Bisküvi - Kurabiye Tarifi Şipşak Kurabiye

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.733
27.697
48
20201129_202831.jpg

Az malzeme ile toplamda yarım saatte hazır olacak kolay mı kolay ,lezzetli mi lezzetli bir kurabiye tarifim var...

Deneyin mutlaka..

Malzemeler:

- 1 adet yumurta
- 1/2 su bardağı pudra şekeri (80g)
- 1/2 su bardağı sıvı yağ (100 ml)
- 2 su bardağı un (230-240 g)
- 1/2 paket kabartma tozu

Üzeri için:

- 2 yemek kaşığı kırık fındık
- 1 adet yumurta beyazı

Yapılışı:

Yumurta ve pudra şekerini geniş bir kase içerisine alın ve güzelce çırpın..

Sıvı yağı ekleyerek karıştırmaya devam edin.

Ardından azar azar unu ekleyin. Kabartma tozunu da ekleyin. Bu aşamada elle yoğurabilir veya bir tahta kaşık kullanarak karıştırabilirsiniz.

Un oranı değişebileceği için azar azar ekleyip kıvamını kontrol etmeyi unutmayın.

Pürüzsüz bir kıvam alana dek hamuru yoğurun.

Ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak yuvarlayın (Yaklaşık 24-25 adet kurabiye elde etmiş olacaksınız. )

Yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine dizin.

Bir fırça yardımıyla yumurta beyazından üzerlerine sürün ve fındıkları serpiştirin.

Önceden ısıtılmış 180 derece fırında yaklaşık 15-18 dakika kadar kontrollü olarak pişirin.

Fırından çıkardıktan sonra 10 dakika kadar dinlendirin. Ardından servis edin.

Afiyet Olsun...

20201129_120618.jpg

20201129_120540.jpg

Eline sağlık. Cevizi dövsem onla da olur mu acaba?
Yapım aşamalarını neden çekmiyorsun? Öyle zor mu oluyor onları da görmek isterdim.

Eline sağlık. Cevizi dövsem onla da olur mu acaba?
Yapım aşamalarını neden çekmiyorsun? Öyle zor mu oluyor onları da görmek isterdim.
Teşekkür ederim. Tabii ki olur..
Maalesef o kadar vaktim yok. Bunları bile aylar öncesinden yapmama rağmen konu açmaya zor vakit buluyorum..Yoksa bende isterdim her aşamayı detaylı anlatıp, göstermeyi :KK39:

Teşekkür ederim. Tabii ki olur..
Maalesef o kadar vaktim yok. Bunları bile aylar öncesinden yapmama rağmen konu açmaya zor vakit buluyorum..Yoksa bende isterdim her aşamayı detaylı anlatıp, göstermeyi :KK39:
Yani görüntü açısından sormuştum böyle güzel görünür mü diye.
Anladım sağlık olsun.😉

Merhaba bunu deneyeceğim de.
1 yumurta mı kullanacağız sarısı içine beyazı üstüne olacak şekilde?
Hamur kıvamı kulak memesi kıvamında mı olacak?
Teşekkürler.

Merhaba bunu deneyeceğim de.
1 yumurta mı kullanacağız sarısı içine beyazı üstüne olacak şekilde?
Hamur kıvamı kulak memesi kıvamında mı olacak?
Teşekkürler.
Merhaba,toplam 2 yumurta.1 tanesi içine konulacak,1 tanesinin beyazı üstüne olacak..
Hamur kulak memesi kıvamında olacak.
Pişirme süresine çok dikkat edin. Çünkü kurabiyeler fırında iken dağılır, pişmemiş gibi gözükebilir ama soğudukça toparlar.Bütün kurabiyelerde böyledir. 1 dakika bile fazla pişse sonrasında sert olabiliyor..

Merhaba,toplam 2 yumurta.1 tanesi içine konulacak,1 tanesinin beyazı üstüne olacak..
Hamur kulak memesi kıvamında olacak.
Pişirme süresine çok dikkat edin. Çünkü kurabiyeler fırında iken dağılır, pişmemiş gibi gözükebilir ama soğudukça toparlar.Bütün kurabiyelerde böyledir. 1 dakika bile fazla pişse sonrasında sert olabiliyor..
Hmm hangi durumda fırından almalıyım o zaman kızarmaya başladığında mı? Yoksa ona da mı izin vermeyeceğim.

Teşekkür ederim.

Hmm hangi durumda fırından almalıyım o zaman kızarmaya başladığında mı? Yoksa ona da mı izin vermeyeceğim.

Teşekkür ederim.
Şimdi bunda 15-18 dakika demişim ya.15 dakikada bakın hafif kızarmışsa alın,yoksa 1-2 dakika daha pişirin.Yani 15 dakikadan sonra kontrol edin..Alt-üst ayar fansız pişirin..

20201209_153950.jpg
Ben süslü çekemedim🙂
Oldu fakat sadece 14 tane çıktı. Bir de yağ bıraktı sonradan. Anlamadım. Her şeyi bire bir yaptım bi farklı, sadece beyazını sonradan eklemek oldu.
Teşekkürler.

Eki Görüntüle 2736258
Ben süslü çekemedim🙂
Oldu fakat sadece 14 tane çıktı. Bir de yağ bıraktı sonradan. Anlamadım. Her şeyi bire bir yaptım bi farklı, sadece beyazını sonradan eklemek oldu.
Teşekkürler.
Ellerinize sağlık..
Bir yerde bir hata olmalı çünkü bende 24 adet kurabiye çıktı. Sizin neredeyse yarısı kadar olmuş. Un miktarını eksik mi koydunuz acaba?Yada çok büyük mü yaptınız?Yağ bırakması ise hiç karşılaşmadığım bir durum ve neden olur bilmiyorum.
Yumurtanın birini tamamını içine koydunuz ve 2.yumurtanın ise beyazını üstüne fırça ile sürüp sarısını kullanmadınız değil mi?

Teşekkür ederim.
Valla büyük yapmadım ceviz büyüklüğünde parçalar kopardım, 2 su bardağı un tarifteki kadar.
Bir yumurta içine bir yumurtanın beyazı üstüne. Ama dediğim gibi bir yumurtanın beyazını sonradan ekledim. Acaba o mu yağı bırakmasına sebep oldu. Ya da 2 su bardağı un az. Neyse sonuç olarak beğendi eşim ve kızım demek olmuş.
Teşekkür ederim tarif için tekrar.

Eki Görüntüle 2736258
Ben süslü çekemedim🙂
Teşekkürler.
Senin süslü çekemeyişini seveyim güzel arkadaşım :KK68:gayet de güzel görünüyorlar ellerine sağlık isabel isabel hanımcım sizin de ellerinize sağlık müthiş görünüyorlar

X