Sebzelerin bozulmaması için

morciveert

e ben ne yapayım şimdi?
Kayıtlı Üye
24 Kasım 2023
392
79
Kızlar yeni evliğim. Bekarlığımda hiç mutfağa girmezdim. Zorlanıyorum. Bir kaç soru soracağım..

-Maydanoz-Dereotu vs aldığımda hemen tüketmiyoruz. Ama geçen baktım dolaba hep bozulmuşlardı. Çöpe atmak zorunda kaldım. Nasıl saklamalıyım?
-Zeytinlerimi de zeytin kabı oluyor ya süzgeçli. Onlarda saklıyordum geçen baktım hep üstleri beyaz beyaz olmuştu. Neden öyle olmuştur suyunu falan değiştirmedim?
-Salatalıklarım buruşuyor. Hep ihtiyacım kadar alıyorum ama çok yemek yiyen birisi değilim. Eşimde vardiyalı olduğu için evde bir hafta yemek pişmediği oluyor yani.
-Patates mesela önceden soyup hazır kalsın diye dolapta bırakmak istemiştim. Ama kararıyor, suda bırak dediler. ÖYle yapsam olur mu sizce?

Çalıştığım için hep pratik şeyler ayarlamam gerekiyor, önerilerinize açığım :)

Yeşillikleri ben yıkayıp kuruluyorum. Hiç ıslaklık kalmayınca da kağıt havlu serdiğim saklama kabına koyuyorum. Hem kullanması kolay oluyor yıkandığı için hem de daha uzun süre gidiyor.
Patates kısmından emin değilim soyması zaten 30 saniye falan. Zamanınızı patatesi dolapta bekleterek harcamayın bence, bakliyat vs haşlanıp buzluğa atılabilir uzun sürdüğü için ama patates bilemedim 😅

Maydanoz dereotunu yıkayın tam kurutun doğrayın ayrı ayrı buzdolabı poşetin koyun poşetin içindeki havayı almayın biraz balon gibi olsun bağlayın atın buzluğa lazım olunca içinden gerektiği kadarını direk yemeğe atın çözdürmeden.
Soyulmuş patates suda bekler ama pratiklik olsun diye soyup koymaya gerek yok kolay zaten soymak.
Bazı yeşil zeytinler yapıldığı suyun tam içinde bekler yiyeceğiniz kadarını koyun kalırsa kavanozdaki sudan üstüne koyup saklayın
Salatalık cabuk bozulmaz aslında tazeyse.
Bayatlayan ekmek içlerinizi rondodan cekin yine buzluğa atın
Kuru fasülye nohut ben önden haşlamıyorum bir gece önceden tuzlu sıcak suda bekletiyorum fazlasını buzluğa atıyorum daha sonra direk pişirmek için kullanıyorum
Domatesleri direk buzluğa atabilirsiniz kış sebzeleri dayanıklıdır aklıma bişey gelmiyor başka yufkaları adet adet ayrı dondurup lazım olunca kullanın tazecik oluyor

Maydanoz dereotunu yıkayın tam kurutun doğrayın ayrı ayrı buzdolabı poşetin koyun poşetin içindeki havayı almayın biraz balon gibi olsun bağlayın atın buzluğa lazım olunca içinden gerektiği kadarını direk yemeğe atın çözdürmeden.
Soyulmuş patates suda bekler ama pratiklik olsun diye soyup koymaya gerek yok kolay zaten soymak.
Bazı yeşil zeytinler yapıldığı suyun tam içinde bekler yiyeceğiniz kadarını koyun kalırsa kavanozdaki sudan üstüne koyup saklayın
Salatalık cabuk bozulmaz aslında tazeyse.
Bayatlayan ekmek içlerinizi rondodan cekin yine buzluğa atın
Kuru fasülye nohut ben önden haşlamıyorum bir gece önceden tuzlu sıcak suda bekletiyorum fazlasını buzluğa atıyorum daha sonra direk pişirmek için kullanıyorum
Domatesleri direk buzluğa atabilirsiniz kış sebzeleri dayanıklıdır aklıma bişey gelmiyor başka yufkaları adet adet ayrı dondurup lazım olunca kullanın tazecik oluyor
yaa bir paket yufka attım küflendiği için biliyomusun :KK43: Keşke buzluğa atsaymışım
kuru fasülye nohut onları ablam haşladı buzluğuma attım yapacağın zaman direk kullanırsın dedi.
maydanoz ve dere otunu dediğiniz gibi yapacağım.
Peki sizce biberleri de doğrayıp saklasam yemek yaparken kolaylık olsun diye, buzluğamı atmalıyım ?

yaa bir paket yufka attım küflendiği için biliyomusun :KK43: Keşke buzluğa atsaymışım
kuru fasülye nohut onları ablam haşladı buzluğuma attım yapacağın zaman direk kullanırsın dedi.
Peki sizce biberleri de doğrayıp saklasam yemek yaparken kolaylık olsun diye, buzluğamı atmalıyım
Zamanla pratiklik kazanırsın. Soğanlar kavrulurken beklemek yerine biberleri falan dograrsin. Stres yapma, dediğim gibi zamanla alisacaksin. Zeytini de yıkayıp süz sonra zeytinyağı boşalt üstüne. Hava almadığı için küflenmez. Yeşillikleri zaten söylemiş arkadaşlar. Buzdolabı ayarını kış -yaz olarak düzeltirsen sebzeler daha uzun ömürlü olur.

Peki sizce biberleri de doğrayıp saklasam yemek yaparken kolaylık olsun diye, buzluğamı atmalıyım ?
Evet biberleri doğrayıp saklamak istiyorsan buzluga koyacaksın çiğ olarak yemeklerde buzu cozulmeden ,yine kızartıp koyabilirsiniz.

Benim buzluğumda hep yemeklik doğranmış soğan ve biber var çok pratik oluyor. Ayrıca soğanla kıymayı kavurup küçük porsiyonlar halinde buzluğa attım. Lazım olunca tam çözülmesini bile beklemeye gerek olmadan kullanıyorum. Yufka alınca kullanacağın günü de beklemene gerek yok. Börek yap pişir porsiyonlar halinde at buzluğa çıkar çıkar ye kahvaltıda falan.

Bende yazdan biber alıyorum ince kıl , charliston falan. Hep doğrayıp poşetliyorum. Maydano,dereotu ve nane falanda öyle. Temizleyip doğrayıp poşetliyorum buzluga. Salatalık attım ama bana güzel gelmedi. Patateste bir iki gün öncesinde en fazla. Çok bekletmeyi sevmiyorum suda. Ama ben bir buzluk aşığıyım yazdan o kadar şey depoluyorum ki. Kışın rahat geçiyor. En sevdiğim sarımsak. Tek tek soyup buzluğa atıyorum, çok hoşuma gidiyor. Geçen uygun çok güzel limon gördüm sıkıp küçük şişelerle buzluğa attım, mika gibi şişelerle.

Aslında sebze türlerini yazdan yapın derim en azından yerli oluyor şimdi sera malı.

Ispanağı yıkayıp doğrayıp buzluğa koyabilirsiniz şuan ben koyuyorum daha rahat oluyor dolap içi beklese bozulur.

Sarimsakta soyup koyuyorum yazdan buzu cozulmeden yemeklerde cacık vs kullanıyorum burası çok sıcak yazın 50 kusurlerde sicaklik sarımsak dışarıda dayanmıyor.

Salatalık cacik için koydum mesela buzu cozulmeden kullanıyorum

Bende yazdan biber alıyorum ince kıl , charliston falan. Hep doğrayıp poşetliyorum. Maydano,dereotu ve nane falanda öyle. Temizleyip doğrayıp poşetliyorum buzluga. Salatalık attım ama bana güzel gelmedi. Patateste bir iki gün öncesinde en fazla. Çok bekletmeyi sevmiyorum suda. Ama ben bir buzluk aşığıyım yazdan o kadar şey depoluyorum ki. Kışın rahat geçiyor. En sevdiğim sarımsak. Tek tek soyup buzluğa atıyorum, çok hoşuma gidiyor. Geçen uygun çok güzel limon gördüm sıkıp küçük şişelerle buzluğa attım, mika gibi şişelerle.
Salatalığı rendeleyip mi attınız salatalık ve kabağı rendele at dediler bana ama denemedim daha

Salatalığı rendeleyip mi attınız salatalık ve kabağı rendele at dediler bana ama denemedim daha
Rendeleyip attım cacık falan için yaptığımda çok buzluk gibi koktu bana tadı da su gibi oldu. Belki salatalığım güzel değildi ama bizim bahçenindi olmadı salatalık, kabak bizde yenmiyor onu hiç denemedim

Her gün yemek yapmaktansa bir günde bir kaç çeşit yapmak bana kolay geliyor. Sonuçta hepsine soğan koyuyorsun, mesela rondoda 3 soğan çekip tencerelere paylaştırıyorum üstüne de yemeklik malzeme koyunca bitti. Pişince de kaynarken kavanoza koyup kapağını kapatıyorum. Soğuyunca dolaba.Böylece hafta içi uğraşmıyorum yemekle.Dondurucuda da köfte oluyor. Kıymayı da kavurup porsiyonluk dondurun, makarna sosu ya da yemekler için iyi oluyor.

Salatalığı küp küp doğruyoruz ben,cacık için yoğurt ve suyun içine girince çözülüyor rende sulu yapar

Kabağı dolmalık oyup kullanabilirsiniz,küp küp doğrayıp cigden koyabilirsiniz kavurma için yada domatesle hafif kavurup yine koyabilirsiniz.Kizartip koyabilirsiniz üzerine sos yapip yersiniz.

X