Sanırım biraz morale ihtiyacım var

minikorganizer

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Haziran 2017
216
81
dün lise yerleştirme sonuçları açıklandı.ben zaten liseye gidiyorum sorun şu ki ben 370 puan ile çok uzak bir ilçeye sırf anadolu lisesi okumak için gidiyorum.Fark ettim ki benden 1 yaş küçük olan arkadaşım 230 puan ile benim zamanımda 415 puan olan oturduğum ilçedeki okulu kazandı.Ve de bu benim gerçekten sinirlerimi bozdu ben sabahın 4ünde kalkıp hazırlanıp okula gideyim zar zor,yan gelip yatan kişi saat 8 de kalkıp okuluna gitsin?ben de dün öğlen saatinde bu haberi aldığım gibi gitmek istediğim okula koştum.Müdür yardımcısı bana bu puan ile sen hiçbir yere gidemezsin bu okula gelmen imkansız dedi peki ya 230 alan öğrenci nasıl olurda o okula gidebilir?bana orada daha çok şeyler söyledi beni baya bi aşağıladı gerçekten o an ağlamamak için kendimi zor tuttum normalde 8.sınıf ortalamam 84 gelmişken sırf eğitim sistemi yüzünden tüm uyku düzenim bozuldu okul 4 de dağılıyor ben 6 da evde oluyorum ders çalışmam gereken saati yolda geçiriyorum birde bunun maddi yönden sıkıntıları daha da büyük.Ama o müdür yardımcısının bana söylediği sözler gerçekten kalbimi incitti.Şimdi yurtta kal diyeceğinizi biliyorum;ben psikolojik tedavi görüyorum uykumda yürüme gibi sorunlarım var ve sürekli ailemin kontrolü altındayım yoksa fark etmeden kendime zarar verme ihtimalim çok yüksek ne yapacağımı şaşırdım meslek liselerine puanım tutuyor ama sağlık da okumak istemiyorum çünkü kan korkum var,Ticaret lisesinin öğrencilerinin durumu da belli zaten okulumdan memnunum ama maddi anlamda aileme yük olmak istemiyorum bana biraz akıl verin ne yapmalıyım?

Bu haksızlığa senin gibi maruz kalan öğrencilerim var.
Tek tavsiyem, bunu asla sosyal medyada, toplum içinde dile getirme.
Boyun eğmek desinler, ne derse desinler.
Yıla başka bakanla başlayıp
Başka bakanla bitirdiniz.
Haksızlık bu. Şanssızlık değil.
Ama telafisi olacak durum yok ortada.
Lütfen lise hayatın boyunca azimle çalış,
Hiç kimse olduğu yerde baki değil,
Olabildiğince politik ol.
Başarılar güzel kızım :)

Bu haksızlığa senin gibi maruz kalan öğrencilerim var.
Tek tavsiyem, bunu asla sosyal medyada, toplum içinde dile getirme.
Boyun eğmek desinler, ne derse desinler.
Yıla başka bakanla başlayıp
Başka bakanla bitirdiniz.
Haksızlık bu. Şanssızlık değil.
Ama telafisi olacak durum yok ortada.
Lütfen lise hayatın boyunca azimle çalış,
Hiç kimse olduğu yerde baki değil,
Olabildiğince politik ol.
Başarılar güzel kızım :)
sosyal medyada dile getirmiyorum ailemle bile konuşmadım bu konuyu sadece buradaki bilir kişilere danışmak istedim,şu an verdiğim karar ise ailemin emeğini boşa çıkarmamak ve bunun için elimden geleni yapacağıma inanıyorum.inşallah öyle olur cevabınız için de teşekkür ederim :)

Bir twit okumuştum. Müdür yardımcısı çocuğun birini azarlıyor bu kafayla birşey olamazsın sanayiye gidersin diye. Bu çocuk büyüyor milli eğitim bakanlığında twit atıyor müdüre “sanayide işe başlamamı istemiştiniz ama şu an siz evinizin yanındaki okula atanmak istiyorsunuz hiç bekleme güzel hocam atamayacağım sizi” diye bir twitti. Böyle hatırlıyorum. Ama ne vurmuş yerden yere değil mi?

Boş verin hiç takılmayın. Devam edin 4 yıl hemen biter.

türkiye’de sistemi sürekli değiştirmeli hiç normal değil. sonra çocuklar küçük yaşta psikolojik destek alıyorlar. hayır asla kınamıyorum yani anormal bişey değil ama yazık yahu. senin yaşında bi çocuğun dert etmesi gereken şeyler değil.
Aah ah şu haksızlıklar...
Ama üzülme: hiç bişey sonsuza dek sürmüyor ı bi kaç yıl elbet geçicek. Başarılar dilerim

Tamam haklısınız da, okul müdürü ne yapsın. Aldığınız puana göre o yıl o okula girememişsiniz. Şimdi sistem değişti. Yapacak bir şey yok.
Benim kızımda aynı durumdaydı. Geçen sene aldığı puanla daha düşük bir okula girebildi oysa ki bir önceki yıl aynı puanla en kaliteli okula gidebiliyordu.
Mesela 2016-2017 öğretim yılında 450 puan alan öğrenci ile 2017-2018 öğretim yılında 450 alan öğrenci arasında dağlar kadar okul farkı var. Baksanız ikisi de aynı puanı almış.
Yani bu yıl 330 la girilen okula bir sonraki yıl 430 le bile giremiyebilirsiniz. Yada tam tersi olabilir.
Okul yerleştirmelerinde puandan önce yüzdelik dilimin daha önemli olduğunu anlamış bulunmaktayım.

e bu hayatın her yerinde oluyor. şimdi zannediyor musun ki o okulun kalitesi aynı kalacak? 230 puanlı öğrenciyi 450 puanlık okula alırsan o okul mezun vere vere o yüksek puanlı öğrencileri gönderdikten sonra hiçbir numarası kalmayacak ki sistem değişmediği sürece. boşuna üzülüyorsun.

bu bahsettiğin şey o kadar da önemli değil inan. ben 4 yaşımdan liseyi bitirene kadar senin bahsettiğin şekilde gittim geldim okula. yaklaşık 14 yıldan bahsediyorum. hiçbir sıkıntısını yaşamadım. programını ona göre yaparsın, ders çalışacağın vakitleri öyle ayarlarsın, en azından kaliteli bir okul mezunu olursun.

370, 230 hiçbir şey ifade etmiyor, bu yollardan geçmiş biri olarak bilmelisiniz.

Geçen senenin sorularıyla bu senenin soruları benzer zorlukta değil.

Yüzdeliklerinizi kıyaslarsanız anlarsınız kimin daha iyi puan çıkardığını.

Okul için puan önemli değil, sıralamaya bakılıyor. Sizde sorular kolaydır 470 alırsınız ama onda zordur 230 olur. Sistem değiştiği için yöneticiler de bir şey yapamaz. Aileniz taşınmayı düşünmedi mi? Başka bir çözüm bulabilirdiniz.

Bir twit okumuştum. Müdür yardımcısı çocuğun birini azarlıyor bu kafayla birşey olamazsın sanayiye gidersin diye. Bu çocuk büyüyor milli eğitim bakanlığında twit atıyor müdüre “sanayide işe başlamamı istemiştiniz ama şu an siz evinizin yanındaki okula atanmak istiyorsunuz hiç bekleme güzel hocam atamayacağım sizi” diye bir twitti. Böyle hatırlıyorum. Ama ne vurmuş yerden yere değil mi?

Boş verin hiç takılmayın. Devam edin 4 yıl hemen biter.
Hemde ne fena yerden :)
Evet zaten meslek liselerine gitmekte hiç gönlüm yok hem zaten memnunum okulumdan en iyisi devam etmek

Okul için puan önemli değil, sıralamaya bakılıyor. Sizde sorular kolaydır 470 alırsınız ama onda zordur 230 olur. Sistem değiştiği için yöneticiler de bir şey yapamaz. Aileniz taşınmayı düşünmedi mi? Başka bir çözüm bulabilirdiniz.
Babam esnaf olduğu için taşınma gibi bir fırsatımız yok maalesef onlar sürekli sağlık meslek lisesine geçmemi istiyor evimize yakın olarak bir tek orası olduğu için

e bu hayatın her yerinde oluyor. şimdi zannediyor musun ki o okulun kalitesi aynı kalacak? 230 puanlı öğrenciyi 450 puanlık okula alırsan o okul mezun vere vere o yüksek puanlı öğrencileri gönderdikten sonra hiçbir numarası kalmayacak ki sistem değişmediği sürece. boşuna üzülüyorsun.

bu bahsettiğin şey o kadar da önemli değil inan. ben 4 yaşımdan liseyi bitirene kadar senin bahsettiğin şekilde gittim geldim okula. yaklaşık 14 yıldan bahsediyorum. hiçbir sıkıntısını yaşamadım. programını ona göre yaparsın, ders çalışacağın vakitleri öyle ayarlarsın, en azından kaliteli bir okul mezunu olursun.
Ben sürekli uykusuz kaldığım için biraz üzülüyorum hemde masraflar olunca ailemi zor durumda bırakmak istemedim

Olay zaten bu. O yıl sorular kolaysa puanlar yüksek oluyor ama önemli olan yüzdelik dilim.
Sorular zorsa puanlar da düşüyor.
Bir yılın puanını diğer yıllarla kıyaslamak çok yanlış olur.

Tamam haklısınız da, okul müdürü ne yapsın. Aldığınız puana göre o yıl o okula girememişsiniz. Şimdi sistem değişti. Yapacak bir şey yok.
Benim kızımda aynı durumdaydı. Geçen sene aldığı puanla daha düşük bir okula girebildi oysa ki bir önceki yıl aynı puanla en kaliteli okula gidebiliyordu.
Mesela 2016-2017 öğretim yılında 450 puan alan öğrenci ile 2017-2018 öğretim yılında 450 alan öğrenci arasında dağlar kadar okul farkı var. Baksanız ikisi de aynı puanı almış.
Yani bu yıl 330 la girilen okula bir sonraki yıl 430 le bile giremiyebilirsiniz. Yada tam tersi olabilir.
Okul yerleştirmelerinde puandan önce yüzdelik dilimin daha önemli olduğunu anlamış bulunmaktayım.
Yani tamamen devletin yaptığı bir sorun :KK43:

X