Sadeleşirken sacmalamıyorum dimi ?

Offf bende kapalı olmadıgım halde evde ki 52 yazmadan kurtulmak istiyorum. mevlüt düğün dernek yapacak insan değilim evime yaşlı misafir gelmiyo ki gelsede 1-2 kişi anca...çünkü evim kücük. annem attırmıyor el emegim diye al sen kullan diyorum yok. yaaav boşa karsamba be kadın yeter yaaa kilerim yok bi bazam var onada hiçbişey sıgmıyo bak gene sinir geldi bende eve gidip herşeyi satmak istiyorum şuanda ahahahha :KK70:

Offf bende kapalı olmadıgım halde evde ki 52 yazmadan kurtulmak istiyorum. mevlüt düğün dernek yapacak insan değilim evime yaşlı misafir gelmiyo ki gelsede 1-2 kişi anca...çünkü evim kücük. annem attırmıyor el emegim diye al sen kullan diyorum yok. yaaav boşa karsamba be kadın yeter yaaa kilerim yok bi bazam var onada hiçbişey sıgmıyo bak gene sinir geldi bende eve gidip herşeyi satmak istiyorum şuanda ahahahha :KK70:
Onlar artık sizin eşyanız istediğinizi yapmakta özgürsünüz, bir kısmını satabilirsiniz veya annem gibi de yapabilirsiniz, hiç kullanılmamış tülbent vb şeylerle, kutusu açılmamış sıfır mutfak eşyalarını ihtiyaç sahibi yeni evlenecek kızlara verdi çeyiz diye.

bence doğru yoldasınız kullanmadığınız belki ilerde lazım olur diye senelerce tuttuğunuz herşey yük,
kullanılan şeyler belli ... o an heveslenip almamak lazım, aldınız madem kullanmıyorsunuz ihtiyacı olana verebilir veya satabilirsiniz evden eşya gönderdikçe rahatlamışsınızdır

evimde 1 tane bile belki lazım olur diye bekleyen hiiiç birşey yok 4 kapaklı gardılobumun bile 1 eşimin 2 benim 1 de yorgan yastık nevresimler ütü falan var öyle ki sade tutuyorum herşeyi :KK66: az eşya çok huzur büyük konfor ...

Hepinize teşekkür ederim hanımlar..Dogru yoldayim demek ki 😇 12 nevresim 100 küsüe yazma patik bilmem ne cok fazla evet evlenirken de bilincindeydim aslinda ama iki taraf da ceyize önem verince pek de dinlemediler.Bosa.cöpe attıgim şeyler olmadi aslinda puslu bardaklar cizilen tavalar teflon tencere falan gerisi anneme verildi annem ki tarlaya bag bahceye giden biri oldugu icin o tarz seyleri kullaniyor elden cikardigim seyler olunca da kirilsa da cani yanmiyor en azindan mesela tarlada kus figürlü tabaklarla sunumlar yapiyor 😃 yazmalari falan kullandiğım kadarini ayirip zaten kapali olmama ragmen evde acik duruyorum disari cikarken de şal takiyorum derken tulbet ortmeye vakit olmuyor hele patik 1 2 defadan fazla giymemisimdir ben de sma hastasi cocuklarin kampanyalarina bagislamayi dusundum ya da kuran kursu kermeslerine falan sadelesirken asla israf etmiyorum bu da onemli bir detay tabii..Biz göcmeniz bizde cok önemlidir ceyizdir gösteristir yeni evliyken hep cevreme yemege cagirana goturdum hediye olarak acikcasi baska verecek insan da kalmadi ya satacagim ya da bagislayacagim.Ileride Allah gösterir de kizımin evlendigi zamanı görürsem asla ona sandiklar dolusu şeyler vermeyecegim oar da parayla yapiliyor hem paraya yazik hem emeğe

Bir nevresim en son sorduğumda 500 idi neden batıyor bukadar? Yüklük vs veya annede kvdede depo kiler varsa paketleyip kaldırın birsüre. Hala istemezseniz çıkarırsınız elden. Artık alım gücü düşüyor bence bunu göz önünde bulundurarak eleyim eşyalarınızı. 3. Çekyat fazlaymış sunum şeyleri asla evime girmedi hep sade mutfağın oldu ama diğerleri ihtiyaç bence.
Kayinvalidem zaten göbekli nevresim takımını bileelinden ciksın cok gözüksün diye çeyizime koymus kendi evinde istemez de tutmaz da hem zaten gobekli nevresim takimi mi kaldi esimin sünnetine yaltirmis bir kere kullanmıs da sonra ceyize kaldiririm demis falan filan sanki onu kullanacağim da.. havlularin dantellerini söktüm dantelleri geri verdim ben dantelli sevmem havlulari kullaniyorum dsntelleri degerlendir diye o da gitmiş sobada yakmıs onda depo edilecek alan var ama istemiyor annemin de evi benden beter cok istifci cikolata paketinin kurdalesini bile atmaz o yüzden yer.yok maalesef

Ben cocuktan sonra ve bir takım saglik problemlerinden sonra evde esyaya hizmet etmekten yorulmaya basladım ilk olarak mutfağımda bir kac takım kahve yanı bardağı şekilli tabaklar puslanmış su bardakları sunum tabakları krep tavalari gibi seyleri atılacakları attım atılmayacakları anneme verdim değerlendirsin diye.Nisanda gelen cicek böcek (yapay) attim.Çeyizimdeki o dantelli havlularin dantellerini söktüm fazlasını annemin yaptiklarinı anneme k.valideminkileri ona geri verdim seccadelerin bir kısmını sattım bir pike vardi sanki Bülent Ersoy yatacak simli mimli onu sattım dolabımdaki esyaları eledim ihtoyac sahiplerine verdim.Ceyizde 12 takım nevresim var sadece 2 tanesini kullaniyorum gözüme o kadar batıyorlar ki kullanmadiklarimı satasım var annem her daim nevresim alabilecek misin onlar eskisin sonra cıkarırsın kenarda dursun diyerek beni dizginliyor.Gecen gün mutfağımı gördü bu ne bir sey birakmamıssin dedi 3 takim cay seti 2 takim su seti 12 tane tabak disinda bir sey birakmadim legen misafir yemek tskimi kahvalti vs haric tabii..bir de kepce kevgir falan 3 4 tane almisim alirken.Aktüel olarak gelen her seyi almısim minik minik sunum bilmem neleri canak sepet hepsini attim attikca yine fazla geliyor gozüme 3 tane silikon spatula neyime kahve süsleme aparati neyime zemzem bardagi gibi ufacik kahve yani bardagı neyime mesela cocuk dagıtıyor o dagittikca kurtulmak istiyorum annem dursun dursun diye beni dizginliyor her zaman alabilecek misin bak ulke in haline yokluk geliyor elindekileri tutmaya bak satma diyor belki de hakli ama her sey gözüme fazla gelmeye basladı 3 tane cekyatim var oturma odamda onun birini satmak istiyorum ne kadar az esya o kadar az iş kafasında oluyorum annem haklı mı ? Yoksa sadelik iyidir devam et mi diyorsunuz ? Evde esya görünce fenalıklar basıyor artik bu noktada durmalı mıyım ? Fon perdelerimi de satmak ya da birine vermek istiyorum mesela.Bir daha cocugum olmayacağını bilsem onun küçülenlerini de elden cıkaracağım her sey fazla geliyor gözüme
Bu konuda kafanız karışıksa Marie Kondo'yu izlemenizi öneririm. Netflix'te Tidying Up With Marie Kondo adında 7 bölümlük bir programı var. Kitabı da var Derle Topla Rahatla sanırım adı. Neyi tutup neyi atacağıma nasıl karar vereceğim ve nasıl düzenleyeceğim konusunda bana çok yardımcı oldu.

Suan ne kadar ben de merak ediyorum. Tıplamda 200 kadar da ben de var. Yarısı nerdeyse iğne oyası. Çeyiz de hepsini tek tek paketlemişlerdi. Peketlerini bile açmadım. 50 kadarını kendime ve kızıma ayırıp gerisini satmayı düşünüyorum ne kadar acaba tanesi

Trendy*lda 200 tl ya iğne oyalı çeyizlik yazma mevcut. Çeyizlik oyalı yazma diye ararsanız internette 55 tlden ( 55 tl den başlayan sitede %30 indirim varmış ) başlayan fiyatlar gördüm.

Keşke bende sizin gibi atabilsem.
Bende tam tersiyim asla birşey atamiyorum .Killerim eski püskü şeylerle dolu .
Mesela iki valiz kullanmadiğim.perdeler ve yatak örtüleri.Artik kimseyede verilmez demoda oldu .
Off birde dişardan topluyorum .
Özellikle indirim yapilmişsa bana cok cazib geliyor illaki alma hissi oluşuyor .
Bu huyumdsn usandiğim için artik yeni eşyalar almamaya özen gösteriiyorum yoksa eskiyi atamiyorum.

Yanı sunum ıvır zıvırı çok gereksiz.
Kahve sunum aparatı tarzı mesela, atın gitsin de ama Bardak, tabak, nevresim bunlardan ne istiyorsunuz?
2 nevresimden sıkılmıyormusunuz?
Ben hep aynı çok sıkılırım mesela, helede varken hep aynısını sermem
Tamam 12 çok ama en azından 5 tanesini kullanırdım diğerlerini kaldırır öbürleri eskiyince kullanırdım.
Bu sadeleşmek akımı birkaç senedir instagramla başladı.
Değişik değişik tabak çanak bardak severim. Tabii bim,a101e gelen aktüel ürünlerden bahsetmiyorum. Onlardan alacağıma hiç almam.
Bana çok hitap etmiyor, bomboş otel odasını andıran evleri sevmiyorum.
Evet tıkış tıkış fuzuli eşyada güzel değil, mesela küçük evlere koca ve kaba mobilyalar vitrinler vs konuyor, hiç sevmiyorum.
Ama zevkle döşenmiş evleri seviyorum.
Kıyafet öyle 2-3 taneyle nasıl idare edilir anlamiyorum, değişik değişik giyinmeyi seviyorum. Aynı şekilde ayakkabı, çanta.
Hep aynı hep aynı çok sıkılırım.

Son düzenleme:
Ben cocuktan sonra ve bir takım saglik problemlerinden sonra evde esyaya hizmet etmekten yorulmaya basladım ilk olarak mutfağımda bir kac takım kahve yanı bardağı şekilli tabaklar puslanmış su bardakları sunum tabakları krep tavalari gibi seyleri atılacakları attım atılmayacakları anneme verdim değerlendirsin diye.Nisanda gelen cicek böcek (yapay) attim.Çeyizimdeki o dantelli havlularin dantellerini söktüm fazlasını annemin yaptiklarinı anneme k.valideminkileri ona geri verdim seccadelerin bir kısmını sattım bir pike vardi sanki Bülent Ersoy yatacak simli mimli onu sattım dolabımdaki esyaları eledim ihtoyac sahiplerine verdim.Ceyizde 12 takım nevresim var sadece 2 tanesini kullaniyorum gözüme o kadar batıyorlar ki kullanmadiklarimı satasım var annem her daim nevresim alabilecek misin onlar eskisin sonra cıkarırsın kenarda dursun diyerek beni dizginliyor.Gecen gün mutfağımı gördü bu ne bir sey birakmamıssin dedi 3 takim cay seti 2 takim su seti 12 tane tabak disinda bir sey birakmadim legen misafir yemek tskimi kahvalti vs haric tabii..bir de kepce kevgir falan 3 4 tane almisim alirken.Aktüel olarak gelen her seyi almısim minik minik sunum bilmem neleri canak sepet hepsini attim attikca yine fazla geliyor gozüme 3 tane silikon spatula neyime kahve süsleme aparati neyime zemzem bardagi gibi ufacik kahve yani bardagı neyime mesela cocuk dagıtıyor o dagittikca kurtulmak istiyorum annem dursun dursun diye beni dizginliyor her zaman alabilecek misin bak ulke in haline yokluk geliyor elindekileri tutmaya bak satma diyor belki de hakli ama her sey gözüme fazla gelmeye basladı 3 tane cekyatim var oturma odamda onun birini satmak istiyorum ne kadar az esya o kadar az iş kafasında oluyorum annem haklı mı ? Yoksa sadelik iyidir devam et mi diyorsunuz ? Evde esya görünce fenalıklar basıyor artik bu noktada durmalı mıyım ? Fon perdelerimi de satmak ya da birine vermek istiyorum mesela.Bir daha cocugum olmayacağını bilsem onun küçülenlerini de elden cıkaracağım her sey fazla geliyor gözüme
Ivır zıvırı hediye götürmek, satmak iyi olabilir
ama nevresim tabak çanak satmak yada atmak şu devirde hiç mantıklı değil
Geçen gidip sadece bir çarşafın 250 liraya satıldığını gördüğümden beri iyi değilim

Annem 6 tane yapti kayinvalidem de bir o kadar yapmis 120 tane yazma var mesela kapaliyim ama 120 tanesini de ortmuyorum boyle toptan kermese falan bagislayacagim o derece biktim kizim giriyor odaya dagitiyor firlatiyor esyaya hizmetten yordum iyice
Eğer hayır için bağışlamak istiyorsanız yazmalarınızi bildiğim bir yer var oraya bagislayabilirsiniz. Kermesleri oluyor genelde. Konunuz için de şunu diyebilirim. Evimizde olan her şeyden sorumluyuz, hesabını vereceğiz. Ne kadar az eşya o kadar rahatlık. Hem dünya için hem ahiret için. Kendinizi nasıl iyi hissediyor iseniz öyle yapın.

Nevresim takımları çok pahalı🙄 çeyizimdekiler çürüdü mecburen daha yeni iki takım aldım. Keşke benimde 12 tane olsaydı çeyizimde🤣
Yazmaları evlenenlere hediye edin. Ben havlu,lif,seccade çok hediye ettim evlenecek olanlara.

Bence hiç yolundan dönme. :KK55:

Senin gibi evim hınca hınç doluydu. nevresimleri dağıttım. şimdi kurutma makinem de olduğu için sabah değiştirdiğim nevresimi yıkayıp kurutup akşamına aynı nevresimi serebiliyorum. kalan 4 nevresimi hala hiç kullanmıyorum.

beynimiz yıkanmış, eşya da eşya diye.

Sen eşyaya ayırdığın vakti, çocuğuna, ailene ve kendine ayır. Bırak millet ne derse desin. sonra gelip "aaa ne güzel ferah ferah evin var" diyecekler.

Bizzat kendimden biliyorum.

konsollarımı sattım ben, alacak kişi sordu, "nasıl kullandınız, vuruğu kırığı var mı" diye. "10 yıldır sadece tozunu aldım" dedim ve o an farkına vardım evde bana hiçbir şekilde hizmet etmediğini.

Atmayip ihtiyaci olan insanlara verince tadından yenmez.. bende cok eşya sevmiyorum. Fazlalık görünce daral geliyor
Şimdi yeni eve geçerken bende kullanmadığım şeyleri hep vereceğim, benim annem de dursun dursun diyor ama bana batıyor dolap icinde :halay:

Ben yeni eve gecince sadece ihtiyacim olanlari aldim..fazlasi ceza gibi.. mutfaktada oyle.. eskiden misafir icin catal bicak tabak canak vardi.. artik yok.. bu takim kirilinca hepsini atip bastan 1 takim alacagim.. hepsini yika pakla yilda 1-2 kez cikar vs cok is. Hamallik. Su cekmecesinde 100 tane sunum fincani olanlari anlamayacagim😐

Su bardagi 12 tane, cay bardagi 12 kucuk cay bardagi 12.. birde hosuma giden bir kac tane buyuk kupa tarzi seylerden var. Yinede cok geliyor gozume ama eskiden 100-150 taneydi..hosuma giden tabak cabak olursada vazgeciriyorum kendimk.. yenilersem 1 takimi atmam gerekiyor diye dusunuyorum ve vazgeciyorum..

Sen bence dogrusunu yapmissin.. 12 tane nevresim nedir😐 cok cok fazla 3-4 tane yeterli bence.. birde sklmissin sanki esyalardan.. belki daha sade renklere ihtiyaci vardi gozunun..mesela beyaz bej ahsap vs tonlari acaio rahatlatici ama beyaz cocuklarla zor olabiliyor..

Kalabalik
Misafirin cok geliyorsa satma cekyatlarin birini ama size yetiyorsa sat gitsin bence..

Benim annem hep çok eşya sever hala daha öyle vitrin vs var çeyizindeki yemek takımları su takımları duruyo hayır çok nadir kullanır ama seviyor asla atmaz yıkar yıkar dizeriz. Benim evim onunkinin tam tersi o kadar sade ki genel eşyalar dışında eşyam yok. Vitrinmiş orta sehpaymış bilmem neymiş yok yani. Çeyizim zaten yoktu o konuda sıkıntım olmadı kullanmayacağım şeyleri ne yapayım evlenirken hoşuma giden abartısız şeyleri aldım geçtim.

Ama mutfağımda renkli renkli şeyleri çok severim. Evimin en sevdiğim bölümü mutfak. Su bardağı, kahve fincanı çok severim :) hoşuma gideni alırım ve kullanırım da alıp kenara yığmam. Mesela kahve yanı bardaklarımla kahve fincanlarım için duvara terek mi deniyordu ondan yaptırdım. Hem görüntüsü çok güzel hem dolapta yer kaplamıyor. Onun dışında tezgah üstü boş olunca eşyalar göze batmıyor. Çaycı, waffle makinesi o makinesi bu makinesi o tarz şeylerim yok. Büyük yemek takımımda yok mesela. Bir takım şık bir günlük yemek takımı almıştım gelene de kendime de onu kullanıyorum :) o setlerin içindeki incık cıncık şeyler beni boğuyor.

Fazlalık olanları atmaktansa satmak daha mantıklı. 12 takım varsa 6 sını satın mesela kalanı size senelerce yeter. Yeni yeni modeller çıkıp heves ederim diye evlenirken bir iki tane almıştım ben iyiki öyle yapmışım şimdi bişey beğenirsem alabiliyorum yeni evleneceklere de tavsiye ederim.

X