Selamlar İzmir'den Konya'ya taşınıcam Konya'da komşuluk ilişkileri nasıldır ,çat kapı gelen misafire ne ikram edilir ? Sunumlara özenli midir ?

Patron site de oturmuyo otomotiv sektöründe çalışıyor.

Kahvenin yanında likör abes karşılanır.
Çat kapı gelen bi misafirde duruma göre bir şey hazırlanır. Mesela çarşı ekmeğini dilimleyip, süzme yoğurt sürüp üzerine pul biber nane atıp ikram edebilirsiniz. Konya'da bu normaldir (eski nesile göre)
Komşularla sebzeli bulgur pilavı yenir bir de.
Sosyal medyada çok fazla yobaz diye bilinir Konya ama esasında öyle değil.
Başka bir şey sormak isterseniz cevaplarım 😊
Çok teşekkür ederim aradığım cevaplardan bu ikinci oldu .

çocukluğumun konyasında akşam oldu mu mahalleler birbirine "akışır"dı.
yani akşam yemekten sonra ev oturmasına topluca çol çocuk gitmek acayip yaygındı düğün var oraya gidiliyor sanırdınız herkes gezmeye giderdi (biz goca konyalı değiliz gerçi ama merkezi de biliyorum, biz obaya gitmek deriz)
kışsa mutlaka arabaşı çekilirdi (arapaşı çorbası yozgatın mı konyanın mı diye büyük kavga vardır) sonra meyve ikram edilir o biter mısır patlatılır o biter kuru yiyecekler (çetene, kavurga, kendirik). daha bir de soba üstünde çiftçi böreği (klan böreği de deniyor) yapılırdı
konya türkiyenin en obez ilidir....yat geber ekmeği diye bir şey var bizde. yatsılık yerdi herkes.

yani biraz farklılık gösterdiği kesin ben babamın memur olması nedeniyle yarı konya yarı karadenizde büyüdüm bunların hiçbiri kardenizde yok -mısır hariç
şimdi de egede yaşıyorum egede de yok....

ama tabii seneler geçti belki artık konyada da yoktur.

gündüz ağırlamak kolay iç hazırlayıp etli ekmek yaptırıyorduk :KK70:

şimdi konyada olmak x şehirde olmak değil de nasıl bir çevrenizin olduğu hayat tarzları daha önemli olsa gerek

yoksa benim "goca gonyalı" olan yengelerim eve şeyhleri lütfedip gelecek diye evin halısından perdesinden mutfak tezgahına kadar değiştiren insanlardı mesela, konya bir yandan da böyle bir yer...(şeyh hazretleri bir bastığı halıya bir daha basamazmış efendim).
Çok güzel anlatmışsınız . Tüm dünyanın değiştiği gibi Konya da eminim değişmiştir ama keşke anlattığınız Konya'yı bulabilsem . Daha önce başka bir şehirde aşırı misafirperverliğim yüzünden bir kısım insan beklentim var zannetti bunu da hissettirdi ,bir kısım insan da kendini bir şey zannetti bu da beni çok kırdı. Herşeyin fazlası zararmış nezaketin bile ,fazla tevazu insanı aptal durumuna da düşünebiliyor bunu anladım . Ülkemiz tam bir kültür mozaiği bu yüzden gittiğim yere uyumlanmayı tercih ediyorum. Güzel yorumunuz için tekrar teşekkür ediyorum.

Cat kapı da gelse önüne en az 3 çeşit koymazsaniz ayiplanirsiniz. dışlanır hor görülür itilir kakılırsiniz. Konyalilar sunuma çok dikkat eder. İyi ki actiniz bu konuyu. Konya'ya yerleşmek isteyenler varsa onlar da nasiplensin. Komşuluk ilişkileri de aynı dogrultudadir. Her konuşmadan önce efendimesoyleyeyim demeniz gerekir. Örneğin : efendimesoyleyeyim nasılsınız bugün ?
Aklima daha gelirse yazarım.
Valla konyalıyım 28 yaşıma kadar konya da yaşadım 4 yıldır İstanbul'da yaşıyorum ama ben ailem yada Konya'da tanıdığım onca insan efendime söyleyeyim diye konuşmayız kimseyi önümüze 3 çeşit koymadı diye hor görmeyiz sunuma falan dikkat etmeyiz hatta ben evlenip İstanbul'a yerleştim o kadar sade bir evim ve gelen misafirlerime sunum yapmadan ikramim oldu ki herkes sen yeni gelinsin azıcık ozensene bile dediler bunu da konya da değil İstanbul'da söylediler diyeceğim o ki her şehirde farklı farklı insan tipleri var kimsenin ne diyeceğini düşünmeyin içinizden geldiği gibi samimi kendiniz olarak yaklastiginiz zman insanlara olay bitmiştir

Sunum bilginiz yoksa sakın ola taşınmayın deri
Ahh keşke olsaydım 😀 tuttuğumuz ev ve konumu biraz beni endişelendirdi açıkçası komşuluk ilişkileri epey iyiymiş ,açıkçası kültür farklılıkları nedeniyle komik duruma düşmek istemediğimden şurda bir fikir alıyım dedim . Çevreye göre tutum ve davranışlar değişiklik gösterdiğinden bir fikir alıyım dedim . Kahvenin yanında likör ikram edende var ,soda ikram eden de şerbet ikram eden de . Biz çok renkli bir toplumuz sonuçta

İşte aradığım tam olarak bu yorum çok teşekkür ederim. Kuru yemişi hiç eksik etmicem . İnanın verdiğiniz bilgi çok kıymetli çünkü ilk misafirlerim eşimin patronu ev sahibimiz olacak, komşuluk ilişkileri de çok iyiymiş biraz kalburüstü bir siteye gidiyorum . Tedirginliğim de bu yüzden. Uyumlu olmayı her zaman severim . Tekrar teşekkürler ❤️🌹
Ben konyalıyım 28 yaşıma kadar konya da yaşadım 4 yıldır İstanbul'da yaşıyorum benden naçizane bir öneri hiç kasma kendini ne konyalilar burada söylendiği gibi sunuma ikram önem verir ne de yobazdir herkes farklı farklıdır . Sen kendin ol içinden nasıl geliyor bütçen neye elveriyorsa misafirine onu ver kimse senin sunumuna, ne ikram ettiğine bakmasın, hoş sohbetine samimiyetine baksın. Şahsen dünyayı önüme serse birisi ama sohbet samimiyetsiz gösterişli geliyorsa sunduğu hiç bişey hoşuma gitmez önemli olan bence bu kendin ol yeter içinden nasıl geliyorsa öyle davran

İşte aradığım tam olarak bu yorum çok teşekkür ederim. Kuru yemişi hiç eksik etmicem . İnanın verdiğiniz bilgi çok kıymetli çünkü ilk misafirlerim eşimin patronu ev sahibimiz olacak, komşuluk ilişkileri de çok iyiymiş biraz kalburüstü bir siteye gidiyorum . Tedirginliğim de bu yüzden. Uyumlu olmayı her zaman severim . Tekrar teşekkürler ❤️🌹
Ben konyalıyım 28 yaşıma kadar konya da yaşadım 4 yıldır İstanbul'da yaşıyorum benden naçizane bir öneri hiç kasma kendini ne konyalilar burada söylendiği gibi sunuma ikram önem verir ne de yobazdir herkes farklı farklıdır . Sen kendin ol içinden nasıl geliyor bütçen neye elveriyorsa misafirine onu ver kimse senin sunumuna, ne ikram ettiğine bakmasın, hoş sohbetine samimiyetine baksın. Şahsen dünyayı önüme serse birisi ama sohbet samimiyetsiz gösterişli geliyorsa sunduğu hiç bişey hoşuma gitmez önemli olan bence bu kendin ol yeter içinden nasıl geliyorsa

Valla konyalıyım 28 yaşıma kadar konya da yaşadım 4 yıldır İstanbul'da yaşıyorum ama ben ailem yada Konya'da tanıdığım onca insan efendime söyleyeyim diye konuşmayız kimseyi önümüze 3 çeşit koymadı diye hor görmeyiz sunuma falan dikkat etmeyiz hatta ben evlenip İstanbul'a yerleştim o kadar sade bir evim ve gelen misafirlerime sunum yapmadan ikramim oldu ki herkes sen yeni gelinsin azıcık ozensene bile dediler bunu da konya da değil İstanbul'da söylediler diyeceğim o ki her şehirde farklı farklı insan tipleri var kimsenin ne diyeceğini düşünmeyin içinizden geldiği gibi samimi kendiniz olarak yaklastiginiz zman insanlara olay bitmiştir
Zaten ciddi bir şekilde yazmadım. Hiç öyle bir şey olması mümkün mü? 😊

X