Süt sağmak sütü azaltır mi?

Emzirmek yani memeden süt gelmesi inanilmaz mucizevi bir durum ve bu durumun tamamen beyne salgilanan sinyallerle oluştuğunu artık bilim de zaten kabul ediyor. Hal böyleyken bebegimizin memeyi emmesiyle bir plastikten sütun cekilmesine vücudumuz aynı şefkati gösteremez. Ve bence bu durum sütun miktarini da elbette etkiler.. ama eğer emzirme birakilmadan arada süt sagilacaksa aybi durum söz konusu değildir tabiki

Emzirmek yani memeden süt gelmesi inanilmaz mucizevi bir durum ve bu durumun tamamen beyne salgilanan sinyallerle oluştuğunu artık bilim de zaten kabul ediyor. Hal böyleyken bebegimizin memeyi emmesiyle bir plastikten sütun cekilmesine vücudumuz aynı şefkati gösteremez. Ve bence bu durum sütun miktarini da elbette etkiler.. ama eğer emzirme birakilmadan arada süt sagilacaksa aybi durum söz konusu değildir tabiki
Emziriyorum ama göğsümde hala süt kalıyor onu sağmak azaltır mı

Emziriyorum ama göğsümde hala süt kalıyor onu sağmak azaltır mı

Göğsünüzde kalan tüm sütü boşaltmaya çalışmayın. Memeyi tamamen boşaltmak mastit ihtimalini arttırır. Çünkü beyne daha çok süt üretmeliyim sinyali gidiyor. Ancak bu sefer daha da çok sağmanız gerek, bir kısır göngüye giriyor durum. Bebeğiniz bir göğsünüzü emerken diğer göğsünüzden boşalan sütü toplayın, sonrasında bebeğinizi diğer göğsünüze alıp bir önceki göğsü de az miktarda sağıp bırakın. Böylece bebeğinizin ihtiyacı kadarıyla süt üretecek ne az ne çok

Süt sağmaya başlarsanız bu sütü arttırıyor, hiperlaktasyon deniyor buna. Aşırı süt üretme durumu. Çok rahatsız oluyorsanız makineyle değil elle sağarak biraz rahatlatabilirsiniz. Ama makine hızlıca tüm sütü boşaltıyor makine işine hiç girmeyin derim ben.

Tandem emzirme yaptığım dönemde hem iki çocuğuma da emziriyordum, hem küçük olan için sağıp buzluğa atıyordum (çalıştığım için). Neredeyse durdurulamaz bir döngüye girmiştim. Nitekim büyük olanı memeden kestiğimde küçük olan emmesine ve sağıma rağmen mastit oldum.

Memeyi asla tamamen boşaltmaya çalışmayın. Boşalttığınızı düşünseniz dahi zamanla süt miktarı artar. Eğer çok rahatsız oluyorsanız, sadece sizi rahatlatacak kadar elle sağım yapmayı deneyin.

Tandem emzirme yaptığım dönemde hem iki çocuğuma da emziriyordum, hem küçük olan için sağıp buzluğa atıyordum (çalıştığım için). Neredeyse durdurulamaz bir döngüye girmiştim. Nitekim büyük olanı memeden kestiğimde küçük olan emmesine ve sağıma rağmen mastit oldum.

Memeyi asla tamamen boşaltmaya çalışmayın. Boşalttığınızı düşünseniz dahi zamanla süt miktarı artar. Eğer çok rahatsız oluyorsanız, sadece sizi rahatlatacak kadar elle sağım yapmayı deneyin.
Teşekkürler ☺️

X