Tatlı Tarifi Soğuk Baklava

Herkese hayırlı akşamlar hanımlar öncelikle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun, bir sonraki bayram eskiden olduğu gibi kutlansın, covid çoktan bitmiş olsun inşallah 🤗🎉🎊🎉🎊🎉🎊 İçinizdeki çocuk hiç büyümesin🌸💮🌸💮
Bu kategori vesilesi ile tadını çok sevdiğim ama evde yapmayı hiç denemediğim bir tarif yaptım umarım beğenirsiniz 😍
Malzemeler ile başlayalım
🌺1 paket baklavalık yufka (800 Gr)
🌺Yarım paket margarin
🌺100 Gr tereyağ
🌺1 çay bardağı sıvı yağ
🌺1 su bardağı Antep fıstığı (toz haline getirmeden biraz küçültmek kâfi)
Şerbeti için
🌺2 su bardağından 2 parmak eksik toz şeker(üzerine çikolata ekleneceği için tam 2 su bardağı koymak istemedim)
🌺1 su bardağı su
🌺2 su bardağı süt
🌺2 yemek kaşığı Pınar Labne
Üzeri için
🌺 Çikolatalı süsleme şekeri(dileyen kakao-süt tozu karışımı ya da toz nesquik kullanabilir)
🌺1 tablet sütlü çikolata(bitterin ağır olacağını düşündüm)
Eki Görüntüle 2833015
İlk olarak şerbeti yapıp kenara koyuyoruz soğuması gerekiyor. Şeker ve suyu bir taşım kaynatıp ocaktan alıyoruz süt ve labnesini ekleyip karıştırarak soğumaya bırakıyoruz.
Eki Görüntüle 2833016
Şimdi tencereye margarin ve tereyağını alıp eritiyoruz bu esnada çıkan köpükleri kaşık yardımıyla alıyoruz. Ocaktan alınca sıvıyağ ekliyoruz.
Eki Görüntüle 2833017
Ben yuvarlak büyük boy borcam kullandım o nedenle baklava yufkasını tepsiye göre küçülttüm, kenarda artan dikdörtgen parçayı dolaba kaldırdım daha sonra börek yapmak için, diğer parçaları ise ara katlarda kullandım.
Eki Görüntüle 2833030
Ben ara katlara hep kenar parçaları kullandım, onu yarım kat gibi düşünürsek her 2.5 katta bir yağ sürdüm iki yemek kaşığı. Ve üst katı daha çok kat yaptım alt zaten fazla kabarmıyor malum üstünde fıstık olduğundan. Kalan yağı da en üste sürüp dilimledim, 170 derece önceden ısıtılmış fırında kızarana kadar pişirdim(50 dk sürdü benim). Fırından alıp ilk sıcağı çıkınca soğumuş şerbeti üzerine gezdirip çekmesini bekledim.
Eki Görüntüle 2833033
Tatlı iyice soğuyunca eleyerek süsleme şekerini ekledim ardından rendelediğim çikolatayı ekledim(rendelemeden önce çikolatayı buzlukta beklettim). İşte bu kadar ☺️🎊🎉😍😍😍
Eki Görüntüle 2833034 Eki Görüntüle 2833035

Üstü çıtır çıtır, sütlü şerbeti sayesinde hafif, çikolatası sayesinde leziz bir tatlı çıkıyor ortaya demenizi tavsiye ederim afiyet olsun 🤗🌺🌺🌺

Eki Görüntüle 2833037 Eki Görüntüle 2833038 Eki Görüntüle 2833039 Eki Görüntüle 2833040 Eki Görüntüle 2833041 Eki Görüntüle 2833042 Eki Görüntüle 2833043 Eki Görüntüle 2833044 Eki Görüntüle 2833045 Eki Görüntüle 2833047
Ellerine sağlık canım başarılar diliyorum 😘😍
yasminsay yasminsay sen bunu benden bekliyordun galiba 🤭🤣

Çok şaşkınım şu an :eek:onlar seni tanıyamamışlar bence :110:🤭
Hiç yanii🤪🤩🤩
Ben tembel demedim. Ayrıca ne var ben de yapamıyorum :KK43: Ayrıca laf almak için öyle dedim.
Yaa biliyorum latife ettim canım🤩🤩🤗
Çok becerikli bir arkadaşın sayfasindayiz Margaret cim kendisin değişik, çok tatlı el becerileri var 🤗.
Ahh ne güzel sözler bunlar çok teşekkür ederim efendim🥰🥰😇

Güncel olarak bir şeyler paylaşıyor musun? Dur takipleyeyim. 😂
Evet yaptıkça koyuyorum bunu da koydum mesela, örgü işleri de yapınca koyuyorum hobisel şeylerimi, kitap okudukça paylaşıyorum falan tal bir hayatımın arka bahçesi yani 😂😂 teşekkür ederim 🤩🥰

Evet yaptıkça koyuyorum bunu da koydum mesela, örgü işleri de yapınca koyuyorum hobisel şeylerimi, kitap okudukça paylaşıyorum falan tal bir hayatımın arka bahçesi yani 😂😂 teşekkür ederim 🤩🥰
Gördüm gördüm, on parmağında yirmi marifet. 🙄

X