Yöresel Tarif Şehriye Çorbası - Patlıcan Kebabı - Çikolatalı Tahinli Tart - Ramazan Sofrası

Yöresel Yemekler

atropurpurea

Guru
Pro Üye
9 Temmuz 2012
68
73
Merhabalar, herkese hayırlı ramazanlar diliyorum :KK200:

Şehriye çorbası tarifimle başlamak isterim.

IMG_0978.jpg

Malzemeler:
2 yemek kaşığı sıvı yağ
1 soğan
1 yemek kaşığı un (tepeleme)
2 yemek kaşığı tel şehriye
4-5 su bardağı tavuk suyu veya sıcak su
1 adet tavuk bulyon
Tuz
Karabiber

Yapılışı:

Öncelikle tenceremize sıvı yağımızı alıyoruz. Yemeklik doğradığımız soğanları pembeleşinceye kadar kavuruyoruz. Ardından unumuzu ekleyip kokusu çıkana kadar kavuruyoruz.

IMG_0980.jpg

Üzerine suyumuzu ekleyip çorbamız kaynayana kadar karıştırıyoruz. Benim buzlukta tavuk suyum vardı onu kullandım tavuk suyuyla daha lezzetli oluyor. Çorbamız kaynadıktan sonra tel şehriyeleri ilave ediyoruz. Tuz, karabiber ve tavuk bulyonu da ekliyoruz. Tavuk suyum tuzlu olduğu için ben çok az tuz ekledim.

IMG_1022.jpg
IMG_0982.jpg

Şehriyelerimiz de piştiğine göre çorbamız hazır. Afiyet olsun :KK54:

IMG_0986.jpg

Şimdi sırada patlıcan kebabı var.

Patlıcan Kebabı için Malzemeler:
4-5 adet patlıcan
500 gr orta yağlı kıyma
1 adet orta boy soğan
2 diş sarımsak
Maydanoz
1 çay bardağı galeta unu veya ekmek kırıntısı
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı pul biber
1 yumurta
Kimyon
Tuz

IMG_0955.jpg
IMG_0970.jpg

Sosu için Malzemeler:
2 yemek kaşığı sıvıyağ
1 diş sarımsak
1 adet domates
1 tatlı kaşığı salça
1.5 su bardağı sıcak su
Tuz
Karabiber

Yapılışı:
İlk olarak patlıcanları alacalı soyup 1 parmak kalınlığında halka halka doğradıktan sonra tuzlu su içerisinde yaklaşık yarım saat bekletiyoruz. Hem tuzu biraz içine çeksin hem de bu sürede kararmasın istiyoruz.

IMG_0961.jpg
IMG_0963.jpg

Bu sırada bizde köftemizi yoğuruyoruz. Soğanı, sarımsağı ve maydanozu rondodan geçirip kıymaya ekliyoruz. Yumurta, ekmek kırıntısı ve baharatları da ekleyip köfte harcımızı yoğuruyoruz. Bir süre dinlenmeye bırakıyoruz.

IMG_0959.jpg

Köfte harcı dinlenirken tavaya biraz sıvıyağ alıp patlıcanların biraz diriliğini alıyoruz hafif kızartıyoruz. Kızartmadan çiğ halde köftelerle birlikte pişirmeyi tercih edenler de var. Ancak patlıcan biraz geç piştiği için riske girmemek adına ben önden biraz kızartmayı tercih ediyorum. Bence tadı böyle daha güzel oluyor.

IMG_0965.jpg
IMG_0967.jpg

Köftelerimizi de yaklaşık patlıcan halkalarının büyüklüğünde yuvarladıktan sonra fırın kabımıza patlıcan/köfte/patlıcan/köfte olacak şekilde sırayla diziyoruz. Dilerseniz üzerine sivri biber ve domates de ekleyebilirsiniz ben yalnız biber kullandım.

IMG_0972.jpg

Sosumuz için sos tenceremize sıvıyağı alıyoruz önce ezilmiş veya rendelenmiş sarımsağı kavuruyoruz. Sonra rendelenmiş domatesi, salçayı, tuz ve karabiberi ekleyip biraz karıştırıyoruz. Ardından sıcak suyumuzu ilave edip kaynamasını bekliyoruz. Kaynadıktan sonra patlıcan kebabımızın üzerine döküyoruz.

IMG_0973.jpg

Önceden ısıtılmış 200 derece fırında yaklaşık 30-35dk pişiriyoruz. Fırının türüne göre değişiklik gösterebilir kontrol etmek de fayda var patlıcan ve köfteler pişmişse tamam demektir.

IMG_1023.jpg
IMG_0993.JPG

Patlıcan kebabımız hazır dilerseniz lavaş ile birlikte tüketebilirsiniz. Afiyet olsun :KK25:

IMG_0996.jpg

Çikolatalı Tahinli Tart için Malzemeler:
Tabanı için:

150 gr donmuş tereyağı
1.5 su bardağı un
1 yumurta sarısı
1/2 su bardağı toz şeker

İç harcı için:
6 yemek kaşığı tahin
1/2 su bardağı süt
1/2 çay bardağı şeker
1 yumurta akı

Sosu için:
100 gr çikolata
100 ml krema

IMG_0964.jpg

Yapılışı:
Tabanı için un ve şekeri karıştırıp içine yumurtanın sarısını ve küp küp doğranan tereyağını ekleyip sert ve ele yapışmayan bir hamur elde edene kadar yoğuruyoruz. Merdane yardımıyla tart kalıbımızın büyüklüğünde hamurumuzu açıyoruz ve yağladığımız veya yağlı kağıt serdiğimiz kalıbımıza hamurumuzu yerleştiriyoruz. Çatallayıp buzdolabında yarım saat dinlendiriyoruz.

IMG_0976.jpg

Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 20-25 dk pişiriyoruz. Tart hamurunun üstüne yağlı kağıt sererek üzerine herhangi bir bakliyat koyuyoruz. Bunu şişmemesi için yapıyoruz önemli bir adım.

IMG_0979.jpg

Hamur fırında pişerken biz de iç harcımızı hazırlıyoruz. Bu tatlıda ara vermeden hazırlık yapmak çok önemli. Yumurta akını tıraş köpüğü kıvamına gelene kadar çırpıyoruz. Ayrı bir kapta tahin, süt ve şekeri güzelce çırpıyoruz. daha sonra yavaş yavaşa yumurta akına ekliyoruz ve spatula yardımıyla karıştırıyoruz. Hamurumuz pişince bekletmeden üzerine bu karışımı döküp fırına veriyoruz. 10 dk daha pişiriyoruz.

IMG_0984.jpg

Bu sürede biz çikolata sosumuzu hazırlıyoruz. Kremayı ocakta yanları baloncuklanıncaya kadar ısıtıyoruz. Kaynamaması gerekir. Sadece ısıtıyoruz ve parçalanmış çikolatanın üzerine döküp çikolatayı ısısıyla eritiyoruz. Tahinli iç harcımız piştikten sonra ilk ısısı çıkınca çikolatalı sosumuzu tartımızın üzerine gezdiriyoruz ve yayıyoruz. Üzerini dilediğimiz gibi süslüyoruz. Buzdolabında 1-2 saat dinlendirdikten sonra tüketebilirsiniz.

IMG_0985.jpg
IMG_0989.jpg

Çikolatalı tahinli tartımız hazır. Afiyet olsun :KK24:

IMG_1009.jpg
IMG_1016.jpg

Ve bu da benim ramazan iftar sofram... İlginize teşekkür ederim :KK200:
IMG_20220429_013632.jpg

IMG_0990.jpg

IMG_0991.jpg

IMG_0992.jpg

IMG_0987.jpg

Son düzenleyen: Moderatör: