Bebek Beslenmesi süt sağma sıklığı ne olmalı??ve anne sütünden mama yapma konusunda ne düşünüyorsunuz?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

esra8558

3 kujucuk ve ben:)
Kayıtlı Üye
14 Ekim 2010
15
0
37
arkadaşlar herkese merhaba..

önce durumumu anlatayım sonra sorularımı sorayım. benim oğlum 4buçuk aylık, hala emziriyorum, mama vermedim hiç. doktor 5. ayını doldurunca (yani 15 gün sonra) ek gıdaya yavaş yavaş başlarız dedi. işte pirinç unu, çorba, meyve suyu, yoğurt falan. ben bir yerde pirinç unlu mamayı ve yoğurdu inek sütünden yapılmaması gerektiğini, eğer mümkünse anne sütünden, değilse devam sütünden yapılması gerektiğini okumuştum. o yüzden de hani emziriyorum ya şimdi, onları yapmaya gün içinde sütüm belki yetmez diye şimdiden sağıp buzluğa koyuyorum, o zaman gelince çıkarır kullanırım, aynı zamanda da göğsüm den emziririm diye. şimdi birinci sorum şu: mamaların anne sütünden yapılması gerektiği konusunda siz ne düşünüyorsunuz??

süt sağıyorum evet ama acemilik tabi ben şöyle yapıyorum, gün içinde oğlumu emzirdikten 1 saat sonra falan sağıyorum. iki göğsümden güç bela 90cc çıkarıyorum. ikinci sorum şu: bu iyi bir miktar mı?? birde süt sağarken önce bir 5 dk iyi geliyor sonra bi 5 dk fln hiç akmıyor sonra bikaç dk yine akıyor sonra bi 5dk fln yine akmıyor. bu normal mi?? (medela'nın mini elektrikli pompasını kullanıyorum)

yukarıda anlattığım olayı günde 1 kez yapıyorum, yani günde 1 kez oğlumu emzirdikten 1 saat sonra sütümü sağıyorum(o da yaklaşık bi yarım saat 45 dk sürüyo) sonra tabi oğlumu ondan 1 saat sonra fln yeniden emzirme hissi duyuyorum(onu da aşağıda anlatacağım). ama sütümü sağdığım için sanki sonraki süt oğluma yetmiyormuş gibi hissediyorum, bu yüzden bunu gün içinde 1 defa yapıyorum. üçüncü sorum şu: sizce süt sağma sıklığım nası olmalı?daha sık olmalı sanki ama nasıl yapabilirim? siz nasıl yapıyorsunuz? yada benim durumumda olsanız nası yaparsınız?

oğlumu emzirme hissi duyuyorum diyorum çünkü sütümün ilk günlere oranla azaldığını hissediyorum, sanki oğlum doymuyormuş gibi geliyor, o yüzden o acıkıyormu bilmiyorum ama uyumadığı zamanlar 1-2 saatte bi onu emzirmeye çalışıyorum. çünkü emdikten sonra ellerini emiyor (gerçi doktor bunun normal olduğunu, sağlıklı bebeklerin böyle yaptığını söyledi), ama memeyi ağzına verince emmiyor itiyor, hatta oyun yapıyor bazen, ağzına alıp alıp bırakıyor, sırıtıyor bide :) dördüncü sorum şu: e böyle bi durumda ben hangi aralıklarla süt sağmalıyım?

yukarıdaki durum için bana oğlumun kilo alım düzenini soracaksınız, söyliyeyim. 1 ay dışında aylık ortalama hep 800gr-1000gr arası aldı. sadece 1 ay 350 gr aldı, ama ondan sonraki ay yine 900 gr aldı, yani o ay niye öyle olduğunu anlayamadık, doktor çiş durumunu sordu, günde en az 5 kere yapması gerekir dedi, walla bizimki her seferinde çiş dolu bombalar yapıyor, ama ben o günden beri emme konusunda pinpirikleniyorum. sütümün azaldığını hissediyorum. beşinci sorum şu: pompayla bile zar zor 90 cc çıkarıyorum ki oğlum pompa gibi sabırlı değil, sütü hızlı hızlı çekip gelmeyince bırakıyor, muhtemelen daha az emdiğini düşünüyorum. oğlum sizce yeterli süt alıyormudur?

altıncı sorum da şu: pompayla ve süt arttırıcı besinlerle böyle az az başlayıp zamanla 2 biberon doldurduğunu söyleyen arkadaşları okudum yine bu forumda, lütfen söyleyin, sırrınız nedir??? :):):44::KK3::KK3:

farkındayım uzun, karışık, sorularla dolu bi post oldu ama yardımınıza ihtiyacım var kızlarr!! bu güne kadar kafama ne takıldıysa hep burdan okuduklarımla çare buldum, ama bu seferki bireysel bi durum.. :):) sabredip okuduğunuz için, ve yine sabırla bütün sorularıma vereceğiniz cevaplar için şimdiden çoooookkkk teşekkür ederimmmm:KK16::KK16::KK16:

benim kızım 9 aylık sabah kahvaltısını ve akşam öğününü anne sütüyle hazırlıyorum. zira kızımın inek sütü alerjisi var, özel mamalardan da yemiyor.. ben mecburum yani.
muhallebiyi anne sütüyle hazırladığımdan pişirmeden hazırlamam gerekiyor, bu sebeple sütsüz tahıl karışımlarını kendi sütümle karışıtırıyorum içine meyve de koydum mu kızım bayılıyor. anne sütünün yerini birşey tutmaz olabildiğince süt vermeye çalışıyorum.
yoğurt anne sütüyle tutmuyor, keçi sütü kullanıyorum. mama yeseydi onunla yapardım.

1 saat içinde 90 cc çok iyi bence. önce geliyor sonra kesiliyor sonra tekrar geliyor fln demişsin ya; ilk sağmaya başladığında pompa önsütü çekiyor, arka sütün gelmesi için illaki göğüs kasının kasılıp sütün öne itilmesi gerekiyor. bu da anca oksitosin hormonunun etkisiyle oluyor. hormon salgılanması biraz zaman alıyor. süt sağarken bebeğine bak sesini dinle onu düşün, işe yarıyor.

süt sağma sıklığın bebeğini emzirdiğin gibi olmalı. mesela bebeğini 3 saatte bir emziriyorsan sütü de 3 saatte bir sağmalısın. emzirirken süt biriktirmek haliyle zor. gece süt daha çok salgılandığı ve bebeğim daha az sıklıkta emdiği için sabah kalktığımda göğüslerim çok şiş oluyor. tek göğüs bebeğimin doymasına yetiyor. diğerini de sağıyorum. sağma işini gece yada sabah yapmak daha iyi oluyor. zaten ek gıdaya başladığında bebğin çok sık emmek istemeyecek. daha çok süt biriktirirsin. ayrıca doktorlar 2 saatten sık süt sağılmaması gerektiğini söylüyorlar.

bu arada derin dondurucuya attığın sütlerini kontrol et. benimkiler 2 ay dayanmıyor maalesef :KK43: 1 aydan eski sütleri vermiyorum ben.

bence bebeğini çok sık emziriyorsun. araya en az 3-4 saat koymalısın diye düşünüyorum. çok sık ama az emzirmek yerine aralıklı ama uzun süreli emzirmek daha iyi. böylece bebeğin yağlı sütü de emer karnı tam doyar, çok sık emzirmek gaz yapar bebekte.
4. ve 5. sorunun cevabı daha aralıklı emzirmenle alakalı. iyice acıkmasını bekle bence.

göğüsler zaman ilerledikçe yumuşuyor. ben eskiden göğüslerim taş gibi olduğunda 150 cc sağarken, şimdi aynı sertliğe geldiğinde 250 cc sağabiliyorum. heralde zamanla süt tutma kapasitesi artıyor :)

bebeğin şimdiye kadar fazlasıyla kilo almış maşallah. sütünün yetmediğini düşünme. saatte 90 cc zaten çok fazla. daha ne olsun ki ?? :)

1. soru: Hangi gıda olursa olsun tabiki en sağlıklısı anne sütü ile yapılandır. O yüzden mama da anne sütüyle yapılırsa daha sağlıklı olacaktır.
2. soru: Bence iyi bir miktar. çünkü süt sağdıktan sonra zaten süt çok olmaz. O yüzden 90 cc gayet iyi. Ayrıca ilk gelen süt daha çok gelir sonra azalır. Sonra tekrar gelebilir. Bende de öyle oluyor. Bu da normal merak etme.
3. soru: Ben de günde bir kez süt sağıyorum. Ama ben şu şekilde yapıyorum. Gece 11 gibi bebeğim uyumadan son sütünü emiyor. Gece boyu sadece tek göğsümden süt emiyor. Ben de birinden hiç emzirmeyip 6 saat kadar bekletiyorum. 150 cc süt sağıp buzluğa atıyorum. Geri kalanını da tekrar emziriyorum. Bu şekilde her gün 150 cc biriktirebiliyorum.
4. soru: Benim kızımda aynı oyunları yapıyor. O öyle yapınca emzirmeyi bırakıyorum. Ardından 5-10 dk sonra tekrar veriyorum. Bu sefer emiyor. O aç olunca zaten emer.
5. soru:Bebekler zaten 4-5 dk'da kendilerine yetecek sütü alırlar. Doymasa ağlar muhakkak.
6. soru:Birinci şart, Kesinlikle bol su
İkincisi bol sıvı, süt artırıcı çaylar vs.
Üçüncüsü yeşillik ve süt ürünleri.
Bunlar benim sütümü iki katına çıkardılar.

Umarım faydalı olabilmişimdir...

ecrin ve pincan arkadaşlarım çok teşekkür ederim.. kusura bakmayın çok geç bir mesaj oldu ama net te sorun vardı bizim bi süre, ondan giremedim ama tavsiyelerinizi telefondan okudum ve uyguladım.. gerçekten işe yaradılar çok çok çok teşekkür ederim...

ama gelin görün ki annelerin (özelliklede benim gibi yeni ve tecrübesiz olanların) soruları hiç bitmiyor.. bir sorum daha olacak..

geçenlerde anne sütünden yoğurt yapmayı denedim. bende aptamil'in bebeğim diye bi kitapçığı var orda tarifi vardı. ona göre yaptım. orda diyordu ki kıvamı biraz sulu olabilir ama yoğurt tadı geliyorsa mayalanma gerçekleşmiştir diye. yaptıktan sonra baktım ki hala süt kıvamında sulu ama yoğurt kokusu geliyor. ben süt ürünlerinde kokusu ağır olan şeyleri pek yiyemiyorum tadına bakamadım ama baya ağır yoğurt kokusu geliyordu ama kıvam dediğim gibi bildiğiniz süt. güvenip veremedim oğluma attım içim gitti ama kendi sütüm olduğu için.. siz olsanız ne yapardınız?? bu şekilde verirmiydiniz?? eğer olumlu cevaplar alırsam yeniden yapıcam çünkü..

birde anne sütünden yoğurt tutturabilen ve mama yapan arkadaşlar nasıl yaptıklarını anlatır, tarif verirlerse çok memnun olacağım.. şimdiden teşekkürler.. annelere ve tatlı bebişlerine sevgiler :):)

ha belki işe yarar diye ben, bendeki tarifi yazayım..

--90 cc suya 3 ölçek aptamil 2 devam sütü (yada sadece 90cc anne sütü). hazırladığınız sütü 43 derece sıcaklıkta (küçük parmağınızla kontrol edebilirsiniz,yakmayacak şekilde olacak)2 çay kaşığı yoğurt mayası ile 4-5 saat sıcak ortamda mayalayın. Buzdolabında 5-6 saat dinlendirin.
--not: Devam sütü ile yapılan yoğurt, hazır yoğurtlara göre daha sulu olabilir, yoğurt tadı oluşmuşsa mayalanma gerçekleşmiş demektir.

X