Sunay Akın

Che

Nirvana
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
2.706
26
Sunay Akın (1962 - ), Türk şair, yazar, gazeteci, araştırmacı

Trabzon'da doğdu. Lise öğrenimini İstanbul Koşuyolu Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Fizik Coğrafya Bölümü'nden mezun oldu.

İlk şiirleri 1984 yılında dergilerde yayınlanmaya başladı. Arkadaşlarıyla birlikte 1989'da Yeni Yaprak şiir dergisini ardından 1990 yılında da Olmaz adlı şiir dergisini çıkardı.

1987 yılında Halil Kocagöz Şiir Ödülü’nü Noktalı Virgül adlı dosyasıyla aldı. 1990 yılında ise Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülü'nü Makiler şiiri ile kazandı.

Buluşlara dayanan, genellikle kısa şiirlerinde, Orhan Veli şiirindeki bir özelliğin günümüzde sürdürümcüsüdür. Bu tür şiire pek de özgü olmayan, yumuşak, lirik bir ses tonu vardır. Şiirlerinde özellikle ince yergi ögelerini kullanmadaki rahatlığı ile dikkat çeker. Cemal Süreyya'nın etkisinde sürdürdüğü şiirlerde, dil oyunlarına dayalı yoğun bir alaycılık ve şaşırtma; çocuklar ve hüzünle birlikte şairin ilgi ve duyarlılığını göstermektedir.

23 Nisan 2005 tarihinde 11 yıldır dünyanın dört bir yanından topladığı oyuncaklarla, hayali olan İstanbul Oyuncak Müzesi'ni Göztepe, İstanbul'da tarihi dört katlı bir konakta açtı.

TV8'de Hıncal Uluç, Haşmet Babaoğlu ve Nebil Özgentürk ile birlikte Yaşamdan Dakikalar adlı televizyon programını yapmaktadır.

TV8'de ünlü konuklarla sohbet ederek Ramazan Ayı boyunca Mahya Işıkları programını yapmaktadır.

YAYIMLANMIŞ KİTAPLARI

Kule Canbazı (2004)
Kırdığımız Oyuncaklar (2004)
Onlar Hep Oradaydı (2002)
İstanbul'da Bir Zürafa (2001)
Önce Çocuklar ve Kadınlar (2000)
Ayçöreği ve Denizyıldızı (2000)
62 Tavşanı (2000)
Kız Kulesi'ndeki Kızılderili (2000)
Antik Acılar (1999)
Makiler (1999)
İstanbul'un Nazım Planı... (1999)
Kaza Süsü (1997)
Kırılan Canlar (1997)
Veşaire...Veşaire (1994)
Antik Acılar (1995)
Kaza Süsü (1996)
Makiler (1996)
Şairler Matinesi (1993)
Şiir Cumhuriyeti (1993) - Safa Fersal ile birlikte
Küçük Asker...Küçük Asker... (1995)

bu adamın şiirlerine bayılıyorum hele antikacılar:asigim: ama kitabını hala edinemedim en kısa zamanda oda olacak inşallah...jeyyar

çok çok severek okuduğum bi yazar...şimdi yeni bi kitabını aldım en kısa sürede başlayıp okumayı düşünüyorum...

çay bardağında bırakılan dudak payı kadar bile uzak kalamam gözlerine ,
yakın olsun isterim ellerime ellerin....

şiir'den bahsetmişimde yazmamışım ya burayafisfisfis biride çıkıp dememiş şiir nerde diye:1no2:.. neyse hemen telafii ediimm:eek:

ANTİK ACILAR

Geçim parası için

nice yaşlının

eski İstanbul evlerinden

getirdiği eşyalar

üstüne kâr koyulup

satılıyor antik

acılar çarşısında
Sunay Akın

bayılıyorum bu adamın kitaplarına, bilgi dağarcığına, konuşmasına..........

her durumda anlatacak birşeyleri olan donanımlı biri. çok hızlı konuşsada inanılmaz keyifli anlatıma sahip...
kitaplarının hepsi güzel ama ben en çok ayçöreği ve denizyıldızı 'nı sevdim...

bu şair büyük bir usta tek kelimeyle harika bir insan.tAnışmak istediğim insanlardan birisidir.

Yazdıklarını sevdiğim bir yazar-şair kişi..
tAnışmak istediğim insanlardan birisidir.
Bu isteğe sahip olanlara önerim, İstanbul-Göztepede bulunan oyuncak müzesine gittiğinizde Sunay Akın'ı görme şansınız olabilir. Ben gittiğimde, oldu. İmza aldım ve hatta eşiyle de kendisiyle de sohbet ettik.. Seviyorum bu adamı. Eşi de çok şeker bir hanım.:asigim:

Sevgilim kızma sakın
ve lütfen yanlış anlama
kırmızı rujunu sürünce
paramın yetmediği
elma şekerleri
geliyor aklıma

sunay akin okudum mu bir yerde "akin akin sunay akin " der dilim herseferinde(:-)

tam anımsayamıyorum ama 6-7 yıl önce 5 ekim dünya öğretmenler gününde kazım koyuncu ve sunay akının katıldığı bir öğretmen organizasyonunda bir sahne shovu vardı değme stand upcılara taş söktürmüştü.ben o güne kadar sadece şair sanırdım. şimdiki kanım şair, yazar, seyyah, hatip, stand upcı, programcı ve "sanatçı"

Batan güneşe doğru
Sürerken atımı
'Gitme kal'
Demeni bekliyorum
Ama yalnızca
Rüzgar çekiştiriyor
atkımı
Sunay Akın

iki çocuk beraberce oturduğumuz kapının eşiğine
şimdi tek başıma sığamıyorum.
insan büyüdükçe yalnızmı kalıyor ne...
Sunay Akın

Bilerek mi yanına almadın giderken
başının yastıkta
bıraktığı çukuru
Güveniyordum
oysa ben sevgimize
vapur iskelesi
ya da tren istasyonundaki
saatin doğruluğu kadar
Beni senin gibi
bir de annem terketmişti
ki göbeğimde durur
onun yokluğundan
bana kalan
çukuru
Sunay Akın

Sunay Akının oyuncak müzesi de insanın ufkunu genişletecek mekanlardandır.

Kitaplarını okurken tarihi bir yolculuğa çıkıyorum o kısa öykülerin sonu nasıl olacak nereye bağlanacak merakla bekliyorum.

X