Süper anne

Olamadım. Olmuyor ben mi boyleyim anlamadim bebegim 9 aya giricek dogdugundan beri istahsiz yemesi sorunlu. Bebege baksam ev isi kaliyor ev isini yapsam bebek iyice ac kalıyor ikisini yapsam vucudum iflas ediyor cokuyorum olan yine bebegime oluyor ilgisiz istahsiz kaliyor oyle.Bulasiklar tezgahtan tasiyor bebegin esyalari yerlerde surekli firlatiyor benim gozumde yerlerde brnde temizlik takisnitisi var ne ev isinden ne bebekten vazgecebiliyorum. Kendimi yedim bitirdim gözüm hep yerde yine saç mi dustu yine tozmu oldu diye mutfakta bir gün yikama ertesi gün yikamak iki saatimi aliyor. Camasirlar birikiyor yikiyorum bu sefer aksama kadar bebek pesinde oldugum icin yorgunluktan asamiyorum. Ne yapicam ben böyle ya ?
Her konuda yetisen iyi olan süper annr var mi siz nasil başa cikiyorsunuz ev isi aksam yemegi ve de brbekle ? ( Ha bu arada açım yemek bile zor yapiyorum sabah yesem aksam yemegi lüks gozukuyor yorgunluktan.)
2erkek anasiyim biri 2biri 6aylik valla evi nokta götürse onların vaktinden calamam biyeri yapıyorum bir yer kalıyor vakit geçiriyoruz sonra onlar uyuyunca bende yapabildiğim kadar yapıyorum canım biz çocuklu eviz herşey dört dörtlük temiz düzenli olmaz o evde bebek var onlar mutlu olsun yapabildiğin kadar yap bu zamanlar geri gelmz

1- çocuk anne ütü zaten almamış- ki 9 aylık olmuş alsaydı da ek gıda başlamış olurdu. neyse kısacası dışarıdan yeseniz pizza yeseniz onun için değişen bir şey olmayacak.
2- 1 gün temizlik yapsam 3 gün yerimden kalkamıyorum, kilo aldım filan demişsiniz.

sizin sorununuz bence kilo- hantallaşma- kafanızın bi türlü rahat etmemesi sebebiyle güzel uyuyup uykunuzu alamama gibi olaylar. daha 30 yaşında değilsiniz nasıl 1 gün temizlikle 3 gün yerinden kalkamıyor olabilirsiniz ki?

bakın önümüz yaz
çocuğu koyun arabaya tempolu yürüyün. spor yapın. etrafınızda açık ne kadar alan varsa değerlendirmeye çalışın
eve bir robot süpürge alın çıkarken çalıştırın.

çocuğun yemeğini yanınza alın. dışarıda yediği kadar yesin.

hem spor olur hem vakit geçer, belki uyur bile, hem dışarıdayken evi dağıtamazsınız.
böyle bir rutin kurmaya çalışın. yaz sonuna kadar zaten yürür bu çocuk. evde az durursanız evin dağınıklığı da daha az gözünüze batar.

şimdi kızmayın ama daha emekleyen çocukla böylesiniz...çocuk yürüyünce ve daha laftan da anlayacağı zamanlar gelinceye kadar çok zor geçiyor (yani emin olun 6 aya göre 1.5 yaş daha zor hem yürüyor hem eline geçeni ağzına atıyor hem laf anlamıyorlar, o yaşa gelince delirirsiniz bu sefer...). misal çamaşırı asamayacak kadar ortada bir problem yok -tu en azından şimdiye kadar. yürümeye başlayınca esas hiç yalnız bırakamazsınız... bu kafayla olmaz. o yüzden çocuğu işe engel görmeyin. ona gel deyin sizinle girsin çıksın. makineyi birlikte boşaltın. ( bebe ayağa kalkınca yani). gördüğüm tüm bebekler makine boşaltmaya bayılıyor. en fazla ne olur tek olsanız 3 dakika sürecek iş çocukla 30 dakika sürer. oyun gibi düşünün.

Çok yalnızız. Annelerimiz kardeşlerimiz yanımızda değil. Bir başımız 4 duvar arasında çocuk bakmaya çalışıyoruz. Eskiden annem anlatıyor seni büyütürken evde 4 yaşlı vardı ben geziyordum onlar sana bakıyordu diyor. Şimdi öyle mi hayatlarımız?
💕

vay be o ne anlayışlı 4 büyüklermiş öyle
bizde olacak gelin kayınbabaya filan çocuk bırakıp gezmeye gidecek, dönüşüne kocası değlse evdeki büyük kaynı kırardı bacaklarını...hey yavrum hey.
bi kere gelin gezmeye nasıl gidiyor? insan mı o?

anca tarlaya çapaya, sap toplamaya vs. gider gelin çocuğu bırakıp
o çocuğa da kimse bakmaz evde beşikte uyurdu akşama kadar.
beşik çocuğu değilse de tarlaya anasıyla birlikte giderdi zaten. akşama kadar kendi kendine oynardı.

eskiden de pek kimseden destek olmadan çocuk büyüten çooook insan vardı.

Bi tanesi 20 günlük, diğeri 4 yaşında 2 oğlum var. Her şeyi eşimle ortaklaşa yaptığımız için kimseye ihtiyacımız olmadan mis gibi yaşayıp gidiyoruz. Yeni doğum yapmama rağmen ev temiz ve düzenli. Ben doğumdan sonra evde kimseyi istemiyorum aileden. Eşimle de hep bir düzen kuruyoruz. Gerisi zaten geliyor. Kilit nokta eşlerin işlere ortak olması. Az eşyanın önemini de unutmayalım.

vay be o ne anlayışlı 4 büyüklermiş öyle
bizde olacak gelin kayınbabaya filan çocuk bırakıp gezmeye gidecek, dönüşüne kocası değlse evdeki büyük kaynı kırardı bacaklarını...hey yavrum hey.
bi kere gelin gezmeye nasıl gidiyor? insan mı o?

anca tarlaya çapaya, sap toplamaya vs. gider gelin çocuğu bırakıp
o çocuğa da kimse bakmaz evde beşikte uyurdu akşama kadar.
beşik çocuğu değilse de tarlaya anasıyla birlikte giderdi zaten. akşama kadar kendi kendine oynardı.

eskiden de pek kimseden destek olmadan çocuk büyüten çooook insan vardı.

Her zaman gezilmez ki zaten ama annem beni uyutup babamla akşam gezmeye gidebilirmiş mesela. Babaannem evde çünkü. Büyüklerle yaşamanın zorlukları da var ama kolaylıkları da. Benim asla öyle bir lüksüm yok. Yatılı bakıcı lazım benim akşam bir kahve bile içmem için.
köyde durumlar nasılmış bilmiyorum ama anneannem de babaannem de İstanbul’da büyütmüş çocuklarını: göçmeniz bir de. Gelinlerin süslenip püsleyip gezmeye gitmesi önemlidir 😂😂😂

Olamadım. Olmuyor ben mi boyleyim anlamadim bebegim 9 aya giricek dogdugundan beri istahsiz yemesi sorunlu. Bebege baksam ev isi kaliyor ev isini yapsam bebek iyice ac kalıyor ikisini yapsam vucudum iflas ediyor cokuyorum olan yine bebegime oluyor ilgisiz istahsiz kaliyor oyle.Bulasiklar tezgahtan tasiyor bebegin esyalari yerlerde surekli firlatiyor benim gozumde yerlerde brnde temizlik takisnitisi var ne ev isinden ne bebekten vazgecebiliyorum. Kendimi yedim bitirdim gözüm hep yerde yine saç mi dustu yine tozmu oldu diye mutfakta bir gün yikama ertesi gün yikamak iki saatimi aliyor. Camasirlar birikiyor yikiyorum bu sefer aksama kadar bebek pesinde oldugum icin yorgunluktan asamiyorum. Ne yapicam ben böyle ya ?
Her konuda yetisen iyi olan süper annr var mi siz nasil başa cikiyorsunuz ev isi aksam yemegi ve de brbekle ? ( Ha bu arada açım yemek bile zor yapiyorum sabah yesem aksam yemegi lüks gozukuyor yorgunluktan.)
Yalnız degilsin bende süper anne olamadım sanırım. genel olarak bebeğime odaklı gitmeye calisiyorum ev işi yemek olayı kalıyor. Onları yapsam parça parça oluyor bir saatlik iş iki güne sarkıyor. Bazen aynada kendime bile bakamadigim oluyor. Sosyal hayat sıfır zaten.. sosyal medyada çatır çatır yapıyor insanlar diyorum bunlar el kadar bebekle nasıl bu kadar sosyal hiç mi sabahlamiyorlar 🤷 ama şunu fark ettim ki bebeğe tek bakanlar hep daha bı zorlanıyor kişisel bakım bile artık benim için lüks hale geldi sırf dağınık durmamak için saçlarımı toplu tutuyorum sürekli ayyy bu liste böyle uzar gider..

Her zaman gezilmez ki zaten ama annem beni uyutup babamla akşam gezmeye gidebilirmiş mesela. Babaannem evde çünkü. Büyüklerle yaşamanın zorlukları da var ama kolaylıkları da. Benim asla öyle bir lüksüm yok. Yatılı bakıcı lazım benim akşam bir kahve bile içmem için.
köyde durumlar nasılmış bilmiyorum ama anneannem de babaannem de İstanbul’da büyütmüş çocuklarını: göçmeniz bir de. Gelinlerin süslenip püsleyip gezmeye gitmesi önemlidir 😂😂😂
benim annemin kayınvalidesi halası, Allah için öyle çok şikayeti de yoktu. çünkü babaannem gezmeyi ve dedikodu etmeyi hiç sevmezdi. annem de çok sessiz ve çalışkan kadındır (babaannem günde 3 saat filan uyurdu kalan zaman hep iş hep iş, 11 tane çocuk, hayvanlar, ırgatlar, her işi yapardı)... ama annem gezme istemediği, dedikodu bilmediği, her işi de iyi yaptığı için hiç sorunları olmadı, bence.

gezmek, süslenmek, boyanmak filan zinhar olamayacak şeyler-miş gelinler için. annem en küçük gelin ve onun zamanına düzen de bir miktar değişmiş, ama büyük 1 düzine gelinle böyle süfli (!) hevesleri sebebiyle çooook kavgalar etmişler. çok dayak yiyen de olmuş. ben kadına dayak olayını bizzat görmedim. ama gezme süslenme vs. istenmezdi ben çocukken de öyleydi.

göçmenlerde zaten bize göre çok değişik bir kültür var (o gelinin boy göstermesi mevzusunu biliyorum mesela duymuştum) ama benim babaannemin kültürü ile ananemin kültürü bile birbirinden çok farklı :KK70: aynı köy aynı sülale olmasına rağmen. babaannemlerin evi böyleydi işte.

1- çocuk anne ütü zaten almamış- ki 9 aylık olmuş alsaydı da ek gıda başlamış olurdu. neyse kısacası dışarıdan yeseniz pizza yeseniz onun için değişen bir şey olmayacak.
2- 1 gün temizlik yapsam 3 gün yerimden kalkamıyorum, kilo aldım filan demişsiniz.

sizin sorununuz bence kilo- hantallaşma- kafanızın bi türlü rahat etmemesi sebebiyle güzel uyuyup uykunuzu alamama gibi olaylar. daha 30 yaşında değilsiniz nasıl 1 gün temizlikle 3 gün yerinden kalkamıyor olabilirsiniz ki?

bakın önümüz yaz
çocuğu koyun arabaya tempolu yürüyün. spor yapın. etrafınızda açık ne kadar alan varsa değerlendirmeye çalışın
eve bir robot süpürge alın çıkarken çalıştırın.

çocuğun yemeğini yanınza alın. dışarıda yediği kadar yesin.

hem spor olur hem vakit geçer, belki uyur bile, hem dışarıdayken evi dağıtamazsınız.
böyle bir rutin kurmaya çalışın. yaz sonuna kadar zaten yürür bu çocuk. evde az durursanız evin dağınıklığı da daha az gözünüze batar.

şimdi kızmayın ama daha emekleyen çocukla böylesiniz...çocuk yürüyünce ve daha laftan da anlayacağı zamanlar gelinceye kadar çok zor geçiyor (yani emin olun 6 aya göre 1.5 yaş daha zor hem yürüyor hem eline geçeni ağzına atıyor hem laf anlamıyorlar, o yaşa gelince delirirsiniz bu sefer...). misal çamaşırı asamayacak kadar ortada bir problem yok -tu en azından şimdiye kadar. yürümeye başlayınca esas hiç yalnız bırakamazsınız... bu kafayla olmaz. o yüzden çocuğu işe engel görmeyin. ona gel deyin sizinle girsin çıksın. makineyi birlikte boşaltın. ( bebe ayağa kalkınca yani). gördüğüm tüm bebekler makine boşaltmaya bayılıyor. en fazla ne olur tek olsanız 3 dakika sürecek iş çocukla 30 dakika sürer. oyun gibi düşünün.
1 gün temizlik ama bütün evi detaylı temizlik neredeyse hic yemek yemeden gece 12 ye kadar arada bide bebege yemek ve uyku ertesi gün yerimden kalkamiuorum. Cidden hantal biri değilim olsam itiraf ederdim :) bir anda temizlige asiri yuklenince öyle oluyorum.

X