Schengen Vizesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
O kadar fazla değil, 80 Euro + hizmet bedeli diye biliyorum güncel ücreti.
Bence madem öğrencisin ve madem az paran var hiç vize mize uğraşma , vizesiz ilkeleri gez, derim ben.
İtalya çok güzel ama Karadağ'in da italyadan geri kalır yanı yok. Kotor, Perast, Budva diye aratırsan görürsün. Oradan da bosnaya geçersin. Makedonya ve Sırbistan da çok güzel, İsrail de çok güzel (İsrail vizesi var ama vize parası yok😇) , misir'in kıyı kesimine gidebilirsin, Gürcistan'a, Azerbaycan'a, İran'a geçebilirsin, fasta çölleri aşıp Lübnan'da deniz tatili yapabilirsin.
Avrupa'ya hem giriş zor , bin tane belge istiyorlar üstelik son zamanlarda gri listedeyiz, yani daha da zor. Benim kendi çevremde evli barkli, hatta memur eşim dostum, turla gidenler falan peşpeşe red almaya başladılar. Hatta seyehat blogu olan insanlardan bile red alanlar okudum. Eki Görüntüle 3215926 Eki Görüntüle 3215927
Ama tabii vize işi şans isi. Belki de kolaycacik alırsın. Ama benden sana gezgin abla tavsiyesi, ilk seyehatinde bunca strese gerek yok. Zaman içinde pasaportunda damga oldukça bir ülkeye girisin daha da kolaylaşır. Bir de bir Euro 20 TL. En basiti sandvic alacaksın 200 TL, benim arkadaşım İsviçre'de teleferige binmisler, iki kişi 120 Euro odemis. çıktığı dağda temizhavanin verdiği iştahla yediği yemeği saymıyorum bak:) ne gezdiginden bir şey anlayacaksin ne ağız tadıyla para harcayacaksin. Oysa hem vizesiz hem zengin olmayan ülkeleri gezsen bu kurla bile çok daha rahat gezersin.
Belki Avrupa'da iki ülke göreceğin parayla vizesiz 4 ülke görürsün.

Ben de Multi istemiştim, 8 günlük bir eğitime gidecektim. Bana şaka gibi hem 8 günlük,hem tek girislik vize verdiler 😅
Balkanlar’a çok katılıyorum, vize olmadığından dolayı (çoğu Balkan ülkesinde) ve konum olarak daha yakın olduğumuz için ucuza uçak biletleri görüyorum. Listemde onlar da kesinlikle var eğer nasip olursa 🙏 Mısır’a gitmeyi çok istiyorum.. Daha geçen gün biletlere baktım fakat o da bayağı zamlanmış. Turist sezonunda değil de erken rezervasyon yaparsam en az 7 ay öncesinden daha ucuza bulurum belki.. Ülke açısından kesinlikle kendimi kısıtlamıyorum (Kuzey Kore vs hariç) hatta Hindistan da ilgimi çekiyor fakat orası ilk kez çıkmak için uygun değil diye düşünüyorum, belki 5 sene sonra.. Balkan ülkeleri arasında trenle ulaşım oluyor sanırım, Sırbistan-Karadağ gibi. Ücretleri hakkında fikriniz var mı? Ayrı tarihlerde uçakla gitmek yerine tren daha mantıklı geliyor.

Yunanistan ve Bulgaristan kolay diye biliyorum ben. Benim de ilk Multi shengenim Yunanistan'di. Bulgaristan'dan uzun süreli vize alan tanıdıklarım da var.
Belki şey uygun olabilir. Vizeyi Bulgaristan'dan alıp esenlerden metro turizmle ( :confused: ) Bulgaristan'a geçip oradaki ucuz havayolu şirketleriyle 13-15 Euro'ya dediği ülkelere geçiş yapabilirEki Görüntüle 3215935
(Minnak el bagajı fiyatı bunlar, lowcost Ryanair/wizzair gibi sitelerden. Bak şuraya tıklayıp tarihleri esnek tutarsan ne kadar uygun olduğunu sen de göreceksin)
Çoğu gezgin bunu tercih ediyor
Dediğiniz bu yöntem çok daha mantıklı, 2000 lira yerine örneğin 200 lira vermiş oluyorum. Ss aldım bunu değerlendireceğim 🙏🌸

Balkanlar’a çok katılıyorum, vize olmadığından dolayı (çoğu Balkan ülkesinde) ve konum olarak daha yakın olduğumuz için ucuza uçak biletleri görüyorum. Listemde onlar da kesinlikle var eğer nasip olursa 🙏 Mısır’a gitmeyi çok istiyorum.. Daha geçen gün biletlere baktım fakat o da bayağı zamlanmış. Turist sezonunda değil de erken rezervasyon yaparsam en az 7 ay öncesinden daha ucuza bulurum belki.. Ülke açısından kesinlikle kendimi kısıtlamıyorum (Kuzey Kore vs hariç) hatta Hindistan da ilgimi çekiyor fakat orası ilk kez çıkmak için uygun değil diye düşünüyorum, belki 5 sene sonra.. Balkan ülkeleri arasında trenle ulaşım oluyor sanırım, Sırbistan-Karadağ gibi. Ücretleri hakkında fikriniz var mı? Ayrı tarihlerde uçakla gitmek yerine tren daha mantıklı geliyor.
Direkt trenle gidemezsin çünkü tren olsa bile Yunanistan ve Bulgaristan'dan geçmek zorunda, haliyle uçak dışındaki seçenekler vize istiyor.
Ben Pegasus indiriminden tek yön 700 liraya almıştım biletimi geçtiğimiz yaz. yakın tarihte yine benzer rakamlara arkadaşıma bilet aldım. Mısırın Sharm el sheyk bölgesi de çok uygun biletler oluyor. İndirimleri takipte kal. Hatta pegasusun bolboluna üye ol, sana özel yüzde elli indirimler falan veriyor (mailin reklam kısmına düşüyor). Böyle böyle uygun biletler bulabilirsin. O attığım sitede kalkış Türkiye varış her yer seç, o zaman en uygun biletler - tarihler çıkıyor karşına.

Sınır geçerken hiçbir kontrol yok demek çok doğru bir açıklama değil. Ben yılın uzun zamanı bir Avrupa ülkesinde kalıyorum oturumum var ve karayoluyla bir ülkeden başka ülkeye geçerken özellikle büyük kapılarda kontrole denk gelebilir. Sınır polisleri mevcuttur.

Ancak uçak ile bir yolculuk edilecekse evet tıpkı iç hatlarda uçuyormuş gibi bir kontrole denk gelmeyecektir.
Hollanda, Almanya, Belcika, Fransa arasinda cok arac ile seyehat ettim. Hic soylediginiz durumla karsilasmadim. Karsilasan da duymamistim sizden okuyana dek.

Konu sahibi kontrol edilse dahi cekinecegi bir sey yok zira vizesi olmus olacak.

Hollanda, Almanya, Belcika, Fransa arasinda cok arac ile seyehat ettim. Hic soylediginiz durumla karsilasmadim. Karsilasan da duymamistim sizden okuyana dek.

Konu sahibi kontrol edilse dahi cekinecegi bir sey yok zira vizesi olmus olacak.
Biz Almanya’dan dönerken bile durduruluyoruz ara ara. Tabi sürekli bir giriş çıkış yapıyoruz belki bir ayda 5 kere bu sebeple ihtimaller artıyor. Kuzenim de yanımıza gelmek için İtalyadan kara yolu ile giriş yaptı ve onu da durdular. O yüzden buralarda genelde ana kapıdan değil de köylerdeki küçük kapılardan geçiş sağlıyoruz. Size denk gelmiş durdurulmamış olabilirsiniz ancak sınırlarda polis vardır ve istedikleri zaman durdurma yetkisine sahiplerdir.

Tabii ki konu sahibini durdursalar bir problem yaşamaz en fazla bir kaç soru sorarlar. Benim cevabım sadece kontrol olmadığını yazmanızaydı 😊

Biz Almanya’dan dönerken bile durduruluyoruz ara ara. Tabi sürekli bir giriş çıkış yapıyoruz belki bir ayda 5 kere bu sebeple ihtimaller artıyor. Kuzenim de yanımıza gelmek için İtalyadan kara yolu ile giriş yaptı ve onu da durdular. O yüzden buralarda genelde ana kapıdan değil de köylerdeki küçük kapılardan geçiş sağlıyoruz. Size denk gelmiş durdurulmamış olabilirsiniz ancak sınırlarda polis vardır ve istedikleri zaman durdurma yetkisine sahiplerdir.

Tabii ki konu sahibini durdursalar bir problem yaşamaz en fazla bir kaç soru sorarlar. Benim cevabım sadece kontrol olmadığını yazmanızaydı 😊
Kapi dediginiz yeri google mapsten atabilir misiniz lutfen? Ben hic kapi gormedim, nerelerden bahsettiginizi cok merak ettim :)

Kapi dediginiz yeri google mapsten atabilir misiniz lutfen? Ben hic kapi gormedim, nerelerden bahsettiginizi cok merak ettim :)
Ya jetonum neden çok köşeli düştü bilmiyorum ama ben isviçrede yaşıyorum ve burada her ülkeye sınır kapısı var 😂 schengene tabi ama karayolunda sınır kapıları var. Fransa, İtalya, Almanya, Avusturya sınır olan her ülkeye. Bir an sadece burayı düşündüm. Biz karayoluyla gittiğimiz her ülkeden sınırdan geçtiğimiz için Avrupa birliği arasında kapı olmadığını düşünemedim. 🫣

Mesela İtalyada olan bir tane atayım :)

Eklentiler

• 7976DDEF-A516-4074-80F8-B33E55227D61.jpeg
    7976DDEF-A516-4074-80F8-B33E55227D61.jpeg
    107,9 KB · Görüntüleme: 62
Ya jetonum neden çok köşeli düştü bilmiyorum ama ben isviçrede yaşıyorum ve burada her ülkeye sınır kapısı var 😂 schengene tabi ama karayolunda sınır kapıları var. Fransa, İtalya, Almanya, Avusturya sınır olan her ülkeye. Bir an sadece burayı düşündüm. Biz karayoluyla gittiğimiz her ülkeden sınırdan geçtiğimiz için Avrupa birliği arasında kapı olmadığını düşünemedim. 🫣
Isvicreye gelmek hic kismet olmadi. Bir gun olur insallah. O zaman ben de bu kapilardan baska ulkelere gecerim :)

Her birinize çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz. Tavsiyelerinizi dikkate aldım hepsini ss ve not aldım :) 🌷

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X