''Sen de anlat'' Bu Ülkede Kadınsan Tüm Yazılanlardan Benzerini Yaşamışsın Demektir

renklibirnick

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
23 Eylül 2014
3.882
4.026
Beren Saat, Özgecan Aslan'ın öldürülmesinden sonra basından geçen taciz olaylarını anlatan bir yazı yazdı. Sonu "Rağmen çok şanslıymışım diyorum artık, hep teğet geçmişim. Tecavüz, bıçaklanma, kesilip bavula tıkıştırılma, otobüs durağına komada bırakılma, yakılma yaşamadım. " diye bitiyordu.

Beren Saat'in tavrı cesurca. Bunları dile getirmenin zorluğunu bu ülkenin genç, güzel ve göz önünde olan kadınlarından biri olarak o da eminim çok iyi biliyor ki bu yazdıkları bile onu yeni tacizlerin kurbanı haline getirebilir.

Belki ona destek olmak için, belki artık yeter çıksın ortaya dendiği için Twiter'da "sendeanlat" hastağı açıldı.Kadınlar bir bir içlerini dökmeye başladılar. Her ne kadar 140 karaktere sığdırmak mümkün olmasa da. Onları da çok cesur buluyorum. Ve tweetlerin bazılarını burda paylaşmak istiyorum;

Tacize uğradıktan sonra, tecavüze uğramadım diye şükrettiğimi hatırlıyorum kaç kez. Bu nasıl şey tahmin edebilir mi bir erkek
Taciz şikayeti için gittiğimiz karakoldaki polisin arkadaşıma 7/24 vatsap'tan samimi mesajlar atması
Elimi tutmaya çalışan bir herifin üstüne yürüdüm. Neyse ki arkadaşım erkek arkadaşlarımızı aramıştı ve biz küçük bir şehirdeydik.
Otobüste biraz daha az yer kaplamak için nefesini tutuyorsun, yeterince içine çekersen belki kimseye değmezsin
Yapımcının "sen bakire misin?" sorusunu yanıtlamayınca ertesi gün işime son verildiğini öğrenmem
Küçücük çocukken araba camindan seslenen amcaya bakıp eliyle işaret ettiğinde mastürbasyonuna tanık olmak, günlerce uyuyamamak
İstanbul-Yaş 13, mini şortla patene biniyorum. Daha gelişimini bile tamamlamamış bacaklarıma bakan gözler. . .İzmir iyiydi diyorum.
Otobüs şoförünün çarşaflı kadın ücretini uzatırken bunun eli böyleyse ohoo demesi
Otobüste "değdiren adam"dan kaçmak için sizinle yer değiştirmeyi rica eden kadının yüzüne utançtan bakamamak
Bacaklarımın açıklığına laf eden dedeyi mahkemeye verdim diye "vicdansız, yaşlı o" diyenler oldu. Tacizin yaşı olur mu?
Laf atanlara dönüp utanmıyor musun terbiyesiz dediğin de bile "oo cevap verdi bunda iş var" cümlelerine maruz kalmak
Babanız yaşında ki adamların poponuza doğru bakıp iç çekerek HEY MAŞALLAH BE laflarına bile sessiz kalmak
Cmk görevi için gittiğim karakoldaki polisin telefonumu sorgu için ararız diye alıp attığı "iltifat" mesajlarını?
Üniversite önünde konuşlanan polisin önünden her geçtiğimde "of göte bak" deyişini. Kavga edince de tehdit edilmemi?
50 yasındaki müvekkilin akşam yemeği için çevirdiği dolapları? İmza almaya gittiğim hakimin anlamamazlıktan geldiğim imalarını?
Hangisini? Yolda çükünü gösteren adamları? Karşımda 31 çeken hayvanı? Otobüste uyurken bacağımdaki eliyle uyandığım davarı?
Kaç defa peşime bir erkek takıldığı için birilerini aramak adına cep telefonumu hazır konuma getirdiğimi hatırlamıyorum
Hava karanlıkken otobüs durağında tek başına beklerken gelen kadınla göz göze gelip gülümsemek, birbirinden güç alıp rahatlamak
Uğradığım kötü bi tacizi anlatıp dert yanarken sevgilimin 'benden soğuduğu' için bana "bana bunları anlatmasana" demesi.
Gideceğin yerlere göre, geçeceğin mahallelere, nereden gidecek ve döneceksin planlarken sabah ona göre giyinmek zorundasın
Kaldırımda yürürken arkamdan beni dikizleyen araca, polis aracı çarpınca polisin beni suçlu bulup bağırması. Bu gerçektir.
8 yasındayken 63 yasındaki bir aile dostunun(!), 12 yasındayken ders aldığım lise öğrencisinin tacizlerine uğradım.
Eve kargo vs gelince yalnızsa korkudan tamam baba açtım kapıyı diye bağırıp evde erkek varmış taklidi yapmayan kadın da yoktur
Belediye otobüsünde yanına oturduğun kadını bacaklarını açıp kenara kıstırmak, bacağını bacağına değdirmeye çalışmak tacizdir
Otobüste tacize uğrayıp yeri göğü inlettiğim için suçlu gözlerle otobüsten indirilmem, polisin TAKSİYE BİNSEYDİN U_U demesi.
Beni ilk open kişi tanımadığım bir ptt memuruydu, apartman boşluğunda sıkıştırdı, babamın sesini duyunca kaçtı. Yaşım 11
Bakış da tacizdir. Gözünü dikip seni sindirene kadar orana burana bakar, bağırırsın ne yaptım ki der masuma yatar.
Çantamda 2 çakı 1 biber gazi var. 10 dakikalık mesafeye bile tomb raider gibi gidiyorum
9 yasındayken annemin arkadaşının dayakçı kocası yattığım odaya gelip olmayan memelerime dokunarak mastürbasyon yapmıştı.
Belden aşağı laf atanları sıkâyet ettiğimiz polisin, "Adamlar haklı, sizin gibi güzel kızlara laf atılır" demesi
Ortaokuldaydım. Teyzemin çalıştığı devlet dairesinde bir adam kıçımı çimdirdi. Dönüp baktığımda bir şey olmaz ben amçayım dedi
Belimde problem olduğunu anlayan taksicinin, çok güzel masaj yaparım demesi.
Okul takımının antrenörü sürekli popomuza vurmaya çalışıyordu. Habire regl oldun mu, bana her şeyi anlatabilirsin diyordu
İstiklal Caddesi'nde kalabalık içinde yürürken 50 yaşlarında bi adam göğsümü avuçladı. Hiçbir şey yapamadım, 13 yasındaydım
Beni taciz eden arkadaşlarını savunan erkek arkadaşlarım oldu. Çünkü davetkar bendim, o da çok sarhoştu.
Ne zaman dekolteli bir üst veya etek giysem teşhirci gözüyle bakıldım hava kararınca yüreğim ağzımda yürüdüm
Okula giderken yanaşıp cinsel organını göstererek arabaya binmemi istedi, koşunca arabayla takip etti. Bi daha o yoldan geçmedim
'Gel sana emirganda çay ısmarlıyım' diyen taksi şoförü ısrar edince 'benim 2 abim polis' dedim.17 yasındaydım. Şanslıymışım
Yine otobüste düpedüz elledi, etek giydiğim için otobüstekiler tarafından "çıkçık"landım, "kızım edepli giyin" dendi.
Basın toplantısında gizlice bacaklarımı çeken fotoğrafçıdan onu silmesini istediğimde, oturup kalkmayı öğren cevabını almıştım
Dolmuştan inip kapıma kadar takip etti. Apartmanın kapısında bıçak çekti. Çığlık attım. Komşularım olmasaydı ne olurdu bilmiyorum
Güler yüzlü biri olduğun halde dışarı çıkınca kasların çatık gezmek mecburiyetinde hissetmektir kadın olmak!
Bir ay önce vapurda herkesin gözü önünde sürekli sözlü tacize uğradım kimse ağzını açıp bişey dememişti
Giydiğim etekle meydanda beklerken iki adam bacaklarıma bakıp gittikleri yönü değiştirip bana doğru gelmeye başlamışlardı
Eve dönerken arkamdan laf atan sapık bana saldırmasın diye babamla telefonda konusuyomuş gibi yapmak.
14 yasında dolmuşta dedem yaşındaki adam bacaklarımı elledi diye korkup inmiştim hemen, ses çıkaramadım. Kimseye anlatamadım
Yanında yavaşlayan arabadaki 'gel evine atayım' diyen hayvana cevap dahi vermekten korkup kendini en yakın markete atmak
12 yasında Eniştem tarafından tacize uğradım
Bi adam yol sormak için arabasıyla yanımda durdu. İnsanlık namına yardımcı olayım derken beni arabaya çekmeye çalıştı. Zor kaçtım
Tacizci adama "ne yapıyorsun" diye bağırdığında"sen benim kızım yaşındasın" diye üste çıkmasını ve insanların ona hak vermesini
Dolmuşta yanımda oturan 70 yasındaki adamın bacağını bacağıma sürtüp sürtüp sonra inmesi.Bazen ses çıkaramıyosun kim inancak ki
Toplu taşıma araçlarındaki tacize bağırarak cevap vermek yerine, gözyaşları ile cevap vermek. .sonra da 2 ay okula gitmemek!
Aslında daha fazlası var. Şu an bunları yazarken bile sendeanlat hastağı farklı tacizleri anlatıyor. Ama bu kadarı bile sırf kadın olduğumuz için yaşadığımız korkuyu, sürekli baskı ve tehdit altında hissediyor oluşumuzu ve daha kötüsü sanki suçlu olan bizlermişiz gibi hissettirildiğimizi açıkça ortaya koyuyor.

Kadınlar, yaşadıkları tacizleri uzun uzun anlatmaya kalksa ortaya çıkan tablonun korkunç olacağından hiç şüphem yok. Bu ülke dün değil, her zaman kadına karşı zorba oldu. Anlayışsız, baskın, küçümseyici oldu.Kadın kuyruk sallamazsa bir şey olmaz, ateş olmayan yerden duman çıkmaz, erkeğin elinin kiri gibi klişelerle nerdeyse taciz hep erkeğin hakkı sayıldı. Ya da tacize uğrayan kadın küçümsendi. Yok sayıldı.

Erkeklerin yaşı yoktu, yüzü yoktu ve her yerde idiler.

Hala öyleler.

Şu anda tweet atan kadınları taciz ediyorlar.

Mesela onlardan bir tanesi diyor ki; "Bir hastag açmışlar, o..spuluklarını anlatıyorlar. "

Daha fazla söze gerek var mı?

:KK42: kadın olarak şu hayatta kalabilmek kendini koruyabilmek o kadar zor ki..... küçükken çok masumken benimde uğradığım tacizler ağladığım geceler ....................

Ben de lisedeyken adamın biri beni otobüste sıkıştırmıştı ben kaçtıkça o kalabalığa aldanmadan üstüme gelmişti
en sonunda üniversiteli bir genç adamla kavgaya tutuştu fark edip öyle utandım ki otobüsten indim.
Sonra aynı çevrede oturuyorduk ki yine karşılaştık o üniversiteli abi ile,
ve bana asla susma, utanma bu senin utancın değil demişti .
O gün bana çok büyük bir derstir .
Tabi bu ne ilk ne son tacizimdir yaşadığım.
Özellikle okul çağlarında toplu taşıma kullananların kaderidir bu neredeyse .

:KK43: henüz 7 yaşımdaydım,halamların binasında inşaat vardı işçi su istedi halam kapalı oldugundan müsait değildi kapıyı ben açmıştım ve halam mutfaktayken beni taciz etti ilk ozaman başlamıştı.. ve sonda olmadı........

15-16 yaşlarında akşam 6-7 gibi karanlık bir sokakta ş. . . z bir kişinin kalçamı ellediğinde yaşadığım korkuyu hiç bir zaman unutamam arkamı dönmemle kaçmştı :KK43:

yas ilerledikce sanırım daha sertlesiyor insan ve tavırlarını kimseye umursamadan ortaya koyabiliyor o nedenle bosverin cazgır desinler ne olursa olsun tavrımızı koymamız lazım suclayacak pislikler cıkacagı gibi yanımızda olacaklarda mutlaka cıkacaktır boylelikle kadınlar birbirlerinden cesaret alıp susmamak gerektigini anlar ve kadınların suskunlarından faydalanan rezillerde korkmaya baslıycaklardır..

var mı yaşamayan bir kadın olarak? bunu yapanların annesi-bacısı yokmu? bu nasıl vicdan anlamıyorum ve şuan bunları ağlayarak yazıyorum kelimeleri toparlayamıyorum.................

yas ilerledikce sanırım daha sertlesiyor insan ve tavırlarını kimseye umursamadan ortaya koyabiliyor o nedenle bosverin cazgır desinler ne olursa olsun tavrımızı koymamız lazım suclayacak pislikler cıkacagı gibi yanımızda olacaklarda mutlaka cıkacaktır boylelikle kadınlar birbirlerinden cesaret alıp susmamak gerektigini anlar ve kadınların suskunlarından faydalanan rezillerde korkmaya baslıycaklardır..

O yaşlarda nedense korkuyorsun susuyordun,
ama şimdi olsa parçalarım ..
Kız kardeşim var lise çağlarında böyle haberleri okudukça çok korkuyorum .
Ben bu haberleri okuyunca şanslıymışım diyorum ama o benim hiçbir yaşadığımın yarısını bile yaşamasın,
hiçbir kızımız yaşamasın ..

Beni en çok korkutan kardeşimin bahsettiği, her akşam dershane dönüşü otobüste karşılaştığı adamdır.
Adam kardeşime ve arkadaşına sürekli bakıyormuş. Ben de ona gerekirse güven veren bir büyüğe söylemesini ve kendini korumak için utanmaması gerektiğini söyledim.
Bir gün o otobüse ben de kardeşimle bindim ve aynı adamın orada olduğunu söyledi.
Yine bakıyor, sapık sapık sırıtıyordu.
Öyle bir nevrim döndü ki az daha bağıracaktım.
Neyse ki sadece "birine mi benzettiniz, bir problem mi var?" dedim. Salak salak konuştu başka tarafa döndü.
Allah'a binlerce şükür olsun ki kardeşime ve arkadaşına bir zarar veremedi beyinsiz.

fiziksel olarak taciz bir defa konserde yasamıstım ondn sonra zaten kalabalıklarda bulunmamaya gayret ettim eger cok kalabalıksa cantamı kalcamı kapatacak sekilde arkama alıyorum..gecenlerde hastaneye giderken yolda arkamdan birinin geldigini farkettim 4-5 adım arkamda oldugu icinde rahatsızlık verdi arkama dondum baktım elinde telefon vardı cekebilcegini dusundum karsıya gectim sonra baktım oda gecti ben durdum onun one gecmesini bekledim sonrasında durdu biyerde telefonla konusmaya basladı sonra ben ilerledikce yine dibimden geldi ben soylenmeye basladım ve hızlandım en sonunda bi yere oturdum oda hemen yandaki duraga gecti bende telefonda babamla konusur gibi yaptım geliyorum baba birazdan ordayım dedim ondan sonra takip etmedi.. bu korkuları keske erkeklerde hissetse ozaman anlarlar kadınların neler yasadıgını

O yaşlarda nedense korkuyorsun susuyordun,
ama şimdi olsa parçalarım ..
Kız kardeşim var lise çağlarında böyle haberleri okudukça çok korkuyorum .
Ben bu haberleri okuyunca şanslıymışım diyorum ama o benim hiçbir yaşadığımın yarısını bile yaşamasın,
hiçbir kızımız yaşamasın ..
ya oyle bir dunyaki bebeginizi eger bir adam gelip sevse aklınıza sapıkda olabilir dusuncesi gelir dokunmasını istemezsiniz..15 -16 yasındaki kızları goruyorum kocaman herifler pis ps bakıyorlar o an geberseler zevkle izlerim o kdr tiksiniyorum

Bi kere ünide evime giderken her gün önünden geçtiğim erkek berberinden biri çıkıp evime kadar takip etti.
Evimin önüne geldiğimde evde nişanlım bekliyor, gel gel dedim. Taşı aldım elime kovaladım, attım. O da kusura bakma yaaa ne kızıyosun dedi pişkin pişkin. O zamanlar eşimle sevgiliydik sık sık gelirdi zaten. Hep eşimle geçtim o berberin önünden. Bi daha öyle bişey olmadı ama onun o cesareti beni deli etmişti.
Ne yazık ki, bir yüzük takıp nişanlım var benim demesek ya da evde birisi yokken kapının önüne erkek ayakkabısı koymasak kendimizi güvende hissedemiyoruz. Yazık...

fiziksel olarak taciz bir defa konserde yasamıstım ondn sonra zaten kalabalıklarda bulunmamaya gayret ettim eger cok kalabalıksa cantamı kalcamı kapatacak sekilde arkama alıyorum..gecenlerde hastaneye giderken yolda arkamdan birinin geldigini farkettim 4-5 adım arkamda oldugu icinde rahatsızlık verdi arkama dondum baktım elinde telefon vardı cekebilcegini dusundum karsıya gectim sonra baktım oda gecti ben durdum onun one gecmesini bekledim sonrasında durdu biyerde telefonla konusmaya basladı sonra ben ilerledikce yine dibimden geldi ben soylenmeye basladım ve hızlandım en sonunda bi yere oturdum oda hemen yandaki duraga gecti bende telefonda babamla konusur gibi yaptım geliyorum baba birazdan ordayım dedim ondan sonra takip etmedi.. bu korkuları keske erkeklerde hissetse ozaman anlarlar kadınların neler yasadıgını
Bak işte taktiklerle yaşıyoruz şu memlekette....

Bi kere de otobüste aptal ergenin biri arkamdaymış, hiç farkında değildim. Sabahın çok erken bi saatiydi. Arkadan bi sertlik geliyor ama anlamadım. Anlayamadım çok kızdım kendime. En son çocuk inince eşofmanının üstünden gördüm o pislik, hiç bi b.ka yaramayan, aslında sadece hayvanlığını gösteren şeyi! O kadar geç farkettiğim için hep kızmışımdır kendime. Olayı idrak ettiğimde 2 gün şokunu yaşadım. Otobüslerde erkeklere tacizci muamelesi yapmamın sebebi budur. Kadınları rahatsız etmeye hakkınız yok. Eğer bundan sonra başıma ya da başına gelen birini görürsem o mahluku yerin dibine sokacağım.
Susmayın arkadaşlar, bi halt yapamazlar. Siz tacize uğrarken, sesini çıkarmayan otobüs ahalisi de zaten insan değildir.

Geçen gün arkadaşıma gidecektim eşim önceki günden sormaya başladı kaçta çıkarsın kaçta evde olursun aman geç kalma yollar tekin değil.... Ne diyebilirim ki haklı...

Otobüs,dolmuş tacizi yasamayan kadın varmıdır acaba? Helede lisede.
Benimde vardı hemde okula giderken ayrı, dersaneden eve donerken ayrı. Birisiyle her sabah aynı duraktan biniyorduk nereye gecsem oraya gelip bana yapısıyordu 40 yaşlarında adam. Diğeri daha yaşlı bir adam oda dersaneden eve donerken bindiğim duraga gelirdi. Allahtan otobuse binmezdi.

Kızılayın göbeğinde özellikle haftasonları kızkıza yuruyemezsiniz. Çünkü çarsı iznine cıkan onlarca askerin tacizine ugrarsınız. Öyle iğrenc seyler söylerlerki. Yanımdan gecerken a.ını y.larım demeler, birbirlerini iterek üzerimize düşmeler vs vs.
Birinde yine böyle laf attılar bende bagırdım sonra laf atan dibime girdi basladı ben bu kızın gözlerine asık oldum bırakmam demeye. Takip etmeye basladılar. Sonra bir kozmetikçiye girdim arka kapıdan kaçtım.

Daha neler neler yasıyoruz.
Bize bunları ne hakla yaşatırlar ya. Kavgadanda anlamıyorlarki. Otobusteki sapığa neler neler söyledim ama umursamazki.

Bi kere de otobüste aptal ergenin biri arkamdaymış, hiç farkında değildim. Sabahın çok erken bi saatiydi. Arkadan bi sertlik geliyor ama anlamadım. Anlayamadım çok kızdım kendime. En son çocuk inince eşofmanının üstünden gördüm o pislik, hiç bi b.ka yaramayan, aslında sadece hayvanlığını gösteren şeyi! O kadar geç farkettiğim için hep kızmışımdır kendime. Olayı idrak ettiğimde 2 gün şokunu yaşadım. Otobüslerde erkeklere tacizci muamelesi yapmamın sebebi budur. Kadınları rahatsız etmeye hakkınız yok. Eğer bundan sonra başıma ya da başına gelen birini görürsem o mahluku yerin dibine sokacağım.
Susmayın arkadaşlar, bi halt yapamazlar. Siz tacize uğrarken, sesini çıkarmayan otobüs ahalisi de zaten insan değildir.

İşin kötüsüde ne biliyormusun? Bu ahlaksız yaratıklar eger taciz ettikleri kadın ses cıkarmıyorsa onunda hosuna gidiyor diye dusunuyorlar allahın belası pislikler!!

X