Squat hakkında doğru bilinen yanlıslar

Patidostu

Çok pati az insan çok huzur
Kayıtlı Üye
16 Eylül 2017
7.365
13.694
Kızlar konularda hep görüyorum. Zayıflamak isteyen kalça büyütmek/küçültmek isteyen squata bel bağlamış.Ben cok araştırdım denedim makaleler okudum.Belki bir faydam olur diye aciklayayım dedim.
Öncelikle squat dümdüz eğil kalk hareketi değildir. Ayrıca kalça değil ön bacak hareketidir. Kalça 2.planda karın ise 3.planda çalışır.Kalcanizı sekillendirmek istiyorsanız hip thrust veya glute bridge hareketini yapın.Bu hareketler arka bacağı fazla calistirmadan direkt kalçaya etki eder.
Çogu kisi squatı yanlıs yapıyor düz squat yapacaksak ayaklar kalça genişliğinde acik olmalı çünkü omzumuz kalcamizdan genis ya da dar olabilir.
Squat aslında tek basina eklemlere zarar vermez.Isınmadan ve eksik yapınca zarar veriyor.
Bacaklarımız uzunsa dizlerimiz parmak uclarini geçebilir.Bu normal.
Tam squatta popomuz dizlerimizden aşağı inmeli hareket yarım kalmamalı bu eklemlerde zarar verir( ben bundan dolayı bir süre sıkıntı çektim).
Dizler ice kacmamalı evet.Ama düz de durmamalı hafif dısa dogru açılmalı.
Karın hareket boyinca mutlaka sıkılı olmalı.Yukarıya kalkınca popoyu ve bacağı da sıkmalıyız.Hareketin zor gelen yerinde nefes vermeliyiz.
Aşırı squat yapmak ön bacaklari kalınlaştırır.Düz squat ic bacakları çalıştırmaz bunun yerine sumo squat yapabilirsiniz.

X