Suna Dumankaya'nın iksirleri

P

patricide

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi patricide
dudağımda uçuk çıktı dün ve araştırınca dünya kadar formül buldum. pcteknik.net 'ten alıntıdır. Buyrun arkadaşlar.

Saçlarımın çok fazla yıprandığını ve döküldüğünü görüyorum.. Ne önerirsiniz?

1 yemek kaşığı öğütülmüş çörek otu, 1 yemek kaşığı öğütülmüş polen, 1 yemek kaşığı öğütülmüş nane, 1 yemek kaşığı öğütülmüş ısırgan otu, 1 kahve fincanı susam yağını bir kapta iyice karıştırın. Bir fırça yardımıyla boya sürer gibi saç diplerinden başlayarak saça uygulayın. Kalan malzemeyi saç uçlarına sürün. Saçta kremlenmemiş yer kalmamasına dikkat edin. Tamamını sürdükten sonra, parmaklarla ovalayarak kremin saça iyice karışmasını sağlayın. Saçınıza bir poşet geçirin ve üzerine sıcak bir havlu sarın. Isı maskenin saça daha iyi nüfuz etmesini sağlayacaktır. Maskeyi bir saat beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Bu maske saç diplerini besler.

S: Genç yaşta saçım beyazlamaya başladı. Bunun için bir öneriniz var m?ı Şimd den çok teşekkürler ...

C: taze cevizin dış kabuklarını az suyla haşlayın, içine ısıtılmış yarım kahve fincanı zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı kuru maya katın 2 saat saçınızda bekletin. Faydalı olur.

S.Ben 32 yaşındayım ve saçlarım çok dökülüyor. Ne yapabilirim? İlginize teşekkür ederim.

C: Sağ olun canım. 3 çorba kaşığı havuç yağı, fındık yağı, süt ve 1 tatlı kaşığı deniz tuzunu karıştırın. saç diplerine ve uçlarına yedirin.

S: Evde saç bakımını kendimiz kolay malzemelerle nasıl yapabiliriz ve ne zamanda bir uygulamamız lazım.

C: 1 tatlı kaşığı hint yağı, lavanta yağı, defne yağı, menekşe yağı, zeytinyağı,susam yağı ve 1 çay kaşığı kekik yağı,çam terebentin ve çörek otu yağını karıştırın. 1 saat saçlarınızda bekletin ve yıkayın.

S: saclarim önden cok döküldü. Doktorlara gittim irsi dediler ve de sac ilaci verdiler ama faydasini görmedim.

C: Bir kahve fincanı iyi zeytinyağına bir çorba kaşığı bira mayası, bir çay kaşığı biberiye yağı, yarım çay kaşığı kekik yağı karıştırıp bunu saç diplerinize sürün. En az iki saat bekletip yıkayın. Uygulamayı haftada bir tekrarlayın. Ayrıca bir su bardağı kaynar suda tere otunu demleyip, bununla her gün saç diplerinize masaj yapmanın da yararını görürsünüz.
Sığır iliği tarifimi de uygulayabilirsiniz.

S: Saçım dökülüyor ve ne yapsam durduramıyorum. Ne yapmam gerekir? Şimdiden teşekkür ederim.

C: Soyulmuş yarım avokadoyu iyice ezin. İçine 2 adet bıldırcın yumurtası, bir çorba kaşığı susamyağı koyup karıştırın ve saç diplerinize sürün. Streç filmle sarıp iki saat bekletin. Ardından saç tipinize uygun bir şampuanla yıkayın. Bu kürü haftada bir tekrarlayın.

S: saçlarım Çok yağlı ve kepekli. Fön çektirmeye bile gelmiyor. Çok çeşitli şampuanalar kullandım ve doktora gittim , verimli bir sonuç alamadım. Hepsi kısa vadede sorunu çözebildi.

C: Bir tutam biberiye ve bir tutam kekiği 250 gram kaynar suda çay gibi demleyip, süzün. Sıvıyı temiz saç diplerine sürün.

S: sac koklerinde asiri kasinti ve dokulme var.

C: Dökülme için defne yağı, badem yağı ve avakado yağını eşit miktarda karıştırıp, saçına sürün. 2 saat beklettikten sonra uygun şampuanla yıkasın.

Kaşıntı için de 5 adet aspirini dövüp, maden suyu ile karıştırın. Karışımı saç diplerine sürün ve 15 dk. sonra durulayın.

S: Suna Hanım, şaç için sığır iliği tarifiniz kaç gün yapılacak? Kaç saat kalacak?
C: Haftada 1 gün uygulayın ve saçınızda 2 saat bekletin Saime Hanımcım.

S: 28 yaşımdayım benim alnımın yantarafları açıldı. Saç dökülmesinden dolayı ı üst tarafta az var ve seyrek. Ne öneririisniz? Sığır iliğini açıklar mısınız ve de nasıl kullanılır?

C: 150 gram eritilmiş sığır iliği ile eriyen yağ kadar Hindistan cevizi yağını karıştırın ve saç dibine boya sürer gibi sürün. Masaj yaptıktan sonra streç filmle sarın, iki saat bekletin. Haftada 1 gün uygulayın.

S. Benim saçlarım dalgalı olduğundan sık sık fön çekiyorum ve feci bi şekilde yıpranıyor ve bu durum beni cok rahatsız ediyor. Eski canlılığını alabilmesi için ne yapmalıyım?

C: 2 adet bıldırcın yumurtası, 1 fincan zeytinyağı, 1/2 limon suyu, 1 tatlı kaşığı öğütülmüş maydonoz tohumunu karıştırıp saçına sür ve 1 saat beklet.

S: saçlarım yavaş yavaş dökülmeye başladı. Ne yapabilirim? Bana bir tavsiyede bulunursaniz cok sevinirim .

C: Bir kahve fincanı iyi zeytinyağına bir çorba kaşığı bira mayası, bir çay kaşığı biberiye yağı, yarım çay kaşığı kekik yağı karıştırıp bunu saç diplerinize sür. En az iki saat bekletip yıka. Uygulamayı haftada bir tekrarla.

S: saçlarım çok yağlanıyor ve her gün yıkamak zorunda kalıyorum. Bunu önleyebileceğim bir yöntem var mı? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

C: 1 çay bardağı suyla pişirilmiş karabuğday, rendelenmiş yarım portakal kabuğu, 3 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırıp saç diplerinizle fırçayla sürüp friksiyon yapın ve naylona sarıp 30 dakika bekletin. Sonra da saçlarınıza uygun bir şampuanla yıkayın.

S: Saç beyazlığını giderebilirmiyim. Eski rengine dönüşmesi için ne yapmalıyım?l

C: 1 adet soğan ve 5 diş sarımsağı blendarda ezin. 1 yumurta sarısı ve 1 çorba kaşığı zeytinyağını ekleyerek krem kıvamına getirin, saçınıza sürün. 1 saat bekletin. Haftada 1 gün uygulayın.

S: Benim kızım 12 yaşında ve saçında çok fazla kepek oluştu. Geçmesi için ne önerirsiniz?

C: 1 fincan maden suyu, 1 çorba kaşığı elma sirkesi, 1 çorba kaşığı polen tozu, 1 çay kaşığı deniz tuzunu karıştırıp saça sürün ve 1 saat bekletip yıkayın.

S: Saclarım bir yıldır cok dökülüyor ve seyrekleşti ve de cok kuru. Ne yapmalıyım?

C: 1 tatlı kaşığı kekik yağı, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı hintyağı, 1 tatlı kaşığı kuru mayayı karıştırın, saçınıza sürüp, naylon streçe sarın ve 2 saat bekletin.

SİVİLCE-SİYAH NOKTA

S: Benim sorunum yaklaşık 8 senedir uğraştığım sivilcelerim. 17 yaşımdan itibaren ilaç tedavileride uygulamama rağmen bir türlü sonuç alamadım. Özellikle regl dönemimde çok artıyorlar. Önerebileceğiniz bir şey var mı?

Bir çay kaşığı kuru maya,
bir toz haline getirilmiş Aspirin ve
bir çay kaşığı oksijenli suyu karıştırın.
Bunu sivilceli bölgeye uygulayıp 20 dakika bekletin.

Sorunum burnumun üstündeki siyah noktalar onlardan hiç bir şekilde kurtulamıyorum bana bir öneride bulunabilir misiniz?

C: 1 yemek kaşığı yoğurda rendelenmiş bir limon kabuğu ve bir kaşık mısır unu ekleyin. Bunu karıştırıp yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletin.

Benim cildimin t bölgesi siyah noktalarla dolu. Teşekkür eder, başarınızın devamını dilerim.

C: Bir çay kaşığı mısır unu, eşit miktarda kil, krem ve suyu karıştırıp yüzünüze sürün ve 5dakika beklettikten sonra ovarak çıkarın.

S: Akne için ve aknenin geçmeyen izleri için etkili bir çözüm var mı? Teşekkürler..

C: Aknelerin oluşmasında yediklerimiz de etkili... Bunun için kuruyemiş ve asitli içeceklerden uzak durmalısınız. Bir çay kaşığı beyaz kil, bir çay kaşığı limon suyu ve bir aspirini toz haline getirip karıştırın. Cildinizdeki sivilcelere 4 gün boyunca bu karışımı uygulayın.

S: 36 yaşındayım yüzümde ve boynumda siyah noktalar oluşmakta,yağlanmalar meydana gelmekte bunun için neler yapmalıyım?

C: Kil maskesini uygulayabilirsiniz. Sevgiler.

S: Benim cildim kuru ama siyah noktalarım var. Önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

C: 1 çay kaşığı kil, eşit oranda mısır unu ve kremi karıştırıp su ile kıvama getirin. Haftada 1 gün 5 d. yüzünüze sürün ve ovarak çıkarın. Doğal peeling ve siyah noktalara iyi gelir.

S: Cildinde ergenlik sivilcileri var. Ne yapmamızı önerirsiniz? Çok teşekkür ederiz.

C: Yapmanız gereken ilk iş yediklerinize dikkat etmek... Kuruyemiş, hayvansal gıdalar ve asitli içeceklerden uzak durun. Önereceğim doğal formül ise şöyle: Her gün bir su bardağı suda bir tutam kızıl kantaron otunu 5 dakika kaynatın, çay gibi demleyin. Suyuyla yüzünüzü yıkayıp, posasını da sivilcelerin üzerinde bekletin. Eğer bunu yapmak size zor gelirse, ikinci bir yol daha var. Bir çay kaşığı kuru maya, bir toz haline getirilmiş Aspirin ve bir çay kaşığı oksijenli suyu karıştırın. Bunu sivilceli bölgeye uygulayıp 20 dakika bekletin.

KILCAL DAMAR

C: Kılcal damarların çaresi
at kestanesi kabuğundadır
Kabuğundan kestaneyi çıkarın ve iyice rendeleyin. Cam kavanoza koyun.
Üstüne çıkacak kadar zeytinyağı doldurun. Güneşte 20 gün bekletin ve süzün. Her sabah cildinize sürün. Kılcal damarların çoğalmasını engeller.

S: yüzümdeki damarlarım o kadar belirgin ki fondöten sürmeden dışarı çıkamıyorum. At kestaneli tarfinizi 2 aydır kullanıyorum, acaba bir şeyleri yanlış mı yaptım?

C: doğru yapıyorsunuz. Ama sabırlı olmak lazım. ayrıca dışarıya çıkarken koruma faktörlü krem kullanmayı ihmal etmeyin.

S: Yüzümde kılcal damarlar çok belirgin, bu sorunu gidermek için ne yapmam gerekiyor? Teşekkür ederim.

C: At kestanelerni kabuğundan çıkarın ve iyice rendeleyin. Cam kavanoza koyun. Üstüne çıkacak kadar zeytinyağı doldurun. Güneşte 20 gün bekletin ve süzün. her sabah cildinize sürün.

GENÇLİK İKSİRİ

S: gençlik iksirini söylemeniz mümkün mü?

Bir demet maydanozu güzelce yıkadıktan sonra elinizle parçalayarak, ağzını kapatabileceğiniz bir kaba koyun. Bir baş sarımsağı soyun ve tanelerini bütün olarak maydonozun içine ekleyin. 5-6 adet limonu sıkıp maydanoz ve sarımsakların üstüne gelecek şekilde dökün. Kapağını kapatıp 1 gün bekletin. Ertesi gün süzerek kullanıma hazır hale getirin. 1 çorba kaşığı tüketilebilirsiniz. Balla da tatlandırılabilir.

GÖZ ÇEVRESİ-KAŞ-KİRPİK

S.Göz çevremde herhangi bir kırışıklık yok fakat şimdiden önlem almak gerektiğine inanıyorum. Sizce ne yapmalıyım?

C: Bir yumurta sarısı, çeyrek limon suyu, bir yemek kaşığı iyi zeytinyağını karıştırıp 30 dakika dinlendirin ve bunu temiz cilde sürüp bir saat bekletin. Ardından ılık suyla temizleyin. Haftada 1 gun yapabilirsiniz.

Oğlum var. Sorunu bir gözünde parmak ucu kadar kirpik dökülmüş. Bu üç yıldır böyle. Ne önerirsiniz?

C: 2 çorba kaşığı hintyağı, 1 tatlı kaşığı buğday özü yağı, 1 tatlı kaşığı lanolin, 3 adet ceviz ve fındığı benmari usulü ısıtın. Süzerek cam bir kaba koyun. sonra bu yağı kulak temizleme çubuğuna batırarak kirpiklerine sürün.

S: Benim kirpiklerim çok kısa daha uzun ve hacimli olması için bir tarifiniz var mı?

C: kirpiklerin için fındık yağını tavsiye ediyorum.

S: Gözaltlarımda aşırı derecede morluklar var ve ırsi. Yorgunluk ve uykusuzluk oluncadaha da yogunlasıyor.

C: Canım haftada 1 gün kivi kabuklarının ıslak yüzeyini gözaltında 15 dk. beklet. Faydasını görürsün

S: Kirpiklerim çok seyrek ve dökülüyor. Bunun için ne önerirsiniz?

C: Rimeli en fazla 5 saat kirpiklerinizde tutun ve iyice temizlemeden kesinlikle yatmayın. Eskiden kirpiklere bakım yapmak için bir çorba kaşığı kuyruk yağına bir avuç fındık konur, bunlar kısık ateşte birlikte eritilir ve eriyik rimel gibi kirpiklere sürülürdü. Bu uygulama geceleri yapılır ve karışım kirpiklerde sabaha kadar kalırdı. Bunun faydasını görebilirsiniz.

S: Göz altındaki morluklar için ne yapabilirim ?

C: Haftada 1 gün kivi kabuklarının ıslak yüzeylerini 15 dakika gözaltlarınızda tutun.

S: Kirpiklerimin daha uzun ve belirgin olması için ne yapabilirim?

C: Fındık yağı kirpiklerinizin gürleşmesi için etkilidir.

S: Benim sorunum kirpik diplerinde kepeklenme. Ne önerirsiniz?

C: Öncelikle bir dermatolağa gitmenizi öneririm. 1 tatlı kaşığı jajoba yağı, eşit miktarda buğday yağı, 1 çorba kaşığı badem yağı, 1 çay kaşığı lanolini karıştırıp benmari usulü ateşte eritin. Karışımı saklayın. Geceleri kirpik diplerinize az miktarda sürün.

S: 24 yaşındayım saçlarım oldukça dökülmüştü. Sizin önerdiğiniz sığır iliği - hindistan cevizi yağı formülünü 8 hafta boyunca uyguladım. Saçlarımda çok artış oldu ancak yeni çıkan saçlar çok sarı ve ince tüy gibi olduğundan çok farkedilmiyor. Acaba onları koyulaştırmak ve güçlendirmek için ne önerirsiniz?Bir de aynı formülü uygulamaya devam etmeliyim, yoksa 8 hafta yeterli mi?
C: Biraz sabırlı olmak gerekiyor, zamanla daha güçlü çıkacaktır.

S: Merhaba saç dökülmesi için evde uygulayabileceğim ne olabilir? Beni bilgilendirirseniz sevinirim.
C: Soyulmuş yarım avokadoyu iyice ezin. İçine 2 adet bıldırcın yumurtası, bir çorba kaşığı susamyağı koyup karıştırın ve saç diplerinize sürün. Streç filmle sarıp iki saat bekletin. Ardından saç tipinize uygun bir şampuanla yıkayın. Bu kürü haftada bir tekrarlayın.

S: göz altı koyuluk ve şişliklerimi çok fena kafama taktım. Lütfen yardmcı ol

C: Bu sorun genelde uykusuzluk, yorgunluk sorunu yaşayan alerjik yapıdaki insanlarda olur. Sağlığın için doktora görünmelisin. Ayrıca patates suyu kompresi yapmayı dene.

S: Merhaba, 51 yaşındayım. Göz altında torbaları için ne önerirsiniz? Teşekkür ederim.

C: Bir tutam pirinci haşlayarak suyunu göz kenarına kompres yapabilirsiniz.
Bu genel bir göz çevresi bakımı sağlayacaktır.

LEKE-ÇİL

S: Yüzümde oluşan güneş lekelerinden nasıl kurtulabilrim? Yardımcı olursanız sevinirim.

C: Bir tutam maydanoz, bir tutam semiz otu, bir fincan yoğurt ve çeyrek limon suyunu iyice karıştırıp püre kıvamına getirin. Cildinize sürüp, 30 dakika bekletin ve ovarak çıkarın. Haftada 2 gün bu uygulamayı yapın. Dışarı çıkarken de mutlaka güneş koruyucu krem kullanın.

S: Benım yuzumde ciller var. Ne yapmam gerek?

C: 100 gram beyaz barbunyayı geceden ıslatıp, ertesi gün 1 litre suda kaynat. Pişince süz ve elde ettiğiniz suyu en az 5 gün boyunca cildine uygula. Sıvıyı dolapta muhafaza etmeyi de unutma.

S: Yüzümde çiller var bunların gitmesi için bir yöntem var mı?

C: Keten tohumunu kaynatın, suyu ile cilde masaj yaparak çillere ve lekelere maske olarak uygulayın

S: 20 yaşındayım ve yüzümde çok fazla çil var. Esmer olduğum için çok belli oluyor. Fondoten de kapatmıyor. Tamamen kurtulmazasam da birazcık azaltmanın bi yolu var mı?

C: Çiller sevimlilik katar insana, neden dert ediyorsunuz? Bir tutam maydonoz, yarım çay kaşığı tuz, yarım limon suyu, bir tatlı kaşığı bal ve sütü blenderda karıştırın ve cildinize sürün. 30 dk bekletip yıkayın

S: Güneşten dolayı sırtımda kocaman lekeler çıktı. Beni çok rahatsız ediyor.

C: 1 çay kaşığı üzüm sirkesi ve eşit miktarda limon suyu ve suyu karıştırın ve sabah akşam cilde pamukla kompres yapın.

S: cildimde güneş lekeleri oluştu. Bunun için önereceğiniz açıklamayı sabırsızlıkla bekliyorum.

C: Bir tatlı kaşığı yoğurt ve bir çay kaşığı karbonatı karıştırıp cildinize sürün ve bir saat beklettikten sonra ovarak çıkarın. Bunu da haftada bir gün uygulayın. Güneşe çıkarken koruyucu krem kullanmayı da ihmal etmeyin.

EGZAMA
Benim sorunum ellerimde egzama türü yaraların oluşu. Deterjana karşı alerji dedi doktor. İlaçlar kullandım ama fayda etmedi. Sizin önerebileceğiniz bir şey var mı?

C: Egzama su ve sabunu sevmez. Sirke-limon karışımıyla ellerinizi yıkayın, kimyasal maddeler kullanmayın.

S: egzama rahatsızlığım var. Her yerim kanışıyor doktorun verdiği losyon fayda etmedi. Sadece çok kaşımaktan bazen kızarıyor, o losyon da o zaman kızarıklığını söndürüyor. Şu an yazarken bile sanki her yerimde karıncalar geziyor.

C: 1 çorba kaşığı kına,1 tatlı kaşığı şap tozu,1 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 çorba kaşığı suyu karıştırıp, bu karışımı egzamanın oluştuğu bölgede bir gece bekletin.

MANTAR
Ayaklarımda mantar var ve sıkıntı yapıyor. Ne yapmam lazım?

C: rendelenmiş bir havucu bir çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı badem yağı ile karıştırın. Gece bu karışımı sorunlu parmağınıza sürüp gazlı bezle sarın. Sabaha kadar kalsın. Arada da adaçayı ve ebegümeci çayı ile kompres yapın. Doktorun verdiği ilaçları da aksatmayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
  • Konu Sahibi patricide
SELÜLİT-ÇATLAK-CİLT-VİTİLİGO-VARİS

S: Merhaba bende çatlaklar var. Nasıl gidebilirim?

C: Çatlaklarınız için tavsiyem, eşit miktarda havuç,
ceviz, badem ve servi yağını; limon suyu ile karıştırıp,
bununla o bölgelere masaj yapmanız.

S: Benim hassas ve karma bir cildim var ve gözeneklerim çok açık. Gözenekleri sıklaştırmak için ne yapmam gerekir?

C: 3 adet ezilmiş çilek, 1 çorba kaşığı süt, 1 tatlı kaşığı polen tozunu karıştırıp cildine sür. Haftada 1 gün 20 dakika uygula

S: yüzümde kızarıklıklar var ve doktor tavsiyesiyle birçok ilaç kullandım fakat hiç bir fayda göremedim..Teşhis ise kılcal damar genişlemesi.

Hassas bir cilt yapım var ve arındırıcı olarak bi formül tavsiye ederseniz memnun olurum..

C: 1 salatalık, 1 su bardağı süt Uygulama: Salatalığı rendeleyip, 1 su bardağı sütte kaynatın ve süzün. Her gün, sabah ve akşam bu karışımla cildinizi silin

S: ayaklarımda çatlaklar var. Her gece yatmadan evvel masaj yapmak istiyorum ama hangi bitki yağıyla yapacağımı bilmiyorum. Siz ne önerirsiniz?

C: Bir leğene sıcak su koyun, içine bir çorba kaşığı gliserin ve bir çorba kaşığı deniz tuzu karıştırın. Ayaklarınızı bu suda 20 dakika bekletin. Ardından sertleşen deriyi ponza yardımıyla temizleyin. Sonra ezilip toz haline getirilmiş 10 Aspirin'le vazelini karıştırıp ayaklarınıza sürün. Nemli gazlı bez ve üzerine de strech film sararak en az iki saat bekletin. Açınca biraz da ayaklarınıza masaj yapın. Bu kürü haftada iki kez uygulamanız iyi olur.

S: Benim cildim kuru ve çok mat. Sizinki gibi parlak ve pürüssüz görünmesini istiyorum. Ne yapabilirim?

C: Bir çay kaşığı bal, bir çay kaşığı gliserin ve bir çay bardağı soya ununu karıştırıp temiz cilde sürün. En az 20 dakika bekletin

Benim sorunum cildimin çok kuru olması ve yanak kenarlarımdaki çizgiler. Bunun için önerebilceğiniz pratik bir maskeniz var mı?

C: 1 adet yumurta sarısı, 1 çay kaşığı tuzsuz tereyağı, eşit miktarda bal,
ve sütü karıştırıp, temiz cilde sürün. 20 dk. beklettikten sonra önce ılık sonra da soğuk suyla yıkayın

S: Vücudumda çatlaklarim var ne yapabilirim? Kolay ve pratik olursa sevinirim.

C: Çatlaklarınız için tavsiyem, eşit miktarda havuç, ceviz, badem ve servi yağını limon suyu ile karıştırıp, bununla o bölgelere masaj yapmanız.

S: Sevgili Suna Abla vitiligo hastalığı için bir öneriniz var mı? Şimdiden teşekkürler.

C: 4 diş sarımsağı haşlayın ve ezin. 1 yemek kaşığı bal karıştırıp sürün.

S: Cildimin solgun bir grünüşü var. Daha parlak ve sağlıklı gorünmesi için ne yapabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirm.

C: 1 yumurta akı, 1 adet rendelenmiş elma suyu, 1 tatlı kaşığı kremayı karıştırıp temiz ciltte 15 dk. bekletin. Önce soğuk sonra sıcak suyla yıkayın.

S: Yüzdeki sarkmayı önlemek için ne yapmalıyız?

C: 1 ölçek elma suyu, salatalık suyu ve maden suyunu karıştırıp buz kalıplarına koyun ve dondurun. Her gün 1 adet donmuş buzu cildinizde gezdirin.

S: 3 sene oldu doğum yapalı ve inanılmaz çatlaklarım var. Onlardan nasıl kurtulabilirim?

C: Eşit miktarda havuç, ceviz, badem ve servi yağını limon suyu ile karıştırıp, bununla o bölgelere masaj yapmalısınız. iyi gelecektir.

S: 48 yaşındayım sizi takip ediyorum tebrikler, cildim cok kuru dudak üstü kırışıklığım var. Cildimin kuruluğu ve ellerim için neler yapmalıyım?

C: Haftada bir gün elma suyu ile tüm yüzünüze kompres yapın ve yüzünüzü yıkamadan yatın. Elma suyunu ertesi sabaha kadar cildinizde bekletin. Elleriniz için de şunu öneririm: Eşit miktarda buğday özü yağı, jojoba yağı ve avokado yağını karıştırıp ellerinize sürün ve bekletin. Tırnaklarınıza badem yağı sürmenizin de faydasını görürsünüz.

S: Yaşım 48. Karma bir cilde sahibim. Nasıl bir maske uygulayabilirim?

C: Bir yemek kaşığı toz şekeri, bir yumurta akı ile karıştırın ve cildinize sürün. Yavaşça ovarak çıkarın.

S: Vücudumdaki çatlaklardan şikayetçiyim. Bacaklarımın arkasında, basenlerinde hatta sırtımda bile çatlaklar var. Sizden ricam doğal yollarla bu çatlaklardan nasıl kurtulabilirim,

C: Eşit miktarda havuç, ceviz, badem ve servi yağını limon suyu ile karıştırıp, bununla o bölgelere masaj yapmalısınız.

S: Cilt sıkılaştırıcı bir formül verdiniz. Rica etsem o formülü tekrar verebilir misiniz?

C: 1 tutam hübüsküs (Afrika çiçeği) ve 1 tutam kuşburnunu 1/2 litre suyla karıştırın ve 5 dk kaynatın. 15 dk. demleyin.Cildinize bu sıvıyla kompres yapın.

S: Suna Hanım kuru ciltler için ne önerirsiniz?

C: Haftada bir gün elma suyu ile tüm yüzünüze kompres yapın ve yüzünüzü yıkamadan yatın. Elma suyunu ertesi sabaha kadar cildinizde bekletin.

S: hamileyken oluşabilecek çatlakları önlemek için bir formül rica ediyorum.

C: 50 gr. çilek yağı, 50 gr. tatlı badem yağı, 1 adet limon suyunu karıştırıp her gün karın ve bacak bölgenize sürün.

S: Varis başlangıcı için tavsiye edebileceginiz öneriler nelerdir? Şimdiden çok teşekkür ederim.

C: Bir bardak suya 5 damla elma sirkesi ve 20 damla at kestanesi şurubunu damlatarak için.

S: Cildimin T bölgesi yağlı . Yaklaşık bir sene önce yanaklarımda kahverengi güneş lekeleri oluştu. Doktora gittim ama verdiği kremlerin faydası olmadı. Uygulayabileceğim bir tarifiniz varsa sevinirim. Teşekkürler.

C: Bir çorba kaşığı yoğurt, bir tatlı kaşığı yulaf unu, çeyrek limon suyu ve bir tatlı kaşığı elma suyunu karıştırıp cildinize sürün. 30 dakika kadar sonra hafifçe ovarak çıkarın..

S: 20 yaşındayım kilo alıp vermemden dolayı karnımda çatlaklar oluştu.

C: çatlaklarınız için tavsiyem, eşit miktarda havuç, ceviz, badem ve servi yağını limon suyu ile karıştırıp, bununla o bölgelere masaj yapmanız.

S: sığır iliği tarifinizi yapıyoruz, mükemmel bi tarif. Resmen mucizevi! Tebrik ederim sizi. Benim cildim kuruya dönük bi cilt ve alın bölgem ve yanaklarım pütür pütür, kırmızı kırmızı.

C: Cildiniz için, 2 çorba kaşığı soya yağı, 2 çorba kaşığı badem yağı, yarım kahve fincanı kakao yağı, 1 çorba kaşığı bal mumu, 2 çorba kaşığı portakal çiçeği suyu, 1/2 çay kaşığı boraks, 5 damla portakal çiçeği özünden oluşan tarifimi yapın. Önce yağları ısıtıp karıştırın. Kako yağını ayrıca eritip yağlara ilave edin. Balmumunu eritip mikserle çırparak yağlara yavaş yavaş katın. boraksı portakal çiçeği suyunda eritin ve tüm malzemeleri karıştırın. soğuyup kalınlaşmaya başlayınca, portakal çiçeği yağını da içine ilave edin. iyice soğuduktan sonra cam kavanozda muhafaza edin ve sabah akşam kullanın.

S:.Cildim çok kuru.İlerde çok kırışmaması için cildim için neler yapmalıyım?

C: 1 yemek kaşığı buğday unu, 1 yumurta 1 çay kaşığı ısıtılmış bal, 1 kesme şeker ve 15 gr. kuru mayayı karıştırıp sütle kıvama getir ve cildine sür. 25 dk. beklet.

S:. Cildim, göz altlarım çok kuru ve kırıştı da aynı zamanda. Çene ve alin bolgemde biraz yagli. Çenemde kızarık lekeler var.

C: Teşekkür ederim. Olgun ve yumuşak bir avokadonun dörtte birini ezin. İçine bir çay kaşığı bal, çeyrek limon suyu ekleyip, göz çevrenize ve dekolte bölgenize sürün. Yarım saat kadar beklettikten sonra hafifçe ovarak çıkarın. Eğer uygulamayı gece yaptıysanız, hiç yıkamadan yatın ve yüzünüzü sabah yıkayıp ondan sonra cildinize uygun bir krem sürün. Kızarıklıklar için bir dermatoloğa gitmenizi öneririm.

SAÇ

Saçlarımın çok fazla yıprandığını ve döküldüğünü görüyorum.. Ne önerirsiniz?

1 yemek kaşığı öğütülmüş çörek otu, 1 yemek kaşığı öğütülmüş polen, 1 yemek kaşığı öğütülmüş nane, 1 yemek kaşığı öğütülmüş ısırgan otu, 1 kahve fincanı susam yağını bir kapta iyice karıştırın. Bir fırça yardımıyla boya sürer gibi saç diplerinden başlayarak saça uygulayın. Kalan malzemeyi saç uçlarına sürün. Saçta kremlenmemiş yer kalmamasına dikkat edin. Tamamını sürdükten sonra, parmaklarla ovalayarak kremin saça iyice karışmasını sağlayın. Saçınıza bir poşet geçirin ve üzerine sıcak bir havlu sarın. Isı maskenin saça daha iyi nüfuz etmesini sağlayacaktır. Maskeyi bir saat beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Bu maske saç diplerini besler.

S: Genç yaşta saçım beyazlamaya başladı. Bunun için bir öneriniz var m?ı Şimd den çok teşekkürler ...

C: taze cevizin dış kabuklarını az suyla haşlayın, içine ısıtılmış yarım kahve fincanı zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı kuru maya katın 2 saat saçınızda bekletin. Faydalı olur.

S.Ben 32 yaşındayım ve saçlarım çok dökülüyor. Ne yapabilirim? İlginize teşekkür ederim.

C: Sağ olun canım. 3 çorba kaşığı havuç yağı, fındık yağı, süt ve 1 tatlı kaşığı deniz tuzunu karıştırın. saç diplerine ve uçlarına yedirin.

S: Evde saç bakımını kendimiz kolay malzemelerle nasıl yapabiliriz ve ne zamanda bir uygulamamız lazım.

C: 1 tatlı kaşığı hint yağı, lavanta yağı, defne yağı, menekşe yağı, zeytinyağı,susam yağı ve 1 çay kaşığı kekik yağı,çam terebentin ve çörek otu yağını karıştırın. 1 saat saçlarınızda bekletin ve yıkayın.

S: saclarim önden cok döküldü. Doktorlara gittim irsi dediler ve de sac ilaci verdiler ama faydasini görmedim.

C: Bir kahve fincanı iyi zeytinyağına bir çorba kaşığı bira mayası, bir çay kaşığı biberiye yağı, yarım çay kaşığı kekik yağı karıştırıp bunu saç diplerinize sürün. En az iki saat bekletip yıkayın. Uygulamayı haftada bir tekrarlayın. Ayrıca bir su bardağı kaynar suda tere otunu demleyip, bununla her gün saç diplerinize masaj yapmanın da yararını görürsünüz.
Sığır iliği tarifimi de uygulayabilirsiniz.

S: Saçım dökülüyor ve ne yapsam durduramıyorum. Ne yapmam gerekir? Şimdiden teşekkür ederim.

S: saçlarım Çok yağlı ve kepekli. Fön çektirmeye bile gelmiyor. Çok çeşitli şampuanalar kullandım ve doktora gittim , verimli bir sonuç alamadım. Hepsi kısa vadede sorunu çözebildi.

C: Bir tutam biberiye ve bir tutam kekiği 250 gram kaynar suda çay gibi demleyip, süzün. Sıvıyı temiz saç diplerine sürün.

S: sac koklerinde asiri kasinti ve dokulme var.

C: Dökülme için defne yağı, badem yağı ve avakado yağını eşit miktarda karıştırıp, saçına sürün. 2 saat beklettikten sonra uygun şampuanla yıkasın.

Kaşıntı için de 5 adet aspirini dövüp, maden suyu ile karıştırın. Karışımı saç diplerine sürün ve 15 dk. sonra durulayın.

S: Suna Hanım, şaç için sığır iliği tarifiniz kaç gün yapılacak? Kaç saat kalacak?
C: Haftada 1 gün uygulayın ve saçınızda 2 saat bekletin Saime Hanımcım.

S: 28 yaşımdayım benim alnımın yantarafları açıldı. Saç dökülmesinden dolayı ı üst tarafta az var ve seyrek. Ne öneririisniz? Sığır iliğini açıklar mısınız ve de nasıl kullanılır?

C: 150 gram eritilmiş sığır iliği ile eriyen yağ kadar Hindistan cevizi yağını karıştırın ve saç dibine boya sürer gibi sürün. Masaj yaptıktan sonra streç filmle sarın, iki saat bekletin. Haftada 1 gün uygulayın.

S. Benim saçlarım dalgalı olduğundan sık sık fön çekiyorum ve feci bi şekilde yıpranıyor ve bu durum beni cok rahatsız ediyor. Eski canlılığını alabilmesi için ne yapmalıyım?

C: 2 adet bıldırcın yumurtası, 1 fincan zeytinyağı, 1/2 limon suyu, 1 tatlı kaşığı öğütülmüş maydonoz tohumunu karıştırıp saçına sür ve 1 saat beklet.

S: saçlarım yavaş yavaş dökülmeye başladı. Ne yapabilirim? Bana bir tavsiyede bulunursaniz cok sevinirim .

C: Bir kahve fincanı iyi zeytinyağına bir çorba kaşığı bira mayası, bir çay kaşığı biberiye yağı, yarım çay kaşığı kekik yağı karıştırıp bunu saç diplerinize sür. En az iki saat bekletip yıka. Uygulamayı haftada bir tekrarla.

S: saçlarım çok yağlanıyor ve her gün yıkamak zorunda kalıyorum. Bunu önleyebileceğim bir yöntem var mı? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

C: 1 çay bardağı suyla pişirilmiş karabuğday, rendelenmiş yarım portakal kabuğu, 3 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırıp saç diplerinizle fırçayla sürüp friksiyon yapın ve naylona sarıp 30 dakika bekletin. Sonra da saçlarınıza uygun bir şampuanla yıkayın.

S: Saç beyazlığını giderebilirmiyim. Eski rengine dönüşmesi için ne yapmalıyım?l

C: 1 adet soğan ve 5 diş sarımsağı blendarda ezin. 1 yumurta sarısı ve 1 çorba kaşığı zeytinyağını ekleyerek krem kıvamına getirin, saçınıza sürün. 1 saat bekletin. Haftada 1 gün uygulayın.

S: Benim kızım 12 yaşında ve saçında çok fazla kepek oluştu. Geçmesi için ne önerirsiniz?

C: 1 fincan maden suyu, 1 çorba kaşığı elma sirkesi, 1 çorba kaşığı polen tozu, 1 çay kaşığı deniz tuzunu karıştırıp saça sürün ve 1 saat bekletip yıkayın.

S: Saclarım bir yıldır cok dökülüyor ve seyrekleşti ve de cok kuru. Ne yapmalıyım?

C: 1 tatlı kaşığı kekik yağı, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı hintyağı, 1 tatlı kaşığı kuru mayayı karıştırın, saçınıza sürüp, naylon streçe sarın ve 2 saat bekletin.

SİĞİL-NASIR-UÇUK

S: benım parmaklarımda zaman zaman sıgıller çıkmakta.

C: Siğillerinizle asla oynamayın, çoğalırlar. Fırında pişmiş soğanı soyup havanda iyice dövün. 1 kaşık zeytinyağı ekleyin. 1 kaşık tuz ve karbomat kattığınız ılık suda ellerinizi 15 dk. beklettikten sonra karışımı ellerinize sürün ve eldiven takın. Kalabildiği kadar kalsın. Haftada 2 gün uygulayın.

S: Benim ayağımda nasır var ve çok acıyor. Bant yapıştırdım fakat 2 gün rahatlıyorum daha sonra yeniden ağrımaya başlıyor.

C: Üç diş sarmısağı dövün ve buna bir çay kaşığı da zeytinyağı ekleyin. Nasır iyileşene kadar bunu her akşam nasırlara sürüp sarın. Nasırlarınız giderek küçülecektir. Ayrıca nasıra ütülenmiş lahana yaprağı sarmak da iyi gelir.

S: Benim sorunum topuk çatlağı, ne yaptıysam geciremedim. Önerinizi bekliyorum.

C: Bir leğene sıcak su koyun, içine bir çorba kaşığı gliserin ve bir çorba kaşığı deniz tuzu karıştırın. Ayaklarınızı bu suda 20 dakika bekletin. Ardından sertleşen deriyi ponza yardımıyla temizleyin. Sonra ezilip toz haline getirilmiş 10 Aspirin'le vazelini karıştırıp ayaklarınıza sürün. Nemli gazlı bez ve üzerine de strech film sararak en az iki saat bekletin. Açınca biraz da ayaklarınıza masaj yapın. Bu kürü haftada iki kez uygulamanız iyi olur.

S: dudagımın kenarında uçuk var ne yapmalıyım teşekkürler

C: 1 çay kaşığı şap tozu, 1/4 limon suyu, 2 damla zeytinyağını karıştırıp uçuğunuzun üzerine sürün.

S: Diz kapaklarımda yıllanmıs nasır var. Rengı koyu kahve olmus bır halde. Yıllarca spor yapmanın etkısiyle oluşan bu halin tedavisini anlatırsanız çok sevinirim.

C: zeytinyağını bir cezvede iyice ısıtıp ocaktan al. 1 fındık büyüklüğünde balmumunu zeytinyağında karıştırarak erit ve bir cam kavonoza koy. Sonra bu karışımdan nasırın üstüne bolca sür ve gazlı beze sararak sabaha kadar beklet. Kalan kremi soğuk yerde muhafaza et. İyileşinceye kadar uygulamaya devam edebilirsin.

S: Benim sık sık dudağımın hep aynı bölgesinde uçuk çıkıp ve yara gibi oluyor. 15 güne kadar ancak iyileşiyor, krem sürünce gecmiyor ve izi kalıyor.

C: 1 çay kaşığı şap tozu, 1/4 limon suyu ve 2 damla zeytinyağını karıştırıp uçuk üzerine sürün.

EL-TIRNAK

S: tırnaklarım çok sık kırılıyor, ne yapmalıyım?

C: 1 bardak suya 1/2 limon suyu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı karıştırın ve tırnaklarınıza sürerek bekletin.

S: 48 yaşındayım sizi takip ediyorum tebrikler, cildim cok kuru dudak üstü kırışıklığım var. Cildimin kuruluğu ve ellerim için neler yapmalıyım?

C: Haftada bir gün elma suyu ile tüm yüzünüze kompres yapın ve yüzünüzü yıkamadan yatın. Elma suyunu ertesi sabaha kadar cildinizde bekletin. Elleriniz için de şunu öneririm: Eşit miktarda buğday özü yağı, jojoba yağı ve avokado yağını karıştırıp ellerinize sürün ve bekletin. Tırnaklarınıza badem yağı sürmenizin de faydasını görürsünüz.

S: 1 senedir tırnaklarımı uzatamıyorum, ikileniyor, ayrılıyor, kırılıyor, çok sey denedim ama düzelmiyor bir türlu.

C: Tırnaklarınız için bir tas ılık suya bir çorba kaşığı tuz, birer tatlı kaşığı limon suyu ve sirke, bir çay kaşığı zeytinyağı koyun ve ellerinizi tutabildiğiniz kadar bu suda tutun. Her akşam bunu uygulamaya devam edin, tırnaklarınızı güçlendirecektir. Ayrıca tırnaklarınızı limonla ve badem yağıyla ovabilirsiniz. Bu formülleri ölçülerini artırarak ayaklarınız için de uygulayın.

SİNÜZİT

S: Sinüzit ağrısından bıktım, doktorun verdiği bir ilaç ancak 1-2 ay etkili oldu. Sonra şiddetli baş ağrıları tekrar başladı. Sinüzit için etkili bir tavsiyeniz var mı?

C: Halk arasında acı kavun adı ile bilinen bitkilerden 6-7 adet alın ve sütünü çıkarın. 10 cc serum fizyolojikle karıştırın. Gazlı bezde süzün ve elde ettiğiniz süzüntüyü genize gitmemesine dikkat ederek yatarak değil de öne eğik durarak burnunuza damlatın canım.

CİLT RENGİ İÇİN

S: Daha önceki sorularıma cevap alamadım Haklısınız çok soru vardır. Ben 32 yaşında esmer tenli bir bayanım. Ten rengimin beyaz olması için ne yapmam lazım. Killi pilingi ve maya süt karışımını uyguluyorum. Ayrıca göz altı için kiviyi düzenli kullandım ve faydasını gördüm. Başarılarınızın devamını diliyorum.

C: 1 tatlı kaşığı lanolin ile 1 çorba kaşığı vazelini benmari usulü eritin. İçine 1 çorba portakal suyu, 1 tatlı kaşığı taze elma suyu, 1 çorba kaşığı beyaz kili ekleyin. Karışımı bir cam şişede, soğuk yerde saklayın.Evde olduğunuz zamanlarda bu karışımı yüzünüze sürün. Kalabildiği kadar kalsın. Sonra da yıkayın. Haftada 3 gün uygulayın. Dışarı çıkarken en az 20 koruma faktörlü bir krem kullanın.

HEMOROİD -KABIZLIK

S: hemoroıt ıcın patlıcanlı bı tarıfınız vardı tekrar yazarmısınız

C: Patlıcanın başındaki sapını kaynatıp suyunu içmelisiniz. Aktardan kavak yağı alıp sürmeli, hazmı zor olan yiyeceklerden uzak durmalısınız.

S: Merhaba Suna Abla, benim sorunum çoğu bayanda olduğu gibi kabızlık! Bu sorunumu çözmemde bana yardımcı olursan çok sevinirim.. Şimdiden teşekkür ederim...

C: Birer tutam papatya, anason, rezene, kişniş tohumu, sinameki, biberiye, funda yaprağını bir kavanozda karıştırın. Rahatsızlık olduğunda sıcak su içine bir tutam bu karışımdan atıp demleyin ve için. Hazmı zor olan yiyeceklerden uzak durun.

KİLO SORUNU

S: Ben kilo almak istiyorum.Bana da bir çare bulun.

C: 200 gr. hurma, kayısı ve incir, 150 gr. ceviz içi, 50 gr. tuzsuz tereyağı, 20 gr. keten tohumu, 1 portakal kabuğu rendesi, 2 adet kakule, 2 gr. anason tozu, 50 gr. tuzsuz fıstık içi ve 1 kilo balı alın..
Uygulamaya gelince; hurma akşamdan ıslatılır ve çekirdekleri çıkartılır. Kayısı, incir ve hurma blenderdan geçirin. Diğer malzemelerle birlikte bala karıştırın. Sabah akşam 1 tatlı kaşığı yedirin. Kilo almasına yardımcı olur.

SEDEF

Ben de sedef hastalığı var. Doktorların verdigi ilacları kullanmama ragmen
coğalıyor.

C: limonla ovun sonra da havuç yağı ile susam yağını eşit miktarda karıştırıp cildinize sürün.

ADET DÜZENSİZLİĞİ

S: Bende adet düzensizligi var. Gitmedigim doktor kalmadı. Yardımcı olursanız sevinirim.

C: Kekik ve reyhanı kaynar suda çay gibi demleyin ve için. Karın ağrınız oluyorsa dağ kekiğini haşlayıp suyunu için.

MAKYAJ TEMİZLİĞİ
S: Makyajımı temizlemek için ne yapmalıyım?

C: Kırlangıç otu, sarı sabır, aloevera, marul, salatalığı 1 litre sütte pişirin ve blenderdan geçirin. İçerisine 50 gr. tatlı badem yağı koyun. Bu karışımı makyajınızı temizlerken kullanın.

TERLEME

S: Benim sorunum koltuk altlarımın aşırı terlemesi. Hiç değilse azaltılması için doğal bir yöntem var mı?

C: Öncelikle bol su içmelisiniz. Yemeklerinizde de pek baharat kullanmayın. Sentetik yerine pamuklu giysileri tercih edin ve her gün yıkanmayı ihmal etmeyin. Haftada bir gün su doldurduğunuz küvetinize iki kase deniz tuzu, iki limon suyu ekleyip, 20 dakika bu suda kalın.

• Konu Sahibi patricide
cok tesekkur ederim tamda benim aradigim konuydu

• Konu Sahibi patricide
işine yaradıysa gerçekten...ne ala cok sevındım kuzum :-) ben uçukla ilgili formülü uyguladım ama malesef işe yaramadıgı gibi dudağım patlamak üzere daha kötü oldum :KK43:

• Konu Sahibi patricide
aradığım bi çok sorunun cevabını buldum cnm çok tşk :KK70:

• Konu Sahibi patricide
güzel paylaşım olmuş ellerinize sağlık:KK71:

• Konu Sahibi patricide
çok faydalı bir paylaşım olmuş bir sürü tarifi yazdım bir kenara teşekkürler:KK61:

X