Sultan Abdülhamit'in torunları İstanbul'u istiyor

çok komik ya. vay be... :KK51: bütün ülkeyi isteselerdi, balkanları falan da isteselerdi yetinmeyip. :KK14:

Keşke iletimin sonuna 'yüksek miktarda ironi içermektedir' yazsaydım:) Birincisi benim bahsettiğim fotoğraf bu fotoğraf değil. Bir yerlerden bulursam eğer mutlaka yüklerim bahsettiğim fotoları. En son geçen sene hanedan üyelerinin aileleri tek tek gezilip fotoğraflanmıştı. Emin olun ben daha Türkiye'de yirmi yaşında çocuğu olup da o derece kısa etek giyen kadın görmedim (ki takdir ediyorum hatunu fiziğini iyi korumuş) Dediğim gibi kimseyi kıyafetlerinden dolayı yargılamam ben. Ayrıca kendim de öyle kapalı giyinen bir insan falan değilim. Ama Türkiye'de hala nedense böyle bir Osmanlı hayranlığı mevcut. Tarihimi asla inkar etmem. Osmanlı benim de soyumdur ama bitme devri gelen herşey biter. Kaldı ki son dönemleri malumunuz adamlar tahtta kalabilmek için vatanı sattılar resmen. Buna rağmen nedense bu bahsettiğim hayranlık nedeniyle hep şöyle bir düşünce var muhafazakar kesimde 'Osmanlı olsaydı daha dindar olurduk, Osmanlı hanedanı tekrar gelirse daha dindar oluruz' vs. Oysa Osmanlı dedikleri aile şu anda Avrupa'nın dört bir tarafında bayağı bildiğin İngiliz kontları, kontesleri edasıyla yaşıyorlar. Var olan mal varlıkları yedi sülalelerine daha yeter. Ama işte insanoğlu doymak bilmiyorsa bilmiyor ne yapsınlar.... Ben asıl onlara hak verenlere kızıyorum. Bir ülkenin toprakları nasıl bir ailenin malı sayılabilir. Ki dedelerinin kendi şahsına ait çok az tapusu vardır. Memaliki şahane denir Padişahın mülkiyetinde olan mal varlıklarına ve bunların dedesinin mülkiyetinde olan mal varlıkları şu an Türkiye Cumhuriyeti sınırı içinde bile değiller. Ha diyorlarsa ki Osmanlı hanedanında ülkenin tüm toprakları hanedan malıdır anlaşınıdan yürüyoruz, e o zaman tüm ülkeyi verelim herkes rahatlasın.

Sizin takip ettiğiniz gibi bende gördüm o fotoğrafları. Benim yorumum şu, Türkiye'de assolist gibi giyinen çok kadın gördüm, o yüzden onların kılık kıyafeti bana rahatsızlık vermiyor. Türkiye'de her türlü insan bulabiliyorsun, açan da var örten de var... Bu çok önemli, konuşulması gereken bir konu değil bence.

Söz konusu osmanlı hayranlığı değil. Daha dindar olurduk, olmazdık da değil. Osmanlı'nın getirdiği artıları ve eksileri de konuşmuyoruz. Geçmiş mazide kalan, bizim olan bir tarihimiz var. Başka ülkelerin de tarihlerini inceleyince, onların ki de bizimki gibi dört dörtlük olmadığını göreceksiniz.

Osmanlı hanedanı, Cumhuriyetin ilan edilmesi ile sürgün edilmiştir. Mal varlıklarına el konulmuştur. Bir çok hanedan mensubu zamanında fakirlik, yoksulluk, muhtaç duruma düşmüşlerdir. Zaman içerisinde soylu olmanın verdiği avantaj ile bazı hanedan mensupları soylu varlıklı ailelerle evlenmişler (müslüman/gari müslüman), ve zaman içinde sığındıkları ülkenin bir parçası olmuşlar. Bazıları eski zenginliklerine kısmen kavuşmuşlar. Yaşam tarzını benimsemişler, kültürel yapısını benimsemişler (asimile olmuşlar da diyebiliriz). Bugün, günümüz çağında avrupada yaşayan (hanedan mensubu olmayan, sıradan vatandaşlarımız) da onlardan hiç bir farkı yok. O yüzden çok abes bir durum değil.

Bende burda size soruyorum, hepimiz insanoğluyuz, çiğ süt emmişiz, babalarımızdan dedelerimizden basit bir daire bile kalsa kendimizde nasıl hak olarak görüyorsak ve bunun mücadelesini ediyorsak, 250 torun yapmış çok mu saçma?
Ermeniler kalkıp vakıf mallarını isteyebiliyorlar, sesimiz çıkmıyor. Kürtler doğuyu değil, ege'ye kadar talip oldular neredeyse, 'höyt' ne diyorsunuz siz, diye şuan verdiğiniz tepkiyi vermiyorsunuz. Kalkıp 250 torunun yaygarasını yapıyorsunuz.
Bende diyorum ki 250 torundan daha önemli vatan toprağımızı ilgilendiren konular var, bu tür saçmalıklara kafa patlatacağımıza, onlarla ilgilenelim diyorum :KK34:

Sizin takip ettiğiniz gibi bende gördüm o fotoğrafları. Benim yorumum şu, Türkiye'de assolist gibi giyinen çok kadın gördüm, o yüzden onların kılık kıyafeti bana rahatsızlık vermiyor. Türkiye'de her türlü insan bulabiliyorsun, açan da var örten de var... Bu çok önemli, konuşulması gereken bir konu değil bence.

Söz konusu osmanlı hayranlığı değil. Daha dindar olurduk, olmazdık da değil. Osmanlı'nın getirdiği artıları ve eksileri de konuşmuyoruz. Geçmiş mazide kalan, bizim olan bir tarihimiz var. Başka ülkelerin de tarihlerini inceleyince, onların ki de bizimki gibi dört dörtlük olmadığını göreceksiniz.

Osmanlı hanedanı, Cumhuriyetin ilan edilmesi ile sürgün edilmiştir. Mal varlıklarına el konulmuştur. Bir çok hanedan mensubu zamanında fakirlik, yoksulluk, muhtaç duruma düşmüşlerdir. Zaman içerisinde soylu olmanın verdiği avantaj ile bazı hanedan mensupları soylu varlıklı ailelerle evlenmişler (müslüman/gari müslüman), ve zaman içinde sığındıkları ülkenin bir parçası olmuşlar. Bazıları eski zenginliklerine kısmen kavuşmuşlar. Yaşam tarzını benimsemişler, kültürel yapısını benimsemişler (asimile olmuşlar da diyebiliriz). Bugün, günümüz çağında avrupada yaşayan (hanedan mensubu olmayan, sıradan vatandaşlarımız) da onlardan hiç bir farkı yok. O yüzden çok abes bir durum değil.

Bende burda size soruyorum, hepimiz insanoğluyuz, çiğ süt emmişiz, babalarımızdan dedelerimizden basit bir daire bile kalsa kendimizde nasıl hak olarak görüyorsak ve bunun mücadelesini ediyorsak, 250 torun yapmış çok mu saçma?
Ermeniler kalkıp vakıf mallarını isteyebiliyorlar, sesimiz çıkmıyor. Kürtler doğuyu değil, ege'ye kadar talip oldular neredeyse, 'höyt' ne diyorsunuz siz, diye şuan verdiğiniz tepkiyi vermiyorsunuz. Kalkıp 250 torunun yaygarasını yapıyorsunuz.
Bende diyorum ki 250 torundan daha önemli vatan toprağımızı ilgilendiren konular var, bu tür saçmalıklara kafa patlatacağımıza, onlarla ilgilenelim diyorum :KK34:

ermenilere vakıfları vermişiz, pkkya doğuyu vermişiz, osmanlı hanedan artıklarına da istanbulu verelim diyorsunuz yani. bravo vallaha, çok güzel mantık.
benim büyük dedem de kurtuluş savaşında şehit olmuş, hanedan artıklarına, ülkeyi o duruma sokan dedeleri üzerinden, kendi dedemin ölümünün hesabını sorup, tazminatını alabilirim o zaman bu mantıkla.

istanbul yetmez bence:KK14:
eflak, boğdan, mısır, tunus, cezayir ne var ne yok istesinler:KK53:
hayır anlamadığım kafası güzel 250 ayrı kişi nasıl bir araya geldi
soya çekim diye bir şey kesinlikle var:KK53:

O topraklar onların değil halkın. :KK51:
Kaçacaklarına omuz omuza savaşsalardı, umarım zırnık alamazlar. :KK31:

ermenilere vakıfları vermişiz, pkkya doğuyu vermişiz, osmanlı hanedan artıklarına da istanbulu verelim diyorsunuz yani. bravo vallaha, çok güzel mantık.
benim büyük dedem de kurtuluş savaşında şehit olmuş, hanedan artıklarına, ülkeyi o duruma sokan dedeleri üzerinden, kendi dedemin ölümünün hesabını sorup, tazminatını alabilirim o zaman bu mantıkla.

Herkes hata yapar, dediğim gibi Osmanlı'nın artılarını ve eksilerini konuşmuyoruz, eğer bu konuya girersek ohooooo bütün Türk tarihini cumhuriyet de dahil olmak üzere gözden geçirmek gerek... Neyse daha fazla laf anlatmaya uğraşamayacağım... Kafanıza göre takılın hanımlar. Iyi günler

Kaçmışlar diyorsunuz ya, he ya kaçmışlar kuyruklarını sıkıştırıp. Dediğiniz olsun :KK66:

Ah siz uyarınca hemen aklım başıma geldi, kusura bakmayın iftira atmış olmayayım, şehitlerimiz ile birlikte omuz omuza savaşmışlardı :KK52::KK53:

hepiniz o kadar çok biliyorsunuz ki, birer tarih hocaları kesilmişsiniz, yok kaçtılar, yok bilmem ne ettiler.
osmanlının 250 torunu pek umrumda değil, sizin bizim keyfimize göre de kimse hareket etmiyor.
söz konusu ermeni ve pkk olunca kimsenin kılı kımıldamıyor, 250 torun olunca herkes esip gürlüyor
vatan sevginiz göz yaşartıyor doğrusu...

Cumhuriyet tarafından SÜRGÜN edilmişlerdi. :KK34:

hepiniz o kadar çok biliyorsunuz ki, birer tarih hocaları kesilmişsiniz, yok kaçtılar, yok bilmem ne ettiler.
osmanlının 250 torunu pek umrumda değil, sizin bizim keyfimize göre de kimse hareket etmiyor.
söz konusu ermeni ve pkk olunca kimsenin kılı kımıldamıyor, 250 torun olunca herkes esip gürlüyor

Durduk yere gelip ortalığı bulandıran siz ve sizin gibilersiniz ama :KK31:
Kaçmalarının sebebini de araştırın olur mu?
Sürgün olmadığı gibi nasıl bir kaçış olduğunu ve dönmemelerini. :KK6:

Durduk yere gelip ortalığı bulandıran siz ve sizin gibilersiniz ama :KK31:
Kaçmalarının sebebini de araştırın olur mu?
Sürgün olmadığı gibi nasıl bir kaçış olduğunu ve dönmemelerini. :KK6:

Ben neyin ne olduğunu çok iyi biliyorum. Sizin gibi her hangi bir tarafı da savunmuyorum. İstediğim sadece at gözlüğü ile değil, geniş bir açıdan olaylara bakmanız. Tarihime de hakaret etmiyorum.

pardon hangimiz pkk olsun tamam dedik. onada olmaz diyoruz. bunada..

Son düzenleme:

şekerim ben tarih okuyorum zaten, ayrıca da belirteyim ikinci lisansım. maşşallah sizin vatan sevginize diyecek laf bulamıyorum. cumhuriyetle de bi sorununuz var belli ki. hala sürgün edilmişler deyip duruyorsunuz.
"ingilizlerle anlaşıp, ingiliz gemisiyle vatanı terkettiler".
ermeni ve pkklıları eleştirmediğimizi nerden çıkardınız, öyle bir konu açtınız da biz mi yazmadık. maşşallah mantığınıza diyecek söz bulamıyorum. sizinki "ermenilerle pkklıların yaptıklarına kimse kılını kıpırdatmıyor, bari osmanlı torunları da alsın alacağını, ne de olsa batan geminin malları bunlar" edasındasınız.

hala neyin savunmasını yapıyorsunuz aklım almıyor. ermenilere vakıf arazileri verilmesiyle, osmanlıyla alakası kalmamış kişilere miras verilmesi aynı mantıktır.

Ben de size tarihi bir gerçekten bahsediyorum. Osmanlı Padişahlarının II.Abdülhamit'e kadar kendi mal varlığı yoktu. II.Abdülhamit sadece Musul-Kerkük civarında kendine tapulu mal edindi. Bu mallara da tarihte 'memalik-i şahane' yani şahanelerinin malı mülkü denir. Ne yaptılar, sırtlarında taş taşıyarak mı mal mülk edindiler de siz babanızdan kalan evle Osmanlı Haneda'nında gelenlerin İstanbul'da 'bize dedemizden miras kaldı' diyerek istedikleri ve şu anda müzeler'e bağlı olan sarayları bir tutuyorsunuz. Bu durumda mesela Başbakan ya da cumhurbaşkanı torunları ileride TBMM binası, Cumhurbaşkanlığı köşkü, Huber köşkü, Başbakanlık konutu hakkında miras bildiriminde bulunabilirler mi? Zira bu arkadaşların bahsettiği mal varlıkları o dönemin şartlarında düşünüldüğünde bildiğiniz devlet binası:) Biliyorsunuz padişahların devlet işlerini yürütmek için ayrı konutları yoktu çünkü. Tüm bu malların, toprakların, binaların hepsi yüce Türk Milleti'nindir arkadaşım. Yani senin, yani çocuğunun, onun torunlarının, yani benim, yani bizim... Yoksulluk içinde ölen tek padişah Vahdettin'dir. İstanbul'dan kaçtıktan sonra kısa bir süre nakit sıkıntısı çekmiş, ölümü de bu süreye rastlamış hatta bildiğim kadarıyla cesedine haciz konmuştur cenaze masrafları yüzünden. Ancak daha sonra hanım sultanların, şehzadelerin yurt dışındaki mal mülklerinden gelen paralarla inanın bana burda yaşadıklarından farklı bir saltanat sürmediler. Zaten asil bir kana sahip olduklarını düşündükleri için günümüze kadar çok nadir normal evlilikler yaptılar. Bakınız ortadoğu'daki krallıkların falan gelinleri, damatları hep Osmanlı soyundandır. Yani merak etmeyin açlıktan ölmediler.

Hemen düzenleyerek yeni bir not ekleyeyim sonradan: Osmanlı padişahlarının kendilerine ait tapulu malının olmamasının nedeni, ülkeye ait toprakların zaten onlara ait sayılması. Sadece toprakların değil insanların, üstünde yaşayan hayvanların ve bitkilerin ve doğal kaynakların vs. vs. Yani dua edelim de Abdülhamit'in torunları bizim üzerimizde de miras iddiasında bulunmasınlar, bunlar bizim kullarımızın torunu hakkımız var diye:)

Son düzenleme:

Bu daha çok kanınıza dokunmuş gibi görünüyor, en azından öyle yansıtıyorsunuz

"-gibi görünüyor, öyle sanıyorum, kesin böyledir" gibi söylemlerle farazi konuşmayalım.
pkk ve ermenilerle ilgili konu nerede? Hani? Nerde okudunuz kimsenin kılının kımıldamadığını?
"Bu daha çok kanınıza dokunmuş gibi" de ne demek? Uzaktan fal mı açtınız nedir..

Bu ülkenin tek karış toprağında kimsenin hakkı yoktur. Osmanlı borçlarını T.C devleti ödemiştir zira. Ve yine misakı milli sınırları Atatürk ve silah arkadaşları tarafından çizilmiştir. Bu zat-ı muhteremlerin dedeleri tarafından değil.

Haaa bu arada bahsettiğiniz kaçış tabiri caizse çakma sürgün Kurtuluş Savaşı bitip de yeni meclis kurulduktan sonra olmuştur, o gözlüklerden nerede satılıyordu söyleyin de imha ettirelim... :KK51:

X