Şeker ölçüm cihazının yüzünden insülin dozunu artırdık :/

anne-oluyorum

Bebeğini bekliyor..
Kayıtlı Üye
24 Ekim 2017
384
229
Merhaba sevgili K.K üyelerinin güzel hanımları..

Bir yandan mutluyum bir yandan kafamı kurcalayan şeyler var. Başlıktan da anlaşılacağı üzere, 28.haftamda 50 mg lik şeker yüklemesinin ardından 181 sonucunu alınca, doktor kontrolünde 1600 kalorilik diyetle şekeri düşürmeye çalıştık, doktor açlığı 90 nın altına, tokluğu da 140 ın altına düşürmemiz şart dedi. istediğimiz sonucu elde edemeyince 10 dozla insüline başladık. İlk hafta biraz düşürdük gibi oldu ama doktor insülini 14 doza çıkararak şekeri istediğimiz seviyeye düşürmemiz lazım dedi. Başta şeker cihazından şüphe ettim doktora da söyledim, doktor cihazın iyi bir cihaz olduğunu fakat yine de aldığım eczaneye göstermem gerektiğini söyledi. Gösterdim, fakat herhangi bir sorun olmadığını söyledi eczacı ve yine aynı cihazı kullanmaya devam ettim. Günde 1 kez , 1 er öğün atlayarak ölçmeye devam ettim ve ayrıca akşam saat 22:00 da da insülin vuruyordum. Yine açlık 112leri 120 leri görüyordu, tokluk ise 160 lar 170 ler ve üzeriydi. Böyle olunca doktor geçen hafta insülin dozunu 18' e çıkardı. Kabullenemesem de bebeğim için katlanmak zorundaydım. ve artı olarak diyetime harfiyen de uyuyordum. Annem de şeker hastası, onun da şeker ölçüm cihazı var ama kullanmaz pek. Neyse dün akşam anneme iftara gittim. Açlık ve tokluk şekerimi ölçme zamanımdı. Kendi cihazımla açlığı ölçtüm sonuç 113'tü. yemekten sonra tokluğu ölçtüm 164 ü gördüm :S yine canım sıkıldı. Anneme dedim senin de cihazın vardı bi bakim nasıl bişi. Bi de onunla ölçtüm sonuç tokluk şekerim 120 . hangisine inanacağımı şaşırdım ve kafama takıldı. bugün de kontrolüm vardı ve durumu hem kadın doğum doktoruma hem de dahiliye doktoruma izah ettim ve dahiliye doktorum kan vermemi, o kanla 2 cihazda da ölçüm yapmamı ve ayrıca laboratuvarda bakılmasını istedi . yine kendi cihazım tokluk 160larda, annemin cihaz 120 lerde. laboratuvarda ise tokluk 112 idi. Ve sonuç olarak cihazım sorunluymuş ve insülin dozunu doktor tekrar 10 a düşürdü. Bebeğe zarar verdik mi acaba diye sordum, hayır bi zararı olmadığını söyledi ama içim hiç rahat değil. cihazı eczaneye iade ettik , bana yeni cihaz olarak annemin cihazından verdiler. Bu arada benim cihaz markama Okmeter Direct şeker ölçüm cihazı, annemin cihazı da On Call Redi diye bir marka. SAkın okmeter direct almayın derim. Başıma gelen kimsenin başına gelmesin. Şimdi mutlaka bilenler vardır. Ben şimdi bebeğime zarar vermiş miyimdir :/ Şuan 31 haftalık hamileyim.

Bende gebelik şekeri geçirmiş ve insülin kullanmış biriyim .zararı olmaz brbeğine canım merak etme.başka soruların olursa cevaplayabilirim.

Acaba şeker cihazının çubuklarının içinden çıkan şeyi cihaza okutmadan mı ölçüyordunuz? Aklıma direk bu geldi.

Acaba şeker cihazının çubuklarının içinden çıkan şeyi cihaza okutmadan mı ölçüyordunuz? Aklıma direk bu geldi.

Nasıl yanı tam anlayamadım :/ direkt çubuğu takıyordum cihaza, diiitt diye bir ses geliyordu ve ekranda damla izi çıkıyordu. Sonra kanı okutuyordum Hastanede öyle göstermişti hemşire.

İçime su serptiniz inanın. İlk hamileliğinizde mi kullandınız sizde?
Evet canım benim gebeliğimin 17 .haftasında şekerimin olduğu açlık kan testlerinde çıktı o yüzden şeker ölçümü yapılmadı tehlikeli olur diye.açlık yüksek tokluk normal çıkıyordu gebeliğim ilerledikçe toklukta yüksrk çıkmaya başladı.diyet artı akşam 10 ünite sabah 8 ünite insülin vuruyordum.

Lütfen yediklerinize dikkat edin ve yürüyüş yapın bunlar şekerinize yardımcı olur insallah insülini bırakırsınız

Nasıl yanı tam anlayamadım :/ direkt çubuğu takıyordum cihaza, diiitt diye bir ses geliyordu ve ekranda damla izi çıkıyordu. Sonra kanı okutuyordum Hastanede öyle göstermişti hemşire.
AA hayır öyle olmayacak. Kutunun içinden farklı bir çubuk çıkıyor önce onu okutup sonra yapacaksınız/ yoksa yanlış ölçer.

X