Sağlıklı Beslenmek Daha Kolay Olmalı

selin elmas olmez

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Sahte Profil
Kayıtlı Üye
12 Mayıs 2021
2
0
30

Negatif Kalorili Gıdalar: Kilo Vermek İçin Tüketebileceğiniz Meyve ve Sebzelerin Listesi​

Obezite ve aşırı kilolu nüfus arttıkça, herkes kalorileri azaltmanın zahmetsiz yollarını arıyor. Bununla birlikte, insanlar kolaylık sağlamak için çok çalıştıkça, modaya uygun diyetler ve kilo verme ürünleri büyük bir artış yaşadı.


Bir servete mal olan ve çok az sonuç veren veya hiç sonuç vermeyen kilo verme takviyelerine güvenmek yerine, hiçbir katkı maddesi olmadan veya banka hesaplarınızı boşaltmadan kalorileri azaltmanıza yardımcı olacak doğal ve organik yiyecekler yemek en iyisidir.


Bunu akılda tutarak, mevcut en iyi negatif kalorili yiyeceklerden bazılarına bir göz atalım.

Negatif Kalorili Gıdalar Nelerdir?


Negatif kalorili yiyecekler, vücudunuzun onları işlemek için aldığınızdan daha fazla enerji harcadığı düşük kalorili gıdalardır.


Örneğin: çiğ kereviz yediğinizde, vücudunuz yiyecekleri sindirmek için fazladan kalori yakıyor.

Bazı erkekler ve kadınlar yemeklerinin yanına salata ekleyerek yemeklerinin genel kalori alımını düşürdüklerini düşünüyorlar.


Tabi bu, çift porsiyon patates cipsi, ekmek veya makarna gibi sağlıksız yiyecekler yemediğinizi varsayarsak doğru olabilir.


Meyveler


Kilo vermeye çalışanlar için protein önemlidir; ancak çoğu durumda unutulur.


Neyse ki, sadece belirli meyveleri yiyerek bol miktarda protein alabilirsiniz.


Meyveler, negatif kalorili yiyecekler dünyasında popülerdir çünkü içlerinde makul miktarda protein bulunur.


Çileklerin proteini olmasına rağmen, günlük miktarınızı yine de tavuk veya diğer etlerden almalısınız.


Vücudunuzdaki toksinleri atmaya yardımcı olabilecek meyvelere gelince, kızılcık ve yaban mersini bu iş için mükemmeldir.


Herhangi bir meyveden negatif kalori faydası elde etmek için onları çiğ yemelisiniz.


Temel bilgiler bir yana, işte hepsi porsiyon veya fincan başına 50 ila 80 kaloriden az olan bazı negatif kalorili meyveler:


Karpuz, domates, mandalina, çilek, ahududu, ananas, şeftali, papaya, portakal, mango, misket limonu, greyfurt, kızılcık, kavun, yaban mersini ve elma.


Bu meyvelerin sindirim sürecinde içerdikleri kalori miktarından daha fazla kalori yaktıkları söyleniyor.


Sebzeler


Havuç uzun zamandır görme yetenekleriyle biliniyor ve aynı zamanda negatif kalorili sebzeler listesinde yer alıyor!


Sebzeler vücudunuzun emdiği şeker miktarını azaltabilir.


Sebzeler ayrıca düzenli olarak yenildiğinde sağlıklı ve berrak bir cilt için harika destekleyicilerdir.

Metabolizmanızı artırmak için sebzeleri bile kullanabilirsiniz, bu kilo vermeye çalışırken faydalıdır çünkü vücudunuz egzersiz yapmayı bitirdikten sonra bile sürekli olarak kalori yakar.


İşte bazı negatif kalorili sebzelerin listesi:


Kabak, şalgam, ıspanak, marul, soğan, turp, sarımsak, yeşil fasulye, karnabahar, biber, kereviz, havuç, brokoli ve kuşkonmaz.


Doğru ya da yanlış?


Bazı kişiler negatif kalorili yiyecekler kavramını tartışır, gerçekten varlar mı yoksa sadece bir efsane mi?


Negatif kalorili yiyeceklere karşı en büyük argümanlardan biri, kavramın bir araya gelmemesidir ve işte nedeni.


Bir parça brokolinin 30 kalori olduğu söylenir ve teoride vücudunuzda işlenmek üzere 85 kalori yakar. Matematiğe baktığınızda, ne zaman bir parça brokoli yerseniz, fazladan 55 kalori yakarsınız.


Bir haftada sadece bir kilo vermek için, bir kişinin kalori alımını günde 400-500 kalori kadar azaltması gerekir. Bu, ortalama bir insanın günde 10 parça brokoli yiyebileceği ve kilo verme yolunda ilerleyebileceği anlamına gelir.


Negatif kalori teorisine meydan okuyanlar, negatif kalorili yiyecekler olsaydı, hiç kimsenin fazla kilolu veya obez olmayacağına inanıyorlar. Ayrıca, belirli meyve ve sebzeleri işlerken ne kadar kalori yakıldığını hesaplamak da kolay değildir.


Negatif kalorili yiyeceklere karşı çıkan pek çok kişinin zaten iyi bir diyet uygulamak için çaba sarf etmediğini de belirtmek gerekir.


Bir kişinin sağlıksız diğer yiyecekleri fazla tükettiğini varsayarsak, negatif kalorinin kilo verme faydalarını görmeleri mümkün gözükmemektedir.


Sağlıklı Yemek Yemenin Faydaları


Negatif kalorili yiyeceklere inanın ya da inanmayın, meyve ve sebze yemenin faydaları çok fazladır. Düşük kalorileri vardır ve günlük öğünlerinize ve atıştırmalıklarınıza eklemek kolaydır. Yemeklerde daha küçük porsiyonlar yemenize yardımcı olmak için iştahınızı azaltan bol miktarda dolgu lifi almış olursunuz.


Meyveleri yemeye başladığınızda, meyvede bulunan doğal şekerler nedeniyle tatlı kurabiyeler, kekler ve şekerleme isteğinizin azaldığını fark edebilirsiniz.


Negatif kalorili yiyecekler fikrinde aşırıya kaçmamak ve sadece bu yiyecekleri yememeye dikkat etmelisiniz. Bu sağlıklı bir diyet değildir çünkü vücudunuza kas geliştirmek ve yağ yakmak için ihtiyaç duyduğu proteinleri yeteri kadar veremezsiniz.


Ayrıca, enerjinizi yüksek tutmak ve yetersiz beslenmeyi önlemek için kalsiyum, vitaminler ve minerallere de ihtiyacınız var. Zayıflamak istiyorsanız fastfood yemekten ve restoranlarda yemek yemekten kaçının.


Bol su içmek ve şekerli ve kafeinli içecekleri sınırlamak, sizi besleyici olmayan içecek tüketmekten de alıkoyabilir.
 
Son düzenleyen: Moderatör: