Sürekli aklımda-Sokak Hayvanları

Aynı şekildeyim. İnsanlardan daha çok hayvanlara üzülüyorum. Minicik hayvanlar bir rüzgar esse savrulup gidecek. Köpekler de büyük olduğu için bir yere siginamiyorlar betonda yatıyorlar. Elimizden geldiğinde bakıyoruz mahallemizdekilere napalim ama sürekli aklımdalar ve içim huzursuz.

Bu dünya hassas kalplere çok ağır bir imtihan.
Bende sokak hayvanlarını sever beslerim.Ama bı ara işin tadı kaçtı.
Yani sonu yok bunun.
Çocuklarım olduktan sonra daha çok bebeklere sokakta yatan çocuklara ağlar oldum.Keşke hiç acı görmeden büyüseler ama imkanı yok.Malesef bu imkansız.
O yüzden elinizden geleni yapıp gerisini düşünmemek mental sağlığımız için en iyisi.

Biz siteden izin falan almadık kendi apartman grubumuzda konuştuk ev koyduk siteye ama sonra o evler siteden kaldırıldı çünkü kedi ve köpeklerin yemeyeceği kokan şeyler koydular oralar çöplüğe döndü. Maalesef insanlarımız çok bilinçsiz iyilik yapmak isterken bile yapamıyorlar. Bu konu hepimizin kanayan yarası

arkadaşım bu hayvanlar doğada yaşamak için yaratılmış onları evcilleştirmeye çalışan bizleriz.
bu soyledigim yanlış anlaşılmasın benimde bir kedim var ancak sokaktaki hayvanların zaten normal yaşam döngülerı bu ona göre yaratılmışlar.
mama konusunda evet yardimcı olunabilir ama soğukta üşürlermi emin değilim.

Ay hiç sormayın ya bır haftadır sitede gezınen ıkı kucuk kedı yavrusu var
Artık gece mıyavlama seslerıne dayanamadım
Inıp mama fılan alıyorum verıyorum
Yaş mama alıyordum cok pahalılar hatta kuru mamada pahalı
Evde kedı besleyenleri tebrik ediyorum zor iş
Ben zaten cocukluktan korkarım elleyemem yaklaşamam
Sıtede cocuklar kucaklarından ındırmıyorlar
Gece cok soguktu aldım bır kutunun ıcınde kapımın onune koydum ustlerını havluyla orttum ama bereye kadar
Sabah yıne bıraktım bahceye..mama aldım geldım
Sımdı kafam hala onlarda her gecede getıremem
Sosyal medyada paylaştım kımse sahıp cıkmadı
Dunden berı kendımı yıyorum nasıl yasıyor bunlar sokakta
Cok soğuk
Barınak dusundum herkes sokakta kalsın daha ıyı orda ölüyorlar diyor
Şasırdım kaldım

arkadaşım bu hayvanlar doğada yaşamak için yaratılmış onları evcilleştirmeye çalışan bizleriz.
bu soyledigim yanlış anlaşılmasın benimde bir kedim var ancak sokaktaki hayvanların zaten normal yaşam döngülerı bu ona göre yaratılmışlar.
Ben arastırdım üşüyorlarmıs . Aslında bunlar sokakta yasayamaz dıyorlar cok uzuldum

Artık kendime engel olamıyorum, sürekli sokaktaki hayvanları düşünüyorum. En çok da kedileri, nedeni evde kedi beslemem olabilir ama yağmur yağıyor, ıslanıyorlar, mamaları ıslanıyor, perişan oluyorlar, hep tetikteler düzgün uyuyamıyorlar.
Sürekli aklıma bunlar geliyor off :KK43:
Belediyeden kedi köpek evi koymasını istedim, kabul edilmedi. Hastalıkların bulaşma oranı artıyormuş, kat maliklerinden imza toplayıp kedi evini kendi sorumluluğuma alınca ancak bana kedi evi verebilirlermiş. Bir değil iki değil 4 5 tane bizim kapının önünde var, 10 tane karşımızdaki küçük arazide.
Allahtan besleyenler var ama sürekli beslenemiyorlar, ben her aşağıya indiğimde mama bırakıyorum. Mamalar da çok pahalı zaten onu da ayrı dert ediyorumm :KK43:
Kimileri kemik bırakıyor, hayvanlar hasta olacak iyice.

Benim kedim hastalandı ilaç kullanıyoruz, genelde erkek kedilerle kısırlaştırmadan sonra idrar yollarında sorun oluyormuş. Şimdi de sokaktaki kısır erkek kedilere üzülüyorum. Acı içinde ölecekler bu hastalığa sahip olanlar. Zaten ömürleri de çok kısa 3 yıl sanırım ortalaması.

Sürekli bu döngü devam ediyor. Geçen gün yavru kedi aldık eve, fırtına dinsin sokağa koyarız dedik. Koyduk bahçeye, bakınıyorum kaç gündür ama yok. Öldü mü acaba dayanamadı bilmiyorum.
Bu mesele beni çok mutsuz ediyor.
İçimi dökmek istedim kısaca, hayat çok acımasız, yaşam inanılmaz zor...

Yani durum için öneri almak için değil, şunu yap bunu yap kafanı dağıt meselesi değil açtığım konu zaten işlerim var gün içinde kafam dağılıyor ama geceleri yine düşünmeye başlıyorum. An an aklıma yine geliyor. Tabi ekstra mucizevi bir öneri varsa alırım 😔 Ya da hayvanlar hakkında mama su barınma ihtiyaçları hakkında fikriniz varsa..
Kısacası dertleşmek üzerine açtı konuyu...
Keşke yavru kediyi birakmasaydiniz. Yaşadığınız yer belki küçüktür bilmiyorum ama ben yıllardır yuvalandima yapıyorum. Özellikle sarı sayfaları olan platform var hani ev ilanları verilen. O siteden bir sürü kediye yuva buldum. Şu anda da evimde yavru kedi var. Onu da yuvalandiracagim Kış mevsiminde yavru kedi sayısı az olduğu için yuvalandirmak çok kolay.

Yavru kediye çok üzüldüm şimdi. Kalbime dert olacak onu tekrar bırakmanız. İnşallah bulursunuz ve yuvalandirirsiniz.

Ben eskiden çok besledim hatta şırınga ile büyüttüm bazılarını ama kötülük etmişim farketmeden o yüzden artık görürsem mama veriyorum yanımda varsa yoksa vermiyorum.daha önce beslediğim bazı kedileri boğarak öldürmüştü çocuklar siz iyi niyetle alıştırıyorsunuz insanlara ondan sonra kötü niyetli insanlara karşı savunmasız kalıyorlar.bu olaydan sonra sokak hayvanlarıyla arama mesafe koydum artık maalesef içim kaldırmıyor.ben zaten insanlara hiç üzülmüyorum kendi seçimlerini yaşıyor çoğu.

Keşke ben de belediyeyi arasaydım gelip alırlardı belki. Belediye veterinerlerine de çok güvenmiyorum, yaralı kedi vermiştim belki 5 kilo zayıflatıp geri verdiler 2 günde.
Ama keşke de arasaydım şu an bunu okuyunca ancak aklıma böyle çözüm geldi. Ama akşamında çıkıp baktım kediye yok yok yok. Olsa zaten tekrar eve alacaktım birkaç günlüğüne daha. Hey Allahm valla insan düşünmekten aklını kaçırır. Benim de 2 kedim var üçüncüye yer yok. En fazla elimizden bu geliyor 😔
Lütfen yuvalandirma yapın. Bol bol ilan verin güzel fotoğraflar çekin. İlana öyle koyun. Bu bir ay içinde beş yavru yuvalandirdim. Evett yuvalandirmalar azaldı ama yine de ısrarlı ve kararlı olursanız, bol bol ilan verirseniz yuva bulunuyor. En fazla iki hafta sürer.

Belediyeyi aramak çözüm değil. Oraya bırakılan yavru kediler kısa sürede hastalıktan ölüyor. Lütfen belediyeleri aramayın. Barınakların durumu felaket.

Elbetteki üşüyorlar. Özellikle de kediler. 18 derecenin altına düştüğünde sıcaklık üşüyorlar. Köpekler kedilere göre daha dayanıklı.

Evcilleştirme işini çok önceden yaptık zaten. Günümüzden on bin yıl önce önce köpekleri, sonra da kedileri evcilleştirdik. Doğal ortam bırakmadığınız için de avlanma iç güdülerini unuttular. Yani biz insanlara muhtaçlar. Biz onları evcillestirdigimiz için oldu tüm bunlar.

Onların kürkü var, dışarısı Onların dogal ortamı, usumuyorlar zaten diye kendimizi avutmayalim.

Ne yazık ki açken daha çok üşüyorlar. ısınmak ve hayatta kalmak için daha çok besin almak zorundalar.

Elbetteki üşüyorlar. Özellikle de kediler. 18 derecenin altına düştüğünde sıcaklık üşüyorlar. Köpekler kedilere göre daha dayanıklı.

Evcilleştirme işini çok önceden yaptık zaten. Günümüzden on bin yıl önce önce köpekleri, sonra da kedileri evcilleştirdik. Doğal ortam bırakmadığınız için de avlanma iç güdülerini unuttular. Yani biz insanlara muhtaçlar. Biz onları evcillestirdigimiz için oldu tüm bunlar.

Onların kürkü var, dışarısı Onların dogal ortamı, usumuyorlar zaten diye kendimizi avutmayalim.

Ne yazık ki açken daha çok üşüyorlar. ısınmak ve hayatta kalmak için daha çok besin almak zorundalar.
bilgilendirme için teşekkür ederim 💜

Hazır mama verme konusunda bize bir veteriner hekim dedi ki hayvanlari o kadar evcimen yaptik ki saldirma yakalama duygulari bastirildi hazır mamalara alısıldı besleme yapacaksaniz önce gıda sonra mama seklinde yapin demisti(sokak hayvanlari icin) fakat biz kapimizin önü disina yemek nasil tasiyabiliriz ki herkesin yapmasi lazim millet küflü ekmek koyuyo şaka gibi.

Artık kendime engel olamıyorum, sürekli sokaktaki hayvanları düşünüyorum. En çok da kedileri, nedeni evde kedi beslemem olabilir ama yağmur yağıyor, ıslanıyorlar, mamaları ıslanıyor, perişan oluyorlar, hep tetikteler düzgün uyuyamıyorlar.
Sürekli aklıma bunlar geliyor off :KK43:
Belediyeden kedi köpek evi koymasını istedim, kabul edilmedi. Hastalıkların bulaşma oranı artıyormuş, kat maliklerinden imza toplayıp kedi evini kendi sorumluluğuma alınca ancak bana kedi evi verebilirlermiş. Bir değil iki değil 4 5 tane bizim kapının önünde var, 10 tane karşımızdaki küçük arazide.
Allahtan besleyenler var ama sürekli beslenemiyorlar, ben her aşağıya indiğimde mama bırakıyorum. Mamalar da çok pahalı zaten onu da ayrı dert ediyorumm :KK43:
Kimileri kemik bırakıyor, hayvanlar hasta olacak iyice.

Benim kedim hastalandı ilaç kullanıyoruz, genelde erkek kedilerle kısırlaştırmadan sonra idrar yollarında sorun oluyormuş. Şimdi de sokaktaki kısır erkek kedilere üzülüyorum. Acı içinde ölecekler bu hastalığa sahip olanlar. Zaten ömürleri de çok kısa 3 yıl sanırım ortalaması.

Sürekli bu döngü devam ediyor. Geçen gün yavru kedi aldık eve, fırtına dinsin sokağa koyarız dedik. Koyduk bahçeye, bakınıyorum kaç gündür ama yok. Öldü mü acaba dayanamadı bilmiyorum.
Bu mesele beni çok mutsuz ediyor.
İçimi dökmek istedim kısaca, hayat çok acımasız, yaşam inanılmaz zor...

Yani durum için öneri almak için değil, şunu yap bunu yap kafanı dağıt meselesi değil açtığım konu zaten işlerim var gün içinde kafam dağılıyor ama geceleri yine düşünmeye başlıyorum. An an aklıma yine geliyor. Tabi ekstra mucizevi bir öneri varsa alırım 😔 Ya da hayvanlar hakkında mama su barınma ihtiyaçları hakkında fikriniz varsa..
Kısacası dertleşmek üzerine açtı konuyu...
benim de aklima geliyordu ama dun elektrik olmadigi icin kuvezde oylece kalakalmis kaderine terk edilmis bebekleri gordum Gazze'de. hepsi ölümü bekliyor. masum binlerce bebek, cocuk, ve anne babalarinin kucaklarinda kefenlenmis can vermis cocuklar... bunlari gordukten beridir psikolojim iyi degil uykularim kaciyor o cocuklar icin masum insanlar icin

Kışın sevmediğim tek yanı. Eskiden kar yağınca izlemeyi çok severdim. Şimdi aklıma ilk sokaktaki kediler geliyor.
Gün aşırı besliyorum. Şükürler olsun oturduğum çevrede de bu konuda duyarlı insanlar var. Hayvanlar aç kalmıyor. Bi tane kedi evi yaptım. Sevdiler birisi sürekli orda. Birkaç tane daha yapmayı düşünüyorum. Belediyeye sorsam mı bilemedim. Yani elimizden gelen bu oluyor. İşin maddi yükünden dolayı. Maalesef her yere yetişemiyoruz.

Keşke yavru kediyi birakmasaydiniz. Yaşadığınız yer belki küçüktür bilmiyorum ama ben yıllardır yuvalandima yapıyorum. Özellikle sarı sayfaları olan platform var hani ev ilanları verilen. O siteden bir sürü kediye yuva buldum. Şu anda da evimde yavru kedi var. Onu da yuvalandiracagim Kış mevsiminde yavru kedi sayısı az olduğu için yuvalandirmak çok kolay.

Yavru kediye çok üzüldüm şimdi. Kalbime dert olacak onu tekrar bırakmanız. İnşallah bulursunuz ve yuvalandirirsiniz.
Valla bana da dert oldu ama gerçekten yuvalandırmak çok zor. Kaç kedi var sahip bekleyen. Ki bu sene çok arttılar artık belediyeyi arayıp kısırlaştırma hakkında bilgi aldım yapmıyor musunuz çok arttı kediler diye yakalamak zor falan siz getirin ya da 5 tane yakalayın boxa koyun gelip alalım dediler. Köpekler için bu sene çalışmaları yoğunlaştırmışlar ama kediler inanın tahmininizden fazla.
Ki bir kaç arkadaşıma da sordum öyle evi müsait olan istemediler ama keşke bırakmasaydım rüyama girdi dün gece. Gerçekten kalbim acıdı benim de sürekli bakıyorum etrafa yok. Belediye çalışanlarına sormuş annem görmemiş onlarda ne ölüsünü ne dirisini. Ay napacam bilmiyorum vicdanıma yük oldu valla benim de.. :KK43:

Lütfen yuvalandirma yapın. Bol bol ilan verin güzel fotoğraflar çekin. İlana öyle koyun. Bu bir ay içinde beş yavru yuvalandirdim. Evett yuvalandirmalar azaldı ama yine de ısrarlı ve kararlı olursanız, bol bol ilan verirseniz yuva bulunuyor. En fazla iki hafta sürer.

Belediyeyi aramak çözüm değil. Oraya bırakılan yavru kediler kısa sürede hastalıktan ölüyor. Lütfen belediyeleri aramayın. Barınakların durumu felaket.
Oy valla çok üzgünüm, o bakışlarını unutamıyorum zaten. Keşke de alsaydım ya of, bu bana bir yük olarak uzun süre kalacak :KK43:

Sizi o kadar iyi anlıyorum ki sokaktaki kedilere olan üzüntüm asla geçmiyor. Mama koyup eve çıksam acaba biri aldı mı üzerine çöp attı mı apartmandaki manyaklar kedileri tekmeledi mi (yapıyorlar) düşünmekten obsesif olmuştum. Bir şey yerken bile aklıma kediler geliyor. Kendime bir şey alacaksam buna 15 kg mama alınır diyorum.

Belki bu da biraz fazla ama terapistim vicdan/merhamet diyor. Keşke herkeste azıcık olsa da biz bu kadar yüklenmesek...

Sizi o kadar iyi anlıyorum ki sokaktaki kedilere olan üzüntüm asla geçmiyor. Mama koyup eve çıksam acaba biri aldı mı üzerine çöp attı mı apartmandaki manyaklar kedileri tekmeledi mi (yapıyorlar) düşünmekten obsesif olmuştum. Bir şey yerken bile aklıma kediler geliyor. Kendime bir şey alacaksam buna 15 kg mama alınır diyorum.

Belki bu da biraz fazla ama terapistim vicdan/merhamet diyor. Keşke herkeste azıcık olsa da biz bu kadar yüklenmesek...
Ya ben de önceden hesaplarımı sigara üzerinden yapardım artık mamaya doğru evrilmeye başladı.
Az önce üstte bebek ağlıyormuş bende de video açık, sesi tam net duyamadım direkt aklıma kedi geldi. Acaba köpekler mi sıkıştırdı (havlama sesi de geliyordu) diye. Kalbim çarpmaya başladı, o manzaraları asla görmek istemiyorum 🥺

Gerçekten bir yerden sonrası insan sağlığına zarar veriyor ya, keşke dediğiniz gibi olsa. Bu yük her geçen gün daha fazla ağır olmaya başlıyor

benim de aklima geliyordu ama dun elektrik olmadigi icin kuvezde oylece kalakalmis kaderine terk edilmis bebekleri gordum Gazze'de. hepsi ölümü bekliyor. masum binlerce bebek, cocuk, ve anne babalarinin kucaklarinda kefenlenmis can vermis cocuklar... bunlari gordukten beridir psikolojim iyi degil uykularim kaciyor o cocuklar icin masum insanlar icin
Ben de gördüm ne kadar görmemek için sosyal medyaya çok az girsem de.
Onlar da ayrıca belalarını bulsunlar.
Tarih boyunca başka toplumlarda sığıntı gibi yaşayıp ilk fırsatta baş kaldıran nankörlük yapan bir millet. İğreniyorum bu vahşilik karşısında.
Medeni batı der dudurlardı, gerçekten çok medeni, kitabını yazıyorlar şu an medeniyetin.

Konteynerin önünde her gün 10-15 kedi var. Biri oğlumuz gibi oldu eve giriyor yatıyor falan. Mama veriyorum ama hangisine? Ne kadar süre? Bilmiyorum. Gücümün yettiği yere kadar sanırım. Elimden fazlası gelmiyor. Halbuki herkes elini taşın altına koysa, yük birkaç kişiye binmese rahatça yaşarlar. En çok üzüldüğüm de geceleri. Konteynerda kedi tuvaleti koyacak yer yok ki geceleri de alsam. Oğlumun lazimligi zor sığıyor zaten. Hastalanmis bu ara hapsiriyor, ishal olmuş. Çaresizlik çok kötü. Keşke belediye kısırlaştırıp geri bıraksa da bu eziyeti yavrular cekmese bari.

X