Suriyeli sığınmacı: Türkiye'de bizi köle gibi çalıştırıyorlar

ema1

Hayat, sen plan yaparken başına gelenlerdlr
Pro Üye
10 Ağustos 2009
26.008
18.153
haber.sol.org.tr/turkiye/suriyeli-siginmaci-turkiyede-bizi-kole-gibi-calistiriyorlar-130374
Suriyeli sığınmacı: Türkiye'de bizi
köle gibi çalıştırıyorlar
Türkiye'den Avrupa'ya göçmek için
sınırdan geçmen isteyen
sığınmacılar engellenirken,
Suriyeliler "kölelik koşullarında
çalıştırıldıklarını" söylüyorlar.
Dış Haberler
Pazartesi, 21 Eylül 2015 15:27

Son haftalarda, Avrupa'nın da
gündemine hızlıca giren "sığınmacı
akını" Türkiye'de de tartışılmaya
başladı.
Türkiye, Suriye'deki vekalet
savaşının başından bu yana silahlı
grupları desteklerken, sınırda
Suriyelileri ağırlamak üzere çadır
kentler oluşturmaya başladı.
AKP hükümeti 2 milyona yakın
sığınmacı almakla övünürken, bu
kişilere "mülteci" statüsü
verilmediği biliniyor. Türkiye, çadır
kentlerdeki Suriyelilere "misafir"
derken, mülteci statüsünün
getireceği "yüklerden" de
kurtulmuş oluyor.
Türkiye, Cenevre Sözleşmesi'nin
savaş kurbanları ile ilgili olan
yaptırımlarını yalnızca kısmi olarak
uyguluyor ve Avrupalı olmayan
sığınmacılara "mülteci" statüsü
vermiyor.
Suriyeliler, "geçici sığınma talep
eden" kimseler olarak
değerlendiriliyor. "Mülteciler"
hukuki olarak haklara sahipken,
"misafirler" bu haklara sahip değil.
AFP'ye konuşan ismini vermek
istemeyen bir hükümet yetkilisi,
"geçici koruma"yı bir yetersizlik
olarak değil, "koruyucu bir
mekanizma" olarak gördüklerini
söyledi.
Mülteci statüsünün verilmesi
halinde, silahlı grupların
mültecilerin arasından çıkartılması,
mültecilerin sınırdan
uzaklaştırılması gibi "sorunlar"
gündeme gelecek. AKP bu sayede,
zamanında çok tartışılan
"kamplarda silahlı eğitim"
sorununun uluslararası hukuk
bağlamında gündeme gelmesini
engelledi.
Öte yandan bu "misafir"
statüsünün, Türkiye'den kaçışların
nedenleri arasında yer aldığı ileri
sürülüyor.
Edirne'de AFP'ye konuşan 25
yaşındaki mühendis Yusuf,
"Devrimimiz sırasında özgürlük
talep ettik. Ve buraya geldiğimizde
normal bir hayat sürmeye çalıştık,
fakat köleler gibi çalıştık. Bundan
dolayı Avrupa'ya giderek normal
insanlar gibi yaşamak istiyoruz"
diyor.

Nankörler... Biz Avrupa da doğup büyüdüğümüz dillerini bildiğimiz halde bize bile ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapıyorlardı. Gidin de görün Avrupayı.. Türkiye'nin çıktığı kadar hangi ülke sahip çıktı size? Tabii ki böyle düşünmeyen bütün sığınmacıları tenzih ediyorum... Bu yazıyı yazanda ülkesini kötülemek için elinden geleni yapmış.. Bizim milletimiz kadar kendi ülkesini rezil etmeye çalışan bi millet yok... Yazıklar olsun

Bence de güle güle ! Kaç tane Arap ülkesi Suriye li Müslüman soydaşlarını misafir etmiş? Ondan haber versinler...Sıfır tane !!! Burada insanlar işsizlikten kırılırken bizim vergilerimizle bedavadan maaşa bağlandılar..Neyse !!!

Her iki taraf da rahatlar artık.. onlar da haklı bir açıdan.. ezilip buzuldu çoğu mülteci.. ama meslek sahibi olanlar bu konuda şikayetçi anlaşılan..
ama sayın mülteci; sana zaten harikulade bir yaşam standardı vaadedilmedi ki.. sen buraya misafir geldin, herşey normale dönünce evine geri gideceksin.. neyi garantilemeye çalışıyorsun??
Ya bizim gençlerimiz zar zor harç ödeyerek mezun oldukları okullarda bunlar sınavsız ücretsiz eğitim gördüler.. bizimkiler bile atama yolunda perişan ve hala işsiz.. mesleğini yapamayan da çabası..
nankör diyeceğim de, ev sahibine yakışmaz..

Evet buradaki iş adamları T.C vatandaşı çalıştırmıyorlar sırf iki kuruş eksik ödesinler diye hep mülteci hep Suriyeliler.
Zaten bizim işsizimiz bize yetiyor. Ayakları çıplak bir sürü Suriyeli çocuk. Yazık onlara da Avrupa da daha insani koşullarda yaşamak istemeleri kadar doğal birşey göremiyorum.
Sınırlarımız kevgir gibi kaç mülteci girdi sayısını yetkililer dahi bilmiyor bence. Kontrolsüz bir şekilde yayıldılar tüm ülkeye.
Ne onlar istedikleri gibi rahat ettiler ne de biz ülke vatandaşları olarak.

Nasılsa yarı fiyatına çalışacak bir suriyeli bulurum diye kendi vatandaşını çalıştırmamaya başladı işverenler. Hem onlara yazık hem bizim kendi insanımıza yazık. Çevremde ne kadar inşaat varsa hepsinde suriyeliler çalışıyor. Evet zor şartlarda calıstırılıyorlar ama çalışmayın o zaman. 1000 liraya yapılacak işi ben 500e yaparım yeterki iş olsun diye gezersen ne sektör bırakırsın ne hak. Kendi kendilerini düşürdüler bu duruma. Bizim işsizlerimize de binlerce işsiz daha eklendi sayelerinde.

Çalışma izni olmayan mültecilere köle muamelesi yapılması gayet normal. Yasal hakları yok. Dünyanın hiçbir yerinde daha farklı muamele göremezler. Hatta avrupa ülkelerinde mülteci olarak çalışamazlar. Ancak kamplara yerleştirilirler. Bunun nesi ilginç anlamıyorum. Birilerinin bir şeyler düşünmesi gerekiyor bu kadar insan ne olacak? Ülkelerine geri dönmeleri lazım. Orda her ne oyun dönüyorsa bitirsinler yetti bu kadarı. Bu kadar insan ne avrupa da ne de türkiye de insan muamelesi görmez.

Çalışma izni olmayan mültecilere köle muamelesi yapılması gayet normal. Yasal hakları yok. Dünyanın hiçbir yerinde daha farklı muamele göremezler. Hatta avrupa ülkelerinde mülteci olarak çalışamazlar. Ancak kamplara yerleştirilirler. Bunun nesi ilginç anlamıyorum. Birilerinin bir şeyler düşünmesi gerekiyor bu kadar insan ne olacak? Ülkelerine geri dönmeleri lazım. Orda her ne oyun dönüyorsa bitirsinler yetti bu kadarı. Bu kadar insan ne avrupa da ne de türkiye de insan muamelesi görmez.

Evet acil bir çözüm bulunması gerekli, biz kapılarımızı açtık içeriye aldık.
Üç beş gün misafirde ettik, hakkınıza razı gelin nankörlük etmeyin diyerek sorumluluktan vazgeçip, vicdanlarımızı rahatlatamayız.

suriyeli olmak suç değildir. yazık vatanları yok vatanları. evden barkdan bahsetmiyoruz vatanları yok, ülkelerinde kalıp savaşsınlar öylemi? savaş dediğiniz silah kuşanarak olur, bi gece ansızın tepenize varil bombası atıldığında neyle,nerenizle savaşmayı düşünüyosunuz? 1 varil en az 70 kişiyi anında, o saniyede öldürüyor. kalıp savaşsınlar öylemi. komik. edirnede bazı esnaf 1,5 tllik çayı 2 tlye kakalıyor mültecilere, afferin dimi. hakediyor pis mülteciler. bi çocuk babam kaldı diyor, annem gözümün önünde parçala ayrıldı, komşumla geldim, hiç bişi istemiyorum, bi iş istiyorum sadece. vermeyin. Allah cezasını versin o çocuğun. vermeyin iş, bombadan kaçsın, burda sefillikten ölsün.
"etiket" müslümanı olan devletler de bakmıyor yeaa diyerek biz sorumluluğu üstümüzden atmış mı oluyoruz?

suriyeli olmak suç değildir. yazık vatanları yok vatanları. evden barkdan bahsetmiyoruz vatanları yok, ülkelerinde kalıp savaşsınlar öylemi? savaş dediğiniz silah kuşanarak olur, bi gece ansızın tepenize varil bombası atıldığında neyle,nerenizle savaşmayı düşünüyosunuz? 1 varil en az 70 kişiyi anında, o saniyede öldürüyor. kalıp savaşsınlar öylemi. komik. edirnede bazı esnaf 1,5 tllik çayı 2 tlye kakalıyor mültecilere, afferin dimi. hakediyor pis mülteciler. bi çocuk babam kaldı diyor, annem gözümün önünde parçala ayrıldı, komşumla geldim, hiç bişi istemiyorum, bi iş istiyorum sadece. vermeyin. Allah cezasını versin o çocuğun. vermeyin iş, bombadan kaçsın, burda sefillikten ölsün.
"etiket" müslümanı olan devletler de bakmıyor yeaa diyerek biz sorumluluğu üstümüzden atmış mı oluyoruz?

Bu gün Türkiye de de bir savaş çıksa kaçımız kalıp savaşırız daha doğrusu savaşabiliriz.
Hepimiz ölürüz dediğin doğru. Eskisi gibi değil artık savaşlar topla tüfekle mangal gibi yüreklerle yapılmıyor.
Aniyede, saliselik teknolojik silahlarla tek tuşla hallediliyor. Dünya üzerindeki kaç ülkede var ki bu teknoloji?

Bu gün Türkiye de de bir savaş çıksa kaçımız kalıp savaşırız daha doğrusu savaşabiliriz.
Hepimiz ölürüz dediğin doğru. Eskisi gibi değil artık savaşlar topla tüfekle mangal gibi yüreklerle yapılmıyor.
Aniyede, saliselik teknolojik silahlarla tek tuşla hallediliyor. Dünya üzerindeki kaç ülkede var ki bu teknoloji?
ben çok hassasım bu konuda, özellikle çocuklarla konuştuğumda dayanamıyorum. yanımızdan geçse iğrenerek,acıyarak,küçümseyerek bakıyoruz ama yinede onlar nankör. bütün mülteciler dörtdörtlük diyemem asla, nasılki bizim içimizde varsa kötü insanlar elbet onlarda da var. ama dayanamıyorum ben bu insanların daha fazla ezilmesine dayanamıyorum, bugün onlaraysa yarın bize.. Allah esirgesin.

ben çok hassasım bu konuda, özellikle çocuklarla konuştuğumda dayanamıyorum. yanımızdan geçse iğrenerek,acıyarak,küçümseyerek bakıyoruz ama yinede onlar nankör. bütün mülteciler dörtdörtlük diyemem asla, nasılki bizim içimizde varsa kötü insanlar elbet onlarda da var. ama dayanamıyorum ben bu insanların daha fazla ezilmesine dayanamıyorum, bugün onlaraysa yarın bize.. Allah esirgesin.

Evet çocuklar en masum :KK43:

Evet çocuklar en masum :KK43:
yaşlı bi adam, sanki akli dengesi yerinde değil gibi, anlaşmaya çalışıyoruz, beni çağırdılar diyo, "gel bak ailenden ölen varmı"
gittim baktım, çok zor tanıdım ama eşim ve iki çocuğum ölmüş, orda hayatım bitti, işim, evim, ailem herşeyimi kaybettim diyor, ben gelmek istemedim orda kalıp ölmeyi istedim, herşeyimi kaybetmişim zaten diyor. konu komşu zorladı beni farketmezki burdada ölsem bişi değişmez diyor. dayanılcak gibi değil.

yaşlı bi adam, sanki akli dengesi yerinde değil gibi, anlaşmaya çalışıyoruz, beni çağırdılar diyo, "gel bak ailenden ölen varmı"
gittim baktım, çok zor tanıdım ama eşim ve iki çocuğum ölmüş, orda hayatım bitti, işim, evim, ailem herşeyimi kaybettim diyor, ben gelmek istemedim orda kalıp ölmeyi istedim, herşeyimi kaybetmişim zaten diyor. konu komşu zorladı beni farketmezki burdada ölsem bişi değişmez diyor. dayanılcak gibi değil.

vah ki ne vahh :KK43:

X