Şimdi de kız erkek torun ayrımı ..

Bizimki genelde yediği bir halt ortaya çıkınca böyle yapardı. Mesela annemi aldatmış, annem yakalamış, hooooop hemen bir kriz, hemen bir nöbet. Biz ay ambulansı arayalım deyince 5 dk içinde düzelirdi. Birinde kardeşim ağzında macun köpürttüğünü görmüş. Ahahhahaha sinirim bozuldu yine.
Kuduz da oluyodu herhal ahahahah.

Bizim ailede annem yapar bu ayrımı Allah’a inanmasa, oğullarına tapar (haşa) durumdadır. Ona göre davranıyoruz kızlar olarak, çok düşkün değiliz anneme. Babam asla evlat ayırmaz. Şu an sadece benim kızlarım var torun olarak, çok seviyorlar ama erkek kardeşlerimin çocukları olunca annem ayrıma devam eder mi, babam değişir mi bilmiyorum.

Evlenince neden ailemizden dışlanıyoruz çok saçma değil mi? Olay nasıl soyad meselesi olabilir ben hala aynı kanı taşıyorum e benim evladım da o kandan? Bu ataerkil düzenden gına geldi artık.
Benim babam değil de annem erkekcidir. Canım babam bir kez bile neden erkek çocuğum yok dememiştir (4 kız kardeşiz) ama annem ah bir erkek çocuğum olsaydı der. Korkarım ki benim kız çocuğum olduğunda olsun o da evlat gibilerinden bir laf edebilir çünkü ona göre erkek doğurmak çok kutsal bir olay.

Anlıyorum , babamın sorunu şu ; aşırı cimriydi . Asla hayatını yaşamadı hep biriktir biriktir . Şimdi de ben zaten ne yaşadım deyip , öfkeli olduğu insanları suçluyor . Ben doğduğumda anneme mesela ne havlayıp duruyorsun doğura doğura kız doğurdun demiş bana da kız doğdum diye öfkeli . Şimdi de ben yaşarken öldğm diyor . E biriktirme derdine bu kadar düşmeseydin benim suçum ne
Babam ben doğduğumda böyle demiş olsaydı, e geber derdim..

Bizim ailede annem yapar bu ayrımı Allah’a inanmasa, oğullarına tapar (haşa) durumdadır. Ona göre davranıyoruz kızlar olarak, çok düşkün değiliz anneme. Babam asla evlat ayırmaz. Şu an sadece benim kızlarım var torun olarak, çok seviyorlar ama erkek kardeşlerimin çocukları olunca annem ayrıma devam eder mi, babam değişir mi bilmiyorum.
Annelerimiz de erkek-kız ayrımıyla büyüdüklerinden midir bilmiyorum nedense anneler erkek çocuklarını daha bir el üstünde tutuyor. Bizde de kardeşime (kardeşim niyetine) araba ev alınmış kardeşim çeşitli biçimlerde batmış parasız kalmış onlar satılmıştır, evlenirken normalde kız tarafının yapacağı şeyler dahil(kına ve tüm eşyalar) herşeyi bizimkiler yapmıştır, boşandıktan sonra yine benzer hikayeler döngüye girmiştir; ben şehir değiştirdim doğum yaptım ev değiştirdim yardıma geleyim diyen olmadı. Kına gecem için paraları yoktu. Eşya alırken herşeyimi kendim aldım halılarımı alamadım aman yaz günü sonra alırsınız dendi. Ama kardeşimin eşi sıfır evin çelik kapısını beğenmedi parkeleri beğenmedi diye komple değiştirdiler:) İhtiyacım olunca gelsene derdim kardeşini yalnız bırakmayayım derdi. Şimdi hiiiç sormuyorum gelecek misiniz diye. Oğlumu çok sever telefonda görüntülü konuşmak için kendini paralar, kardeşimin çocuğu olsun pek yüzüne bakacağını sanmam. Belki kızı olursa benimki oğlan diye sever:)

Haha benim kardeşim de yapıyor onu , kuzenleri çocuklarını falan sayıyor , bır tek onun iki oğlu soyumuzu devam ettirecekmiş. Gülüp geçiyorum

Canım sıkıldı . Hayatım boyunca annem babam erkek kardeşimi kayırdı durdu. Artk kabullendim yaş 30 u geçti çünkü bu insanların zihniyetinin adla değişmeyeceğine ikna oldum ve canım acımıyordu.. neyse geçen hafta kardeşim de erkek yeğenimle , dedemlere geldi, bende , kızımla. Soyadımız ışık diyelim , orada dedem babam amcam erkek kardeşim ve oğlu hep birlikte foto cekılmek istediler sonra kardeşim tutup dedi ki, bu ailedeki en kucuk ışık benim oğlum. Yani biz eşimin ailesinden oluyoruz sanırım buna çıkıyor. Yanlış anlaşılmasın yeğenimi çok seviyorum onun için canımı veririm ama neden hep bu ayrım ??? Kızım bile anladı odadan çıktı gitti. Yanş el kadar çocukları bile cinsiyetine göre mi seçeceğiz seveceğiz? O an bişey söylemek istemedim çünkü dedem kalp krizi geçirmişti yakında , bi sıkıntı olsa direk bana yıkarlar, zaten kız olmak gibi bi defom var. Daha sonra da kardeşimle konuşma fırsatım olmadı , telefonda da ne kadar konuşulur bilmiyorum babamla bu konuyu konuşmaya kalksam , beni öldürün de kurtulun zaten hastayım ben ölmüşüm , hep aynı . Sorun çözme gibi bir yaklaşımı bana karşı yok . Benim annem babam zaten aman bizden uzak dur. Biz canımız sıkılırsa gidip gelecek yerimiz olsun modundalar.
Aslında kardeşim haksız da değil , bu tavırları ile kaybettiler beni , diyeceksiniz sen zaten kızsın umurlarında değil. Olmasın . İçimi dökmek istedim sadece. İşin üzücü tarafı , erkek sevdasına . binlerce küstürülmüş kaybedilmiş kız çocuğu var bu ülkede ..
konuşsam ne değişecek ? İçimi dökmek istedim sadece ..
bakıma ihtiyaç duyduklarında ilk gelecekleri ve gelmeseler de ilk koşan sen olacaksın. anladığım kadarıyla erkek kardeş de çok şımartılmış (saçmasapan en küçük ışık benim oğlum zırvasından anladım) yaşlanıp elden ayaktan düştüklerinde bakmayı geçtim çok iletişim kuracağını da düşünmüyorym. o zaman pişman olacaklar hep öyle olur. üzülmeyin, Allah nasip ederse oğlum olacak kız olsaydı da bu kadar sevinirdim, belki ben de ayrım yapmış oluyotum ama kız çocuk ödüldür, dini yönüne girmeyeyim banlanırım 😊 ay ne bileyim çok sinirlendim ya insan nasıl evlat ayırır hem de bunca sene. Allah hidayet versin ne diyeyim

Haha benim kardeşim de yapıyor onu , kuzenleri çocuklarını falan sayıyor , bır tek onun iki oğlu soyumuzu devam ettirecekmiş. Gülüp geçiyorum
böyle gerizekalıların çocukları sonra genelde hayırsız olur. örneklerini çok gördüm. pipisi var diye kendilerini kızdan üstün gören aptallar. biz olmasak doğamayacaklar, haberleri yok 😂

Hayır bir de alt tarafı sıradan bir soyadı. Eczacıbaşı,Sabancı olsa hak verirdim 😊

Canım sıkıldı . Hayatım boyunca annem babam erkek kardeşimi kayırdı durdu. Artk kabullendim yaş 30 u geçti çünkü bu insanların zihniyetinin adla değişmeyeceğine ikna oldum ve canım acımıyordu.. neyse geçen hafta kardeşim de erkek yeğenimle , dedemlere geldi, bende , kızımla. Soyadımız ışık diyelim , orada dedem babam amcam erkek kardeşim ve oğlu hep birlikte foto cekılmek istediler sonra kardeşim tutup dedi ki, bu ailedeki en kucuk ışık benim oğlum. Yani biz eşimin ailesinden oluyoruz sanırım buna çıkıyor. Yanlış anlaşılmasın yeğenimi çok seviyorum onun için canımı veririm ama neden hep bu ayrım ??? Kızım bile anladı odadan çıktı gitti. Yanş el kadar çocukları bile cinsiyetine göre mi seçeceğiz seveceğiz? O an bişey söylemek istemedim çünkü dedem kalp krizi geçirmişti yakında , bi sıkıntı olsa direk bana yıkarlar, zaten kız olmak gibi bi defom var. Daha sonra da kardeşimle konuşma fırsatım olmadı , telefonda da ne kadar konuşulur bilmiyorum babamla bu konuyu konuşmaya kalksam , beni öldürün de kurtulun zaten hastayım ben ölmüşüm , hep aynı . Sorun çözme gibi bir yaklaşımı bana karşı yok . Benim annem babam zaten aman bizden uzak dur. Biz canımız sıkılırsa gidip gelecek yerimiz olsun modundalar.
Aslında kardeşim haksız da değil , bu tavırları ile kaybettiler beni , diyeceksiniz sen zaten kızsın umurlarında değil. Olmasın . İçimi dökmek istedim sadece. İşin üzücü tarafı , erkek sevdasına . binlerce küstürülmüş kaybedilmiş kız çocuğu var bu ülkede ..
Babam dedi ki gülerek " keşke diğerleri de kız olsaydı verir kurtulurdum "
Yine bir gün,annem hayattaydi o zamanlar.Babam dedi ki "evleri oğlanlara birer tane verir evlendiririz"
Kendisi üniversite mezunu bir insan.öyle aklı çalışmayan birisi değil ki nice babalar gördüm inşaatlarda çalışıp çocuklarına "gerçek " baba olan...Normal düşünmeyen ve davranmayan bir ruh hastası olduğunu artık kabullendim.Ama gel gelelim 38 yasinda çoluklu çocuklu koskoca kadın oldum.Artik kendimi hem öksüz hem yetim gibi hissediyorum içimde minik bi kız çocuğu hüngür hüngür ağlıyor.

Babam dedi ki gülerek " keşke diğerleri de kız olsaydı verir kurtulurdum "
Yine bir gün,annem hayattaydi o zamanlar.Babam dedi ki "evleri oğlanlara birer tane verir evlendiririz"
Kendisi üniversite mezunu bir insan.öyle aklı çalışmayan birisi değil ki nice babalar gördüm inşaatlarda çalışıp çocuklarına "gerçek " baba olan...Normal düşünmeyen ve davranmayan bir ruh hastası olduğunu artık kabullendim.Ama gel gelelim 38 yasinda çoluklu çocuklu koskoca kadın oldum.Artik kendimi hem öksüz hem yetim gibi hissediyorum içimde minik bi kız çocuğu hüngür hüngür ağlıyor.
Bende babada ayrım yoktu annemde vardı. Artık kim beni seviyormuş pek de umrumda değil açıkçası. Sadece bu yüzden tonlarca hata yaptım. Şimdi kendimi sevmeye çalışıyorum.

Bende babada ayrım yoktu annemde vardı. Artık kim beni seviyormuş pek de umrumda değil açıkçası. Sadece bu yüzden tonlarca hata yaptım. Şimdi kendimi sevmeye çalışıyorum.
Bir aşamadan sonra evet daha az umursuyor insan... Ama içten içe o öfke ve üzüntü geçmiyor bence.Herkes adil bir ailede sevilerek büyümeyi hak eder.

Bir aşamadan sonra evet daha az umursuyor insan... Ama içten içe o öfke ve üzüntü geçmiyor bence.Herkes adil bir ailede sevilerek büyümeyi hak eder.
Öyle bir aile yok.Varsa da nadir. Kimi çok aleni yapıyor kimi çok sinsi. Bazen uyumlu ve sorumlu olan altta kalıyor, bazen cinsiyet farkı. Babana şöyle derim onlar evlâd da ben neyim diye.

Bende de aynı durum mevcut erkek kardeşimin 2 kızı diğer erkek kardeşimin 2 oğlu var
Benimde erkek evladım var ama benimki onların kanından soyundan değilmiş benim oğlum elmiş defalarca konuştum işe yaramadı en iyisi mesafe koymak bazıları böyle gelinlere oğullarina yağcılık yaparak yaşlılığıni garantiye alıyor aklınca bosverin gidip gelmeyin olsun bitsin evet insan kimsesiz hissediyor ama böylede yaşanmaz sizin aileniz artık eşiniz evladiniz

Ben evlendim soyadım değişti haliyle çocuğum da annemin soyadını değil de eşimin soyadını alcak, ben soyadına takılmazdım bu kadar. Haklılık payı da yok değil. Soyadı sadece bir kelime. Eğer en küçük torununuz benim oğlum dese erkek kardeşim o ayrıydı. Ayrımcılık olurdu, kaldı ki soyadından örnek vermiş, bu çok takılacak bir şey değil ama demesine de gerek yokmuş. Canınızı sıkmayın bir daha öyle bir şey derse en küçük torun da benim kızım diyebilirsiniz belki.

benim kv bebeğimin kız olduğunu öğrenince 1 aya yakın inanmadı her dr a gittiğimde kız olup olmadığını teyit etmeye kalktı şimdi de prensesim diye kucağından indirmiyor. takılmayın o kız çocuğu sevmeyenlere bi yerde lazım oluyor kız çocuğu
benim eşim de hamileyken, aylarca sordu erkek mi diye😅 şimdi 5 cocugumda olsa kız olsun der.

Valla bizim ailede var . En çok biz kız çocukları ilgileriniz ,oğlum oğlum. Ben küçük olduğum için mi bilmem ,tatlı dillliyimdir🥰 bir tık ayird ediliyorum . Ama neden böyle ya , çocuk büyütmek çok zor . Eşit olmakta .
En güzeli tek ,çocuk sanırım 🙄

Ortadoğu gelenekleri işte bacım, napıcan. Bizi daha doğmadan böyle yaraladılar işte. Benim babam da kız doğduğumu öğrenince çökmüş ağlamış, çok medeni geçinir şimdi sorsan. Bütün hayatım sorumsuz erkek kardeşimin kayırılmasını izlemekle geçti. Ben de bir kız bebek bekliyorum şimdi, eşim aklını kaçırıyor sevinçten hep bir kız çocuk istemiş. Bizden sonrakilere bunları yaşatmayacağız elimizden geldiğince, kendi çekirdek ailelerimizde kendi evlatlarımıza göstereceğimiz incelikle ve eşitlikle kendimiz de şifalanacağız.

Sizde yaşlandıklarında bakmamakla korkutun onları, sizin kırılacağınızı umursamıyorlar sizde umursamayın, şu abartılan ne olursa olsun ebeveyn bağını anlamıyorum ben bi türlü.

X