Seçmeli ders aldatmacası.

cikom

Guru
Kayıtlı Üye
29 Temmuz 2011
7.129
5.597
Bu sene 5. Sınıfa başladı çocuğum. Seçmeli ders seçildi kayıt esnasında biz metematik ve İngilizce ekstra akıl oyunları seçtik 3 tane seçmek gerek diye.

Bizim sınıfa okuma ve akıl oyunları nasip olmuş. Okuma dediğim çocuklar 1 dere boyunca yanlarında ki kitabı okuyor. Akıl oyunlarından ise bir oyun yok mavcut olan yazı yazıyorlar.

Yani pandemi den çıktık. Matematik İngilizce çok iyi olurdu ama bazı sınıflara matematik İngilizce nasip olmuş.

Yapılan açıklama sizin ağırlıklı olarak okuma ve akıl oyunları seçilmiştir denildi ama geçen gün veli toplantısı yapıldı herkes bizim gibi seçim yapmış. Yani hadi onu geçtim akıl oyunları diye verilen derste oyun da yok.

Yönetim Nuh diyor peygamber demiyor. Ne yapabiliriz bununla ilgili.. Cimer diye düşündüm ama kisi ismi açık ediliyor bir şekilde tanıdık varsa öğreniyorlarmis. Ne yapabiliriz konu ile ilgili bilgisi olan biri var mı?

cimerden kim olduğunuzu öğrenseler ne olacak ya bende öğrencilerin olduğu bi kurumda çalışıyorum cimer geliyor cevap veriyoruz bilgilendirme amaçlı yazı yazıyoruz öğrencinin kim olduğunu bilsekte bişey yapamıyoruz yasal hakkını kullanıyor çünkü

bir öğretmen olarak yazıyorum yaşadığınız durumun 2 muhtemel sebebi var
1- siz ingilizce ve matematik seçtiniz ancak okuldaki ingilizce ve matematik öğretmenlerinin ders saati yeterli değil örneğin 2 veya 4 saat için öğretmen gerekiyorsa ücretli öğretmen görevlendirmesi yapılmaz kimse 4 saat ders için gelmez

2- normalde seçmeli derslerde öğrenciler sınıf değiştirir ,farklı sınıflardan öğrenciler örneğin 6. saat seçmeli ingilizce için 9 A sınıfına gelir ancak pandemi sebebiyle bu yıl sınıflara aynı seçmeli dersler verildi ki farklı sınıflardan öğrenciler bir araya gelmesin malum 2 pozitif vaka ile sınıf karantinaya giriyor ve farklı sınfıtan öğrenciler ders için bir araya gelince durum bu açıdan sıkıntılı. bu nedenle mevcut öğretmen sayısıyla yine ingilizce veya matematik dersi çocuğunuzun sınıfına açılamamıştır diğer sınıfa açılabilmesinin sebebi ders programında oraya denk gelmesi

siz cimer e bimer e veya ilçe mem şikayette bulunabilirsiniz bu yasal hakkınız ancak yasal dayanağı ve gerekçesi olmadan okul idareleri zaten bu işlere girişmezler kısacası şikayet yoluyla elde edebileğiniz pek birsey yok kimse bu sebeple ceza almaz yada çocuğunuzun dersi atandığı için artık değişmez.

Son düzenleme:
Sinif grubunda anlasin velilerle bir sozcu secin, mudur ile gorusun ya dersin mufredati neyse oyunsa oyun okumaysa okuma duzgun yapilsin yada pandemi doneminde geri kaldigimiz icin adam akilli matematik turkce verilsin diger siniflar gibi diyin. Veliler olarak takipteyiz cimere sikayet edip sizide yormamak icin sinif temsilcisi olarak geldim diyin. Buyuk ihtimal hoca yeterli degil sizin sinifa o ders dusmus. Bu arada akil oyunlari diye bir ders oldugunu ilk defa duyuyorum merak ettim simdi 😃

Veliler olarak birlikte idareye talepte bulunsaydınız.. Muhtemelen öğretmenlerin mevcuduna ve ders programlarına göre yapılmıştır.Maalesef seçmeli dersler çoğu okulda idare tarafından belirleniyor.Brnim okulumda da 2 saat Temel Dini bilgiler dersi seçmeli,öğrenciler 2 saat Fizik, Kimya görüp 4 saat din dersi gördükleri için isyan ediyorlar .Böyle bir tercihimiz olsaydı İmam Hatip Liselerini tercih edrrdik diyorlar.

Haklısınız ama okulda işler öyle yürümüyor. Çoğunluk matematik gibi ders sectiyse matematik öğretmenlerinin sayısı yeterli olmayabilir ya da okuma becerileri dersine Türkçe öğretmeni girer genellikle okulda Türkçe öğretmenlerinin girmesi gereken ders sayısı dolmadığı için seçmeli ders vermek zorunda kalmış olabilirler.
Ancak öğretmen olarak öğrencilerin yanlarında getirdikleri kitapları okudukları bir dersi gereksiz ve boş görmenize üzüldüm. Bizde sıkıntı hep burada başlıyor. Daha birinci sınıfta çocuğa test cozduren öğretmen başarılı öğretmen sayılıyor. Matematik dersinin de diğer derslerin de okuduğunu anlamaya dayalı olduğu unutuluyor. Kitabı evde de okur diyeceksiniz. O bir derste okuduğu kitap dışında eline kitap almayan çocuklar var.
Şu saatten sonra ne yaparsanız yapın ders değişikliği yapılmaz. O nedenle şikayet etmek yerine okuma becerileri dersine giren ogretmenden Türkçe dersini takviye edici çalışmalar yapmasini rica edebilirsiniz.
Son söylediğiniz mantıklı geldi ama beni dikkate alır umarım rica edersem. Evet okumayı çocuğum günlük yapıyor muhakkak. Çocuğuna kitap okumayan velinin çocuğu da haftada 1 gün bir ders kitap okumuş oluyor. O. Çocuğa yeterli değil benimkine katkısı yok. Yani yine gereksiz.en azından okudukları kitaplardan çocuklar özet çıkarsınlar . Bu onlar için bir artidir. Ama git gel kitap oku. Kitap okumak bir ders değildir ki. Ayrıca birde okulun merak etmeyin aylık 200 TL ye etud açacağız matematik Türkçe VS için demesi var. Bize işaretli alanları seçebilirsiniz denildi. Keşke demeseydi. Seçmeli ders değil ki bunun adı. Okulun uygun bulduğu ders. Akıl oyunları için bilmiyorum öğretmenlerinin eğitimi var mı?

Veliler olarak birlikte idareye talepte bulunsaydınız.. Muhtemelen öğretmenlerin mevcuduna ve ders programlarına göre yapılmıştır.Maalesef seçmeli dersler çoğu okulda idare tarafından belirleniyor.Brnim okulumda da 2 saat Temel Dini bilgiler dersi seçmeli,öğrenciler 2 saat Fizik, Kimya görüp 4 saat din dersi gördükleri için isyan ediyorlar .Böyle bir tercihimiz olsaydı İmam Hatip Liselerini tercih edrrdik diyorlar.
Çok haklı bir isyan. Bu seçmeli ders ismini değiştirmek gerek. Seçmeli böyle birşey değil.

Okulun muhtemelen yeterli öğretmeni yoktur o nedenle böyle olmuştur. Ancak zeka oyunları dersinde ne yazıyor cok merak ettim. Ben de zeka oyunları dersine giriyorum ama her hafta farklı bir etkinlik yapıyorum cocuklar iple çekiyor.
Zeka oyunları tarihçesi VS. Neymiş okulun daha açık kalıp kalmayacağı bile belli değilmiş o yüzden oyun istememiş öğretmen. Geçen gün oğlum ben satranç biliyorum diyince. Haftaya getir senle oynayalım demiş. Kalan öğrenciler ne yapacak bilemem. Burda amaç geçiştirmek diye düşünüyorum 1 ay oldu okul açılalı

yani okulda o dersi verecek ogretmen yoksa idare ne yapsin ki ? milli egitime sikayet etsenizde milli egitimin hoca gondermesi lazim e atamiyorlar ogretmenleri oyuzden sikayet etsenizde bisi cikmaz gibi .ancak idareyle konusup 2. donem ing ve matematik derslerinin sizin sinifa verilmesini belki saglayabilirsiniz oteki siniflarda akil iyunu ve oteki dersi alir
İşte sorun şu ki bir sayfa dolusu ders vardı kağıtta. İçlerinde bazıları işaretli ama. Sadece işaretli olanları secebilirsiniz denildi bize.sadece o dersleri veriyoruz denildi. Hal böyle olunca insan o derslerin verilmesini istiyor. Ayrıca çoğunluk ne diyorsa o ders oluyor denildi ki buda yalan çünkü çoğunluk ıng ve matematik seçmiş

Seçmeli dersler genellikle çoğunluğun seçtiği derslere göre verilir. Bu dersleri sadece siz veya 3-5 kişi seçtiyse o dersleri vermezler. Çoğunluk olan derslere atarlar. Ve de seçmeli dersler genellikle dikkate alınmaz.
Evet aynı açıklamayı yaptı okul herkese ayrı ayrı ama veli toplantısında veliler bir araya gelince öğrendik ki herkes matematik ve İngilizce seçmiş

Sinif grubunda anlasin velilerle bir sozcu secin, mudur ile gorusun ya dersin mufredati neyse oyunsa oyun okumaysa okuma duzgun yapilsin yada pandemi doneminde geri kaldigimiz icin adam akilli matematik turkce verilsin diger siniflar gibi diyin. Veliler olarak takipteyiz cimere sikayet edip sizide yormamak icin sinif temsilcisi olarak geldim diyin. Buyuk ihtimal hoca yeterli degil sizin sinifa o ders dusmus. Bu arada akil oyunlari diye bir ders oldugunu ilk defa duyuyorum merak ettim simdi 😃
Akil ve zeka oyunu. İşte bütün oyunlar dahil satranç dan danaya kadar. Vallahi ne güzel bir eğitim varmış bizim zamanımız da. Sürekli saçma sapan şeyleri eğitim diye ittiriyorlar

Siz seçmeli ders seçmişsiniz, bizde bir yıl önce seneye hangi seçmeli derslerin okutulacağı belli olur. Öğretmenlerin ders saatleri ve norm kadroları hesaplanır. Öğrencilere hangi dersleri seçmeleri gerektiği söylenir ve ona göre planlamalar yapılır.
8.sınıflarda matematik, Türkçe , Fen gibi temel derslerin seçmelilerini belirleriz, bu derslere de aynı öğretmenler girer. Türkçe dersinde konu anlatıp seçmeli derste soru çözeriz, sistemimiz budur ve aileler de gayet memnun bu durumdan. Öyle ben şu dersi istiyorum diyerek ders belirlenemiyor, ona göre norm yok okullarda. Bakanlığın işin merkezinde neler olup bittiğinden bihaber kurduğu sistemler.
Bir ders saati boyunca kitap okunmasını gereksiz görmeniz enteresan. Beşinci sınıf çocuğu için son derece mantıklı oysaki. Diğer dersi bilmiyorum, belki ders belirlendikten sonra öğretmen tayin oldu, belki zaten hiç bilmeyen birisi. Böyle bir ders bizde okutulmadığı için bir yorum yapamayacağım. İdareye gidip görüşürsünüz yapılabilecek bir şeyler varsa yapılır, ama şikayetlik bir durum zaten yok. Milli Eğitime gitseniz ne yapabilirler ki, bu işlerin olurunu onlar veriyor. Yalnız tasiyem hep birlikte hareket edelim falan diyerek milleti gaza getirmeyin, konuşacak olsalardı zaten konuşurlardı, ortada kalırsınız gereksiz yere sivrilirsiniz. Kendiniz gidin görüşün kimseye güvenmeyin.

Dersin adı akıl oyunları değilöi zeka oyunları. Pandemi dolayısıyla okullara gönderilen yazıda sınıflar arası çok fazla öğrenci değişimi olmasın yazıyor bu yüzden sınıf sınıf ders seçimi yapılmıştır. Seçmeli dersler öğretmen norm sayısını etkiler. Yani sizin sınıfınızada matematik ingilizce dersi seçseler ya okuldaki öğretmenlerin ders yükü doludur giremez yada zeka oyunları dersi veren norm fazlasına çıkar. Yani sadece veli öğrenci istedi diye olmuyor. Ayrıca çakışan saatler oluyor, mecburen ders değişikliği yapılıyor

Son söylediğiniz mantıklı geldi ama beni dikkate alır umarım rica edersem. Evet okumayı çocuğum günlük yapıyor muhakkak. Çocuğuna kitap okumayan velinin çocuğu da haftada 1 gün bir ders kitap okumuş oluyor. O. Çocuğa yeterli değil benimkine katkısı yok. Yani yine gereksiz.en azından okudukları kitaplardan çocuklar özet çıkarsınlar . Bu onlar için bir artidir. Ama git gel kitap oku. Kitap okumak bir ders değildir ki. Ayrıca birde okulun merak etmeyin aylık 200 TL ye etud açacağız matematik Türkçe VS için demesi var. Bize işaretli alanları seçebilirsiniz denildi. Keşke demeseydi. Seçmeli ders değil ki bunun adı. Okulun uygun bulduğu ders. Akıl oyunları için bilmiyorum öğretmenlerinin eğitimi var mı?
Öğrencilik hayatım boyunca seçmeli ders aldım. Üniversite de dahil hiçbirini kendim seçmedim. Hepsi seçmeli "zorunlu" dersti. Çalıştığım okullarda da aynı şekilde. Okul dersi belirler, çoğu zaman hangi sınıfta hangi seçmeli ders olacağı da bellidir. Formalite icabı sorulur ve kılıfına uydurulur. Türkiye'deki pek çok şey gibi o da maalesef göstermeliktır. Keşke gerçek anlamda seçmeli ders olsa ve o alanda eğitimini almış öğretmenler ders verse ama bu tamamen masa başında oturduğu yerden eğitimle alakası olmayan insanların kurduğu bir düzen. Emin olun öğretmen için de en sıkıntılı olanı seçmeli dersttir. Açık ucludur, sınırları belli değildir ve verimli geçirilmesi tamamen öğretmenin özel gayretine bağlıdır

Öğrencilik hayatım boyunca seçmeli ders aldım. Üniversite de dahil hiçbirini kendim seçmedim. Hepsi seçmeli "zorunlu" dersti. Çalıştığım okullarda da aynı şekilde. Okul dersi belirler, çoğu zaman hangi sınıfta hangi seçmeli ders olacağı da bellidir. Formalite icabı sorulur ve kılıfına uydurulur. Türkiye'deki pek çok şey gibi o da maalesef göstermeliktır. Keşke gerçek anlamda seçmeli ders olsa ve o alanda eğitimini almış öğretmenler ders verse ama bu tamamen masa başında oturduğu yerden eğitimle alakası olmayan insanların kurduğu bir düzen. Emin olun öğretmen için de en sıkıntılı olanı seçmeli dersttir. Açık ucludur, sınırları belli değildir ve verimli geçirilmesi tamamen öğretmenin özel gayretine bağlıdır
Kesinlikle katılıyorum. 2 saat seçmeli derse girmek 10 saat kendi branşıma girmekten daha çok yoruyor. Ne doğru düzgün planı var ne etkinliği var, ne yapılacak belli değil. Çok sıkıntı veriyor bu durum.

Olaya biraz uzak kaldım bir süredir ama niye zaten o kadar yoğun ders gününden sonra bir de seçmeli dersleri matematik gibi ağır bir ders almalarını tercih ediyorsunuz ki?
Okuma ne güzel işte kitap okusunlar. Anlama konusunda çok eksik çocuklarımız.

X