne durumda? Iyileşme var mı? Bende de lanet genetik dökülme var ve ne yapacağımı şaşırmış durumdayım senden bilgi alabilirim?
 

in_ay

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Ocak 2012
2.480
725
Neden ektirmiyorsunuz? Bende yurt disinda yasiyorum ve bu ilaclara losyonlara peruklara verdiginiz parayla cok rahat Türkiye de sac ektirebilirdiniz. (En fazla 2bin€) tutar.
Fotograflardan anlasildigi kadariyla donör bölgenizde baya saglam duruyor. Bayanlard sac ekimi artik en az erkekler kadar basarili. Ben insallah yaptiracagim yoksa baya kötüye gidiyor benim seyreklik de ...

benim görüştüğüm merkez (tanıdık biryerdi) saç ekimini çok ta tavsiye etmedi bayanlarda çok ta başarılı değilmiş
 

Necla Yaman

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Sahte Profil
Kayıtlı Üye
19 Ekim 2018
25
3
41
Ben gittiğim yerden çok memnun kaldım çok ilgili ve işini çok iyi yapan doktorlar var. saç dökülmesi sorunu olanlara kesinlikle tavsiye ederim. ....
 
Son düzenleyen: Moderatör:

minakzm

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Mart 2015
137
50
6 ay - 1 yıl sonra bu kür ile mümkün olduğu kadar gerçek saç çıkardıktan sonra, mutak sonuç için BIOFIBRE isimli teknolojiyi denemek istiyorum. Buraya edindiğim bilgi ve eger yaptırırsam tecrübelerimi yazacagım. O yüzden burayı Biofibre gibi perük dışında yapay çözümler için ayıralım...
Sonuç ne şu anda
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 2352 gün geçti.