Sığınmacı Kamplarında Salgın

Caddy

Guru
Pro Üye
28 Mart 2012
8.170
2.001
Suriyeli sığınmacıların kaldığı Avrupa’daki bazı kamplarda ‘et yiyen virüs’ olarak bilinen bir salgının başladığı belirtildi.

et_yiyen_virus_salgini.jpg

IŞİD kontrolündeki Rakka ve Deyr ez Zor gibi kentlerde sokaklardan kaldırılmayan cesetlerden türediği düşünülen virüs, kum sineği adlı bir tür sivrisinek aracağılığıyla salgına dönüştü.

Britanya basınının gündeme getirdiği habere göre virüsü taşıyan sineklerin ısırdığı sığınmacıların önce Türkiye’ye geldi, buradan da Avrupa’ya geçti. Kamplarda da virüs her geçen gün yayılıyor.

‘Avrupa’nın Ebolası olabilir, tedavisi yok’
Giderek ciddi bir tehlike haline gelen hastalığın, Avrupa’nın ‘Ebolası’ olmasından ve önlenemez bir salgına dönüşmesinden korkulduğu belirtiliyor.
Uzmanlar virüsün, insan eti yemeğe başladığı ana dek fark edilmediğini, ‘şu an için bir tedavi yönteminin de bulunmadığını’ aktardı.

Avrupa’daki bazı kaynaklar virüsün Gaziantep’teki Nizip sığınmacı kampında da görüldüğünü öne sürdü. Buna göre kampta, halihazırda et yiyen virüsten mustarip yüzlerce Suriyeli bulunuyor.

Virüsün, sivrisinekten daha küçük bir tür olan kum sineği tarafından insana bulaştırılmasının artından hastalığın iki ila altı ay arasında baş göstermeye başladığı kaydedildi. Bu da Türkiye’ye son altı ay içerisinde Suriye’den giriş yapmış binlerce sığınmacıda virüs olabileceği anlamına geliyor.

Avrupalı uzmanlara göre hastalığın önüne geçilebilmesi için erken teşhis çok önemli. Bunun için de doktorları virüsle ilgili eğitmek ve sığınmacı kamplarından koşulların geliştirilmesi gerekiyor.

nycturk.com

Kurban oldugum Allahim sen kimseyi sahipsiz birakma, vatansiz, yuvasiz birakma.
Su gariplerin ne suçu vardi, şu hale bak içim kan agliyor.
Insallah sifa bulurlar insallah. Cok uzuldum. Cekmedikleri kalmadi ya Allah belani versin Esed. Kolay ölme insallah.

Esed ne zamandir iktidarda Suriye ne zamandir bu halde?
Esed suclu mu degil mi bilmiyorum. Ama baska bir ülkenin halki ayaklandiginda kiskirtmamak gerekli bence. Isid ne zaman bu kadar büyüdü. Bu isid kime hizmet ediyor. Esed (esad) isid'e düsman mi? Bi esed zamaninda sinir kapisi acilmisti. Bizim o zamanki basbakanla tatiöe gidiyorlardi.

hele dunku haberlerde gordunuzmu ben gormedim annem soyledi.suriyeli kucuk bi Ahmed adindaki cocuk savasinda kanlar icinde kalmis Turkiyeye getirmisler tedavi icin.hastanede kiyafetini kesiyorlar.cocuk o aci icinde nolur kiyafetimi kesmeyin bunu bana daha babam dun aldi demis ne aci..

Esed ne zamandir iktidarda Suriye ne zamandir bu halde?
Esed suclu mu degil mi bilmiyorum. Ama baska bir ülkenin halki ayaklandiginda kiskirtmamak gerekli bence. Isid ne zaman bu kadar büyüdü. Bu isid kime hizmet ediyor. Esed (esad) isid'e düsman mi? Bi esed zamaninda sinir kapisi acilmisti. Bizim o zamanki basbakanla tatiöe gidiyorlardi.

Esed ya da Ahmet kim sebep olduysa Allah belalarini versin. Ne diyim ki..

Bakalım daha neler duyacağız.
Üzülüyorum bu insanlar adına gerçekten, yaşadıkları çok ağır.
Hiç bir insanın hak etmediği şeyler, fakat gel gelelim diğer yandan da bizim geleceğimizin suçu ne demekten kendimi alamıyorum...

Allah bize ve geleceğimize, evlatlarımıza yardım etsin.
Son zamanlarda adını bile unuttuğumuz ve hatta bunun gibi bilmediğimiz bir sürü hastalık türedi... :olamaz:

hele dunku haberlerde gordunuzmu ben gormedim annem soyledi.suriyeli kucuk bi Ahmed adindaki cocuk savasinda kanlar icinde kalmis Turkiyeye getirmisler tedavi icin.hastanede kiyafetini kesiyorlar.cocuk o aci icinde nolur kiyafetimi kesmeyin bunu bana daha babam dun aldi demis ne aci..

Benim izledim resmen içimkan aglladi:KK43:

Off off, sanki hayat kolaymış gibi daha da zorlaşıyor. Bu ne ya, filmlerde gördüğümüz fantastik virüsler türemeye başladı. Korku filmi gibi resmen :KK43:
Et yiyen virüs ne demek ya?

Allah yardımcıları olsun demişsiniz, yardımcımız olsun değil. Olaylar başka bir coğrafyada gerçekleşiyormuş gibi. Bu insanların milyonlarcası bu ülkede ve virüs türk arap, laz, kürt, çerkez, avrupalı diye ayırt etmez. Eğer böyle bir salgın varsa bundan en çok etkilenecek olan türkiyedir. Uzaktan izlemiyoruz olanları, birebir tehditle yüzyüzeyiz. Eğer gerçekse s.tığımızn resmidir.

Et yiyen bakterilerden virüslerden önce çocuk felcinden, su çiçeğinden korkun.

Bunlar daha birşey değil, Türkiye'de kontrol altına alınan, aşıyla önlenen birçok hastalık yeniden hortladı, en az 5 milyon insan, hangi hastalıkları taşıdıkları bilinmiyor, herşey iyi niyetle olmuyor hayatta, bugün onlarda yarın sizin en kıymetlileriniz gözünüzden sakındıklarınızda.
Bunlar bize ders oluyor mu acaba diye soruyorum ama hiç umutlu değilim, Beraber yaşamayı beceremeyen, nefretle beslenen insanların sonu bu . Beraber aynı şehirlerde yaşayamadılar, evlerinden ülkelerinden , sağlıklarından hayatlarından oldular. Umarım doğru dersleri alıyoruzdur.

Ne diyimki.
Simdi " surgun edin hepsini sinir disi edin, basimizi belaya sokmasinlar" diycem.
Ama vicdanim el vermiyor. Onlar bi esyami? Onlar kotu mahlukatmida cope atar gibi atiyoruz. Onlarda insan.
Su olanlar yetmemis gibi bide bu hastalik.
Allahim bizi korusun, her muslumani korusun

X