Şans

Melisagun08

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
19 Haziran 2015
2.015
3.013
36
Öyle tuhaf bi his yerleşti ki içime. Böyle hani canın bişeye sıkkın olurda unutursun neye sıkıldığını ama ilginç bi şekilde üzüntün sabittir içinde."ulan ben neye üzülüyordum" dersinde çok geçmeden hatırlarsın ya hah işte benim şu sıralar durumum bu. sanki hiç hiç mutlu olamama,sanki hiç evlenememe düşüncesi sürekli üzüyor içten içe sinsice,böyle hep kuytuda köşede bi yerlerde sürekli aklımda.Aklıma sokan hayatı sorgulatan kısma geciyorum yavaş yavaş..

Mantığıma ters düşsede içimde bi yerlerde mutlulukla evliliği bağdaştırmışım bir kere nedense, el ele dolaştıklarını görüyor gibiyim böyle kırlarda, çocuğun da varsa oh mis..Evet saçma ,bunu da biliyorum ama anlatamıyorum Kİ kendime ,kendi düşüncem değil bu diyorum Ya sinsi bi şekilde arkamdan fısıldıyor biri sanki. Toplum bunu beynime böyle kazıdı hep bence. Birde şaşkınım bu yaşıma kadar evlenemeyeceğimi hiç düşünmemiştim çünkü. şoklardayım yani kk.
Kendimi hiç hazırlamamışım buna ki. Yıllarca erken evlenirim deyip durdum. hadi 26, hadi 27 hadi 28 derken kalakaldım 29 da. kendimi hiç hazırlamamışım diyorum Ya ,ben o lise yıllarındaki geyiğe mi takıldım acaba ,hani o yıllarda önce kim evlenir geyiği vardı ya, o geyiklerde top 3 teydim. Albeniliymişim ondan erken evlenirmişim kesin. Tuhaf bi sevinç olurdu içimde bunu söylediklerinde..hiç erkek arkadaşım da olmamıştı çünkü.Albenili olmak ne ki acaba vay be derdim kendi kendime,ergenliğimin en zulüm dolu yıllarında aynada kendimi çirkin bulduğumda kızların bu lafı tek tesellimdi .albeniliyim!
Bu laf da küfür mü ,iltifat mı belli değil.hani güzel olsan güzel derler, ne güzel ne çirkin ama bi albenin var hani dedikleri şahısdım. E ne oldu albeni işe yaradı mı ,yok Nihayetinde durumum ortada, 2 çok kötü sevgili seçimi ve akabinde bir yığın aileyle gecen kavga Ve sıkıntılı gurbet yılları ..ilk beyazlar o yıllarda düştü sacıma..gerisi de çok çabuk geldi zaten..Ve sonunda koca bi turşu bidonu ile eve yolculuğum.

..şimdi geriye dönüp bakıyorum Ve özellikle bugünlerde çok geçmişimi irdeliyorum ne kadar yol aldım diyip duruyorum. evlenip çoluk çocuk sahibi olanlar nedense daha ileride görülür Ya bu toplumda, onlar doğanın kanunlarını sırasıyla yerine getirdiler çünkü ,bu hayatta bi yapılacaklar listesi varsa o listede sonlara yaklaştılar .Eş buldular ,çiftleştiler,yavru meydana getirdiler..onları büyütüp, nesillerini devam ettiriyorlar..İnsan türünün vazgeçilmezi Ya bu. Ben mi ! ben daha kendimi doyuramıyorum. Ben onları görünce kendimi o kadar ezik hissediyorum Kİ evrimimin en başındayım hatta sanki hala bir maymunum da o ağaçtan o ağaca atlayıp duruyorum o kadar ezikliyorum kendimi. Ondan heralde etraftakilerin bu garip bakışları,acımaklı .bulamadı birini yazık !

Neyse efenim geleyim konuya..geçmişimde o zamanlar hiç ama hiç kendimi kıyaslamadığım kızları olan uzak akraba dostumuz vardı. Hala derdim . Çünkü babamın halasının kızıydı, benimde baba tarafından olduğu için söylemem gereken en yakın tabir "hala" oluyordu.bunun 3kızı vardı .3ü de temiz saf görgülü kızlardı.annem çok beğenirdi hep.bende. kafa dengi kızlardı ama çok tembellerdi. bizde ablam kardeşimle aynı şekilde edepli terbiyeliydik ama annem onları daha çok beğenirdi. onlar sokakta oynardı bağırır çağrışırdı, biz apartman çocuğuyduk .onlar kötü söz söylerdi biz bilmezdik. garipserdik öyle bağırmayı, ama annem her zaman onları çok severdi. ortaokul yıllarından sonra
Ben iyi bi lise kazandım ablam Üni kazandı istanbulda. Çok başarılıydık . İnsanlar imrenirdi. Bu hala kızları çok tembeldi malesef biri de o yıl okuldan ayrıldı ,okuyamadı . tüm dersleri 1,2 ymiş..gittik bi gün halama .bakıyorum ben bu kıza kız halinden memnun, okuyamadım diye bi üzüntü görmüyordum ,ben üzülüyordum onun yerine..diğer kızların da durumu hiç iyi değildi. Ama anneme göre 4 4 lüklerdi.o küçük olan tek başına tüm evin halılarını siliyormuş çünkü. ortanca çok iyi yemek yapıyormuş annesini hiç mutfağa sokmuyormuş, "çok iyi kızlar çok " diyordu annem , hatta kısır günlerinde dilden dile efsaneler dolaşıyordu halam bi gün hastaneye gidiyor eve bi geliyor küçük olan evin tüm perdelerini yıkamış asmış, çok becerikli çok maharetliler, ben beceriksize gelelim neyse lise bitti başarılı bi not ort ve puanla üniye girdim bu hala kızlarından kalan 2si Üni kazanamadı biri kuran kursuna başladı diğeri üniye hazırlanıyordu. Annem hala onları çok övüyor Ve seviyordu.artık neden sevdiğini anlamıştık. annesi kalkmadan biri kalkıp kahvaltıyı hazırlıyor öteki tuvaleti fırçalıyordu cünkü. biz ise anormal çocuklar gibi tembel tembel uyuyorduk sabahları, onlar bizden daha terbiyeli ve düzgünlermiş, ne yosmalığımızı gördüyse annem. ve hala hiç erkek arkadaşım olmamıştı ablamın da benim de..o zamanlar soramıyordum sadece içten içe kin duyuyordum anneme.

Neyse ben üniyi bitirdim ALES yds ne varsa girip haxırlandığım zamanlar o hala kızlarından kuran kursuna giden o kursu da bırakmıştı. Diğer okuyansa ben iyi bir ünide Yüksek lisansa başladığım zaman kötü sayılabilecek bi bölüme kötü bi notla yerleşmişti. büyük olan ise evlenmişti. 3 yıl sonra yüksek lisansım da bitmişti, ağlamalı gülmeli ,kah sinir krizleri ve ataklarla gecen yıllardan sonra sabah akşam çalışıp okuduğum her yerden mezun olmuş Artık uzay boşluğunda mal mal zıplayan bi astronot yalnızlığına düşmüştüm.o hala kızlarından ortanca da evlenmişti ..bir yıl sonrada küçük olan internette tanıştığı biriyle evlendi. Maddi Durumları da oldukça iyi kişilerle evlendiler, benim yüz yıl çalışıp alacağım evi arabayı aldılar. Çok iyi kişilikte adamlar çıktı karşılarına .hepsi de kıymet bilen eşlerine bağlı karıcım karıcım diye peşinde koşan enişteler..

Neyse bense mesleğim dışında bi kac işte de çalıştıktan sonra bunca yılın eğitimini ziyan etmemek adına üniversitelere akademik kadrolara başvurmuştum hiçbir sonuç alamadım iyi puanlarıma rağmen karşıma torpilliler çıktı.ah ne yapsan ne yapsam diye türküler çığırıp iş ve akademi arayışlarım , sınava giriş çıkışlarım devam etti ,artık eski heyecanımı da kaybetmiştim yeterki iş olsundu mesleğimin dışında yerlerde asgari ücretle calışmaya başladım .Bir kapıyı kapatan yaradanımın diğer kapıyı da arkadan kitlediği yıllarımı yaşıyordum. Bu sırada aile içi tartışmalar devam etti,bunun için mi okudun onca ,beceriksizsiniz, birinide bulamadınız ..ve bunun gibi birçok yerin dibine sokup çıkartan laflar eşliğinde yerden yere vurulduk durduk.

Gelelim şimdiye ,
yaş 29 sokaktan bi kedi bakıyorum evime alacağım .şöyle en yavrusundan ..işsizim ama sağlıklıyım çok şükür.babamın parasını yiyorum. Buarada kedi mamaları çok pahalı. Aileme söylemiyorum cünkü ciddi problem olur. "Kendine bakarmıyorsun daha " diye başlayan nutuklara çok doydum ben.

Gecen annem hala diyor Kİ "bak o halan bile beni geçti! "
Kızları evlendi Ya cünkü ondan.evlilik önemli,statü atlıyor millet.Arkadan gelip depara kalkan hala kızları evlenip bizi geçmişlerdi bu da annemi ezik duruma düşürmüştü. "E okudunuz sizde " diye savunduğunuzu duyar gibiyim .Durun size annem cevap versin "Okudunuz da ne oldunuz" konu kilit.

Geçenlerde bu hala kızlarından en küçüğü geldi bize başka akrabalar da var.bu kız benden 8-9 yaş küçük. Kucağında çocuk emziriyor ,sallıyor falan .bildiğin küçük kadın olmuş, herkes bunla konuşuyor, herkes ilgi gösteriyor, bu bildiğin küçük anne..bi havalarda bi değişik tavırlar, halam da öyle ,bizim akrabalarda herseyi soruyor ,bunu nasıl yapıyon ,onu nasıl yapıyon, bu da sanki kırk çocuk bakmış anlatıyor. Bir yandan da çocuğu ayaklarından alıp bi yan yatırıp bi dikiyor 6 çocuk bakmış anne edasıyla..Ben iyi bi üniversitede eğitim almış master yapmış yıllarca o konferans senin bu seminer benim diyerek koşuşturmuşum.ama akrabaların hepsinin ilgi odağı bu küçük kadın hala kızı.kimse de demiyor ki e be Yosma sen ne yaptın bunca yıl.
Neyse işte dedim Ya annem geçenlerde böyle ah çekip " halan bile geçti beni "
deyince beni bi düşünce aldı."o neydi gız " diyecek bi hayat yaşadım. Takdir edilmediğin gibi benden geriden gelenlere bakıyorum çok mutlu huzurlular . demek istediğim şu Kİ okuyamadım şu olamadım diye üzülmeyin hayat belki size daha iyi planlar hazırlıyordur..belki bir gün benim de yıldızım parlar diyip bekliyorum yine de umutla ..merak etmeyin o kadar umutsuz da değilim.

İşte bu küçük hala kızı bana hayatı farklı bi bakış açısıyla yeniden sorgulattı. Ben halimden memnunum yinede ,onlar da memnun ama işte. Ben yuva özlemi eksikliği yaşarken belki onlarda geceleri yastığa başlarını koyduğunda keşke okuyaydık ya! Diyorlardır. Ne bilem hala kızları bence hayat size daha başka imkanlar sundu , eğer bu yazımı okuyorsanız hiç üzülmeyin derim ben.

Biraz hızlı Ve karışık yazdım yazım hataları falan için şimdiden özür dilerim. Diyeceklerim bu gadder.

Evlilikle ilgili hissettiklerinizi "toplum yargılarıyla" temellendirmeye çalışmışsınız yazı boyunca. Neden?
Çünkü böyle düşünüyor olmanız sizi de rahatsız ediyor, derin temeller bulmaya çalışıyorsunuz.
Öyleyse nedir bu mantıksızlığa koştuğunuz ısrar?

Evlilik ne mutluluktur, ne mükemmeldir, ne erken olmalıdır, ne de herkese uygundur. Mantık çerçevesinde kalmaya çalışın.

Demekki senin ailede okumak önemli degilmiş...
Övülmek için İyi bir zengin koca bulman şart yoksa agzınla kuş tutsan yaranamazsın..
Hala kızlarının bir suçu yok biraz eziklemişsin gibi geldi onları onlar öyle istemiş hayatı öyle yaşamış sen böyle istemişsin böyle yaşıyorsun..

Kavram karmaşanız var.Evet okul okuyup meslek sahibi olmuşsunuz ama hala ortamınız gün teyzeleri.Ee onların size son konferansınızla yada doktoranızla ilgili soru soracak hali yok elbette hala kızı ilgi çekecek.Akademik bi ortama girecek olsanız da siz ilgi cekersiniz.Kimseyi e be yosma diye yermenize ezmenize gerek yok bence.

Bi an önce kendi yolunuzu cizebilceginiz bi sans elde edersiniz umarım.

Ailenizin tutumu yüzünden böyle hissediyorsunuz. Evlilik başarı değildir. Daha 29 yaşındasınız. Ne güzel okumuşsunuz, önce bir iş bulun çevreniz değişsin. Elbet karşınızada birileri çıkar.

Herkes genç evlenmek zorunda değil herkes evlenmek zorunda da değil.

29 yaş nedir? Okumuş kariyer yapmışsın eee 20lik küçük anne neyapmış ? Onun amacı sadece ve sadece evlenmek olabilirdi misyonu yok vizyonu olsun.

Evlilik eş+çocuk mutluluk demek değil. Sen o küçük anne çocuğa yan çevirip dik tutup gazını çıkartmaktan başka neverebiliceğini sanıyosun?
Hayatında tek derdi kvsi birde çocuğun gazı bukadar.

Kör oldum

davulun sesi uzaktan hoş gelir, o mutlu görünen insanların içlerinde ne dertleri var kimbilir.

Allah kimsenin emeğini zayi etmez, okumuşsun belki vakti var ama er yada geç emeğinin karşılığını alırsın inşallah

Topluma bakma, değer yargıları/ güzel görünen şeyler herzaman doğru olan olmuyor. Benimde gençken üniversite deyken, bazı insanların cok prim görmesine şaşırdığım olurdu, benim neyim eksik diye düşünürdüm bazen, kıskançlık değilde üzülürdüm içten içe. Ama uzun vadede hayat gösterdi ki o prim verilen şeyler değilmiş önemli olan. Tamam kariyer yaptık, iyi yerlere geldik, ama azıcık da olsa huzur yokmu, en önemlisi o. Ne para ne mal mülk, klişe olacak ama en önemlisi huzur ve vicdan rahatlığı.

Ayrıca huzursuz mutsuz evlilik yapmaktansa, geç ama doğru evlilik yapmak en güzeli. Evliliğin kendisi zor zaten, birde yanlış insanla cehennem olur.

Okuyup emek verip karşılığını alamamak konusunda aynı hisleri paylaşıyorum. İşim var çok şükür ama verdiğim bir çok emek defalarca boşa gitti. Ömür geçiyor be.:KK14:

Yüksek lisans +ales+YDS +kpss 82 hepsi hüsran. 32 yaşında evlendim allah bir tek eşimden yana yüzümü güldürdü. Pes etmek yok hâlâ kpss devam. Allah hiç ummadığın anda kapıyı açıyor sabret

Okuduğun yılların,harcadığın emeğin,geldiğin noktanın değersiz ya da yanlış tarafı yok,yanlış olan bulunduğun çevre.Çevrendeki insanlar,bulunduğun ortamlar bunların kıymetini bilmeyen,ya da bilse de önemsemeyen insanlar belli ki.Bir arkadaş, gün teyzelerinden statünle ilgili bi yorum bekleme gibi bişey yazmış,demek istediğim o.Çevrendeki insanlardan etkilenip üzülüyorsun,gerçek değerli olanın kıymetli olanın ne olduğunu sen de çok iyi biliyorsun,kırk yıllık anne kılığına girmiş, yirmilik kızın, onayına ihtiyacın yok...
Ayrıca yaşın çok büyük değil belli olmaz ne olacağı,karamsar olmaya alıştırma kendini,bazı noktalarda çok çok haklısın ama kendini dibe çekme,umutsuz olma,kimseye bişey ispatlamak zorunda değilsin...
Allah kapıları kilitledi diye düşünme,hayırlısı olsun diye düşün.

Size bi şey diyim mi yazınız mı diyim kullandığınız kelimeler mi diyim uslubunuz mu diyim bilmiyorum ama çok hoşuma gitti,yani tabii içerik olarak değil,tamamen dramatize etmeden meselenizi anlatmanız kişiliğinizin ne kadar eğlenceli olduğunu hissettirdi. Hatta yanlış anlamayın,dalga geçme niyetinde değilim ama yazınızın bazı yerlerinde istemsizce güldüm,affedin. :) Sizden küçüğüm ama düşündüklerinizi bende düşündüm,hatta ben siz kadar ileri de değilim,kariyer,y.lisans vs yok,üniyi bitirdiğimden beri tek derdim şu kpss iletti. Hala masa başında ders çalışıyorum,yaşıtlarım demicem benden küçükler evlenip çocuk bile yaptığı halde okuyanı da okumayanı da. Annemin bi dönem dalga konusuydum,malum evde boş durunca yemekti pastaydı kendi çapımda öğrenmeye çalışıyordum,üniyi bitirene kadar hiçbi şey bilmiyordum çünkü. Teyzem falan geldiğinde,çok güzel yapmışsın,aferin mutfak işini de öğrenmişsin dedikçe annem,"evet çok iyi ev kızı oldu,bundan sonra ev kızı olacak" dediğini bilirim. Bi ara çok fazla akraba,kadınlar arasında takıldıkça siizn düşündüklerinizi fazlasıyla düşündüm,ben ne yaptım bu yaşa kadar falan diye. Birkaç kişi demiş,ortamından ötürü diye ki çok haklılar,kadınlarla takıldıkça insan bi tuhaf oluyor. He şimdi çok mu farklıyım,hayır. Yine oturdum ders çalışıyorum. Öyle çok kadın,teyze görmeyeceğim bi süre sonra. O düşünceler yavaş yavaş kayboluyor bu yüzden. Sizde kendinize denk insanlarla takıldıkça daha iyi hissedeceksiniz elbet. Bence şimdiki çevrenizden ötürü bu sıkıntılı düşünceleriniz. Sizde ileride hayırlısıyla evlenip hak ettiğiniz işinizi elinize aldığınızda, kucağında bebeğiniz hem ev işini halledip hem işinizi halledip hem de bebeğinize baktığınızda iyi ki okumuşum etmişim diceksiniz. Hakkınızda hayırlısı tez zamanda sizi bulur inşallah.

O hala kızlarından kocaları gitse geriye ne kalır ? Bilmemkimin eşiyim,benim eşimde şu işi yapıyor diye koca kimliği altına sığınan tipler onlar. Tek sıfatları kocaları. Kendini anlatabilecek eğitimi,mesleği vs yok malesef.. kocası gitti mi koca bir sıfır o mahalleli gözünde..
sen doğru yolda gitmişsin.. evlilik kısmet işi bence,zamanı gelince elbet olacaktır.
Eğitimim,mesleğim,kariyerim herşeyden önce geldi benim hayatımda.. eğitimimi bitirip mesleğe başladıktan sonra artık evlenebilirim dedim ve evlendim.. kariyerim için önemli bi noktadaydım hamile kalmışım doğuramam dedim.. mutluluğun evlilikle,çocukla alakası yok.. sonra planlayarak hamile kaldım.. çok şükür mutluyum ama evlenmemiş olsamda mutlu olurdum bence.
Bence ilk sorunun iş.. para kazanmaya başlayınca daha farklı düşüneceksin.

Geçenlerde bu hala kızlarından en küçüğü geldi bize başka akrabalar da var.bu kız benden 8-9 yaş küçük. Kucağında çocuk emziriyor ,sallıyor falan .bildiğin küçük kadın olmuş, herkes bunla konuşuyor, herkes ilgi gösteriyor, bu bildiğin küçük anne..bi havalarda bi değişik tavırlar, halam da öyle ,bizim akrabalarda herseyi soruyor ,bunu nasıl yapıyon ,onu nasıl yapıyon, bu da sanki kırk çocuk bakmış anlatıyor. Bir yandan da çocuğu ayaklarından alıp bi yan yatırıp bi dikiyor 6 çocuk bakmış anne edasıyla..Ben iyi bi üniversitede eğitim almış master yapmış yıllarca o konferans senin bu seminer benim diyerek koşuşturmuşum.ama akrabaların hepsinin ilgi odağı bu küçük kadın hala kızı.kimse de demiyor ki e be Yosm
Yarim yarim okudum takdir edersin ki :)
Benide okumadi ama yorum yapiyor diye yargilama sakin :)

Okumussun ama sende ailenin kafasindasin alintiladigim kisimda bu cok belli oluyor icten ice ozeniyorsun kiskaniyorsun yada her neyse.
Neden mesela bir annenin cocugunu sallamasi emzirmesi seni bu kadar rahatsiz etti yasini kucuk bulabilirsin ama bu onun tercihi mutlularda maddi zorluklarida yok diyorsun seni rahatsiz eden ne.

İşte kimine göre evlilik bir şans , bir statü, kimine görede okumak kariyer sahibi olmak.
Önemli olan sizin hangisini istediğiniz ve yaşadığınız...

X